Lesní duch

The Evil Dead

Lesný duch

(festivalový název)

Horor / Thriller / Fantasy

USA, 1981, 85 min (SE: 86 min)

Sam Raimi

Sam Raimi

Joseph LoDuca

Rob Tapert

Něčím zvláštní příběh budoucího majitele spidermana. Efekty jsou až vtipné, ale použití kamery a hudby je opravdu geniální. Nálety na dům, z domu, pohyby stromů, znásilnování a třeba i menší vychytávky se světlem. Jde o krásnou ukázku jak se za málo peněz, ale s velkým nadšením dá udělat něco skvělého co ukáže váš talent.(20.4.2005)

Nikdy nezabudnem na svoje prvé zhliadnutie Evil dead, ktoré bolo mojim najväčším filmovým sklamaním vôbec. V detstve bol horor môj jednoznačne najobľúbenejší žáner a o Evil dead alebo lepšie povedané Lesnom duchovi, názov pod ktorým som tento film poznal kolovali doslova legendy a navyše s výnimkou jedného spôsobu ani nebol tak ľahko dostupný, čo moje nadšenie ešte vystupňovalo a tak keď som sa už k nemu konečne dostal s očakávaním životnej filmovej udalosti, bol som neskutočne sklamaný, absolútne mi to nesadlo a v žiadnom ohľade to na mňa nezafungovalo. Ale po mnohých rokoch som sa rozhodol pozrieť si to znovu a už to mi to rozhodne také zlé neprišlo. V prvom rade si určite zaslúži veľkú pochvalu samotný Sam Raimi, ktorý aj s minimálnym rozpočtom a malými skúsenosťami dokázal natočiť niečo takto zaujímavé, v mnohom originálne a aj celkom kvalitné. Po tej hororovej stránke to s výnimkou brutality podľa mňa vôbec nefunguje, napínavé mi to vôbec neprišlo a atmosféra mi zase prišla skôr taká zaujímavá a aj taká netradičná, ale nič, čo by podporilo tento žáner. Zápletka síce nie je v mojom štýle, ale aj tak je to dejovo celkom zaujímavé a hlavne svižné, aby sa na to pozeralo dobre. Ale za pozornosť stoja aj tak najviac samotné strety s posadnutými, ktoré sú nápadité, zábavné a hlavne mimoriadne brutálne, práve toto mi prišlo najväčšou ozdobou filmu. Obsadenie nie je žiadny zázrak, ale to sa tu ani čakať nedalo, vlastne všetky postavy ma vôbec nezaujímali, pričom sa ešte aj na pomery žánru správali dosť nelogicky a tak za pozornosť stojí jedine Bruce Campbell, ale aj z neho sa stala ikona až v nasledujúcom diely, tu ešte nie je až tak výnimočný. A chválim to aj po tej technickej stránke, Sam Raimi sa postaral o plno vizuálnych nápadov, ktoré to sledovanie príjemne osviežujú a efekty a masky už sú samozrejme zastarané, ale aj tak si ma získali a hlavne v tej brutalite je to stále nadpriemerné. Takže tento prvý Evil dead nie je pre mňa žiadny kult, ale aj tak sa prikláňam na jeho stranu, natočiť niečo takéto pri takých podmienkach si vyžadovalo veľký talent a stále je to obstojná zábava. 66%(24.11.2015)

Raimiho celovečerní debut představuje jeho toliko typický extravagantní a zběsilý styl, intenzivní palbu adrenalinu s atmosférou a plejádu hnusáckých masek. Narozdíl od známější (a lepší) dvojky má tohle dílko pozvolný rozjezd, každopádně někdy od poloviny už to pálí tvůrčí devastátor ostošest. Miluju Evil Dead, miluju Ashe zlitého krví.(9.3.2008)

Raimi sa podobne ako Jackson vo svojich začiatkoch poriadne vybláznil, čomu nasvedčuje aj táto vecička. Náznak svojej úchylky dal najavo už v predkole, menom 'Within The Woods', ale len tu sa mohol poriadne a dosýta odreagovať. Ale aspoň základná línia mohla byť náročnejšia. Výsledkom je pre súčasnú náročnosť horror, ktorý zaujme najmä podarenými lakačkami a lákavosťou morbid scén, čo je dôležité. Veci ako logickosť a naivnosť sú ale na pokraji niečoho, čo už tak dobré nie je. 70%.(16.10.2007)

Na Evil Dead je na první pohled znát nízký rozpočet. Vzhled zombií mě spíš pobavil než strašil. Nevim to jistě,ale myslim, že celý film byl točen jen ruční kamerou, což umožňovalo dynamičnost pohybu a především při scénách lese to vypadalo celkem děsivě. Naopak slabší to už bylo při scénách v chatě, kde se někde kamera kývala tak, že mi to kazilo zážitek,podobně na mě působila místa, kdy se kamera otáčela o 360 stupňů, příliš často se to opakovalo. Další věc, jak říká Kirké, je přehnané množství násilí naprosto utopené v krvi. Přišlo mi kolikrát jako celkem zbytečné, správná atmosféra se dá navodit i bez hektolitrů krve. Proto mám radši první půlku, kde prakticky nic nevidím, kromě scén se stromem a přesto jsem byl napjatý celou dobu. Celkově 4*, trochu přidám na hodnocení kvůli tomu zážitku. Viděl sem ho sám, na domácím kině lehce po půlnoci, takže spaní bylo potom opravdu "příjemné"... revidováno 2.7.2009 Komentář smazat, film za 5*(18.11.2006)

• - Bílá tekutina, která vytéká ze zraněných posedlých, je ve skutečnosti kondenzované mléko. (Chatterer)

• - „Necronomicon“ neboli „Kniha mrtvých“ je smyšlený grimoár, který ve svých povídkách poprvé použil H. P. Lovecraft v roce 1919. Byl údajně napsán "šíleným" arabem Abdulem Alhazredem. Má obsahovat veškerá tajemství světa a kosmu. (PRobin)

• - Ve filmu si také můžete všimnout potrhaného plakátu k filmu Jaws (1975). (Chatterer)