The Haunting

USA, (2018–2020), 17 h 55 min (Minutáž: 43–71 min)

Tvůrci:

Mike Flanagan

Předloha:

Shirley Jackson (kniha), Henry James (kniha)

Carla Gugino, Michiel Huisman, Elizabeth Reaser, Henry Thomas, Paxton Singleton, Victoria Pedretti, Mckenna Grace, Oliver Jackson-Cohen, Kate Siegel (více)

Série(2) / Epizody(19)

Dej tohto seriálu z dielne Netflixu sa odohráva okolo 7 člennej rodiny Craineových, ktorí v minulosti bývali v záhadnom starom dome zvanom Hill House. V jednu osudnú noc po čudnej smrti matky vezme vystrašený otec rodiny všetkých svojich päť detí narýchlo preč z domu a už nikdy sa tam nevráti. Navyše, deťom o smrti ich mamy odmietne čokoľvek povedať. Po 26 rokoch za podivných okolností spácha samovraždu jeden zo súrodencov a ostatní musia konečne začať čeliť svojim démonom, ako aj zlu v Hill House, ktoré s nimi zďaleka neskončilo. (Lapedro)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (11)

Dům na kopci (2018) (S01)

Áno, je to lepšie ako už trochu obstarožná prvá adaptácia, ktorá má síce hustú atmosféru, ale vystraší už málokoho. Druhá potešila skôr tým, že sme sledovali krásnu Catherine a výbornú Lili, inak ako horor aj ako dráma to nestálo skoro za nič. Čiže tu máme skutočne plnokrvný The Haunting, ktorý pôsobí moderne najmä vďaka snahe tvorcov zostaviť príbeh ako puzzle, kde skáčeme medzi rôznymi časovými rovinami, ďalšie diely sa navraciame späť k už raz videným sekvenciám, ktoré tak dostávajú nový zmysel. Sú tu lepšie aj trochu slabšie časti, ako aj tie vynikajúce. Napriek tomu ako celok celý Hill House funguje takmer dokonale súdržne, bez hluchých miest a s jednoliatou creepy atmosférou. ()

Jak Steven viděl ducha (2018) (S01E01)

Pilotný diel nového spracovania známeho príbehu nám dáva poznať, že sa bude skôr vychádzať zo sugestívnej atmosféry prvého spracovania zo šesťdesiatych rokov. Nejde síce o čiernobiele dielo, ale vďaka farebnému filtru ten dojem môžete pokojne získať. Spoznávame celý rad postáv a zdá sa, že sa tu bude hrať výrazne na psychologickú strunu a postavy nebudú jednorozmerné. Čaká nás aj zopár strašidelných scén, pričom však iba pri jednej sa tvorcovia "uchýlili" k prvoplánovej ľakačke (rýchly strih a výrazný zvukový efekt). ()

Otevřená rakev (2018) (S01E02)

Máme tu dve sekvencie, kedy nebudete od strachu dýchať, respektíve budete neustále očakávať, kedy príde to strašenie a ono to je na tom to najstrašidelnejšie, ale to všetci dobre vieme. A ono to aj tak príde. Postupne spoznávame všetkých členov rodinky, skáčeme v čase a osobne som v tom trochu stratený, ale postupom času sa mi asi všetko objasní. Tentokrát strávime v sídle menej času, prím bude hrať pitevňa a aj obradná sieň, ako názov epizódy napovedá. ()

Na dotek (2018) (S01E03)

Doporučujem priaznivcom strašidelních pivníc v útrobách veľkých domov. Naopak tí, čo sa podobným miestam vyhýbajú veľkým oblúkom, by si mali nechať zájsť chuť a radšej prejsť na štvrtú epizódu. Asi "najplíživejšia" časť doteraz, len škoda tej jednej lacnejšej ľakačky, mohla byť pokojne aj bez toho zvukového efektu, vystrašila by tak či tak. Skáče sa v čase hore dole, ale vďaka umnému strihu sa budete v deji bez problémov orientovať. ()

Jenom dvojčata (2018) (S01E04)

Keď ako malý chlapec vídavate levitujúceho ducha klepkajúceho paličkou o zem, niet divu, že skončíte nieže na práškoch, ale na tvrdých drogách. Ten síce vyzerá skôr ako niekto z Harryho Pottera, ale vidieť ho v rozľahlom starom dome a ešte ako dieťa, by asi nechcel nikto. Emocionálne aj dramaturgicky asi najsilnejšia a najzovretejšia epizóda doposiaľ a mám dojem, že až teraz ma začína seriál skutočne strhávať. ()

Paní s ohnutým krkem (2018) (S01E05)

Najlepší diel sa pochopiteľne musí venovať Nell. Keď niekedy minule nešlo o nič pre pivnicových strachopudov, tentokrát by mali epizódu vynechať pacienti trpiaci spánkovou paralýzou. Okrem toho, že sa vysvetlí asi najväčšia záhada, aká sa tu od začiatku rieši, čaká nás dokonalá sekvencia v starom dome, kde je úžasne prestrihávaná minulosť so súčasnosťou, respektíve súčasnosť s halucináciami o minulosti, alebo ako už chcete, ak ste videli, tak sa chápeme. Osobne som teda čakal, že touto scénou bude končiť celá séria, ale rád sa nechám prekvapiť, kam bude smerovať druhá polovica Hill House. ()

Dvě bouřky (2018) (S01E06)

Najexperimentálnejšia epizóda seriálu, pričom sa dá predpokladať, že podobný úlet sa už do konca nezopakuje. Áno, ak by sa celý diel odohrával "divadelne" iba v smútočnej sieni, asi by to bola nuda a ani by neboli tie krúživé pohyby kamery v dlhých záberoch tak úchvatné. Ale keďže prestrihávame aj na udalosti počas jednej strašidelnej búrky, ktorá nenechá v dome všetko na pôvodnom mieste, ide opäť o skvelú zábavu, samozrejme v zmysle hororovej atmosféry a strachu. Ľakačky nás nečakajú, o to strašidelnejšie ale všetko pôsobí. ()

Chvalozpěvy (2018) (S01E07)

Po dvoch vynikajúcich epizódach prichádza mierne zvoľnenie tempa. Prvý krát som mal počas sledovania seriálu dojem, že tvorcovia dej zbytočne naťahujú, pričom vrcholom časti bol pohreb dôležitej postavy. Najdôležitejším okamžikom je tak samotný záver, respektíve cliffhanger, ktorý vás prinúti ihneď zapnúť ďalší diel, takže pozerajte v takom čase, aby ste mohli pokračovať v sledovaní. ()

Znamení času (2018) (S01E08)

Cítiť, že sa všetko schyľuje k finále a to musí byť až v desiatej časti, tak sedmička a osmička sú z môjho pohľadu trochu naťahované. Minimálne polovicu stopáže strávime v aute, respektíve v dvoch autách, a počúvame vždy dialógy dvoch postáv. Nie žeby neboli zaujímavé a neboli v nich cítiť emócie, len oproti perfektným epizódam číslo päť a šesť ide o značné zvoľnenie tempa a aj atmosféra je redšia. Ide však o to, že v rámci celku majú zmysel, postupne sa celú druhú polovicu dostávame cez pohreb až do Hill House, kde sa asi teda bude odohrávať veľké finále. ()

Hrůzostrašné sny (2018) (S01E09)

Povedal by som, že v epizóde venovanej Olivii podáva Carla Gugino najlepší výkon svojej kariéry. ()

Skličující ticho (2018) (S01E10)

Finále známeho príbehu ako z literatúry, tak z dvoch známych filmových adaptácií došiel do konca aj vo svojej seriálovej podobe a nedá sa povedať, že pri priniesol bohvieaké zvraty, to je ale dané aj tou predlohou. Viac sa hrá na emócie ako na strašenie, čo úplne nekorešponduje s niektorými echt hororovými dielmi či sekvenciami, ale ono celá séria bola skôr rodinnou drámou, ako už bolo viackrát spomenuté. Na stopercentné hodnotenie to bolo na mňa trochu viac melodramatické. ()

Tvůrce Hill House chystá Zánik domu Usherů

Tvůrce Hill House chystá Zánik domu Usherů

06.10.2021

Po úspěchu se dvěma řadami seriálu The Haunting a následně s novou minisérii Půlnoční mše oznámil režisér a scenárista Mike Flanagan další, celkově již pátý projekt pro streamovací službu Netflix.… (více)

The Haunting Of Hill House se vrátí

The Haunting Of Hill House se vrátí

21.02.2019

Populární hororová série The Haunting of Hill House, která loni přistála na Netflixu a okamžitě si získala srdce mnoha diváků i kritiků, se vrátí. Druhá série se bude jmenovat The Haunting of Bly… (více)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Nominace na 76. Zlaté glóby

Nominace na 76. Zlaté glóby

06.12.2018

Nominace na 76. ročník Zlatých glóbů byly čerstvě oznámeny a vy po nich teď nejspíš budete mít ještě více otázek, něž kolik jste měli před nimi. Mezi pěticí nejlepších dramat se totiž objevily filmy… (více)