Šílený Max

Ve zpustošené zemi blízké budoucnosti vládne silnicím divoký motorkářský gang. Řádí v ulicích, terorizuje nevinné civilisty a strážcům zákona se jen směje do očí. Jednoho policistu ale podcení. Když motorkáři brutálně napadnou nejlepšího přítele a rodinu Maxe Rockatanskyho (Mel Gibson), změní se Max v běsnícího šílence, který žije jen pro jediné - pro pomstu. (Magic Box)

giovanni3

Aneb kultovní série s postapocalyptickým nádechem, která uhranula svět (ač v tomto díle toho "postapo" moc není). Já ji mnoho let znám, ale vždy jsem viděl pouze části a až dnes jsem si dal tento film celý. Není k němu moc co psát aneb Max se prohání po silnici a likviduje motorkářský gang a ten gang zas všude možně zabíjí prosté lidi. Avšak udělají chybu, kdy Maxovi sáhnou na parťáka, ženu a dítě. Čekal jsem však trošku lepší "jízdu" a proto jen průměrné 3z5. Uvidím co další díly série. ()

Braddy

Dnes už tato trilogie patří ke klasice sci-fi. Mel Gibson se prohání po pouštích Austrálie a likviduje členy motorkářského gangu (který mu zabil manželku a dceru, no řekněte, nenaštvalo by vás to taky?) ()

vitekpe

Prvni film s Maxem, zalezitost, na kterou jsme chodili za skolu koukat ke kamosovi na vhs... velka nostalgie a pro me osobne zaroven silny moment z mladi, ve kterem se zrejme zrodila moje neutuchajici laska k motorkam. :-) Zaverecna honicka mezi Maxem a Toecutterem je neprostou legendou zanru. Skvele natocene, vyborny zacatek serie. Nerozumim vubec okolnim nizkym hodnocenim. ()

vincent

Film, ktorý je možno rovnakým symbolom austrálie ako kengura (ktorú prekvapivo vo filme nevidieť). Z každej minúty srší nedostatok peňazí (film bol platený štátom). Od interiérov, cez hercov, divnú hudbu (ten motív, keď ukazovali Hall of Justice, bol fakt otravný) až po kameramana (pre ktorého invencia asi veľa neznamená). Veľká škoda aj toho rozvrhnutia príbehu, kde samotná pomsta zaberá len malú časť filmu. A tie chyby.. no jo. Tak prečo tri hviezdičky? Lebo to všetko (aj to dobré, čo som nespomenul) tvorí zaujímavý film, ktorý vám dlho ostane v pamäti a aj napriek negatívam si ho znovu pozriem rád. Asi tak nejako má vyzerať B kult. ()

kenkaku

Kultovní podívaná s kultovním Ford Falconem. Ano možná to zní divně, ale opravdu díky "stíhacímu speciálu" dostal pro mě film zcela jiný rozměr. Ne jen ponuré sci-fi, bizarní vyhlídky a prvotřídní psychopaty. ()

upson

První polovina filmu je slabší ale jak se film začne dostávat do finále úroveň filmu vyskočila :-) 65% ()

SG-1

"Přece mě nezabijete za to, že jsem ukrad mrtvole boty. Byl už mrtvej, krucifix, stejně je nepotřeboval." -Johnny- ()

h0n24 odpad!

Zapomenutelné. Nedoporučuji. Viděno po čtvrtém díle, který byl v kinech akcí našlapanou peckou, jedním z lepších snímků toho roku co vyšel. Zdá se, že první díl je natočen podobným stylem - akce stíhá akci. Jenže to, co v 79. fungovalo, pro nynějšího diváka působí dost lacině. Zvlášť bouračky, na kterých je částečně film vystavěn. Scénář 93 minutového filmu tvoří prvních 70 minut představování brutálního motorkářského gangu versus 23 minut posledních, kdy hlavní hrdina má důvod něco dělat a tak se tam i děje něco jiného než náhodně sestříhané ukázky toho jací jsou motorkáři zlí lidé a že život mají v paži. ()

