Lesní duch

The Evil Dead

Lesný duch

(festivalový název)

Horor / Thriller / Fantasy

USA, 1981, 85 min (SE: 86 min)

Sam Raimi

Sam Raimi

Joseph LoDuca

Rob Tapert

Nezabudnutelna kultova klasika 80-tych rokov, ktoru som si specialne po niekolkych rokoch opät zopakoval pri domacom kine o jednej v noci v uplnej tme a opät to bol skvely zazitok, pricom ma aj par krat poriadne miklo, zavisi to samozrejme od hlasitosti televizora :-) Myslim si, ze ten napad s kamerou v lese, ako sa neustale zo vsetkych stran blizi k chatke a k tomu neprijemny zvuk ducha Candy aj dnes dokaze nahnat hrozu. Uzivatelke Madison stacil pozriet trailer a hned mi dala vediet, ze tento film nechce nikdy vidiet, co sa jej ani necudujem, pretoze tie suboje, najpv v lese s konarmi, neskor so sekerou, s lopatou alebo aj s motorovou pilou boli na tu dobu skoro perverzne, v niektorych krajinach zostrihane alebo uplne zakazane, ale z mojho pohladu genialne natocene, pretoze sa krvou nikde nesetrilo. V podstate ak sa teraz nad tym zamyslim, skoro vsetci boli posadnuti diablom alebo zlym duchom a mozno sa tvorcovia trosku inspirovali aj podobne sokujucim hororom z VYHANACA DIABLA (1973), pretoze tu boli ludia podobne posadnuti demonom, ako aj Regan diablom a pouzili ten neprijemny diabolsky hlas, co filmu len prospelo. Zvlastne bolo to, ze k tomuto filmu bolo velmi tazke sa dostat, lebo vo videopozicovniach v 90-tych rokoch bolo mozne zohnat len dvojku EVIL DEAD pod nazvom SMRTELNE ZLO 2 (1987), taktiez cele roky opakovala aj Nova len dvojku a potom, ako divaci pisali do televizie, ci planuju vysielat aj jednotku odpovedal byvaly riaditel pan Zelezny, ze na jednotku nemaju prava, alebo sa k nej proste nemohli dostat. Az teraz po prvykrat som videl jednotku na Cinemaxe, inac dostupna bola len na nejakej videokazete od znamych, preto to bola uzasna spomienka. No dnes sa da urcite aj stiahnut. ________ Bruce Campbell - (Ashley 'Ash' J. Williams) +++ Ellen Sandweiss - (Cheryl) +++ Richard DeManincor - (Scott (as Hal Delrich) +++ Betsy Baker - (Linda) +++ Theresa Tilly - (Shelly (as Sarah York) +++ Produkcia: Sam Raimi, Bruce Campbell +++(26.4.2011)

Říkám si jak je možné, že horor z roku 1981 mě může tak zaujmout? Čekal jsem, že se budu u filmu jen řezat smíchy, protože starší filmy mi přijdou spíše vtipné. Evil Dead je přesný opak, poněvadž mě svojí atmosférou, hudbou a dějem přímo srazil na kolena. Nechápu jak je možné, že na tu dobu se Samu Raimu povedl takový snímek. Horor, u kterého má člověk strach protože zvuky, které se ve filmu objeví jsou perfektní a leze z nich mráz po zádech. Nejvíc mě zaujali scény, kdy se kamera přibližuje, tak že další klad je i fantastická kamera. Evil Dead mě zaujal a jako starší film dostává plný počet, což se často nestává... 10/10 = 100%(14.12.2010)

• berg.12

Tenhle film znám pod předlistopadovým názvem "Chata" a nikdy jsem ho neviděl. Tak proč píšu komentář? Naše rodina patřila za totality k té méně šťastné většině, která nevlastnila žádný videopřehrávač. Spoustu filmů jsem tak znal pouze z vyprávění na pionýrských táborech. Na plandě dřevěné chatky jsem takhle poprvé "viděl" Terminátora, Komando, Mouchu... a i tenhle horor. Vzhledem k tomu, jak přesně splnily některé filmy poté co jsem je viděl mou představu a vzhledem k tomu, že po vyprávění tohohle filmu jsem pár dní pořádně nespal a bál se jít do lesa, nepochybuji, že i v reálu by to byl silný zážitek. Určitě si to někde seženu.(29.9.2005)

