Království

• Dánsko Riget (více)
Drama / Horor / Mysteriózní / Komedie
Dánsko / Francie / Německo / Švédsko, (1994–2022), 14 h 20 min (Minutáž: 60–79 min)

Ernst-Hugo Järegård, Kirsten Rolffes, Søren Pilmark, Ghita Nørby, Jens Okking, Baard Owe, Peter Mygind, Udo Kier, Holger Perfort, Laura Christensen (více)

Série(3) / Epizody(13)

V době, kdy Netflix ještě neexistoval ani jako půjčovna DVD, natočil režisér Lars von Trier televizní sérii Království, odehrávající se v útrobách kodaňského špitálu postaveného na místě, kde kdysi byly jen mokřiny a stará bělidla. Lékaři zde dennodenně zápolí s limity medicíny i vlastními kolegy, Švédové tu proklínají Dány a záhady a hrůzy se zde mísí s nadsázkou a humorem. Televizní série, proslavená svými sépiové tóny a chóry umývačů nádobí, se postupem času stala kultovní a zařadila se mezi nejvýznamnější díla quality TV. (KVIFF.TV)

Davidos305

Velmi zajímavý a pozoruhodný seriál, který má úchvatnout atmosféru, která ze seriálu absolutně přetíka (což je jenom dobře), titul je děsivý, mysteriózní a celkově je to dost velké psycho. Scénář je skvělý a kamera společně s barvami velmi originální. ()

Allegro.g.

Království (tedy originální první řáda) je docela zajímavý seriál, ale myslím si, že tak trochu přeceňovaný. Tajemno je super, děj slabší, dánština a Dáni hnus. Bez urážky. ()

Yahey

Člověk neví, jestli se má posrat strachy nebo smíchy. Lynchovina říznutá Meyrinkem. Trier si užívá svou fantastickou tvořivost a my s ním, jenže on je vždy o krok napřed. A místo Cvacha (nebo švédského Trautenberga?) tu máme nebožáka Helmera. Mimochodem, dal jsem všechny díly za 2 večery a je mi z toho nějak blbě od žaludku. ()

frydus

Riget som zhliadol na jeden dúšok. Nechcelo ma to pustiť. Nútený nedočkavosťou po ďalších informáciach, po ktorých som bol ešte viac v lese ( potočenie hlavou, nechápavosť najväčšieho zrna, ale šedý absorbér informácii musí príjmať ďalej, musí ! ), alebo ma uviedli do prekvapivého šoku ( čoóó? To ma podrž ! hehe ), bol som nútený diely servírovať na jeden hlt. Luxus ! Očarujúca atmosféra. Vymetenci na každom kroku, blázni. Úlet jak víno. Milujem každodennú potrebu doktora Hemlera vykričať na streche celému svetu “Dansk jevlar !“ ♥, kretén, ale úplne ma tým dostal. Výborný seriál. A kebyže sa s nami chcete vydať do Kráľovstva znovu, tak buďte pripravený na všetko, v dobrom i v zlom ... ver tomu Lars, že sa do Kráľovstva opäť vyberiem ! ()

maruli

Nesnáším horory, u každého dílu jsem se pokaždé strachy málem zašvíkala a přece jsem se musela koukat, prostě musela. A jestli Lars někdy nedotočí tu poslední sérii, tak umřu naštvaná!! :) Protože to přeci nejde, nedozvědět se, jak to dopadlo s Drusse, malým bratříčkem, tažnými ptáky, Aagem a kam se poděla Mona! Hernajs :) I když, faktem je, že bez Helmera už to nebude ono... Kukuk, kukuk, tralala. Dansk jävlar!! :-)) ()

kaspar

Totální nářez z 90. let, o kterém jsem přesvědčen, že se stal mojí srdcovkou, byť si ho ještě netroufám hodnotit ve hvězdičkách. Kvalitní obsazení, skvělý děj a ta atmosféra! To je atmosféra zvláštního koktejlu X-Files a Twin Peaks a k tomu navrch cosi zvláštní Trierovského. ()

karlee

Vynikající spojení mystiky a humoru, postavu sarkastického ultraegoisty a misantropa Stiga Helmera jsem si okamžitě zamiloval, to je velký guru. Povedl se i fanatický patolog Bondo.,baví mě i ty Larsovy kecy u závěrečných titulků. Teď honem skouknout pokračování, doufám, že nám Stig na Haiti ještě něco předvede. Dánská pakáž! ()

_-0-_

Riget je zařazený do kategorie Drama / Horor / Mysteriózní / Komedie - to je sice částečně pravda, ale většinově je nezařaditelný - pro některá díla kategorie chybí, nebo je nelze definovat. Ve zpracování lze najít analogii s Lynchovou tvorbou, ale od ní se liší zejména v jisté lehkosti a také v tom, že nenutí diváka hledat odpověď na otázku, "zdali tám autor něco myslel" (pokud vůbec). V komentářích jsou zmínky o depresivních pocitech po shlédnutí, ale musím nesouhlasit. Trier nepopisuje depresivní, ale JINÝ svět. Dokonalá kombinace všech použitých výrazových prostředků, která na diváka působí po celou dobu sledování, zanechá v člověku POCIT - DOJEM, který nutí k opakovanému sledování. Pro ty, kteří Riget neviděli - netřeba se obávat předchozích řádků, seriál má také děj, jde jen o to, co v něm chce (a může) divák vidět - zklamal málokoho. Osobně jej považuji za jednu z nejlepších věcí, jakou jsem kdy viděl. Škoda, že Lars von Trier nenatočil poslední závěrečnou část trilogie - ale snad se dočkáme, nakonec technika může odstranit zdánlivě nepřekonatelnou překážku - úmrtí některých herců. Mimochodem mám rozšířený slovník a tak si musím nakonec ulevit slovy Dansk jävlar! ()

maoc

Bezchybný seriál pro tak-trochu-uchylné diváky. Zprvu jen koukáte, jaký nelogický a nekonzistentní kolotoč se před vámi roztáčí, ale pak prozříte a příjmete. Nejlepší scény jsou ty porady. Kamera se ve stylu dogma třese a švenkuje hned sem a hned tam. No a perlička na závěr každého dílu: asi minutová rozprava Larse von Triera. Hrozně mi u toho připomíná některé politiky a pedagogy. Mluví a vy mu zobete z ruky, ale když se zamyslíte, zjistíte, že neřekl naprosto nic relevantního. Jinými slovy kecal o ničem. Ale vy si ten další díl stejně pustíte. V dobrém nebo ve zlém. ()

Boulderman

Nejvýstižnější popis nemocničního prostředí. Mohlo by se to odehrát klidně i v některé české nemocnici, pravděpodobně na psychiatrii :) ()

DoNotCross

Panoptikum lidské blbosti s kupou husté atmosféry. Nejvíce vám asi řekne fakt, že normálně se chovají pouze dva jedinci postižení Downovým syndromem. Všichni ostatní inklinují k iracionalitě, až prachsprosté šílenosti, marnivě se honíc za svými ubohými cíli, nevědouc, že se jim jejich milovaný svět, založený na rozumu a poznání, začíná otřásat v základech. Brilantně namíchaný koktejl toho nejčernějšího humoru a paranormálních jevů, z kterých, vzhledem k civilnosti celého seriálu, opravdu mrazí. Jen škoda, že příběh tento nemocnice zůstane navždy otevřený, neboť smrt Ernsta H. Järegårda zmařila natáčení třetí série. To by vám ale nemělo bránit v její návštěvě. ()

adamix

,,Kto ste? Ja som Smrť a dnes večer budem mať veľa roboty." Trierovský mindfuck, búrajúci všetky stereotypy seriálov z lekárskeho prostredia. Nie tak mätočný, ako Lynchov Twin Peaks, ale rozhodne zostane veľa otázok nezodpovedaných. Prvá séria je skoro dokonalá. Pýši sa tak skvelou hororovou atmosférou, že pri niektorých scénach (skoro všetky nočné pasáže) som skutočne prežíval to, čo v teenagerských rokoch so všetkými horormi - strach, napätie a vzrušenie - to, čo mi dnes pri týchto žánrovkách veľmi chýba. Prostredie nočnej ,,kráľovskej" nemocnice mi strašne pripomínalo prázdne hotelové peklo z Kubrickovho Osvietenia. Dokonca s oboma miestami je spätá podobná kliatba. Problém som mal iba s jej až moc vtipným zakončením, ktorý síce bol veľmi vtipný, ale na môj vkus to bolo mrhanie potenciálu celého seriálu. Bohužiaľ druhá séria sa viezla presne na tejto vlne silenej komiky. Zasmial som sa, situácie a postavy boli hlavne v druhej sérii komické, ale ako podotýkam, mrhanie potenciálu tak brutálne hororovej látky (ktorej dopomáha nemocničné prostredie!). Postavy sú perfektné, pričom každý si tu nájde svojho obľúbenca a vedzte, že nikto z nich nie je stopercentný dobrák. Mojimi favoritmi boli stará spiritualistka pani Drusse a slizký egoista doktor Stig Helmer. Dej je zrozumiteľný, ale pri veľa veciach nebudete chápať o čo ide, až kým nezistíte, že to celé je zámer - zmiasť diváka. A potom po každej epizóde zavíta Lars so svojim šibalským úsmevom a dodá celému tomu predstaveniu tvorcovský efekt s menšou rekapituláciou a otvorenými otázkami, aby zostal divák na pochybách, čo tým všetkým chcel autor vlastne naznačiť. Seriál má svoje chyby, avšak tie prevyšuje halda originálnych nápadov, geniálna hororová atmosféra, zaujímavé postavy a obzvlášť perfektný set-up do nemocnice, ktorá bola postavená na akomsi vstupe do Pekla. A čo je hlavné, nechýba ani tá Trierovská morbidita a otázky o zbytočnosti a ľahkej pominuteľnosti ľudského života, ktorá sú jeho tvorcovskou značkou naprieč celou umeleckou tvorbou. ,,Dansk jävla!!!" ()

KVIFF.TV exkluzivně uvádí Trojúhelník smutku

KVIFF.TV exkluzivně uvádí Trojúhelník smutku

20.12.2022

Streamovací platformu KVIFF.TV nemohli fanoušci filmu v uplynulém roce přehlédnout. Jako jediná přinesla do České republiky poslední počin režisérské legendy Larse von Triera – třetí sérii Království… (více)

Režisér Lars von Trier bojuje s Parkinsonem

Režisér Lars von Trier bojuje s Parkinsonem

09.08.2022

Ačkoli bývá někdy označován za provokatéra a kontroverzní osobnost, šestašedesátiletý dánský režisér Lars von Trier (Melancholie, Antikrist) dodnes patří mezi jedny z nejunikátnějších hlasů moderního… (více)

Kultovní seriál Království se dočká 3. řady

Kultovní seriál Království se dočká 3. řady

21.12.2020

Mysteriózní seriál Království od Larse von Triera (Antikrist) se v roce 2022 dočká třetí řady. Kultovní hit z let 1994 a 1997 vyprávěl znepokojivý příběh dvou neurochirurgů z Kodaně a už původně byl… (více)