Lesní duch

The Evil Dead

Lesný duch

(festivalový název)

Horor / Thriller / Fantasy

USA, 1981, 85 min (SE: 86 min)

Sam Raimi

Sam Raimi

Joseph LoDuca

Rob Tapert
  • Psychor

Každý nějak začínal, no a tahle hororová prvotina se Raimimu zkrátka vůbec nepovedla. První část je ještě koukatelná a relativně uspokojivým způsobem se daří budovat atmosféru strachu, jenže poté přijdou na scénu démoni v karnevalových maskách, k tomu se přidají laciné triky, no a atmosféra je ta tam. Herci navíc neumí hrát, jejich postavy se chovají velmi nelogicky a toporné dialogy celou tu bídu podtrhují. Jediné pozitivum zde představuje kamera - nájezdy lesem jsou velmi působivé - a za to také ta jedna hvězda.(14.12.2015)

Respect to Sam Raimi!! To co dokázal vykouzlit s tou příslovečnou hrstí dolarů je neuvěřitelné. Ale asi by to fakt chtělo tu chatu a větrnou noc o které píše oli, jinak to bude mít do kultovního horroru pěkně daleko. Nebo jsem divnej;) Každopádně jsem se výborně bavil, přesně tak jako herci při vzniku téhle dnes už právem kultovní záležitosti. 80%(2.8.2005)

Tak tohle byla strasna uchylarna. Cekal jsem starej prumernej horor, ale nakonec sem se vyborne bavil. Prvni pulka je lepsi nez ta druha. I kdyz je film hodne levnej, tak Raimi navodil paradni hororovou atmosferu. Druha pulka uz takova bomba neni. Jakoby Raimi nevedel co chce. Udela nejakou scenu a najednou se skoci na jinou, aniz by se z ty predesly neco vyuzilo. Prislo mi to jak spatne sestrihany. Navic tu je spousta nelogicnosti. Co se tyce triku, tak tu plati to same co u Veci. Je videt, ze sou stary a pusobi spis komicky, ale plne to vyvazuje krev a vnitrnosti atd. S krvi se tu pravdu nesetri, takze mi za chvilku ty spatny masky prestali vadit. Nejlepsi na filmu je kamera, ktera predvadi slusny vychytavky a spravne neprijemny zvuky a pohodova hudba (ktera se ale misty moc nehodila k tomu, co se odehravalo na obrazovce). Jednu hvezdicku pridavam za Bruce, ne ze by hral nak dokonale, ale je to proste sympatak. Raimimu se s minimem prostredku poved ne bezchybnej, ale presto paradni kousek a tenhle dil je jako jedinej ze serie skutecne horor, i kdyz par komedialnich prvku se tu najde.(22.4.2006)

Rozpočet $375,000Tržby USA $2,400,000Tržby Celosvetovo $29,612,367Sam Raimi dokázal na začiatku kariéry točiť dosť zaujímavé horrory ale tento je trošku nedotiahnutý, v niektorých detailoch to pôsobí až moc jednoducho - amatérsky, masky sú urobené na úrovni k ním by som nemal žiadne výtky tak ako ku budovanej atmosfére, tá pôsobí priam démonicky ale strašne my to kazí jednoduchosť príbehu, kde to miestamy pôsobí až moc absurdne až smiešne. Postavy robia dosť neuvážené až trápne konania, čo nevyznie pre príbeh tak skľučujúco v obklopený smrteľného zla ako by malo. U mňa ostáva tento počin len slušným priemerom, na viac to podľa mňa nemá. Samozrejme že tu nechýbajú vydarené nechutnosti ako všemožne za pomoci prírody zaútočiť na človaka, takže pozor na nebezpečné dlhoké konáre, nie je to sranda ak sa vam omotá okolo nohy. /60%/(12.1.2008)

První půle je excelentní. Raimi s minimem prostředků dokáže navodit tíživou atmosféru strachu. Scéna znásilnění stromem je něco, co se jen tak nezapomíná. Ale druhá půle je strašně rozháraná, jakoby Raimi nevěděl co vlastně chce a doplácí na svou filmařskou nezkušenost. Mám na mysli to, že jsou jednotlivé scény po sobě špatně poskládané. V jedné scéně je brutální mord, ve scéně následující a bezprostředně navazující se aktéři tváří nezúčastněně, jako by se před pár minutami vlastně tolik nestalo. Evil Dead I. považuji pouze za dobrou, nikoliv skvělou, předzvěst bezchybné "dvojky".(28.6.2002)

• - Joel Coen byl asistentem editora. (Chatterer)

• - Pro promítání ve Finsku a Německu musel být film zkrácen téměř o dvanáct minut, původní verze mohla být uvedena až v roce 2005. (gjjm)

• - Monolog, který pronáší Cheryl svým démonickým hlasem, když ji posedne duch, použila k úvodu písničky "Possessing The Weak" skupina "Bloodgasm". (PußyMagnet)