Lesní duch

Lesný duch

(festivalový název)

The Evil Dead

Horor / Thriller

USA, 1981, 85 min (SE: 86 min)

Sam Raimi

Sam Raimi

Tim Philo

Joseph LoDuca

Rob Tapert

Edna Ruth Paul

Respect to Sam Raimi!! To co dokázal vykouzlit s tou příslovečnou hrstí dolarů je neuvěřitelné. Ale asi by to fakt chtělo tu chatu a větrnou noc o které píše oli, jinak to bude mít do kultovního horroru pěkně daleko. Nebo jsem divnej;) Každopádně jsem se výborně bavil, přesně tak jako herci při vzniku téhle dnes už právem kultovní záležitosti. 80%(2.8.2005)

První půle je excelentní. Raimi s minimem prostředků dokáže navodit tíživou atmosféru strachu. Scéna znásilnění stromem je něco, co se jen tak nezapomíná. Ale druhá půle je strašně rozháraná, jakoby Raimi nevěděl co vlastně chce a doplácí na svou filmařskou nezkušenost. Mám na mysli to, že jsou jednotlivé scény po sobě špatně poskládané. V jedné scéně je brutální mord, ve scéně následující a bezprostředně navazující se aktéři tváří nezúčastněně, jako by se před pár minutami vlastně tolik nestalo. Evil Dead I. považuji pouze za dobrou, nikoliv skvělou, předzvěst bezchybné "dvojky".(28.6.2002)

• SNCIS

Partička cucáku jede na chatu, kde přečtou cosi z prastaré knihy a probudí zlo! Je to staré a jde to na tom vidět. Démůnci jsou komický a atmosféra nic moc. Obsazení: Nejvíce prostoru má ten, co to vymyslel - Sam Raimi. Druhá výrazná (dnes už ikonická) postava je Ash, kterého hraje Bruce Campbell. Nejvíc ze všeho mi uvízla v hlavě scéna, kdy strom znásilňuje Ellen Sandweiss. Motorovka v akci moc nebyla, což je děsná škoda. Celkově je film experiment začínajícího režiséra. Kdo by tehdy řekl, že to bude kultovní záležitost? Myslím, že ani Raimi to netušil, neboť se učil a chtěl se na tomto snímku jen vyřadit. Já se u toho dost nudil a proto hodnotím nízko. - 40%.(29.1.2018)

Jeden z nejlepších starých hororů, který jsem viděl. Atmosféra je především zpočátku perfektní a jedna z nejlepších hororových vůbec. Potom se to bohužel tak trochu zkazí, protože se objeví děsivé postavy, které jsou ovšem děsivé jen ze začátku a postupně se z nich stanou jen trapné krvavé nestvůry s debilním chováním, které nepůsobí tak jak by měly a prostě kazí atmosféru. A přitom to mohlo být tak skvělé, kdyby tam nedávali žádné obludy a nebo v menší míře a lépe to zpracovali, protože potenciál chaloupky uprostřed lesa a tajemné knihy mrtvých je velký! Navíc kamera, která léta před okny a perfektní hudba stojí opravdu za to. 75%(22.8.2008)

Tak konečně jsem i já viděl The Evil Dead ;-) a musím říct, že je mi dost líto, že jsem viděl druhý díl jako první. Proč? Protože jsem si mohl užít jedničku daleko víc, dvojka vlastně není ani tak pokračování jako spíše „remake“ takže mi přišlo všechno jako kdybych už jednou viděl. Je tady ovšem daleko méně humoru, což beru jako plus, výborná atmosféra, skvělé zvuky a vynikající hudba a k tomu Bruce Campbell jako geniální ASH. Sam Raimi je borec. Jak tento režisér mohl natočit Smrtelné Zlo a zároveň později Spider-Mana ;-)) Vidět tento horor v útlejším věku (8-12let) měsíc bych měl hnědou hmotu v trenýrkách ;-D 10/10* V.I.M.(16.10.2008)

• - Na film dostali tvůrci 2000 amerických dolarů od jednoho ze sponzorů jen proto, že onen sponzor vynechal roku 1978 svou obvyklou návštěvu Las Vegas, kde, jak tvrdil, každý rok jen tak právě ony dva tisíce dolarů rozhází. (FAITH.BABE)

• - V původním scénáři bylo, že lidé v chatě budou během prvního poslechu pásky kouřit marihuanu. Herci to vzali doslova a scéna se pak musela přetáčet kvůli jejich nekontrolovatelnému chování. (Chatterer)

• - V Německu měl film premiéru v kinech i na videokazetách ve stejný den, aby se předešlo problémům s cenzurou. (Chatterer)