Slavný válečný film Wolfganga Petersena z roku 1981 vypráví o mladých mužích, často ještě chlapcích, kteří byli svedeni nacistickou propagandou a zlákáni zázrakem techniky. Do boje je často vedla chlapecká touha po dobrodružství. Skutečná realita je ale zaskočila. Na moři musí čelit krutým silám přírody a bojovat s neviditelným nepřítelem. Řada z nich je bez zkušeností. Zažívají hrůzy války, samotu a zoufalství. Jejich možnosti jsou děsivé: buď se vynoří bez škrábnutí, nebo zemřou. Pod hladinou moře nemají zranění šanci. Za II. světové války se ze 40 000 mužů bojujících na palubách německých ponorek vrátilo zpět pouhých 10 000. (Česká televize)

Sandai

Po všech stránkách špičkový film. Klaustrofobie a hrůza z utopení je patrná na každém kroku. Divák silně vnímá jak se cítili všichni ponorkáři během 2. SV. Jednoznačně nejlepší ponorkářský film a perfektní film vůbec. Kdyby si tvůrci odpustili poslední zbytečnou bombardovací scénu poplatnou "vyšší spravedlnosti", byl by film bez chybičky. ()

andydufrsn

Velká klasika, která ani za ta léta neztratila nic na přitažlivosti, atmosféra nadšení je rychle vystřídána atmosférou vystřízlivění a strachu a to vše podpořeno klaustrofobickým prostředím,všechno perfektně vykresleno! Podle mého nejlepší ponorkový film! ()

Wolf28

Můj nej film a "moji hrdinové" hudba děj pecka co napsat pokud má někdo rád filmy válečné at se podívá a zklamán nebude já byl ohledně konce....to wolfssmen... děda mě říkal že tam byla volnější morálka pak na ponorce už nebylo co chlastat proti suchozemcům )))))) ()

Udet

..tak konečně jeden z mála válečných filmů očima Němců.Viděl jsem jak seriál tak film, poprvé již kdysi dávno na ZDF.. ...fantastická atmosféra, divák je doslova vtažen do děje.. ..užívá si s posádkou bujaré veselí v námořnickém baru na pevnině , počítá sekundy od odpálení torpéda k výbuchu a prožívá mučivé napětí při bzučení asdicu a hrůzu při detonacích hlubinných bomb.. ..velmi reálně podaná bojová plavba jedné z mnoha německých ponorek.. ..je vidět že tvůrci filmu se dobře drželi historické reality a nenechali se unést jako mnozí- hlavně zámořští tvůrci- svou fantazií či domněnkami. Tohle je prostě skutečná válka bez příkras a sentimentu a bohudíky nezasviněná nějakou přiblblou love story. ..jednoznačně 5 *.. ()

defender110

Zapomeňte na U-571, nebo Pluj hluboko, pluj tiše. Toto je skutečné podání toho, jak to chodilo na ponorkách nacistického Německa. Dokonalé vystižení dané tématiky se skvělým hereckým obsazením a perfektním scénářem a režií. Vše natočeno dle knihy Günthera-Lothara Buchheima. Podle skutečných zážitků z různých cest na ponorkách. ()

Conriocht

Celkom hodnotný a jedinečný príspevok v kategórii vojnových filmov. Konečne vojnový film, ktorý ukázal, že hrdinami môžu byť aj tí na opačnej strane. Miestami trochu vláčne a ploché ale inak celkom pohodový film. A ten maximálne ironický záver nemá chybu. ()

pyromantik

Uff! Ešte nikdy som nebol taký unavený z filmu. Po troch hodinách som zarastený, pridusený, zdeptaný a unudený. Idem sa mrknúť, či sa u mňa aj filcky neudomácnili. Skutočne netuším, prečo tento film získal samé 5hviezdičkové hodnotenia. Jednu hviezdu si nepochybne zaslúži skvelá kamera, jednu herecké výkony, a jednu určite záverečná pointa. 80te roky sú skrátka filmársky slabé. Jednu hviezdu by som dal najradšej sebe, že som to vydržal do konca. ()

rbr

Zrovna sem dokoukal 5-ti hodinovou verzi bez přerušení, jenom chcací pauzy, a musim říct, že to byla úžasná zkušenost. Jeden z nejlepších valečnejch filmů ever a epický emocionální drama. Znervózňující a klaustrofobický jako nic jinýho. ()

mischa.b

Výborný válečný film, atmosféra byla skvělá, jen jsem někdy možná trochu nechápala strategii kapitána :) Ale tak nejsem žádnej námořník, že... Za místy utahané trpitelské výrazy dávám 4 hvězdy. ()

Blind307

...no zo začiatku som bol skeptický, ale dej ma postupne úplne pohltil...výborne herecky zvládnuté... naturálne prostredie a absolútne podmanivé ponurné zvukové prostredie ma úplne dostalo...pozrel som si tú najdlhšiu verziu a neľutujem...dobrá filmárčina... ()

v.pohode

Tak tohle je klasika. Byl jsem na tom onehdá v libereckým leťáku. To bylo tenkrát ještě mrtvý moře marod. Nezapomenu na tu temnou atmosféru filmu, která byla podtržená výbornou muzikou. Ponorka byla jedinej film, kdy jsem zcela nepokrytě fandil skopčákům a tak ji spolu s Honem na ponorku řadím mezi nejlepší ponorkové filmy všech dob. ()

Jan00

Shlédl jsem tento film z roku 1981 a seriál Ponorka z roku 2018. Jednoznačně zvítězil seriál z roku 2018. Seriál měl lepší děj a nenudil jsem se. To nelze říci o filmu z roku 1981. Byly chvíle, kdy jsem se dost nudil... ()

vampvegetar

vojna "v klaustrofobickej zbrani" sa mení na klaustrofóbiu "vo vojne" , výborný film, skvelí herci, atmosféra skľúčenosti z pôvodných hrdinských a mocenských úloh od najvyššie postavených až po posádkových radových členov, nádherne stupňovaný "Gibraltar" a perfektný koniec, 4,5 a smerom hore nad povrch k 5*. ()

hovnocuc

tohle je fakt parádní záležitost. Válečný filmy mám rád, ponorkový ještě víc a ty, co příliš nekurvěj historii a držej se technickejch reálií uplně nejvíc. Což tenhle film dokázal, aniž by byl přes svojí stopáž nudnej. Cejtim to hlavně jako výborně zpracovanou výpověď o námořnících-lidech, který tehdy prožívali něco, co si dneska nedovedeme představit. Člověk s nima cejtí a fandí jim, přestože byli na opačný straně barikády, než bysme si přáli. ()

Tucne.prasa

Verne sfilmovaná kniha. Verne v tom, že je dlhá a málo akčná. To je na vojnový film zlá kombinácia a neubránite sa nude. Skrátenie stopáže o polovicu a zdvojnásobenie dramatických situácií by knihe aj filmu výrazne pomohlo. Opisy a zasnené pohľady sú dobré pre paničky, ale tie si tento druh filmu určite nazapnú. Ani kvôli hercom, ktorí sú vrcholne nesympatickí... ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen