Šílený Max

Ve zpustošené zemi blízké budoucnosti vládne silnicím divoký motorkářský gang. Řádí v ulicích, terorizuje nevinné civilisty a strážcům zákona se jen směje do očí. Jednoho policistu ale podcení. Když motorkáři brutálně napadnou nejlepšího přítele a rodinu Maxe Rockatanskyho (Mel Gibson), změní se Max v běsnícího šílence, který žije jen pro jediné - pro pomstu. (Magic Box)

sskrblik

Jsou staré filmy kde takzvaný zub času nevadí, to ale není případ Šíleného Maxe. Nezáživná akce, karambóly na silnici ničím nepřekvapí, plus k tomu otravní a trapní nepřátelé. Jediné pozitivní je snad jen ten Mel Gibson, který alespoň trochu hraje. Atmosféra postapokalyptické budoucnosti není z filmu toliko čitelná a mohlo by se to klidně odehrávat v jakékoliv době. Co je však možná nejhorší je skřípavá hudba, která nesmyslně graduje ve chvílích kdy se to vůbec nehodí. Neřekl bych, že zvuk může ovlivnit natolik prožitek z filmu, ale zde jsem vysloveně trpěl. Ještě, že udělal Žorž Miller ten remake! ()

pursulus

Šílený Max George Millera.¬         Poznámka: Toto opoznámkování i mé (zprůměrované) hodnocení je za celou řadu "Šíleného Maxe". Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".¬                 Řada snímků o "šíleném Maxovi" čítajícím zatím na čtyři pokračování (páté je plánováno na příští rok) je jednou z mála "dílových" snímků mnou shlédnutých, u kterých je poslední díl lepší než první; první díl bývá totiž z pravidla výrazněji lepší než ty další, zprzněné nepůvodními tvůrci; vzpomenouti mohu třeba na (bráno podle režisérů) Hitchcokovo Psycho, Wanovu Pilu, del Torův Mimic.¬                 První díl "Maxe" jsem přijal rozpačitě, udivil mě "uříznutý" konec (ovšem s přihlédnutím k tomu, že jde o "dílový" počin, není tato moje výtka příliš důrazná); každopádně jsem nebyl nijak nadšený ze zpracování příběhu, přišlo mi jaksi nedokvašené, s důrazem na účinové honičky s V8, a tak jsem tohoto prvního Maxe z r. 1979 musil zhodnotiti coby ne docela podařeného.¬                 Při sledování druhého dílu z r. 1981 jsem si zanedlouho vybavil téměř totožný snímek, ale z vodního prostředí, Vodní svět z r. 1995, hodnocený průměrně uživateli znatelně níže snad pro menší uvěřitelnost scénáře, ale jinak udělaný zcela stejně dobře nebo špatně jako druhý Max, kterého po přirovnání k Vodnímu světu nezbývá mi hodnotiti jinak než za dobrý průměr.¬                 Třetí "Max" z r. 1985 působil na mě svojí nenavázaností na předchozí díly doslova odpudivě; s ohledem na předchozí použití a časovou osu bylo použití některých postav a časových závislostí kontraindikováno; zbyla tak pouze pastva pro oči diváka nechajícího se unésti kdejakou hranou bezmyšlenkovitou bezúčelností druhu vypíchnutí oka nebo skoku přes desetipatrový činžák. Ač nerad, musil jsem si přiznati, že třetí Max je hodně slabý až sladce blboučký, a takové tedy musilo býti i moje hodnocení.¬                 Čtvrtý "Max" z r. 2015 mne velmi překvapil. Nejprvé jsem se trochu zalekl jeho podoby, ale pak mi došlo, že není čemu se diviti, neboť jde o další vtělení onoho muže v toku postčasu. Příběh se mi jevil až skoro do konce neuvěřitelně hloupý i ve srovnání s třetím Maxem, ale — bůh suď — nedovedl jsem odlepiti oči své od obrazovky až do samého dobře vyvedeného konce. Po několikastupňové regresní analýze je mi přiznati zběsilému Maxovi značně nadprůměrné podání ukazovaného rodokapsového nebo chcete-li paperbackového příběhu způsobem tak silným ve výrazu, že onen mění samoúčelné účiny v umělecké dílo jakéhosi potrhlého filmového Dalího.¬                 Nabízí se mi srovnati čtvrtého "Maxe" se zdánlivě stejnokrevní ujetinou, Pátým elementem L. Bessona s oblíbeností nezadající si s oním. Pátý element však je pitomoučkou, neuměleckou vizuální hračkou. Proč: Jeho nadsázky jsou po americku naivně blbé, ostatně jako celý scénář; ale chápu, že tohle může pochopit jenom Evropan, a ne někdo, kdo pořád mele cosi o tom, že přece abeceda začíná na "A". Ostatně, ZDE mé opoznámkování. (Oba snímky stály při tom v dolarech z hruba stejně přepočteno na kupní sílu v rocích točení; jinými slovy nedá se říci, že by Besson měl méně peněz než Miller a naopak.)¬                 Poznámka k pátému "Maxovi": Bude-li aspoň tak dobrý jako druhý "Max" (nebo libovolně lepší), nebudu musit své průměrné hodnocení, tedy 3 ***, měniti. () (méně) (více)

