Odkaz

• USA Legacies
USA, (2018–2022), 48 h 4 min (Minutáž: 41–45 min)

Tvůrci:

Julie Plec

Hudba:

Michael Suby

Danielle Rose Russell, Jenny Boyd, Kaylee Bryant, Matthew Davis, Steven R. McQueen, Zach Roerig, Aria Shahghasemi, Demetrius Bridges, Lulu Antariksa (více)

Série(4) / Epizody(68)

V posledních deseti letech uchvátili kultovní hrdinové a padouši ze seriálů Upíří deníky a The Originals diváky po celém světě. Zanechali po sobě přetrvávající odkaz lásky a rodiny, který znovu ožívá v novém napínavém dramatu Odkaz. To vypráví příběh další generace nadpřirozených bytostí na škole pro mladé a nadané. Právě tam se sedmnáctiletá dcera Klause Mikaelsona Hope, dvojčata Alarica Saltzmana Lizzie a Josie a mnoho dalších mladých lidí snaží dospívat tím nejméně konvenčním způsobem a stát se tou nejlepší verzí sebe sama... navzdory nejhorším vnitřním nutkáním. Stanou se z těchto čarodějnic, upírů a vlkodlaků hrdinové, kterými chtějí být – nebo záporáci, jimiž se narodili? (HBO Europe)

Recenze uživatele Tom10000 k tomuto seriálu (73)

Budeš si mě pamatovat (2021) (S04E08)

8.díl. Hope pátrá po hlavních členech Triády, aby je zabila. MG se zatím jako vůdce týmu snaží přijít na další způsoby, jak zachránit Hope. Cvičí Ethana, a také se od Cleo dozví, jakým způsobem může zabít Hope. Lizzie zatím odvede Ethana pryč, ale jen proto, aby si vyslechla rozhovor MG - ho a Cleo. Díky tomu se dozví o stromu a z popela vytáhne jeho kus, jenž si u sebe ponechá. Díky terapeutické krabičce se v ní probudila temnota a touha zabít Hope. Josie se mezitím ve stejné terapeutické skříňce dozví, že nejlepší způsob, jak žít, je myslet i sama na sebe. Ted, Landon a Alaric se snaží získat minci pro Převozníka, a Landon i Alaric jsou rozhodnuti vrátit se k Hope. Ta zatím zabila čarodějnici i vlkodlaka. Upíří vůdkyní je ale nám (pro The Originals) známá Aurora de Martel. Díky lsti si s Hope vymění tělo. Je tedy zřejmě, dle mne, připravená zničit Hopiino tělo i sebe sama, aby zničila "hříčku přírody". 95 procent. ()

Nemůžu tě zastavit (2021) (S04E09)

9.díl. Lizzie pátrá po Hope, a nakonec se s ní setká v jedné kavárně. Jak se ale brzy dozví, ve skutečnosti to Tribrydka není. Jedná se o Auroru, která provedla s Hope výměnu těla. Pravé Hope zůstává v jejím skutečném těle, trochu beznadějná, ale schopná využít dobré situace, když se s Lizzie domluví na podmínkách znovuvýměny těl. Lizzie je ochotna spolupracovat s Aurorou, ale nakonec se jí její plán zdá až moc krutý. Využije situace, a uvězní ji v mocné rakvi. V ten okamžik se střetne s pravou Hope, a chce jí zabít. Na to si ale nakonec netroufne. Chvíli máme dojem, že se Hope vrátily emoce. To je ale lež, a naše Tribrydka zcela nečekaně zlomí Lizzie vaz. Tím, jakožto čarodějka, umírá. Ovše, ne tak docela. Opět se probouzí, a to jako upírka. Náš oddíl hledá Kaleba a alfu vlkodlaků. Zdá se, že na obzoru je nový hrdina, jakýsi pokušitel temných stránek. Nakonec se ale všechny podaří zachránit. Josie je ochotna opustit město, jelikož si přeje vyslechnout radu z terapeutické skříňky. A ač se s ní, poté co se to dozví, chce vydat na cestu i Finch, dá přednost smečce. Landon, Alaric a Ted již mají své mince. Převozník jich chce ale víc, tolik, jak velké jsou nádoby. Opilý Ric a Ted porovnávají velikosti svých skleněných nádob, zatímco Landon pilně pracuje. Sice se zdá, že naděje bývalého Necromancera jsou marné, ale kluk Hope je ochoten mu dát své vlastní získané mince. Alaric ale zajde ještě dál. Najde bývalého vševědoucího egypťana. 95 procent. ()

