Jan Svěrák vás ve válečném dramatu připoutá do kabiny stíhačky a přistane po stominutovém vzrušujícím letu. Vzhůru do tmavomodrého nebe startovali z anglických polních letišť českoslovenští váleční piloti, kteří chtěli svým dílem přispět k porážce fašistického Německa. Válečná léta nebyla pouze časem vzdušných soubojů. Byla i dobou pro lásku a kamarádství. Drama vojáků, jejichž boj válkou neskončil. (Magic Box)

BoXBe

Když se smíchá filmařské umění a chtíč natočit evropský blockbuster a vmíchá se do toho česká poetika. Za mě to nefunguje na 100 %, ale odvahu cením a výsledek dojem zanechal. P.S. 2021: Vlastně bych se v klidu obešel bez té iritující příliš rychle zformované romantické linky, o které je to především, ale která je největší slabinou. Vedle hudby, která je snad dělaná pro úplně jiný film nebo do výtahu. Jako povinná četba je to taky fajn, pro mladší je k tomu ale potřeba dodat hodně široký kontext, spousta odkazů je podle mého názoru pro neznalé nezachytitelná. ()

FrankSusta

Tento film do roku 2022 držel titul nejdražší český film. Poté byl poražen filmem Jan Žižka. A při porovnání těchto dvou snímků musím říct, že tento sice starší počin na mě zapůsobil na jakékoliv frontě mnohem víc. Zatímco Jan Žižka je v podstatě pouhopouhý akční spektákl s podivným střihem a půlmiliardovým náklady, které ale nejdou zaznamenat, tak tento majstrštyk mě nepřestával udivovat každou jednotlivou vteřinku po dobu jeho trvání. A to nepřeháním. Tento český Top Gun fungují ještě lépe než Top Gun samotný je nádhernou ukázkou české tvorby, která když se jednou za čas rozhodne, tak dá průchod do světa krásným filmovým zážitkům, na kter diváci jen tak nezapomenou. Obzvlášť pak češi, kteří klidně mohou vidět Avengers a tento biják v jeden a ten samý den, ale ohromenější budou z tohoto počinu. Protože mě to prostě hlava pořád nebere, jak toto češi dokázali. Ultimátní filmové záběry pod taktovkou jednoho z našich nejlepších režisérů dopadly nejlépe jak mohli. To všechno doprovázeno skvělou hudbou a ještě lepšími hereckými výkony (když se na to podívám v mém věku v této době, je pro mě zprvu trochu těžké poznat naprostou klasu Hádka, jehož postava zkrátka vyloženě září, s panem Vetchým po boku). jediné, co mohu vytknout, je občasná zdlouhavost, která film sráží od naprosté dokonalosti. Jinak ale nemůžu jinak než plný počet hvězd! ()

otík

Tak náročný projekt dokázal Jan Svěrák utáhnout a natočil jeden z nejlepších českých válečných snímků. Klobouk dolů před ním, ale také před všemi, o kterých tento výborný film vypráví. ()

Sabrewulf

Jediný český porevoluční film, na který jsem upřímně chěl zajít do kina. A nutno dodat, že jsem odešel nadmíru spokojený. Škoda, že není víc takových. Spolu s Obecnou školou snad jediný český (z těch "novějších"), který se mi opravdu líbí. ()

Splasher

Moc jsem od tohoto filmu nečekal, takže jsem nebyl ani zklamán. V českých poměrech se jedná o průměrný film - přesto dávám 4*. ()

mr.filo

Zajímavý film, nejen na české poměry. Jak natočit leteckou bitvu? Na kole a s přilepenými křídly. Ne, opravdu to bylo velkolepé. ()

CatcherBlock

Fantastický! Vrchol Svěrákovi kariéry, který už asi nepřekoná, navzdory tomu, že Jan je obrovský talent. Sešlo se mu tady hodně faktorů, který daly dohromady takovýhle úžasný filmový zážitek a sice: Dostal na naše poměry ohromnej rozpočet, který mu už někdo jen tak nesvěří, měl k dispozici velmi dobrý herce a skvělej tým tvůrců. Hlavně taky trikový studio UPP, který odvedlo výbornou práci a jejich triky dodali filmu skutečně velkolepý rozměr. Tmavomodrý svět je jeden z nejlepších českých filmů v historii a snímek, který ohromí i chytne za srdce a dostane z diváka hodně emocí. Ondra Vetchý je mega-sympaťák. Vždycky tento film moc rád vidím a vždycky ho dost prožívám. 100% ()

Columbus

Tady neco smrdi.... jsou to prachy a velikasstvi, chamtivost a chtic po Oscarovi. Po zasluze tenhle bezprizorni cechackovsky megafilm neuspel... a nejen v Americe. Sveraci proboha, probudte se a budte jako driv! ()

Estrellita

Netypický český film, který mě docela mile překvapil. Písnička "Ezop a brabenec" od pánů V+W se tímto stala symbolem Tmavomodrého světa stejně, jako "Singing in the rain" je pro mě symbol Mechanického pomeranče. Vetchý se snaží, přesto mu ten jeho vysmátej kukuč zůstává i ve vážných scénách... a to by neměl. Zato Kryštof Hádek se předvedl v tom nejlepším světle! Jinak musím říct, že lítací souboje pro mě neměly šťávu, nebavily mě, přišly mi až trochu směšné... ale vím, že Svěráci nemají prostředky Michaela Baye, takže to filmu odpouštím bez velkého rozmýšlení. A teď to, co mě zklamalo nejvíc - milostná zápletka, kterou Svěrákům ukradl pan Wallace a nacpal ji do Pearl Harboru, bohužel lépe fungovala tam. Ale nevadí, i přesto je to na české poměry opravdu super kousek. 74% ()

Kulik.Z

Měl se pak Svěrák soudit s Bayem, byla to krádež! Je to tak úžasný sníme, kam se na něj hrabe Pearl Harbor! ()

Lachtaan

Evropská variace na Pearl Harbor. Vzhledem k tomu, že byly filmy točeny současně, se ale naštěstí nejedná o žádný copyright. A kvůli panu Vetchému zde hrdě nechávám plný počet. Lepší válečný film by totiž Češi nedokázali splácat, i přesto, že se Tmavomodrý svět válečnému žánru přibližuje jen zasazením do válečné doby. ()

filmmovier

Jiný Svěrák, ale přesto typický Svěrák. Nevídaná věc, která skutečně vypadá, jako by vznikla v zahraniční produkci (i díky účasti takových skvostných jmen jako Charles Dance a Anna Massey). Špičkové drama, fantastická kamera, nádherná hudba a velká emocionální ždímačka. Přesto se o nejlepší film dua S+S nejedná, ale to asi víte. 80%. ()

RabbitX

Povedený český film, který popisuje letce,kteří bojovali za druhé světové války v řadách RAF docela se jim povedl ()

Xixao

Skvělé válečné drama, s leteckými scénami na český film opravdu nevídanými. Pocta našim pilotům za 2. Svět. války. Letecké souboje mi přišli dobře provedené, hlavně realisticky. Sice těch akčních scén mohlo být více, ale u filmu, který stál v přepočtu 6 mil. dolarů jich být víc ani nemohlo. Více takových filmů. #Kamera: Vladimír Smutný ()

LordSnape

Z mé strany rozhodně nejlepší český film, který má aspoň světu co říct. Naši letci to měli v RAF těžký. Čest jejich památce! Každý kdo padne v boji za svojí rodnou vlast je ten pravý a nefalšovaný hrdina! ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady