Chyť mě, když to dokážeš

• USA Catch Me If You Can (více)
USA / Kanada, 2002, 141 min

Předloha:

Frank W. Abagnale Jr. (kniha), Stan Redding (kniha)

Scénář:

Jeff Nathanson

Hudba:

John Williams

Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken, Martin Sheen, Nathalie Baye, Amy Adams, James Brolin, Brian Howe, Frank John Hughes, Steve Eastin (více)

Když bylo Franku Abagnaleovi 16 let, žil se svým otcem a matkou v New Yorku, ale finanční problémy otce donutily rodinu opustit jejich krásný dům a přestěhovat se do malého bytu. Matka navíc udržovala milostný poměr s kamarádem svého muže a vše nakonec vyústilo v rozvod. Když se měl Frank rozhodnout, se kterým rodičem bude žít, raději od rodičů utekl. Frank od svého otce dostal k narozeninám běžný účet v bance a vlastní šekovou knížku, takže když mu došly peníze, naučil se šeky falšovat. Jak se Frank protloukal životem, odkoukal, že pokud by byl pilotem aerolinek, působil by na lidi důvěryhodněji. Pořídí si tedy uniformu a začne se vydávat za pilota. Frank i nadále pokračuje ve falšování šeků a díky tomu má brzy poměrně dost peněz. Začne dokonce falšovat šeky letecké společnosti a postupně ukradne několik milionů dolarů. Frank neustále píše svému otci dopisy a přiznává se k tomu, že je z něj pilot, ale už nepřizná to, že je jen falešným pilotem. Frankovy podvody se ale samozřejmě brzy provalí a začne po něm pátrat FBI, kterou zastupuje agent Carl Hanratty, který se specializuje na bankovní podvody. Díky Carlovu usilovnému pátrání se s Frankem setká v jednom hotelu v Kalifornii, ale Frank Carlovi namluví, že je z rozvědky a že podvodníka dopadl on. Carlovi dojde až příliš pozdě, že byl oklamán. Dvojice spolu mluví znovu až na Vánoce, kdy Frank Carlovi zavolá. Carlovi díky tomuto hovoru dojde, že je Frank úplně sám. Carl se navíc náhodou dozví, že Frank používá jména postav z komiksů, takže se dovtípí, že je Frank mladistvý a že je z New Yorku, což mu Frank napověděl během jejich hovoru. Carl díky těmto informacím zjistí Frankovu skutečnou totožnost. Frank mezitím přešel z předstírání pilota na lékaře. Frank si zfalšoval lékařský diplom a nastoupil do nemocnice jako noční ambulantní lékař. V nemocnici se zamiluje do Brendy a rozhodne se s ní zasnoubit. Aby udělal dojem na Brendiny rodiče, udělá ze sebe kromě lékaře i právníka, a dokonce v Louisianě složí právnické zkoušky. Frank a Carl spolu opět mluví na Vánoce a Frank řekne Carlovi, že se zasnoubil a že na podvody kašle, takže prosí Carla o to, aby ho nechal být. Což samozřejmě Carl neudělá. Tato informace a další stopy pomohly Carlovi zjistit, kde se Frank nachází, a Carl dokonce dorazil i na Frankův zásnubní večírek. Frank si Carla všiml včas, takže utekl a před svým odchodem řekl Brendě pravdu o tom, kdo je a co dělá. Frank poprosil Brendu, aby utekla s ním, ale ona mu zlomila srdce, když se rozhodla pomoct FBI s jeho dopadením. Frank pak v přestrojení za pilota utekl z USA a přesunul se do Evropy, kde pokračoval v padělání šeků, čímž na sebe opět upoutal Carlovu pozornost. Carl požaduje, aby ho šéf poslal do Evropy, ale to mu není povoleno. Carl tedy odnese jeden z padělaných šeků odborníkům v USA a ti mu prozradí, že takové šeky se dají vytisknout jen na několika strojích v Evropě, jeden z nich je i ve Francii, odkud pochází Frankova matka... (TV Prima)

MIGHTTREE

Líbí se mi filmy zabívající se minulostí a vývojem technologií. Oceňuji ohlédnutí zpět plné napětí a zvratů na kriminalistické procesy a postupy proti padělatelům. Neznám lepší způsob jak vyjádřit obdiv než děkuji. ()

Compadre

Opravdu skvělá práce všech zůčastněných. Nic výjimečného. Spielberg pokaždé ví, co má dělat, aby to bylo tip ťop, DiCaprio jakbysmet a Tom Hanks zrovna tak...takže super :) ()

harryy

Steven Spielberg opäť predviedol svoj nepochopiteľný talent na tvorbu inteligentných zmysluplných a zároveň divácky vďačných filmov. Ako to robí je mi záhadou každopádne to spravil znova. Chyť ma, ak to dokážeš je výnimočný film.Z technickej stránky je snímka tiež výborne spracovaná.Je to film ktorý vo vás zanechá príjemne šteklivý pocit výborne stráveného času a zároveň aj niečo trvalejšie minimálne spomienku na zvláštny pohľad na svet očami človeka ktorý presne vie kedy klamete a čomu chcete veriť... 97% ()

Sany33

Od tohto filmu som veľmi veľa očakával. Veď keď sa iba letmo pozriete na herecké obsadenie alebo režiséra musí vám byť jasné, že film nemôže byť priemerný. Ani nebol. Veľmi dynamický a mal aj dejovo čo ponúknuť. Akcia striedala drámu, dráma zas humor a tak ďalej. Nemal som ani na sekundu pocit že sa nudím čo ja hodnotím mimoriadne kladne. Možno kratšia stopáž by tomu tiež prospela ale ja som dostal to čo som chcel. V podstate je to film, ktorý má ukázať, že ak nemáte v hlave úplne nasrané dá sa veľmi rýchlo prísť k peniazom. To že vás za to cez 50 štátov budú naháňať federáli to už je iba vedľajší produkt vašej produkcie. 80% ()

zdenny

Tento film patří do kategorie působivých. Společně s „Talentovaným panem Ripleym“, „Dobrým Willem Huntingem“ anebo třeba „Vlkem z Wall Street“. ()

VanTom

Uhlazený a pohádkově sluníčkový tón poutavé historky Spielberg nedramatizuje, drzost šarmantního mladého padělatele / podvodníka v bezstarostných 60. létech, kdy pouhá uniforma pilota otevírala účty bank a dívčí srdce (nohy), baví sama o sobě. Přes výborné herecké výkony (zejména vedlejší part Ch. Walkena, zoufale se navenek snažícího udržet si důstojnost a pozitivitu) však postrádá výraznější emoce a vlastně jen tak nevzrušivě, předvídatelně plyne. ()

ABCD Marta

Zábavný a oddechový film, u kterého ne jednou vybuchnete smíchy a který Vás ne jednou dostane svým originálním a vtipně promyšleným příběhem. ()

horacko

Výborný Spielbergov film a výborné herecké obsadenie. Majster podvodu si ma získal. A nápad preložiť ospravedlnenku napoly, aby vyzerala, že je od mamy...tak to bolo perfektné. Nemám nič, čo by som tu mohol vytknúť, proste vynikajúci film. ()

toyrider

Tohle mě prostě baví, a vždycky když to dávají v televizi, podívám se.Prostě skvělý příběh, skvěle zfilmovaný. ()

R1CH1E

Nebýt na začátku ta věta "Na motivy pravdivého příběhu", tak je to jen jedna z mnoha chytrých a svižných kriminálek. On ten Frank byl totiž opravdu šikovnej chlapík. No řekněte, kdo by nechtěl už od mládí být pilotem, mít peněz jako šlupek a dělat si jaké povolání se mu zachce? DiCaprio tu svoji roli snad jinak než skvěle už ani zahrát neumí, Tom Hanks jako suchar vypadal opravdu realisticky, ale kdo se mi tady líbil nejvíc byl ten starej dobrej Walken, ze kterého tady čišelo charisma víc, než popel z té islandské sopky, jejíž název tady psát nebudu, protože by ho Frank ještě zfalšoval. P.s. Snad první film, kde mi nevadil jako vždy Spielbergův slaďáckej konec. ()

Ravi

Spielberg asi chtěl dokázat, že snímky tohoto tipu také zvládne, což se potvrdilo. Nicméně stále nevím, co ho donutilo natočit tento film, který se značně vymyká jeho filmařským chtíčům. No a co se týče děje? Nadprůměrně zábavný, plný zvratů, který každopádně stojí za shlédnutí s herci, kteří jsou skvělí, avšak své životní role zdaleka nehrají, tedy až na Ch. Walkena, který si střihl skvěle zvládnutou vedlejší roli. Trochu mě zklamal dabing, ale to není nic k úhoně pro originál znění. Dávám 80% = 4/5 ()

mirec88

Veľmi príjemný, pozitívny a lahodný filmík. Určite poteší každého, kto má rád neuveriteľné skutočné príbehy. Holt, každý z nás urobil za teenagerských čias mnoho blbostí, ale toľko koľko urobil Frank Abagnale, teda klobúk dole. Trio Spielberg - DiCaprio - Hanks ma veľmi potešilo. Párkrát mi ale bolo pri tomto filme smutno. Hlavne pri každoročnom štedrom dni. Agent Frankovi povedal: "Voláte mi, lebo nemáte komu zavolať." Takisto boli dojímavé a smutné scény s otcom - výborným Christopherom Walkenom. Ale je to krásny oddychový film. ()

Kosmik 1

Mírně nadprůměrný film. Ten pravý půvab tomu dává fakt, že jde o příběh, který se opravdu stal. S tím na to člověk kouká od začátku až do konce. DiCapria moc rád nemám, ale tahle role mu sedla. Tom Hanks, u něj nemám co vytknout. Umí zahrát vše, od gangsterů, detektivů, trosečníků, vojáků...prostě mu padne vše, kde se vyskytne. Film mě připoutal ke křeslu přibližně od druhé třetiny výš, předtím jsem se maličko nudil, než se to trochu rozjelo. ()

Koryntos

Silné téma, dobře zpracované, podle skutečného příběhu. Pro mě druhý nelepší film s DiCapriem po filmu Letec a to zrovna, všemi milovaného krasavce opravdu nemusím. ()

JohnSmith

Sice jsem v té době DiCapria moc nemusel,ale jeho postava mi byla velice sympatická a fandil jsem mu. Je to velice svižná a vtipná krimi komedie. ()

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

24.04.2014

Steven Spielberg stále neví, jaký bude jeho příští film. Před několika dny začal kroužit kolem historického dramatu The Kidnapping of Edgardo Mortara, teď ale jeho pozornost zaujal thriller z období… (více)