Melios

S Australskými filmami nemám moc dobré skúsenosti ,no vačšina ,čo som videl ,nestojí ani za zmienku. No Mad Max je iný. Ja viem ,že film je strašne klišovitý a dej sa nedá ani dejom nazvať ,no ako celok to funguje veľmy dobre a na tak krátky film sa tam toho stane veľa. Najväčšia vada na kráse sú ale členovia Motorkárského Gangu a Nočný Jazdec ,ktorý sú extrémne otravní a prial som si ,aby čo najrýchlejšie zmizli z tohto sveta ,čo sa mi nakoniec aj splnilo. Taktiež ma dosť mrzí ,že ten "Mad Max" ,ktorého chce každý vidieť sa ukáže až 15 minút pred koncom. Dokopy musím ,ale povedať že som sa bavil a sériu si chcem dopozerať. Čo sa stane keď spojíte dystópiu ,Austráliu a Rýchlo a Zbesilo? Mad Max! Za dobrý pilotný film dávam 75% a dúfam ,že dvojka bude tip-top! ()

Arkanoid

„You’ll be back, Rockatansky! You hooked, Max!“ Halls of the Justice a Anarche Road. Tieto nápisy neponúkajú svojím objektom žiadnu dôležitosť, keďže kamera nám ukázala len pusté nič. Prostredie atmosféru nevytvára (bavia ma ale kríky okolo Maxovho domu), len akcia na diaľnici. Úvodný záporák je šialený nad úroveň svojho vedomia a tak je to dobre, ku tomu rýchla jazda, hučanie motorov, carsploitation, austrálsky dialekt a postupné uvádzanie tajomného Mela Gibsona na scénu. Mladý Mel Gibson poteší, hlavne jeho vydesené oči v nemocnici, aj keď jeho sentimentálna scéna s manželkou potom už nebaví. Je hodno pochváliť aj hercov v dramatických situáciách, ktorí sa do podžánrov exploitation hodia dokonale. Kamera je sústredená, vôbec nevyzerá béčkovo, skôr cítiť menší, ale stále celkom slušný rozpočet. Krv tu máme vzhľadom na exploitation podžánre skoro, v prvej desaťminútovke, a ku filmu to ladí. Po ďalšom násilí je scéna strihnutá vravnou, ale nikto nezomrel. Pri scéne na pláži a v mori som čakal aspoň baptizmus, ale ostal som sklamaný. Nevyužitých scén je pri tom dosť, lebo postavy sú plytké (rozšírenie charakteru Maxa o snaženie sa o vyjadrenie svojich pozitívnych emócií ku žene je márne, lebo sa nerobili správne kroky, ktoré by mu dali zmysel) a hľadanie štýlu niekde na začiatku. Moment, kedy by film pokročil z odosobnenosti a chytil by diváka za srdce, sa tu hľadá len veľmi ťažko. Nič tu nie je dostatočne dramatické na to, aby divák prežíval chvíle napätia ako prikutý na stoličku a očami hypnotizoval obrazovku. Obsah aj forma by jednoducho potrebovali rozvinúť. Škoda, že to, aby Max konal šialený, je tejto pasáži venovanej vo filme len veľmi málo času. Jazykové okienko: toey, floozy; doohickey; gizmo. „They were speacial shoes, brown. And he always kept them really shiny.“ ()

brooklyn73

Kazdy milovnik rychlych aut, honicek, piskajicich pneumatik a mladeho jako cokolada Kofila sladkeho Mela si jiste prijde na sve.Dale muzeme videt filmovou manzelku Maxe,ktera hraje na saxofon,coz u zeny mi prijde velice sexy.Na to pred kolika lety se film natacel, mi prisly nektere sceny neuveritelne autenticky natocene.Bravo tvurci.Nekdo zde oznacil tento film za kultovni a mne nezbyva nezli se k tomu pripojit. ()

Seti

Sorry ale film byl dlouhý hoďku a půl a hodinu dvacet to byla nuda k posrání. Od tohoto kultovního filmu jsem čekal opravdu o hooooodně víc. Těžké zklamání :-( ()

klukluka

Film s velmi zvláštním, rychlým až zběsilým tempem. Jak rychle se přesypal, tak rychle skončil. Právě ten rychlý konec je jedna pecka dolů. Bylo to vysloveně useknuté, šup šup, ať už jsme hotoví. Zajímalo by mě, jestli to vzalo tak rychlý spád proto, že už počítali s dvojkou..? Druhá pecka dolů za tu šílenou symfonickou hudbu, kterou byl tenhle kousek doslova prošpikovanej. Dlouho se mi nestalo, aby mi tahle složka filmu tak moc lezla na nervy. Jak to, že tu tedy mám čtyři? Mad Max je starej 33/34 let. A k tomu chci přihlédnout. Na to, že je to taková vykopávka, šlapal moc dobře. V době vzniku to musela být petelice. O tom žádná. ()

BlackTom

Lacné, zábavné, nezávislé. Mel Gibson je ešte poriadny fešáčisko a jeho drsného policajta mu zožeriem od prvého okamihu na plátne, nehovoriac o skvelom záporákovi, charizmatickom jak sviňa. Príbeh je tak trochu jednoduchý, no stopáž vďakabohu nie je prepísknutá a záver je celkom nepredvídateľný. Potešia suché hlášky a niektoré husté scény (Johnny Boy a pílka na kov). Ešte to síce nie je "ten pravý" Max se všim všudy, no napriek tomu to vyšlo. ()

Lukoboss

Nízkej rozpočet bych tomuhle filmu celkem odpustil, však se taky jedná z dnešního pohledu o starej snímek a dobu, kdy se točilo úplně jinak. Nicméně kromě pár honiček po silnicích, nabušených aut a rychlých motorek tam nevidím nic moc jinýho. Scénář je tak moc prostej a jednoduchej, že se mně i ta hodina a půl zdála chvílema nekonečná. Nehledě na to, že se tam všichni chovají nějak divně a praštěně, snad jen M. Gibson má tu roli napsanou jakš takš. No nějak se začínat musí, to je fakt, ale jako kult to teda nevidím. ()

KoRner

Nie budúcnosť, ale akási divná prítomnosť niekde v Buranove, kde líšky dávajú dobrú noc a nik netuší aká je vlastne obživa obyvateľstva. Viditeľne lacné béčko s normálnym, nie šialeným Maxom, ktorý nič šialené nepredvedie. No ak nerátam, že stále provokuje motorkársky gang tým, že dovolenkuje vždy neďaleko nich a neustále necháva ženu a dieťa samých. ()

Nassau

The chain in those handcuffs is high-tensile steel. It'd take you ten minutes to hack through it with this. Now, if you're lucky, you could hack through your ankle in five minutes. Go. Zrození Šíleného Maxe v plné, nefalšované a přesto skromné fasádě, která svou bizarností ani na chvíli nenudí. Za chvíli sice bude mít čtvrtý křížek na krku, ale na rozdíl od mnoha jiných filmů prostě nestárne. (80%) ()

Han22

Trošku se rozepíšu. Mad Max 2 a 3 byly v mých 16ti na Nově vstupenkou do úžasného světa postapokalyptických filmů a dodnes je v tomto žánru považuju za nejlepší. Mad Max 1 jsem viděl až po mnoha letech a byl jsem strašlivě zklamanej. Z dalšími shlédnutími už to bylo lepší, ale když se na něj podívám dnes, problém zůstává. Tohle nevypadá jako sci-fi ani postapokalyptickej film. Tohle je docela obyčejná, trošku nudná a ve finále brutální směs akčního a motorkářského filmu. Buďto se to odehrává ještě před apokalypsou, nebo ta proběhla, ale příběh je na nějakém odlehlém místě, které není zasažené. Fungují zde normálně televize, nemocnice, všechno, jen policajti mají trošku lepší auta a jsou stejní cvoci jako ty, které honí a budovy jsou trošku oprýskané. A je zmíněn nedostatek benzínu. Nevím, každopádně je to oproti pokračováním slabé. ()

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

02.12.2020

Ve věku 73 let včera opustil filmový svět australský herec Hugh Keays-Byrne. Informaci zveřejnil jeho zástupce a později ji na svém facebookovém profilu potvrdil i dlouholetý přítel a spolupracovník,… (více)

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Filmaři z Austrálie nezahálí

Filmaři z Austrálie nezahálí

22.06.2014

Asi nejvýraznější australský režisér a scenárista současnosti David Michod má napilno. Jeho očekávaný Rover, který Quentin Tarantino označil za mistrovské dílo a nejlepší post-apokalyptický film od… (více)

Pattinson je tak trochu Šílený Max

Pattinson je tak trochu Šílený Max

27.07.2012

Možná šílí i kvůli bulvárem propírané nevěře Kristen Stewart s režisérem Sněhurky a lovce Rupertem Sandersem, ale to nechme stranou. Filmy nás pořád zajímají víc než drby. Robert dělá všechno pro to,… (více)