Chyť mě, když to dokážeš

• USA Catch Me If You Can (více)
USA / Kanada, 2002, 141 min

Předloha:

Frank W. Abagnale Jr. (kniha), Stan Redding (kniha)

Scénář:

Jeff Nathanson

Hudba:

John Williams

Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken, Martin Sheen, Nathalie Baye, Amy Adams, James Brolin, Brian Howe, Frank John Hughes, Steve Eastin (více)

Když bylo Franku Abagnaleovi 16 let, žil se svým otcem a matkou v New Yorku, ale finanční problémy otce donutily rodinu opustit jejich krásný dům a přestěhovat se do malého bytu. Matka navíc udržovala milostný poměr s kamarádem svého muže a vše nakonec vyústilo v rozvod. Když se měl Frank rozhodnout, se kterým rodičem bude žít, raději od rodičů utekl. Frank od svého otce dostal k narozeninám běžný účet v bance a vlastní šekovou knížku, takže když mu došly peníze, naučil se šeky falšovat. Jak se Frank protloukal životem, odkoukal, že pokud by byl pilotem aerolinek, působil by na lidi důvěryhodněji. Pořídí si tedy uniformu a začne se vydávat za pilota. Frank i nadále pokračuje ve falšování šeků a díky tomu má brzy poměrně dost peněz. Začne dokonce falšovat šeky letecké společnosti a postupně ukradne několik milionů dolarů. Frank neustále píše svému otci dopisy a přiznává se k tomu, že je z něj pilot, ale už nepřizná to, že je jen falešným pilotem. Frankovy podvody se ale samozřejmě brzy provalí a začne po něm pátrat FBI, kterou zastupuje agent Carl Hanratty, který se specializuje na bankovní podvody. Díky Carlovu usilovnému pátrání se s Frankem setká v jednom hotelu v Kalifornii, ale Frank Carlovi namluví, že je z rozvědky a že podvodníka dopadl on. Carlovi dojde až příliš pozdě, že byl oklamán. Dvojice spolu mluví znovu až na Vánoce, kdy Frank Carlovi zavolá. Carlovi díky tomuto hovoru dojde, že je Frank úplně sám. Carl se navíc náhodou dozví, že Frank používá jména postav z komiksů, takže se dovtípí, že je Frank mladistvý a že je z New Yorku, což mu Frank napověděl během jejich hovoru. Carl díky těmto informacím zjistí Frankovu skutečnou totožnost. Frank mezitím přešel z předstírání pilota na lékaře. Frank si zfalšoval lékařský diplom a nastoupil do nemocnice jako noční ambulantní lékař. V nemocnici se zamiluje do Brendy a rozhodne se s ní zasnoubit. Aby udělal dojem na Brendiny rodiče, udělá ze sebe kromě lékaře i právníka, a dokonce v Louisianě složí právnické zkoušky. Frank a Carl spolu opět mluví na Vánoce a Frank řekne Carlovi, že se zasnoubil a že na podvody kašle, takže prosí Carla o to, aby ho nechal být. Což samozřejmě Carl neudělá. Tato informace a další stopy pomohly Carlovi zjistit, kde se Frank nachází, a Carl dokonce dorazil i na Frankův zásnubní večírek. Frank si Carla všiml včas, takže utekl a před svým odchodem řekl Brendě pravdu o tom, kdo je a co dělá. Frank poprosil Brendu, aby utekla s ním, ale ona mu zlomila srdce, když se rozhodla pomoct FBI s jeho dopadením. Frank pak v přestrojení za pilota utekl z USA a přesunul se do Evropy, kde pokračoval v padělání šeků, čímž na sebe opět upoutal Carlovu pozornost. Carl požaduje, aby ho šéf poslal do Evropy, ale to mu není povoleno. Carl tedy odnese jeden z padělaných šeků odborníkům v USA a ti mu prozradí, že takové šeky se dají vytisknout jen na několika strojích v Evropě, jeden z nich je i ve Francii, odkud pochází Frankova matka... (TV Prima)

herr_carter

Ale jo - je to můj nejoblíbenější Spielbergův film, řadím jej i před všechny Indiany, Jurské parky a žraločí protézy................moje hodnocení = 10 z 10. ()

srbak

Catch me if you can pôsobí ako taký slušňácky, family-friendly Vlk z Wall Street. Všetko robí s mierou, tak aby to bolo prípustné a dostupné pre široké spektrum divákov. Tým pádom je z toho pomerne nápaditý a zábavný mainstream, ktorý pôsobí ako taký mix všetkého možného. Tento Spielberg ma až tak nezaujal, ale na jeden večer strávený pri televízii je to ako stvorené. ()

Kanibal

Na film jsem šel s osobním hodnocením 5 hvězdiček, aniž bych ho viděl. Následovalo mírné vystřízlivění, ale rozhodně je to skvělý biják, kterému ale trošku chyběl náboj, možná i víc napětí. Každopádně jsou velkou devizou filmu herci (Leo i Hanks jsou standardně skvělí, Christopher Walken je výtečný). Bavil jsem se, zasmál jsem se, dávám čtyři... ()

Raevan

Hodně příjemná komédia.. Leonardo si až teď získal pár mých sympatií.. O hvězdičku míň dávám kvůli tomu, že Stevenův rukopis jsem dvakrát nepostřehl a hlavně kvůli nedokončenému příběhu, bo jsem strašně chtěl vědět jak to skončí s tou jeho správňáckou snoubenkou a jejím otcem, jestli se znovu potkají a poklábosí.. škoda, ti by tam určitě neškodili.. ()

Ondra16

Nejsem si jist, jestli si podvodníček zaslouží plné hodnocení, ale když si uvědomím, že jsem se náramně bavil a užíval si každou vteřinu, asi je to správná volba. Feeling jako z Podfukářů a jediné co mě mrzelo, byl fakt, že se nepokusil vydávat, za Jamese Bonda :D Spielberg je prostě klasa. ()

Seti

Námět zajímavý, herci výteční, ale zásadní problém je, že se to tak hrozně vleče, až jsem si začínal říkat, jestli vůbec Frankovi eskapády někdy skončí. Už dlouho jsem nezažil tak pekelně dlouhé dvě hodiny. ()

SkyLukey

Doslova mi zlepšil náladu a dokázal vykouzlit úsměv na tváři. Pár decentních vtípků mě rozesmálo vždy na celé kolo a film mě prostě bavil. Dicaprio je skvělý herec a Steven Spielberg si zasluhuje mnou o kus větší uznání. Nechápu, co ze Spielberga zde někteří dělají, že Catch Me If You Can je plýtváním Spielbergovštinou. Na žánru přece nezáleží...a vůbec,, ono na nečem vůbec záleží? Spielberg jen už po několikáté v řadě předvedl, že je pán mezi filmaři, a je docela bezpředmětné, jaký film zrovna točí. Catch Me If You Can je dost možná takové retrospektivum samotného Spielberga. Nádhera. ()

Nassau

Poctivě odvedená práce. DiCaprio se v té době ještě rozjížděl. Přesto s Hanksem utvořili velice zajímavou dvojici, díky které film drží. Jinak to ale žádná výjimečná podívaná není. V podstatě smutný příběh o dopadu rozvodu rodičů a o hledání své vlastní identity a zázemí jednoho velice chytrého kluka. Podtrženo inspirací skutečností. Solidní 4*. ()

Sajuska1991

Mě se prostě tenhle film hrozně líbí ! líbí se mi ta vyčůranost v něm :-) Nic pro mě v něm nebylo slabou stránkou, takže 5* :-) ()

Chipsonator

Steve Steve Steve. Ach božský Steve jak to jen děláš že točíš jednu (kvalitní) pecku za druhou. Já ani nevěděl že to režíroval Steven Spielberg, zjistil jsem to až na CSFD a v tu chvíli mi spadla čelist a já jsem si řekl "nojo kdy jiný by takto kvalitní film mohl natočit nežli Steven Spielberg". /90% ()

Mistickzz

Po druhom zhliadnutí zvyšujem na 5*. Jeden z najlepších Spielbergových filmov ovešaný extra hereckými výkonmi Leonarda DiCapria a Toma Hanksa, ktoré obe siahali na Oscara. Len na málo filmov sa tak dobre pozerá. Kamera a samotná réžia je úchvatná. Tempo si plynie veľmi príjemne a vôbec ma to nenudilo, ba naopak. Videl som to už pred pár rokmi a týmto oživením stúpol Catch Me If You Can v mojom rebríčku o dosť vyššie. 87% ()

Billie777

Výborný film, který pobaví a naprosto zaujme a i přes poměrně dlouhou stopáž se vůbec nenudíte. Plus má tento film i samozřejmě skvělé herecké obsazení. ()

Kuny27

DiCaprio se opět vyznamenal na A. Tom Hanks normální klasické a výborné výkony. Co se týče nápadu, ten mě opravdu velmi nadchnul, a velice jsem si film užíval. Nebylo 5 minut, u kterých bych se nudil, ale právě naopak. Co se týče ozvučení a kamerování to bych hodnotil jako normální fajn film. Spielbergovská klasika. Rozhodně mi to nepřišlo jako propadák, ale naopak fakt dobrý film, u kterého si člověk odpočine, zamyslí a odpočine :D. Parádně zachycené pozadí 60. let a tehdejších zločinů ohledně financí. Parádní atmosféra. A co opravdu musím pochválit je filmové zakončení, které se takto kvalitně často nenachází u filmů s pravdivým podkladem... ()

HiddenDragon

"Lide vi jen to, co jim reknete." Mozna dost neuveritelna myslenka, ale cim vic se nad tim clovek zamysli, tim vic pravdiva. Zvlast kdyz se dej odehrava v dobe bez pocitacu, kamer a modernich serepeticek. Ale mozna je to jen vec techniky, a stejne podvody by sly delat i dnes. Vsechno je to jen o znalostech, o chytrosti, o psychologii. A to me na tomhle filmu bavilo. Kdyz uz jsem si myslel, ze nic noveho neprijde, opet se Frank vytasil s necim, co me rozesmalo. O to vic, ze zivot sam pise nejlepsi pribehy, jako v tomhle pripade. Zatimco u hororu me veta "podle skutecne udalosti" spise rozesmiva, tady tomu verim. Klidne si Abagnaleho vygooglujte :) Ono vubec velka cast lidskeho pokroku zacne tim, ze nekdo prijde a ukaze "moderni" spolecnosti: tady mate chybu. V tomhle smeru me konec opravdu dostal a i samotne zaverecne pisemne sdeleni o nasledujicim Frankove zivote je neskutecne a zaroven legracni, hlavne v tom, jak se ty lidske osudy nakonec vyvrbi. A zpracovani formou kriminalni komedie mi sedlo. Obecne moc prvoplanove komedie rad nemam, vzdycky mi prisly jako podradny zanr pro masy, ktere si potrebuji oddechnout po celodenni praci. O to vic ocenuji, kdyz ma komedie bud brilantni a chytre dialogy (jako napr. u W. Allena), nebo staci to co se ve filmu deje, kdy kurioznost situaci bavi sama o sobe (jako v tomhle pripade). ()

bari68

Táto dvojka ( DiCaprio - Hanks ) nikdy nesklame a inak tomu nebolo ani teraz. Film má nápaditý scenár, ktorý diváka baví od začiatku do konca a malému zlodejíčkovi vlastne fandí. Jeden z najlepších filmov kde mačka naháňa myš. ()

iXtr3m3

Oddychovka, skvelé obsadenie, nenudí až do konca, ale je to také nejaké na druhý deň o ničom, nezanechalo to vo mne nič, pritom pri sledovaní som neodbehol ani raz. Nechápem. ()

Loki_Six

"Two little mice fell in a bucket of cream. The first mouse quickly gave up and drowned. The second mouse, wouldn't quit. He struggled so hard that eventually he churned that cream into butter and crawled out. Gentlemen, as of this moment, I am that second mouse." ()

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

24.04.2014

Steven Spielberg stále neví, jaký bude jeho příští film. Před několika dny začal kroužit kolem historického dramatu The Kidnapping of Edgardo Mortara, teď ale jeho pozornost zaujal thriller z období… (více)