Lesní duch

Lesný duch

(festivalový název)

The Evil Dead

Horor / Thriller / Fantasy

USA, 1981, 85 min (SE: 86 min)

Sam Raimi

Sam Raimi

Joseph LoDuca

Rob Tapert

Na Evil Dead je na první pohled znát nízký rozpočet. Vzhled zombií mě spíš pobavil než strašil. Nevim to jistě,ale myslim, že celý film byl točen jen ruční kamerou, což umožňovalo dynamičnost pohybu a především při scénách lese to vypadalo celkem děsivě. Naopak slabší to už bylo při scénách v chatě, kde se někde kamera kývala tak, že mi to kazilo zážitek,podobně na mě působila místa, kdy se kamera otáčela o 360 stupňů, příliš často se to opakovalo. Další věc, jak říká Kirké, je přehnané množství násilí naprosto utopené v krvi. Přišlo mi kolikrát jako celkem zbytečné, správná atmosféra se dá navodit i bez hektolitrů krve. Proto mám radši první půlku, kde prakticky nic nevidím, kromě scén se stromem a přesto jsem byl napjatý celou dobu. Celkově 4*, trochu přidám na hodnocení kvůli tomu zážitku. Viděl sem ho sám, na domácím kině lehce po půlnoci, takže spaní bylo potom opravdu "příjemné"... revidováno 2.7.2009 Komentář smazat, film za 5*(18.11.2006)

Znižujem hodnotenie z 80% na 60. Príliš ma to nebavilo, Bruce Campbell ma nikdy nezaujímal, scenár je dosť jednoduchý, čo by ale nevadilo, už viac však vadia (pod)priemerné postavy. Prostocviky s kamerou (a iné vizuálne nápady) fajn, poteší tiež výprava temného nočného lesa a rozsvietenej lesnej chalúpky a dizajn monštier, ale inak to nie je moja šálka kávy. Situáciu našťastie značne vylepšujú rôzne pozoruhodné drobnosti, ako mrazivo sa chichotajúce dievča, motorovka, znásilnenie (stromom!) a Kniha mŕtvych, viazaná v ľudskej koži. Na jednotke oceňujem, že ide o relatívne vážny horor. S komediálne ladenými ďalšími dvoma dielmi už to bolo podstatne horšie.(23.7.2005)

Tenhle film má sice pomalý rozjezd, ale druhá polovina je snad nejlepší béčkovej horor, co jsem kdy viděl. I když je to slátanina, tak svého druhu je to jeden z nejlepších. A to i přesto, že některé sekvence působí komediálně až směšně. Jakoby byl fim strašně dobrý i strašně špatný zároveň a výsledek je překvapivě geniální. Jako by se ta hutná atmosféra podařila režisérovi mimoděk. Protože přes všechny ty herecké nedostatky kýčovitý scénář, vás prostě Evil Dead vtáhne jako málokterý film.(22.11.2004)

Jeden z nejlepších starých hororů, který jsem viděl. Atmosféra je především zpočátku perfektní a jedna z nejlepších hororových vůbec. Potom se to bohužel tak trochu zkazí, protože se objeví děsivé postavy, které jsou ovšem děsivé jen ze začátku a postupně se z nich stanou jen trapné krvavé nestvůry s debilním chováním, které nepůsobí tak jak by měly a prostě kazí atmosféru. A přitom to mohlo být tak skvělé, kdyby tam nedávali žádné obludy a nebo v menší míře a lépe to zpracovali, protože potenciál chaloupky uprostřed lesa a tajemné knihy mrtvých je velký! Navíc kamera, která léta před okny a perfektní hudba stojí opravdu za to. 75%(22.8.2008)

• berg.12

Tenhle film znám pod předlistopadovým názvem "Chata" a nikdy jsem ho neviděl. Tak proč píšu komentář? Naše rodina patřila za totality k té méně šťastné většině, která nevlastnila žádný videopřehrávač. Spoustu filmů jsem tak znal pouze z vyprávění na pionýrských táborech. Na plandě dřevěné chatky jsem takhle poprvé "viděl" Terminátora, Komando, Mouchu... a i tenhle horor. Vzhledem k tomu, jak přesně splnily některé filmy poté co jsem je viděl mou představu a vzhledem k tomu, že po vyprávění tohohle filmu jsem pár dní pořádně nespal a bál se jít do lesa, nepochybuji, že i v reálu by to byl silný zážitek. Určitě si to někde seženu.(29.9.2005)

• - Raimi chcel pôvodne ako názov filmu použiť "Book of the Dead" (Kniha mŕtvych). (rador)

• - Ve scéně, kdy Ash (Bruce Campbell) střílí skrz okno, použili filmaři skutečnou munici a skutečné sklo. Nejedná se tak o trik. (HectorHagman)

• - Joel Coen byl asistentem editora. (Chatterer)