Příběh mého života (2022) (S04E10)

10.díl. Hope zavře Lizzie do mocného artefaktu, a navštíví starého známého, aby jí pomohl uzamknout budoucí heretičku natrvalo. To se jí bohužel nepodaří, jelikož i on je chytrý a dokáže ji zavřít do pasti, z níž není snadného útěku. Mezitím on sám probudí Lizzie a ta se z něj ihned napije, plná tužeb po krvi, díky čemuž dokončí proměnu. Vydá se k Hope, a prozradí ji tajemství o zbrani, jež by mohla Hope zabít. Poté, co oživí muže, a prozradí mu svůj problém, vydávají se spolu za tribrydkou vyřešit ho. Lizzie totiž nemůže Hope zabít, a když to zkusí on, chrání ji. Hope se probere a díky otázkám od muže se dozví, že Lizzie je Hope oddaná. Dokáže tedy (jako v upířích denících Damon Eleně) přikazovat Lizzie, co chce, a ona musí poslechnout. Donutí ji tedy, aby si vymyslela před MG důvod odchodu a sama s Hope se chystá vyrazit za Aurorou. Ještě předtím vidí dívku, jež může být bohyní. MG, Cleo a Jade přemýšlí o osudu poloboha Bena. 95 procent. ()

Jdi za zvukem mého hlasu (2022) (S04E11)

11.díl. Hope přivede Lizzie do zábavného parku, kde jí předloží test důvěryhodnosti. Lizzie musí správně odhadovat svoji sílu, aby nic nepokazila, a aby mohla být připravená na vraždu Aurory de Martel. Ta se nyní na Salvatorově škole vydává za novou ředitelku, a všem dá do pití jakési sérum pravdy. Chce vědět, kdo spálil červený dub, jenž mohl zabít Hope. Viníka nakonec odhalí z jeho vlastní vůle. U Cleo je ovšem připravená na cokoliv. Zlomí v ní magii a sama se nechá inspirovat. U nového kluka, poloboha, se následně dozví vše potřebné. Bohové by prý Hope zabít mohli. Ona sama mezitím zjistí, že Lizzie není tak chytrá, jak by měla, a tak ji opustí. Když ovšem Lizzie hrozí bezprostřední nebezpečí, dá jí ještě jednu šanci. A tou už nová heretička opovrhovat nebude. Sama se jí svěří se svým uznáním a prosbou, aby jí už jejich pouta oddání nezbavovala. MG a Kaleb chtějí pomoci Ethanovi. Šéf vlčí smečky cítí k poloboovi lásku. Finch se vrací. 95 procent. ()

Ne všichni zbloudilí jsou ztracení (2022) (S04E12)

12.díl. Aurora je zajata Lizzie a Hope. Ta s ní provádí plno krutostí, mučí ji, aby se dozvěděla informace, jež před ní skrývá, a jež by ji samotnou mohly ohrozit. Stále používá Lizzie jako svoi loutku, jíž můž přikazovat, co chce. Heretička se ale dokáže ve velmi dramatickém okamžiku zbavit oddání k Tribrydce a Auroru osvobodí. Poté se jí svěří se svým plánem, a svěří se jí s možnostmi dosud neznámého charakteru, třeba s cestování časem. Hope se málem vzdá své bezcitnosti, ale nakonec opět zchladne. Landon se spolu s Tedem dostane mezi živé, ale pouze na krátkou chvíli. Z Teda se díky Alaricovi opět stane Necromancer. Ten využije své krutosti, a vrátí Alarica do světa, o němž se nyní mluví jako o nemilosrdném. do světa, kde jedna z alaricových dcer je Heretička, druhá odjela na dovolenou a kde je dcera Klause Mikaelsona bezcitnou mrchou. Bohužel má ale problém. Aby se dostal do klidu, musí oživit i Landona, což se mu nechce. 95 procent. ()

Tuhle stvůru jsi viděl? (2022) (S04E13)

