Lesní duch

The Evil Dead

Lesný duch

(festivalový název)

Horor / Thriller / Fantasy

USA, 1981, 85 min (SE: 86 min)

Sam Raimi

Sam Raimi

Joseph LoDuca

Rob Tapert

Kultový osmdesiatkový hororový skvost. Skutočne neviem, čo k tomu dodať. Možno iba fantastickú Raimiho réžiu, vynikajúceho Brucea Campbella a skvelú atmosféru desivého príbehu. Schválne, koľko sa dnes urodí teenagerských/ mladíckych hororov, v ktorých prechovávate k hrdinom sympatie a skutočne sa o nich bojíte? To je veľká pochvala. Číra brutalita a šialenstvo do poslednej minúty. Scéna s motorovou pílou super, škoda len, že nakoniec použitá nebola.(13.11.2013)

• gudaulin

Když jsem někdy v roce 1990 viděl tuhle legendu béčkových hororů a až do dneška funkční žánrový kult poprvé, byl jsem, jak jen to diplomaticky vyjádřit, na rozpacích. Nyní jsem si ten zážitek zopakoval a rozpaky jsou ty tam. Smrtelné zlo považuju za amatérský snímek, který ve všech ohledech, které jsou pro mě důležité, osudově selhává. Mizerné herecké výkony, neexistující scénář, lacinost, idiocie chování filmových postav - mám ještě pokračovat? I ta jedna hvězdička není za nějaké klady, ten film je špatný a bere se vážně do té míry, až je svým zvráceným způsobem trochu zábavný. Sam Raimi tady nicméně ukázal (přinejmenším v práci s kamerou), že filmařinu má v krvi, a když přidá dostatek nadhledu (který prokázal už ve dvojce téhož titulu) a získá nějaké ty zkušenosti, dokáže točit ve velkém stylu. Celkový dojem: 10 %.(8.7.2013)

Viděl jsem to poprvý jako malej (asi šest). Dokonce to mám ještě na VHS s původním rychlodabingem. Tenhle film asi zapříčinil, že jsem měl vždycky tak strašlivej strach vystrčit ruce nebo nohy zpod peřiny a do sklepa jsem se sám neodvážil asi do deseti let. No a možná za to mohl i můj otec, protože tehdy mě na některý horrory nechával koukat i jako prvního, abych mu řekl, jestli jsou dobrý nebo ne. To sice může vypadat na první pohled jako dobrý utužení synovsko-otcovských vztahů, ale ne, pokud vám je mezi pěti až deseti lety. Například o filmu Piraňa mám špatnej pocit, když lezu do jakékoliv řeky. Prostě tam je a nikdy se ho nezbavím. A od ED mám špatnej pocit z podzimního lesa.(31.1.2006)

Naprosto úžasný horor. Možná mi na dojmu trochu ubralo to, že jsem jako první viděl druhý díl, který je akčnější a hlavně vtipnější předělávkou, takže některé scény mi přišly trochu nenápadité. Ale když se na to podívám s odstupem, tento díl je přece jen v určitém ohledu lepší, i když celkově bych váhal. Původně jsem dal čtyři, ale za tu originalitu, která nemá obdoby, musím dát pět.(27.3.2008)

Scénář: Sam Raimi .. Výborný rozjezd, bohužel vyprávění šlo později hodně z kopce... Tento a podobné filmy zrovna nepatří do kategorie 'moje oblíbené'. Určité kvality a klady Evil Dead má - vzhledem k roku vzniku a rozpočtu - tím největším kladem je rozhodně píšící & režírující Sam Raimi. Cool závěr potěšil!(11.4.2005)

• - Původní verze filmu je doposud zakázaná například v Německu, na Islandu, v Irsku a Malajsii. (gjjm)

• - Když Ash a Linda prvně najdou náhrdelník, tak si můžete na Lindině ruce všimnout stříbrné barvy. Náhrdelník byl původně zlatý a před scénou nabarven stříbrně. (Chatterer)

• - Na film dostali tvůrci 2000 amerických dolarů od jednoho ze sponzorů jen proto, že onen sponzor vynechal roku 1978 svou obvyklou návštěvu Las Vegas, kde, jak tvrdil, každý rok jen tak právě ony dva tisíce dolarů rozhází. (FAITH.BABE)