Lesní duch

The Evil Dead

Lesný duch

(festivalový název)

Horor / Thriller / Fantasy

USA, 1981, 85 min (SE: 86 min)

Sam Raimi

Sam Raimi

Joseph LoDuca

Rob Tapert

Tak tohle byla strasna uchylarna. Cekal jsem starej prumernej horor, ale nakonec sem se vyborne bavil. Prvni pulka je lepsi nez ta druha. I kdyz je film hodne levnej, tak Raimi navodil paradni hororovou atmosferu. Druha pulka uz takova bomba neni. Jakoby Raimi nevedel co chce. Udela nejakou scenu a najednou se skoci na jinou, aniz by se z ty predesly neco vyuzilo. Prislo mi to jak spatne sestrihany. Navic tu je spousta nelogicnosti. Co se tyce triku, tak tu plati to same co u Veci. Je videt, ze sou stary a pusobi spis komicky, ale plne to vyvazuje krev a vnitrnosti atd. S krvi se tu pravdu nesetri, takze mi za chvilku ty spatny masky prestali vadit. Nejlepsi na filmu je kamera, ktera predvadi slusny vychytavky a spravne neprijemny zvuky a pohodova hudba (ktera se ale misty moc nehodila k tomu, co se odehravalo na obrazovce). Jednu hvezdicku pridavam za Bruce, ne ze by hral nak dokonale, ale je to proste sympatak. Raimimu se s minimem prostredku poved ne bezchybnej, ale presto paradni kousek a tenhle dil je jako jedinej ze serie skutecne horor, i kdyz par komedialnich prvku se tu najde.(22.4.2006)

Něčím zvláštní příběh budoucího majitele spidermana. Efekty jsou až vtipné, ale použití kamery a hudby je opravdu geniální. Nálety na dům, z domu, pohyby stromů, znásilnování a třeba i menší vychytávky se světlem. Jde o krásnou ukázku jak se za málo peněz, ale s velkým nadšením dá udělat něco skvělého co ukáže váš talent.(20.4.2005)

Mam rad triller-horory (Omen,Rosemary's baby) a tak isto aj horory-komedie (Braidead), no a Evil dead je nieco medzi tym no a to je mozno dovod preco mi tak uple na sto percent nesadol. Ako horor (resp. riadny masaker:)) je to pecka, to bez debaty, 'humorne' vsuvky vsak na mna posobili trochu rusivo. Suma sumarum JE to skvela hororova klasika s hromadou nezapoenutelnych zimomriavkovych scien a skvelych humus-efektov, len ja som cakal este o trosicku viac. 8/10(19.11.2006)

Najlepšie zvukové efekty v dejinách kinematografie, Exorcista sa môže ísť vypchať (a Votrelec láskavo prepáči). Dodnes neviem, či išlo o úplnú premenu ľudí na démonov (a teda o púhu rozkoš z maskovaných figúrok) alebo o skutočných ľudí, ktorí iba nabrali démonický vzhľad (takže ich masakrovanie príšerným spôsobom by potom malo vyvolať dokonalú hrôzu), každopádne je to jeden z mála filmov, na ktoré som pozeral bez mihnutia očí (a uší). V tretej štvrtine prichádza na scénu zakrvavený projektor, ktorý oslepí zakrvaveného Asha (kde sa tu vzal? kto ho zapol?) - umenie jednoducho registruje a reflektuje realitu, vrátane extrémneho násilia. Sam Raimi sa momentálne strápňuje infantilnými vecičkami, pri ktorých slintá akurát tak môj deväťročný synovček. Uvidíme, dokedy mu to vydrží (Raimimu).(6.2.2005)

Znižujem hodnotenie z 80% na 60. Príliš ma to nebavilo, Bruce Campbell ma nikdy nezaujímal, scenár je dosť jednoduchý, čo by ale nevadilo, už viac však vadia (pod)priemerné postavy. Prostocviky s kamerou (a iné vizuálne nápady) fajn, poteší tiež výprava temného nočného lesa a rozsvietenej lesnej chalúpky a dizajn monštier, ale inak to nie je moja šálka kávy. Situáciu našťastie značne vylepšujú rôzne pozoruhodné drobnosti, ako mrazivo sa chichotajúce dievča, motorovka, znásilnenie (stromom!) a Kniha mŕtvych, viazaná v ľudskej koži. Na jednotke oceňujem, že ide o relatívne vážny horor. S komediálne ladenými ďalšími dvoma dielmi už to bolo podstatne horšie.(23.7.2005)

• - Krv použitá vo filme je zložená z Karo sirupu a červeného potravinárskeho farbiva. (rador)

• - Postava Scottyho je pomenovaná podla Raimiho dlhoročného priateľa Scotta Spiegela a postava Cheryl podla Cheryl Guttridgeovej - hviezdy Raimiho krátkometrážneho filmu Clockwork. (rador)

• - Během scény, kde se posedlá Linda snaží Ashe napadnout dýkou, herečka Betsy Baker vůbec neviděla, protože jí v tom zabraňovaly bílé kontaktní čočky. (Chatterer)