Najlepšie zvukové efekty v dejinách kinematografie, Exorcista sa môže ísť vypchať (a Votrelec láskavo prepáči). Dodnes neviem, či išlo o úplnú premenu ľudí na démonov (a teda o púhu rozkoš z maskovaných figúrok) alebo o skutočných ľudí, ktorí iba nabrali démonický vzhľad (takže ich masakrovanie príšerným spôsobom by potom malo vyvolať dokonalú hrôzu), každopádne je to jeden z mála filmov, na ktoré som pozeral bez mihnutia očí (a uší). V tretej štvrtine prichádza na scénu zakrvavený projektor, ktorý oslepí zakrvaveného Asha (kde sa tu vzal? kto ho zapol?) - umenie jednoducho registruje a reflektuje realitu, vrátane extrémneho násilia. Sam Raimi sa momentálne strápňuje infantilnými vecičkami, pri ktorých slintá akurát tak môj deväťročný synovček. Uvidíme, dokedy mu to vydrží (Raimimu).(6.2.2005)

Nikdy nezabudnem na svoje prvé zhliadnutie Evil dead, ktoré bolo mojim najväčším filmovým sklamaním vôbec. V detstve bol horor môj jednoznačne najobľúbenejší žáner a o Evil dead alebo lepšie povedané Lesnom duchovi, názov pod ktorým som tento film poznal kolovali doslova legendy a navyše s výnimkou jedného spôsobu ani nebol tak ľahko dostupný, čo moje nadšenie ešte vystupňovalo a tak keď som sa už k nemu konečne dostal s očakávaním životnej filmovej udalosti, bol som neskutočne sklamaný, absolútne mi to nesadlo a v žiadnom ohľade to na mňa nezafungovalo. Ale po mnohých rokoch som sa rozhodol pozrieť si to znovu a už to mi to rozhodne také zlé neprišlo. V prvom rade si určite zaslúži veľkú pochvalu samotný Sam Raimi, ktorý aj s minimálnym rozpočtom a malými skúsenosťami dokázal natočiť niečo takto zaujímavé, v mnohom originálne a aj celkom kvalitné. Po tej hororovej stránke to s výnimkou brutality podľa mňa vôbec nefunguje, napínavé mi to vôbec neprišlo a atmosféra mi zase prišla skôr taká zaujímavá a aj taká netradičná, ale nič, čo by podporilo tento žáner. Zápletka síce nie je v mojom štýle, ale aj tak je to dejovo celkom zaujímavé a hlavne svižné, aby sa na to pozeralo dobre. Ale za pozornosť stoja aj tak najviac samotné strety s posadnutými, ktoré sú nápadité, zábavné a hlavne mimoriadne brutálne, práve toto mi prišlo najväčšou ozdobou filmu. Obsadenie nie je žiadny zázrak, ale to sa tu ani čakať nedalo, vlastne všetky postavy ma vôbec nezaujímali, pričom sa ešte aj na pomery žánru správali dosť nelogicky a tak za pozornosť stojí jedine Bruce Campbell, ale aj z neho sa stala ikona až v nasledujúcom diely, tu ešte nie je až tak výnimočný. A chválim to aj po tej technickej stránke, Sam Raimi sa postaral o plno vizuálnych nápadov, ktoré to sledovanie príjemne osviežujú a efekty a masky už sú samozrejme zastarané, ale aj tak si ma získali a hlavne v tej brutalite je to stále nadpriemerné. Takže tento prvý Evil dead nie je pre mňa žiadny kult, ale aj tak sa prikláňam na jeho stranu, natočiť niečo takéto pri takých podmienkach si vyžadovalo veľký talent a stále je to obstojná zábava. 66%(24.11.2015)

• - Na začátku filmu, kde přátelé jedou v autě, pije jeden z nich mléko ve skleněné lahvičce. V roce 2012 šel jeden youtuber prozkoumat filmové lokace tohoto filmu a na místě tehdejšího natáčení naše mezi větvemi na zemi právě tuto lahvičku na mléko. Po chatě již zbyl jen jeden kus zdi z cihel a díra v zemi, ve které byl dříve vchod do sklepa chaty. (Valenta28)

• - V otevřené skříni je vidět tričko s nápisem "Tamakwa". Na tento tábor jezdil Sam Raimi jako dítě. (Chatterer)

• - Betsy Baker přišla o řasy během odstraňování makeupu z jejího obličeje. (Chatterer)