Šílený Max

Ve zpustošené zemi blízké budoucnosti vládne silnicím divoký motorkářský gang. Řádí v ulicích, terorizuje nevinné civilisty a strážcům zákona se jen směje do očí. Jednoho policistu ale podcení. Když motorkáři brutálně napadnou nejlepšího přítele a rodinu Maxe Rockatanskyho (Mel Gibson), změní se Max v běsnícího šílence, který žije jen pro jediné - pro pomstu. (Magic Box)

MrPierc

Brutálně jednoduchý a skvělý začátek, kde policista s malou dávkou šílenství stojí proti zločinci. Nakonec je ale donucen přijmout šílenství jako jediný smysl pro přežití. Není co ztratit, není mu jak ublížit, nechce žít, chce jenom pomstu. Žádné zdlouhavé čekání. Chceš žít? Tak se nauč rychle řezat kvalitní ocel! ()

joker.george

Film jsem si i přes zjevnou jednoduchou a přímočarou příběhovou linku až nečekaně užíval, a to dokonce tolik, že jsem se bavil i u obyčejných záběrů na jedoucí motorky, atmosféra ze snímku přímo sálala, i když to nebylo vinou postapokalyptického světa, který zatím nebyl dokonale prokreslený, ale už se začíná rýsovat, ale hlavně díky zádumčivé postavě Mad Maxe zádumčivého Mela Gibsona. ()

DrBuznička

Wow! Tak něco tak příšernýho jsem už dlouho neviděl. Jak psala Morien: Je to ten typ filmu na který náhodou narazíte s kamarády o půl noci na Prima Cool a náramně se pobavíte nad tím jaká to je hrozná sračka. ()

Nach

Průměrný snímek se silným závěrem. Tak bych shrnul starou akční klasiku. Max je průměrným sedmdesátkovým hrdinou, který se stane zajímavý na samotném závěru díky svému "šílenství". Záporák je zde nemastný, neslaný (ač ho hrál ten samý herec, co je hlavním záporákem v Šílený Max: Zběsilá cesta). Honičky dobře natočené. Apokalyptická budoucnost nepřesvědčivá. Což chápu, neboť tento snímek byl velice levný. Jsem zvědav na pokračování, neboť závěr dává naději na kvalitní dvojku, což potvrzují i fanouškové této série. 60% ()

bourec

mnou opomíjenej,a slušně podhodnocenej film,kterej při vzpomenutí na Maxe,toho posledního z roku 2015, musim trochu v hodnocení navýšit.Na ty roky fakt dobrý.80%. ()

Crawler-D

Nevim, jak, ale v paměti jsem měl uloženo, že Mad Max je skoro kultovní film, který jednou musím vidět. Viděl. A znovu nemusím. Předpokládám, že podobně jako Epizoda IV Hvězdných válek, i tady první díl funguje jako úvodní. Jinak stojí az starou bačkoru. ()

DruidKarel

Byl jsem si vědom, že jsem tenhle film viděl už kdysi, ale nedával jsem mu patřičný prostor. Musím říct, že na filmu je vidět jeho věk a jeho velká naivita, ale také odhodlání, s jakým je film udělán. vynikající napínavé scény, úžasný Mel Gibson a i skvělé honičky. 4* je akorát a tenhle film je pro mě kultovní. 4* ()

dubinak

Remake jsem viděla jako první a stal se mojí top 10 záležítostí. Původní Mad Max je na tom podsatně hůř a ač beru v potaz, že je už skoro 40 let starý, stejně musím konstatovat, že ten děj pro mě úplně nebyl. Neuvěřitelné motorkářské přehlídky a řvoucí stroje beru jako plusové body, ale těch honiček tam na mě bylo docela málo, protože Max se začíná gangu mstít až těsně před koncem filmu. Není to navíc taková vytuněná jízda jako ve druhém dílu, podle kterého byl natočen remake. Obsahuje ale na druhou stranu dost napínavých scén a chvilkami je to nepříjemné a brutální. U Mad Max 2 jsem usnula a zatím nedokoukala, ale napravím to a poté porovnám. ()

C0r0ner

Na původní Maxe jsem se rozhodl podívat jenom kvůli nadcházející Fury Road. No, kdybych to neudělal, asi bych o moc nepřišel. První film je taková nijaká honička v autech, kde člověk horko těžko Gibsonovi věří, proč ty zloduchy likviduje, ale zároveň se divák díky mírné stopáži nestihne nudit. 65% ()

tomtomtoma

Čistě subjektivním pohledem je pro mě Šílený Max nejpitomější kultovní zábavou, která nešťastně vrávorá nad filmovým odpadem. Samozřejmě, Šílený Max je především žánrovou zábavou přívrženců filmového sadistického násilí. Ale scénář je z kategorie nešikovně topornějších béčkového druhu a o herectví nelze v žádném případě mluvit. Nastolují se chmurné vize výsledků destrukce bezbřehého násilí a ty jsou brány za stěžejní konstrukční body. I v rámci samotného filmového žánru lze najít stylověji stylizované filmařské kousky a samotnému fenoménu řvoucího zvuku Šílený Max nedokáži porozumět. Hlavní postavou drsného světa krutosti je Max Rockatansky (Mel Gibson), nejúspěšnější člen australské silniční policie. Udržuje ho chladnokrevná neústupnost, nejvyšší prioritou je poklidný a šťastný mladý rodinný život. Společenská zodpovědnost má své hranice obětavosti, nejvnitřnější osobní odplatu nezastaví žádné morální dilema. Přímé, naivní, křečovité, surové. Hlavní ženskou postavou je Jessie Rockatansky (křehká Joanne Samuel), mladá Maxova manželka. Hlavním protivníkem je Toecutter - Prstořez (Hugh Keays-Byrne), nekompromisně sadistický vůdce nebezpečného motorkářského gangu. Výraznější postavou je Jim "Goose" Rains (Steve Bisley), Maxův policejní parťák a jeho nejlepší přítel v rozhněvaném běsu ze slepé spravedlnosti. Mezi výraznější patří také Johnny the Boy (Tim Burns), psychicky nevyrovnaný a nepředvídatelný člen sadistických motorkářů. Z dalších rolí: Maxův šéf a kapitán silniční policie Fred "Fifi" Macaffee (Roger Ward), vůdčí člen motorkářů Bubba Zanetti (Geoff Parry), malý synek Maxe Sprog (Brendan Heath), stará pomáhající farmářka May Swaisey (Sheila Florance), či na útěku vysmívající se člen gangu Crawford "The Nightrider" Montazano (Vincent Gil). Nepatřím mezi příznivce žánru všudypřítomné sadistické krutosti bez omezení. Šílený Max je prachbídným filmem i podprůměrnou žánrovou zábavou. ()

Wormboy

Mladucky Mel Gibson este nedotknuty rukou Hollywoodu,nie je ani dokonalym hrdinom,ani dokonalym hercom.Je len otcom,ktoremu zabiju rodinu. Film ma velmi zvlastnu vnutornu konstrukciu,ked to,co by nam servirovali ine filmy po dlzku minimalne 45 minut z celkovej stopaze, zhrnie do poslednych necelych 20 minut. Pomsta sialeneho Maxa vsak nie je sladka. Filmovy zazitok takmer ano:) 3,5/5 ()

Martrix

Postkatastrofické sci-fi, bylo v období studené války poměrně oblíbené téma. To chápu. Co mi ale hlava nebere je, jak se z takové fušérské blbosti může stát kultovní film, který nejen že má pokračování, ale dokonce se plánuje i jeho remake. Nevím kdy se začal používat výraz béčkový film, ale nedivil bych se, kdyby na tom měl Šílený Max nějakou zásluhu. Ale abych nebyl zase takový kruťas. Nebýt téhle kraviny, Mel by skončil jako pornoherec a ve Smrtonosných zbraních by nejspíš hrál Kurt Russell, nebo Rutger Hauer. Což je děsivá představa. Takže tak úplně zbytečný tento výtvor nebyl. ()