lykan9

Zajímavé je, že oproti jiným sériím, je jednička Šíleného Maxe z celé série nejslabší. I když má ale dvojku a Dóm hromů raději, tak se i rád vracím k této prvotině. Mad Max je prostě klasikou s nezapomenutelnými pasážemi, jako smrt jeho rodiny či nabídka závěrečné volby. Už jednou jsem hodnocení zvýšil a možná jednou, až se k tomuto filmu vrátím, tak toto udělám znovu. Film přece jenom nedělá dokonalá kvality, ale i to, jestli zaujme tak, že se k němu divák vrací a mě se to u tohoto filmu stává. ()

Spock

Spokojená idyla rodinného štěstí se po setkání s bandou motorkářů mění v tragédii. Scéna kdy motorkáři jedou na ženu s dítětem, která před nimi prchá je pro mě opravdu deprimující. Max se poté mění z hodného policisty na mstitele. Nemilosrdná pomsta dopadá po právu na všechny zodpovědné. Scéna s pouty a pilkou je pak jenom skvělým dokreslením této „nemilosrdné spravedlnosti.“ Pokud se chcete podívat na Mela „za mlada“ tak neváhejte, samotný film vás pak také nezklame. ()

Kosmik 1

I pro mě to byl jeden z nejoblíbenějších filmů mého dětství. Ani nevím kolikrát jsem ho viděl na VHS než se rozpadla. Z toho jak se pořád dokola přetáčela. :-) Po znovushlédnutí musím uznat, že na svou dobu je to velice dobře zpracovaný snímek a akční scény jsou perfektní, podtrhnuté skvělou hudbou. ()

ghatos

V roce 2012 je obtížné tohle hodnotit. Není to pro mě srdcová záležitost. Šílený střih a hudba...měl jsem pocit, že všichni byli zfetování, když to točili :) . 40%. ()

ABCD Marta

Dne 19.7.2012, den před čundrem, jsem zřel celou sérii Šíleného Maxe a nutno tvrdit, že první díl jrdz originální, zábavný, věrohodný, takhle by to klidně býti mohlo. ()

Mr.KarlAdler

Horečně definovaná punkovo-anarchistická verze přežranýho a vyschlýho světa. Kdyby se režisér nebál ještě víc nechat vyniknout všechny ty extrémy a zbytečně nepokrátil závěrečnou Maxovu silniční čističku, nasolil bych tam plnej počet. I tak je to 'po šílencích' ojedinělá podívaná, pokud uvážím, v jakejch podmínkách se natáčelo. Máme tu problém, ta figurína není úplně taková, jak jsme si představovali! ()

Guzo

Na svou dobu dobře natočené (i když dost nevyváženě - některé scény jsou super, jiné naopak hrozné), plné automobilových honiček a motorkářského gangu. Navíc Mel Gibson má už tady charisma na rozdávání a kdyby nebyl tak jednoduchý scénář a přibyly nějaké prvky z post-apo budoucnosti, mohlo se jednat o parádní film. Takhle u mě bohužel vůbec nevybočuje z průměru. 5/10 ()

vyfuk

Tak nějakým způsobem nevím co říci. Hodně krát lidé básní o béčkových filmech, kterou jsou ve skutečnosti zlato. Pokud vím, tak asi jsem se s ničím takovým nesetkal, ale nyní když jsem viděl úplně prvního a původního Šíleného Maxe, tak už asi chápu o čem to bylo. Film vás ze začátku uvede do toho co vlastně Miller vytvořil za svět a postupně to rozvíjí. A když náhle už jste v příběhu kovaný, už si s vámi dělá co chce. Může se dít takřka cokoliv, ale ten film vás furt drží v oné své atmosféře. Nějakým způsobem se mi to všechno líbilo. Líbil se mi pomatený a bláznivý scénář, styl natáčení kamerou i Gibsonovi herecké "štěky", prostě to bylo něco. Nejnovější Šílený Max nastavil v mnoha ohledech laťku velice vysoko, ale tak či onak to byl nepřekonatelný film. Úplně první a původní Šílený Max se ale dle mého nemá vůbec za co stydět, jelikož to je veledílo jako z renesančního obrazu. ()

drackula

Nízkorozpočtový bizár, ktorý ma neuveriteľne prekvapil. Má to gule, tempo a je to tak krásne špinavé. Plus kde chýbali peniaze suploval ich nápad. Občas je to až príliš veľký bizár a záver mi pripadal trochu nedotiahnutý, ale celkovo je to paráda. Vrelo odporúčam. 80% Disney plus ()

prasacimor

Tak už viem čím sa inšpirovali tvorcovia veleúspešnej série Saw(: No nič na tom nemení to, že to nebola žiadna sláva a hlavne nuda aj napriek dobrým honičkám. Už sa teším na dvojku, ktorá Maxovi dozaista vylepší reputáciu. ()

BuryGol

Pod "Mad Max" si představuju nějakou superšílenou akčňárnu, ale ne tohle. I když vim, že měli rozpočet napnutej jak tanga na tlustý holce, tak už jsem viděl lepší filmy, co ho měly ještě mnohem menší. Možná jsem ze špatný doby, možná jsem zmlsanej. Gang je k smíchu, objevování se lidí na určitejch místech taky, divný změny scén... Podle mě ten film má víc děr jak míček na florbal, ačkoli bych našel i pár pozitiv. A Austrálie je krásná země. Nicméně od filmu jsem čekal aspoň pravou svíčkovou...a dostal jsem vohřátej buřt ze včerejška. 50%. ()

Jello Biafra

Austrália v budúcnosti je krajinou, ktorú decimujú pouličné gangy a cestní piráti. Práve proti nim bojuje Max Rockatansky a jeho kolegovia. Bodový systém na nich neplatí, tak spoliehajú na starú dobrú policajnú brutalitu. Film bol v svojej dobe prelomový, pretože odštartoval post-apokalyptické sci-fi. Úpadok a všadeprítomná anarchia sú tu na dennom poriadku. Režisér George Miller dokázal natočiť za málo peňazí veľa muziky a séria Mad Max je dnes už po zásluhe kultová. Pravý akčný nářez však prijde až v dvojke. ()

JančiBači

Maxa si pamätám z detstva a musím povedať, že v detstve to bolo pre mňa pôsobivejšie. Teraz som sa viac menej nudil až do chvíle, kým Max nezačal svoju pomstu. Ale aj tak priemer. ()

Ironfood

Tak konečně jsem se zhruba 20 let po prvním shlédnutí dvojky dostal taky k prvnímu dílu Mad Maxe. A byl jsem zklamán mnohem víc, než jsem čekal. Dávka amatérismu je tady už tak silná, že místo, aby filmu dodávala syrovou atmosféru, dělá z něho téměř parodii. Největším problémem je scénář, který zřejmě vymýšleli přímo při natáčení. Děj jako celek mnoho smyslu nedává a chování postav je ve většině scén hodně nelogické. Akce tam v podstatě taky mnoho není (záběr na jedoucí auto nebo na ubíhající silnici za akční scénu fakt nepovažuju), pořád jsem čekal, jak se to v závěru rozjede, a najednou to skončilo. ()

KingObscene

První díl Šílenýho Maxe jsem před několika lety poměrně často sjížděl na kazetě a je pro mě jakousi srdeční záležitostí, jen nevím jak mi dřív mohlo unikat tolik nelogický jednání postav. Maxovu ženu málem chytí gang když si jde kupovat zmrzku a Max ji chvíli poté nechá jít samotnou na pláž? Jako vážně? :D Dalším minusem je pro mě otřesnej soundtrack, kterej se absolutně nehodí k celé atmosféře filmu a dělá z některých nudných scén ještě nudnější. Nemůžu se sebe vyždímat víc než 3 hvězdy, ikdyž bych moc rád. ()

Bernhardiner

Mel Gibson klidně může vyzvat Si Ťin-pchinga ve finále soutěže o neměnný obličej. Ten vypadá stejně jako zamilovaný manžel i jako mstitel toužící po pomstě. O ostatních postavách netřeba psát příliš mnoho, snad jen že všechny ženské jsou tam k nakousnutí (snad kromě tetičky) a motorkáři i policisté debilní. Ostatně nic nového pod sluncem. Hovořit o nějakém originálním příběhu také příliš nelze, protože příběhů o pomstě bylo zfilmováno tisíce. Navíc, než k něčemu zajímavějšímu dojde, uplyne vyvatovaná hodina. Navíc to vypadá, jako kdyby to ani pořádně neskončilo. Jediné, čím tento film hodně zaujme, je vykreslení prostředí, kde státní moc kapitulovala brutální anarchií. A kvůli tomu si jej i trochu cením. 50% ()

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

02.12.2020

Ve věku 73 let včera opustil filmový svět australský herec Hugh Keays-Byrne. Informaci zveřejnil jeho zástupce a později ji na svém facebookovém profilu potvrdil i dlouholetý přítel a spolupracovník,… (více)

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Filmaři z Austrálie nezahálí

Filmaři z Austrálie nezahálí

22.06.2014

Asi nejvýraznější australský režisér a scenárista současnosti David Michod má napilno. Jeho očekávaný Rover, který Quentin Tarantino označil za mistrovské dílo a nejlepší post-apokalyptický film od… (více)

Pattinson je tak trochu Šílený Max

Pattinson je tak trochu Šílený Max

27.07.2012

Možná šílí i kvůli bulvárem propírané nevěře Kristen Stewart s režisérem Sněhurky a lovce Rupertem Sandersem, ale to nechme stranou. Filmy nás pořád zajímají víc než drby. Robert dělá všechno pro to,… (více)