Lesní duch

Lesný duch

(festivalový název)

The Evil Dead

Horor / Thriller

USA, 1981, 85 min (SE: 86 min)

Sam Raimi

Sam Raimi

Tim Philo

Joseph LoDuca

Rob Tapert

Edna Ruth Paul

Rozpočet $375,000Tržby USA $2,400,000Tržby Celosvetovo $29,612,367Sam Raimi dokázal na začiatku kariéry točiť dosť zaujímavé horrory ale tento je trošku nedotiahnutý, v niektorých detailoch to pôsobí až moc jednoducho - amatérsky, masky sú urobené na úrovni k ním by som nemal žiadne výtky tak ako ku budovanej atmosfére, tá pôsobí priam démonicky ale strašne my to kazí jednoduchosť príbehu, kde to miestamy pôsobí až moc absurdne až smiešne. Postavy robia dosť neuvážené až trápne konania, čo nevyznie pre príbeh tak skľučujúco v obklopený smrteľného zla ako by malo. U mňa ostáva tento počin len slušným priemerom, na viac to podľa mňa nemá. Samozrejme že tu nechýbajú vydarené nechutnosti ako všemožne za pomoci prírody zaútočiť na človaka, takže pozor na nebezpečné dlhoké konáre, nie je to sranda ak sa vam omotá okolo nohy. /60%/(12.1.2008)

Nikdy nezabudnem na svoje prvé zhliadnutie Evil dead, ktoré bolo mojim najväčším filmovým sklamaním vôbec. V detstve bol horor môj jednoznačne najobľúbenejší žáner a o Evil dead alebo lepšie povedané Lesnom duchovi, názov pod ktorým som tento film poznal kolovali doslova legendy a navyše s výnimkou jedného spôsobu ani nebol tak ľahko dostupný, čo moje nadšenie ešte vystupňovalo a tak keď som sa už k nemu konečne dostal s očakávaním životnej filmovej udalosti, bol som neskutočne sklamaný, absolútne mi to nesadlo a v žiadnom ohľade to na mňa nezafungovalo. Ale po mnohých rokoch som sa rozhodol pozrieť si to znovu a už to mi to rozhodne také zlé neprišlo. V prvom rade si určite zaslúži veľkú pochvalu samotný Sam Raimi, ktorý aj s minimálnym rozpočtom a malými skúsenosťami dokázal natočiť niečo takto zaujímavé, v mnohom originálne a aj celkom kvalitné. Po tej hororovej stránke to s výnimkou brutality podľa mňa vôbec nefunguje, napínavé mi to vôbec neprišlo a atmosféra mi zase prišla skôr taká zaujímavá a aj taká netradičná, ale nič, čo by podporilo tento žáner. Zápletka síce nie je v mojom štýle, ale aj tak je to dejovo celkom zaujímavé a hlavne svižné, aby sa na to pozeralo dobre. Ale za pozornosť stoja aj tak najviac samotné strety s posadnutými, ktoré sú nápadité, zábavné a hlavne mimoriadne brutálne, práve toto mi prišlo najväčšou ozdobou filmu. Obsadenie nie je žiadny zázrak, ale to sa tu ani čakať nedalo, vlastne všetky postavy ma vôbec nezaujímali, pričom sa ešte aj na pomery žánru správali dosť nelogicky a tak za pozornosť stojí jedine Bruce Campbell, ale aj z neho sa stala ikona až v nasledujúcom diely, tu ešte nie je až tak výnimočný. A chválim to aj po tej technickej stránke, Sam Raimi sa postaral o plno vizuálnych nápadov, ktoré to sledovanie príjemne osviežujú a efekty a masky už sú samozrejme zastarané, ale aj tak si ma získali a hlavne v tej brutalite je to stále nadpriemerné. Takže tento prvý Evil dead nie je pre mňa žiadny kult, ale aj tak sa prikláňam na jeho stranu, natočiť niečo takéto pri takých podmienkach si vyžadovalo veľký talent a stále je to obstojná zábava. 66%(24.11.2015)

