Lesní duch

Lesný duch

(festivalový název)

The Evil Dead

Horor / Thriller

USA, 1981, 85 min (SE: 86 min)

Sam Raimi

Sam Raimi

Tim Philo

Joseph LoDuca

Rob Tapert

Edna Ruth Paul

Naprosto úžasný horor. Možná mi na dojmu trochu ubralo to, že jsem jako první viděl druhý díl, který je akčnější a hlavně vtipnější předělávkou, takže některé scény mi přišly trochu nenápadité. Ale když se na to podívám s odstupem, tento díl je přece jen v určitém ohledu lepší, i když celkově bych váhal. Původně jsem dal čtyři, ale za tu originalitu, která nemá obdoby, musím dát pět.(27.3.2008)

Osobně bych řekl, že je to nejen výborná a právem kultovní krvárna, ale také velmi cenný příspěvek do 13. komnaty gender studies (:)). Evil Dead je Raimiho zcela nemístné a masochistické vypořádání se se svými osobními démony, ženami. Nádherně low-budgetové a extrémně zábavné. A ten "stoismus", se kterým nechává čelit postavy nejbrutálnějším jatkám, to je prostě luxus.(17.6.2009)

Dobře, přiznám se. Moc jsem se nebál. Fakt ne. Atmosféra zde sice byla perfektní a lekačky byly parádní a fungovaly, nicméně jsem se moc nebál. A proč že teda dávám plný počet? Za tu geniální práci s kamerou, za tu parádní hudbu, za ten masakr (hlavně ke konci) no a za to, jak to všechno funguje. Klobouk dolů, Same, takovýhle debut (za tak "málo" peněz) abys pohledal. Věřím, že vidět to před pár lety zpátky na nějaké opuštěné chatě, bál bych se. 100 %.(3.11.2011)

Kultovní humus, aneb jak z mála vytěžit maximum. První díl téhle už víc než kultovní hororové záležitosti jsem viděl až po tom třetím. Sam Raimi vsadil na přímočaré napětí, brutálně masakrální kousky a takový načernalý humor v pozadí. Jistá podobnost s Braindead tu rozhodně je, hlavně co se těch prdelí, střev a hektolitrů slizký krve týče. Celkově tři etapy, kdy ta první, kterou bych nazval „Chlapupáři“ vsází především na to neviditelné, ovšem zato mistrovsky slyšitelné zlo kolem chajdy a v každém koutku onoho lesa. Etapa druhá, kterou bych shrnul slovy „Udělej si sám,“ naopak drtí na kousky sousloví přímočará řežba a slabší povahy hromadně ohazují sedačky přísně střeženým obsahem svých žaludků. Etapa třetí, „co si uvaříš, to si taky sníš,“ už jen podtrhává celičké gore řádění. V hlavě mi uvízlo hned několik momentů, kvůli kterým bych nikdy nemohl sáhnout po jiném než absolutním hodnocení. Krom skvělého zvuku (obzvlášť když se na vás řítí to burácení prostorově), práce kamery a střihu, kdy si říkáte „dej mi sílu pane, ať to udržim a neznečistim se strachy,“ až po Bruce Campbella, který se díky práci s motorovou pilou (a nejen s ní) zapsal nesmazatelně do duší hororových fandů po celém světě. A i když efekty na dnešní dobu působí lacině, tady pasují jako houslové sólo do dobře napsaného orchestrálního partu. Tak už se tu nebudu vykecávat, nazuju gumáky, abych ve sklepě plném vnitřností neuplaval a zajdu si přečíst nějakou knížku, kterou autor pojmenoval Necronomicon.:)) Za pět stoprocentně!! [10/10](8.4.2005)

• M.a.t.t.

Neskrývane amatérska záležitosť s niekoľkými dobrými nápadmi, bohužiaľ však až príliš amatérska. Strach z nepoznaného funguje len do istého času a slasherové finále už v dnešnej dobe aj vďaka slabučkým maskám a trikom nefunguje takmer vôbec. Jednoznačnými vrcholmi scény v lese a v pivnici, zvyšok slabota, ktorú by Bruce Campbell zachránil azda len motorovou pílou. A aj to len čiastočne. 30%(20.3.2008)

• - Na film dostali tvůrci 2000 amerických dolarů od jednoho ze sponzorů jen proto, že onen sponzor vynechal roku 1978 svou obvyklou návštěvu Las Vegas, kde, jak tvrdil, každý rok jen tak právě ony dva tisíce dolarů rozhází. (FAITH.BABE)

• - Původní verze filmu je doposud zakázaná například v Německu, na Islandu, v Irsku a Malajsii. (gjjm)

• - Natáčení trvalo cca 18 měsíců. (Chatterer)