pakobylka

První šílená role Mela Gibsona ... šílený policajt někde v blízké budoucnosti - ve světě, který zešílel !?! Nooo ... abych pravdu řekla, sice se tady vyskytuje krajně nesympatický motorkářský gang, jehož brutalita je očividná - a policisté, jejichž metody jsou v souladu s velice nekonvenčním až výstředním vzhledem policejní stanice ... leč prakticky všechny ostatní atributy působí nadprůměrně obyčejně a víceméně poklidně - při troše dobré vůle by se dalo říct až pozitivně ... vůbec ne nějak nepatřičně či dokonce post-apokalypticky. Vlastně netuším, v čem má spočívat podstata prapodivného, blíže nespecifikovaného stavu, v němž se lidstvo ocitlo - co se mu vlastně přihodilo a jaké důsledky ona (patrně nepěkná) událost zanechala … kromě toho, že trvale poznamenala zmiňované motorkáře a policisty. Obvykle se snažím mít pochopení pro šílence všeho druhu, kteří se na filmovém plátně objeví, takže Max by neměl být žádnou výjimkou - jenomže jeho příběh je trochu nešťastně koncipovaný. V mnoha ohledech je na štíru s logikou a působí maličko amatérsky - jako když si kluci hrají na četníky a zloděje ... na druhou stranu obsahuje pár šikovně nasnímaných scén, při kterých můžete cítit ledový závan na zátylku. Takže nakonec za čisté 3* - a mějte (nebo nemějte) mě rádi. ()

Juto

Odvážny, podivný, sadistický, masochistický, šialený Max má vo svojom popovom zovňajšku zvrátenú inteligenciu. 8/10 ()

Maty85

Gibson jako mladej a nezkušenej kluk to zahrál výborně a ta originalita a surovost s kterou přišli... super ()

WolfR

Mad Max je Australský, nízkorozpočtový film s obyčejnou zápletkou a velmi nevyrovnanou režií a hereckými výkony, samozřejmě až na Mela Gibsona, který Maxe zahrál opravdu skvěle. Hlavním problémem tohoto filmu, je právě ta nízkoropočtovost, která je naprosto ubíjející a díky ní, jsou některé scény ve filmu takové nedotažené a působí, až amatérsky. No a jinak je v toto filmu taky hodně stupidních a zbytečných dialogů. Tento film je akčně-dobrodružný a jeho stopáž je hodinu a půl, ale z toho hodinu a deset minut se skoro jenom blbě tlachá! Což naštve. Ale jinak musím uznat, že těch pár honiček, bouraček a akčních scén ujde. Ovšem jako celek Mad Max zklamal a přijde mi jakoby vlastně ani neměl nic společného legendárním druhým dílem, je to prostě nepropracovaný film prakticky o ničem. Pro někoho kult, pro mě film s pár bouračkami. Toť vše. 2 hvězdy. ()

majo25

Škoda, že film začína byť dobrý až ked ide na dovolenku, čo je cca v 2/3 filmu. Dovtedy je to stupidita. Hodnotenie: 55% (prvé 2/3 filmu - 40%, posledná 1/3 filmu - 70%) ()

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

02.12.2020

Ve věku 73 let včera opustil filmový svět australský herec Hugh Keays-Byrne. Informaci zveřejnil jeho zástupce a později ji na svém facebookovém profilu potvrdil i dlouholetý přítel a spolupracovník,… (více)

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Filmaři z Austrálie nezahálí

Filmaři z Austrálie nezahálí

22.06.2014

Asi nejvýraznější australský režisér a scenárista současnosti David Michod má napilno. Jeho očekávaný Rover, který Quentin Tarantino označil za mistrovské dílo a nejlepší post-apokalyptický film od… (více)

Pattinson je tak trochu Šílený Max

Pattinson je tak trochu Šílený Max

27.07.2012

Možná šílí i kvůli bulvárem propírané nevěře Kristen Stewart s režisérem Sněhurky a lovce Rupertem Sandersem, ale to nechme stranou. Filmy nás pořád zajímají víc než drby. Robert dělá všechno pro to,… (více)