13.díl. Hope navštíví Salvatorovu školu, kam zamíří krátce poté, co se znovu utvrdila ve své krutosti. Snaží se vyjednávat se studenty i se znovužijícím Alaricem, ale moc daleko nepostoupí. Naopak, oni si dost dobře poradí s ní. Poté, co totiž božskému potomkovi sundá pouta, se na školu vrhá jeden z prvních Klaunů, a jeho kousnutí může ve všech vyvolat vzpomínky na noční můry. Kousne i Hope, a i když se zdá, že na ni neměl sebemenší účinek, probudí se v ní její lidskost a ta začne nahlodávat krutou bezcitnost, s níž už způsobila tolik pohrom. Lizzie se s Aurorou spojí jakýmsi kouzelným slibem. 75 procent, tentokrát slabší díl. ()

Jediná cesta ven je skrz (2022) (S04E14)

14.díl. Hope přijde s nápadem, jak se úspěšně připravit na boj s bohy. Profesor Vardemus již dříve vymyslel speciální magický přístroj, schopný zpracovávat údaje a schopnosti a také předvídat možnost vítězství. Celé odpoledne tak tráví při nacvičování s automaty představující jejich nepřátele. Otce všech bohů Kena, Auroru, Lizzie a ještě dceru Kena. Ale ať už se snaží jakkoliv, neuspějí. Hope stále leze do vědomí její lidskost, již nakonec musí poslechnout. Se zapnutou lidskostí by mohli vyhrát, jak se ale sama Hope rozhodne? Liizie, ta skutečná, mezitím s Aurorou vymýšlí způsob, jak obměkčit kovářku, dceru Kena. Bohužel, ona jim už nemůže pomoci, přišla o možnost, jak bohy probudit. Obě dvě se ocitjí u Salvatorovy školy, kde Lizzie spatří svého otce. Ale i přes váhání nakonec zůstane na straně zla, u Aurory. Alaric s někým mluví přes telefon o Hope. Tvrdí, že je už čemusi blízko. 95 procent. ()

Všechno, co se dá ztratit, se dá i nalézt (2022) (S04E15)

15. díl. Hope se ocitá v New Orleans, kde k ní ve snaze probudit její lidskost promlouvají nejbližší. Představuje se nám Rebekah, Fraye, dokonce i Marcel a Kol. Jejich snaha nevyjde naprázdno, Hope nakonec svoji lidskost opravdu zapne, ale stále se ocitá v pokušení. Alaric zkouší chodit bez hole, ale spadne na zem. Rozhodne se v blížící se válce promluvit se svým podvědomím a v mnoha věcech prozře. Cleo a Kaleb navštíví jeho starou známou, a ta dokáže v dívce probudit novou schopnost předvídat budoucnost. Lizzie a Aurora se opět pohádají, a tentokrát Alaricova dcera ztratí nervy a rozhodne se s Jen odejít pryč. Aurora je unesena polobohem, jenž s pomocí klíče otevírá rakev svého bývalého přítele, a Lizzie s Jen navštíví Alarica. 95 procent. ()

I Wouldn't Be Standing Here If It Weren't for You (2022) (S04E16)

16.díl. Na Hope i nadále útočí její temná stránka a chvílemi se i zdá, že jí nakonec opět podlehne. Lizzie však přichází na způsob, jak jí pomoci a temnotu, jež se v ní nachází, dokáží možná společnými silami zničit. Na školu útočí všemocný bůh. Dost pomlátí Lizzie, ale ještě víc Hope, jenž usne a nechce se probouzet. Landon najde matku a pomůže jí ke klidu. Hope se náhle ocitá vedle jeho boku, zřejmě mrtvá. Lizzie si promluví se svým otcem. Cleo přijde na další vidiny, není si však stále jistá, kým se stala. 90 procent. ()

Into the Woods (2022) (S04E17)

17.díl. Ken nabídne Auroře možnost spolupracovat s ním na zabití Hope. Ona sama žádá návrat jejího milovaného Tristana do světa živých, to však on nechce udělat. Díky vzpomínkám, které ji promítne, se ona sama nakonec rozhodne se k němu přidat bez výhrad a proseb. Svůj slib si potvrdí polibkem. Hope chce Landona zpátky na zemi. Do cesty se jim však postaví smrtka. Landon ji nakonec přesvědčí, aby se na zem vrátila bez něj. Dojemně se tedy naposledy rozloučí. Sám Landon zjistí podvod džina. Necromancer se může vrátit, on však už nikdy. Alaric si promluví s Benem, a nakonec přijme jeho nabídku ke spojenectví. Hope se vrací. Lizzie si popovídá s MG, a společně zjistí, že jeho kamarád může zemřít. 90 procent. ()

By the End of This, You'll Know Who You Were Meant to Be (2022) (S04E18)

18. díl. Všichni se chystají na střetnutí s bohem Kenem, jenž má v plánu jednou provždy zabít Hope. Díky všem výpočtům a svému vlastnímu tušení Alaric dojde názoru, že by se měl obětovat. Někdo musí odpálit zbraň, jež Kena oslabí, a měl by to být on. Jenže není. Na místo jeho oběti ji má přinést jeho dcera Lizzie. S tím se zpočátku její otec nechce smířit, ale musí. MG opět odloží chvíli pro tu, kterou miluje, ale nakonec se mu přeci jen svěří se svými city. Cleo se dozví o Kenově děsivé schopnosti na vlastní kůži,a také zjistí, kým je. Fúrií, pomocnicí bohů, jako je on. Když se musí rozhodnout, zdali nechá svoji lásku Kaleba zemřít, či přivede Hope do Kenovy náruče smrti, ponechá upíra zemřít. Ethan odjíždí pryč, hrozilo by mu při boji nebezpečí. Landon spatří pravou tvář převozníka, tvář Kenovy sestry, jež byla prokletá, aby vozila lidi ko Klidu, aniž by se na svůj domov mohla vrátit. Emočně otupěla, a svoji svobodu našla v něm. Landon se tedy stává novým převozníkem. Osvobodí Teda z Necromancera, a vydává se s ním do Klidu (tím tak trochu zakončuje svůj i jeho příběh). Aurora de Martel má přesvědčit Kenovu dceru, ay vyrobila zbraň schopnou zabít Hope, ale sama se zpochybní, zdali to s ní myslí bůh vážně. 95 procent. ()

This Can Only End in Blood (2022) (S04E19)

19. a předposlední díl 4.série. Dcera Kena vytvoří mocnou zbraň, s níž může její otec zabít Hope. Ona sama ho však předčasně vyzývá na souboj. Dle tradic nemůže odmítnout, a tak příjimá. Celá škola se připravuje na střetnutí, které má rozhodnout o životech jejich i Kenova. Na jeho straně se však ocitne, pro Hope a další, nečekaný spojenec - Aurora. Ta však už v první fázi souboje umírá, a to Kenovou nešťastnou ránou směrem k Hope. Něco však dokázala. Účinnost zbraně s Božskou silou, plnou popela z rudého dubu, jenž Hope dost ublížil. I tak se ale naše tribrydka nevzdává a nakonec, s velkou pomocí od Cleo, zbavuje svého nepřítele nadobro. Umírá Ethan, zapálený do pomoci svých přátelů. Landon se musí postarat o návrat Kaleba, Jeda a i Miltona do života za cenu otupení svých emocí. Aurora dostává vikingský pohřeb. Cleo dosáhne své pomsty. 95 procent. ()

Just Don't Be a Stranger, Okay? (2022) (S04E20)

20. a poslední díl 4.série a celého seriálu. Alaric se rozhodne uzavřít brzy Salvatorovu školu, což Miltona a Hope velmi naštve. Rozhodnou se bojovat za její znovuotevření. Z New Orleans přichází pro Hope popel jejího otce, námi milovaného Klause Mikaelsona. Jeho dcera neví, kam ho rozprášit, a díky Landonově nové roli chce, aby se s ním mohla ještě jednou sejít. Po dlouhém pátrání, na nějž použije Landon svého nového pomocníka Ethana, se však dozví, že došel Klidu a tudíž se s ním nemůže spojit. I přesto, zažijeme spolu s ní dojemnou scénu, kdy jí její otec, z Klidu, pošle poslední zprávu na rozloučenou. Řekne jí, že ona je jeho Klidem. Poté Hope rozpráší popel na místě, kde sama prožívá mír. Škola nakonec, díky MG - ho práci a Hopiině snaze zůstane otevřená, až ředitelem již není Alaric, ale Caroline, s níž máme tu čest se po dlouhé době opět setkat. Kaleb zůstane s Cleo. Jacob (či jak se jmenuje Alfa smečky) už není vlkodlakem, a tak svoji roli předá Finch. Blíží se lepší časy. 100 procent, skvělé zakončení seriálu. ()