S čerty nejsou žerty

• angličtina Give the Devil His Due (více)

V jednom malém knížectví žijí všichni, kdo ve správné pohádce nesmějí chybět. Stárnoucí kníže, kterého už nebaví vládnout, jeho dvě dcery - zlomyslná, nafoukaná Angelina a skromná, pohledná Adélka, vychytralý správce, který se stará jen o to, jak naplnit vlastní měšec na úkor knížecí pokladny, čestný Petr, kterého se zlá a chtivá macecha Dorota Máchalová snaží se správcem připravit o rodný mlýn. A taky je tu peklo, které pečlivě sleduje všechny špatné skutky a v pravou chvíli rázně zakročí. A tak když se čas naplní, je vyslán mladý čert Janek, aby přinesl do pekla zlou Dorotu. Omylem však přinese Petrovu hodnou babičku, a když se pokouší chybu napravit, skončí s Petrem v knížecím vojsku. Ten pro změnu prchal před intrikami správce a jistě by drábům utekl, jenže pak se zdržel, protože s nasazením života zachránil knížecí dcery, když zastavil jejich kočár se splašenými koňmi. Petr a Janek se skamarádí a Petr se nabídne, že čertovi pomůže dokončit úkol. Dokonce i ve dvou však nebude snadný, protože Dorota má vždy po ruce nějaké to pírko, které je pro čerta pohromou. (TV Nova)

Derek

jedna z najkrajších a najlepších českých rozprávok. vynikajúci dej, herci (hlavne heřmánek ako vládce pekel), hudba, výprava a hlavne to všetko je natočené s vtipom (ktorý nie je určený len pre najmenšieho diváka, ale zabávať sa budú i starší) a nadhľadom. ()

Aiax

Poslední z jedinečného rodu geniálních českých filmových pohádek, který začal už Pyšnou princeznou a pokračoval přes filmy jako Byl jednou jeden král, Princezna se zlatou hvězdou na čele, Hrátky s čerty, Šíleně smutná princezna, Tři oříšky pro Popelku až ke Třem veteránům a právě nádhernému dílku pana Bočana. Od úžasného přepracování pohádky Boženy Němcové duem Bočan - Just, téměř svěrákovsky inteligentního a vtipného, přes citlivou režii až po nezapomenutelné herecké kreace Josefa Kemra, Karla Heřmánka, Viktora Preisse, Jaroslavy Kretschmerové nebo Petra Nárožného. Zkrátka a dobře poslední z velkých králů české pohádky, po které tento jedinečný žánr začal degenerovat, až skončil u zvěrstev jako Princezna ze mlejna nebo Z pekla štěstí. ()

Zmiu

Klasika, co víc říct. Tuto pohádku mám asi nejradši, protože je v ní hodně dospělý humor. Ale líbila se mi samozřejmě i jako dítěti. Ale i dnes se na ni alespoň jednou do roka podívám. ()

kajas

Moje nejoblíbenější česká pohádka a vlastně jeden z nejmilejších českých filmů vůbec. Sympatičtí a dobře hrající herci udělají hodně (hlavně Vladimír Dlouhý, budiž mu země lehká) a ty hlášky! "Navrhuji..zavřít ho na doživotí." "To jako do konce života?" a jiné a jiné. Preiss s Nárožným prostě jedou. Jen ta Adélka mi moc sympatická nebyla, ale to je jen taková drobnost. ()

Aleee89

Tahle pohádka se mi opravdu líbí, protože ukazuje lidské charaktery a jako v každé správné pohádce tu dobro zvítězí, koná se svatba, zlo je potrestáno, nechybí čertíci... prostě moc hezké, dobří herci, chytlavé melodie, všechno dobře dopadne... ()

L_O_U_S

Pohádky jsou v podstatě pozůstatkem tradiční společnosti, ve které měl každý člověk své místo a kde mu tradice pomáhaly orientovat se ve světě. Krom toho právě kvůli příběhům věděl (nebo věřil), že konání dobra bude odměněno a zlo bude potrestáno. V moderní (a postmoderní) společnosti tyto vzorce neplatí, ale lidi se na pohádky dívají pořád rádi. Ono to peklo bylo opravdu vymyšleno dobře. A já jsem rád, že se konečně nemusím cítit jako vyvrhel kvůli tomu, že jsem ještě neviděl S čerty nejsou žerty. (1 074.) ()

