Jurský park

Jurassic Park

Jurský park

Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1993, 127 min

No dneska uz je tenhle film vicemene klasika, ale bohuzel to neznamena, ze by byl zas nejak uzasnej. Problem je, ze se vsechno posere az nekdy v polovine filmu a zhruba tam nekde zacne akce, to predtim je jen spousta peknejch zaberu a prohlidka Jurskeho parku. Coz by sice nijak zvlast nevadilo, kouka se na to pekne, ale precejen delka pres dve hodiny je moc. Jinak pribeh je vymyslenej celkem chytre, pusobi to dojmem, ze by to takle fakt mohlo fungovat, ale jinak je precejen dost jednoduchej. Co se tyce hercu, Neill se na toho akcniho paleontologa perfektne hodi a Goldblum je slusnej hlaskar. No a to nejdulezitejsi, kuli cemu na to kazdej stejne beztak cumi, dinosauri. Tech je tu dost, v dobe vzniku filmu byly trikove naprosto dechberouci, ale dneska uz na nich precejen vidim chybicky, jako neverohodna kuze, nic moc oci a podobne, ale i presto ty triky obstoji i dneska. No a film do nadprumeru vytahuje Spielbergovo rezie, protoze obzvklast druha polovina je naprosto perfektne vygradovana a celou dobu napinava.(26.1.2005)

Jak hodnotit film, který mě v dětství na dlouhou dobu přitáhl k fenoménu dinosaurů? Jurský park byl prvním velkofilmem, který jsem v životě viděl a nadšení z něho bylo samozřejmě obrovské. Když ale odečtu na dobu vzniku přelomové triky a příběh, jehož banálnost sedne opravdu hlavně dětem, tak mi po letech zůstává pouze Williamsův parádní soundtrack a především nostalgie po dětství stráveném v knížkách o dinosaurech. Revoluční snímky se hodnotí vždy velmi složitě.(18.6.2017)

Po trikové stránce už Spielberg dosáhl naprosté dokonalosti, ovšem stále je zde cítit ještě taková ta jeho osobitá hravost, kterou se prezentoval v 70. a 80. letech, což je pro film veliké plus. Viděl jsem tento snímek již několikrát, ale při každé další projekci stále zírám s otevřenou pusou a po většinu stopáže napětím tajím dech. To je myslím výmluvná poklona pro Jurský park, který je dnes opěrným sloupem filmových 90. let a jedním z nejklasičtějších článků světové kinematografie vůbec. Steven Spielberg prostě ví, jak zapůsobit na diváky, je to génius svého oboru a zde to opět v plné síle dokazuje. O hodnocení není nejmenších pochyb.(22.11.2009)

Nikdy nezapomenu na tu zhruba 300 m dlouhou frontu (bez přehánění) na lístky (v Českých Budějovicích), která se táhla od kina po hlavní třídě. Ani na ty obrázky dinosaurů z bulletinu (speciálně vytištěným pro diváky Spielbergova megatrháku), které ještě více dráždily zvědavost a umocňovaly touhu ten "technický zázrak" vidět. Byla to svým způsobem společenská událost a každý chtěl být u toho. Jedno se určitě rozhodně ´Jurskému parku´, o kterém legendární loutkový animatronik Stan Winston s nadhledem prohlásil, že ho "připravil o zaměstnání", nedá upřít - nepřehlédnutelný zápis do historie kinematografie. Nebyl sice prvním, ve kterém se objevila první CGI postava (ten primát drží oživlá okenní mozaika rytíře z Levinsonova ´Young Sherlock Holmes´), ale byl první, kdo se odvážil zobrazit zcela realistické pohyby živé bytosti. A povedlo se nadmíru. Jenže když se seškrábe ta "slupka" přelomových triků a prvotního úžasu, zůstane v mých očích jenom zcela průměrný dobrodružný příběh, který na rozdíl od jiných Spielbergových kasaštyků (E.T., Indy Jones atd. nikdy nezestárnou) nebaví s takovou lehkostí. Já pociťoval zklamání dokonce i v době premiéry, které umocnila vysoká očekávání a příšerně zahuhlaný dabing. Mojí srdcovkou se ´Jurský park´bohužel nestal a nezměnilo se to ani s opakovaným shlédnutím po mnoha letech.(23.10.2007)

Nevím, zda v roce 1993 byla v nějaký zemi revoluce, ale na jisto vím, že v filmové zemi se odehrávala a měl jí na svědomí Steven Spielberg. Velké dítě Hollywoodu nechalo na plátně běhat a řvát dinosaury. Každýho jednoho diváka přesvědčil o tom, že lze i komerční blockbustery dělat s láskou a zápalem pro to krásné plnění světa snů a fantazie, které stříbrné plátno umožnuje měrou vrchovatou. Ten pocit, spatřit na velkém plátně dinosaura na zádních, koukat na zuby tyranosaura a nechat se jeho řevem zařezat do sedačky, ten krásný pocit už bude mít každý, kdo viděl Juráčka v kině navždy v sobě. Co je však skvělý, že film není postaven je na wau efektu z dinasaurů, ale i příběhu který má tempo, napětí a i po letech neskutečnou dynamiku. Spielbergova hravost a nápaditost se projevuje v mnoha scenách. Herci ? Asi dobrý, ale všichni kdo v tomhle filmu hraje první housle a lidi to tedy věru nejsou.(24.6.2018)

• - Ariana Richards (Lex) se během filmování doslova zamilovala do dinosaurů a paleontologie. Do nové vášně se ponořila natolik, že následující léto po natáčení vyrazila pomáhat Jacku Hornerovi, hlavnímu vědeckému poradci filmu a předobrazu postavy Alana Granta (Sam Neill), s dinosauřími vykopávkami do Montany. (casyy)

• - Herec a dabér Richarda Kiley, který ve filmu zvukově doprovází návštěvníky parku, propůjčil svůj hlas také stejnojmenné atrakci ve studiích Universal. (Olík)

• - Když Nedry (Wayne Knight) vyzkouší plechovku na převoz embrií, kterou mu dal Dodgson (Cameron Thor), tak mu na ruce po otření pěny o koláč trochu pěny zbyde, což je v záběru vidět. Ihned v následujícím záběru je ale vidět, že má dlaň naprosto čistou a v dalším záběru si ji čístí ubrouskem, ač v minulém záběru ji špinavou neměl. (DexMASTER094)