Tenhle film má sice pomalý rozjezd, ale druhá polovina je snad nejlepší béčkovej horor, co jsem kdy viděl. I když je to slátanina, tak svého druhu je to jeden z nejlepších. A to i přesto, že některé sekvence působí komediálně až směšně. Jakoby byl fim strašně dobrý i strašně špatný zároveň a výsledek je překvapivě geniální. Jako by se ta hutná atmosféra podařila režisérovi mimoděk. Protože přes všechny ty herecké nedostatky kýčovitý scénář, vás prostě Evil Dead vtáhne jako málokterý film.(22.11.2004)

Šílená záležitost, měnící tvář z atmosferického hororu přes vyvražďovačku až po splatterové finále, drží pohromadě jen díky občasnému šílenému nápadu. Raimi sype z rukávu neotřelá zjevení, vždyť kdo by proboha vymyslel něco, co by se absurditou jen trochu přiblížilo epizodce se stromem? Nicméně jestli Evil Dead něco chybí, je to vyváženost. Campbell má charizma, ale ostatní kolem něj plní jen rutinní úlohu křoví. Co se týče napětí, nejlepší pro mě byla asi smějící se Linda mezi dveřmi, při jejíž představě se doteď směju a bojím zároveň. Ale vrcholem zůstává poslední návštěva sklepa předtím, než Raimi rozjede svou galerii nechutností. Tamní atmosféra by se dala krájet. Ve výsledném hodnocení tedy přeci jenom horror, kde si divák dosyta užije chytání za různé končetiny, později pak jejich oddělování. A i když se rád bojím toho, co nevidím, zamrzí, když na to nepřijdu vůbec.(22.3.2006)

Kultovní humus, aneb jak z mála vytěžit maximum. První díl téhle už víc než kultovní hororové záležitosti jsem viděl až po tom třetím. Sam Raimi vsadil na přímočaré napětí, brutálně masakrální kousky a takový načernalý humor v pozadí. Jistá podobnost s Braindead tu rozhodně je, hlavně co se těch prdelí, střev a hektolitrů slizký krve týče. Celkově tři etapy, kdy ta první, kterou bych nazval „Chlapupáři“ vsází především na to neviditelné, ovšem zato mistrovsky slyšitelné zlo kolem chajdy a v každém koutku onoho lesa. Etapa druhá, kterou bych shrnul slovy „Udělej si sám,“ naopak drtí na kousky sousloví přímočará řežba a slabší povahy hromadně ohazují sedačky přísně střeženým obsahem svých žaludků. Etapa třetí, „co si uvaříš, to si taky sníš,“ už jen podtrhává celičké gore řádění. V hlavě mi uvízlo hned několik momentů, kvůli kterým bych nikdy nemohl sáhnout po jiném než absolutním hodnocení. Krom skvělého zvuku (obzvlášť když se na vás řítí to burácení prostorově), práce kamery a střihu, kdy si říkáte „dej mi sílu pane, ať to udržim a neznečistim se strachy,“ až po Bruce Campbella, který se díky práci s motorovou pilou (a nejen s ní) zapsal nesmazatelně do duší hororových fandů po celém světě. A i když efekty na dnešní dobu působí lacině, tady pasují jako houslové sólo do dobře napsaného orchestrálního partu. Tak už se tu nebudu vykecávat, nazuju gumáky, abych ve sklepě plném vnitřností neuplaval a zajdu si přečíst nějakou knížku, kterou autor pojmenoval Necronomicon.:)) Za pět stoprocentně!! [10/10](8.4.2005)

• - Vo filme môžme zazrieť plagát z filmu The Hills Have Eyes (1977). (rador)

• - Ash (Bruce Campbell) ve filmu používá brokovnici Harrington & Richardson Pardner - 12 Gauge. (dc125)

• - Monolog, který pronáší Cheryl svým démonickým hlasem, když ji posedne duch, použila k úvodu písničky "Possessing The Weak" skupina "Bloodgasm". (PußyMagnet)