Frenegonda

Vše..ho jsem nechal a hned jsem spěchal... projevit Vám svou upřimnou soustrast.!!! Výkony všech jsou famózní. Je to 100% nejlepší česká pohádka. ()

Chrysopras

MASTERPIECE. Od malička moje nejoblíbenější pohádka a nemění se to ani po 20 letech. Jednak jsem hodně rád, že je tady spousta lidí, co to má stejně - přišlo mi totiž, že je trochu opomíjená za těma popelkama, pyšnýma princeznama atd... Těžko se hledá chyba, ale přece jen jednu drobnou vítku bych měl - představitelka Adélky nic moc výkon. Ovšem taky to může být daný tim, že výkony ostatních okolo jsou neskutečně dobrý :-)) PETŘE, PETŘÍČKU ()

Kopik

Moje absolutně nejoblíbenější pohádka - u mě se jí vyrovná snad jen Ať žijí duchové. Kde jsou ty doby, kdy se točily takovéto nádherné příběhy. O Vánocích i pokud jindy běží v TV si ji nikdy nenechám uniknout, prostě paráda. ()

Vessper

Bezkonkurečně nejlepší pohádka. Hlášky typu: "Máchale, spadlo ti to. Asi vítr" nebo "Jé, já jsem si zlomil šavli" se staly nesmrtelnými. Můžu ji vidět třeba stokrát a nikdy mě neomrzí a zasměju se. Vetchý s Nárožným to opravdu umějí a půl druhé hodiny nám to dokazují. Tady snad není co dodat. ()

dyfur

moja zaujímavosť: Počas nakrúcania prežili Vladimir Dlouhý (Petr) a Monika Pelcová (Adélka) milostný románik. (dyfur) ()

maverick10

U me The Best of fairytales. V teto pohadce se sesla cela plejada vynikajicich ceskych hercu a herecek. U me to v tehle pohadce vyhral Petr Narozny............... 3zranil 4zhmozdil a jednoho....zesmesnil!!!!..............spadlo ti to seber to!! Vynikajici Karel Hermanek v roli lucifera.Role hamizneho "Lakomce" je snad Viktoru Preissovi predurcena :-) Krasny hlasky, jednoduchy pribeh a to peklo nemelo chybu. ()

berusche

"A já se Vás ptám, kde je ten blahobyt? Od toho Vás přece mám, abyste těm věcem rozuměl, mě to nebaví vládnout, mě baví chodit na lov!" No, a právě proto miluju jako jednu z mála tuhle pohádku, jejíž scénář pro dospělé totiž platí na politickou situaci, bez ohledu na to, že tohle bylo natočeno v roce 1984. Ačkoli je hodnocena jako dětská lahůdka, je právě hlavně pro starší, poněvadž děti lehké nuance v dialozích nejsou prozatím schopni plně pochopit. A proto se ptám, "který z vás je nejbohatší?" ... samozřejmě, jde o lehkou dezinterpretaci. Tohle se ovšem Bočanovi povedlo, stejně jako nezapomenutelné herecké výkony, které i nejmladších, z dnes již skutečných pánů herců, stojí skutečně za to. Kdyby Troška přestal točit, asi bych se nezlobila a o nic bychom (objektivně uznejme) nepřišli, kdyby Bočan nenatočil tohle, přišli bychom o skutečnou filmovou nádheru. ()

easaque

+4* V roce 1984 vznikli dvě pohádky dle předlohy Boženy Němcové Čertův švagr – televizní a filmová. Určitě je víc známější ta S čerty nejsou žerty, která vlastně už patří mezi klasické a oblíbené české pohádky. U mě ztratila po těch letech na kouzlu, ale přesto ji nechám krásnou macatou čtyřku. Nedivím se její popularitě, protože herecké obsazení i výprava je kvalitní a neposlední řadě je i dost vtipná. Chci se však trochu víc věnovat té televizní verzi, která taky není špatná a ve srovnání s filmovou je to chudý bratříček. I když jsou reálie papundeklové, triky jednoduché, ale mě to stačilo a má to své kouzlo.  Možná tím, že to tady není o zábavě a naopak tu víc vynikne poučení z příběhu. Potěšilo mě taky, že je bez písniček a i když byste to do Havelky a Patrasové neřekli, tak své role zahráli slušně. Proto si myslím, že v rámci televizní tvorby patří tato pohádka do nadprůměru. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček