Dramatická cesta slavné německé vzducholodi přes oceán. V roce 1937 americká vědma předpoví katastrofu německé lodi Hindenburg a pošle svůj dopis na německé velvyslanectví. Nacistická propaganda však chce dál demonstrovat sílu budoucí všemocné německé říše. Proto s obrovskou vzducholodí Hindenburg vyšle z Frankfurtu zároveň také muže z rozvědky. Ten má zajistit bezpečnost letu i všech cestujících. Brzy se mu skutečně podaří na vzducholodi odhalit sabotáž. Vzhledem k nepředvídaným okolnostem při přistání se mu ale nepodaří katastrofě zabránit… Výpravný film, který získal zvláštní Cenu Akademie za nejlepší vizuální efekty a zvuk, se inspiroval známou tragickou událostí a využívá archivní materiály z cesty vzducholodi Zeppelin LZ-129. (Česká televize)

dopitak

Moc dobře natočený film z prostředí letu vzducholodi, tedy velmi netradičního. Neustálý hukot čtyř motorů, válečné pozadí (jako vždy) přidává punc napínavosti a George C. Scott snad nezahrál nikdy špatně! Škrtnul bych postavu přestárlé vyvlastněné hraběnky a celý hnusný dabing z Novy zpatlaný v roce 1999 asi s třetinou potřebných herců (včetně Tondy Navrátila a Libora Terše). ()

bassator

Docela slušně (na svou dobu) ztvárněná jedna z možností zkázy Hindenburgu okořeněná autentickými záběry... - 10. 8. 2010 - 50% ()

classic

LZ 129 Hindenburg (D-LZ 129), nemecká vzducholoď, pýcha Nemecka, spôsob transatlantickej prepravy, ako voľakedy pred rokmi TITANIC, tak Hindenburg sa dá nazvať Titanic vo vzduchu, KOLOS, ktorý postihol podobný OSUD ako parník, ktorý ale vyplával na svoju prvú a poslednú plavbu, a aj vzducholoď mala v pláne niekoľko letov, taktiež prvý a posledný let. Týmto PÁDOM ale skončila jedna ÉRA prepravy, ľudia ako svedkovia katastrofy Hindenburg sa rýchlo zľakli prepravy, ktorá nič nezaručuje s niekoľkými otáznikmi, záhadou, ako to bolo v skutočnosti ? Do úvahy spadá i sabotáž, ale jestvuje viacero verzií o tejto zbĺknutej vzducholode... Prejdem k filmu. Vážení, do cela NUDA, zívam, zaspávam, takmer spím, jedným okom ale vnímam dej, ktorý nie a nie zaujať, príde to, bohužiaľ v závere, keď Hindenburg pri pristávaní zachváti požiar a všetko je to snímané v duchu doby, perfektné čierno - biele zábery, ktoré ma spoľahlivo vydesili na smrť ! Robert Wise je šikovný režisér muzikálov, námatkovo spomeniem 10. oscarový WEST SIDE STORY, má k dispozícii výborného Georga C. Scotta, ktorý sa náramne previedol v PATTON, taktiež disponuje dobrou kamerou kameramana Surteesa, ktorý sa zas ukázal v Ben - Hurovi, inak parádny kameraman, či film obsahuje kvalitný ZVUK, TRIKY a výpravu, ale aj napriek týmto dovednostiam je film vo väčšine nezáživný, nudný, slabučký, až KATASTROFA je vlastne vylepšením celkového hodnotenia, nechcem znieť ako cynik, ale je to pravda, to je najlepšia časť filmu, vtedy film funguje na plné obrátky, vtedy ma to zaujíma, baví, nie kvôli katastrofe, ale kvôli tomu ako to Wise poníma, predtým som mal čo robiť, aby som nezaspal, našťastie som sa prebral z KÓMY a dopozeral zkázu vzducholode HINDENBURG !!! ()

honajz

Solidně vystavěná pocta vzducholodím a Hindenburgu obzvlášť samozřejmě, s několika nudnými ukecanými pasážemi a až příliš mnoho špiony na palubě. Ale jinak vše, co se týká jen samotné vzducholodi (průlety nad mořem, ledovci, oprava plachty atd.) jsou skutečně skvostné. Závěrečná čtvrthodinka prolíná skutečné dochované záběry tragédie s nově natočenými, i proto je černobílá, ale na působivosti to nic neztrácí. ()

mm13

Nepretrhli sa v tej svojej konšpiračnej verzii, ale bolo to uveriteľné a bolo to ľudské. Príjemná jednohubka a pokiaľ máte radi pána Scotta (a mne stačil Patton aby som si ho zamiloval), tak neprehlúpite. Plus tá koláž autentických a dotočených záberov vo finále sa fakt vydarila. ()

Terva

.........čas do výbuchu bomby se nebezpečně krátí........ Scénář - Nelson Gidding, Richard Levinson a William Link. Produkce + Režie - Robert Wise. Hudba - David Shire. Kamera - Robert Surtees ()

Dale

Väčšinu filmu sledujeme nudné pátranie po možnom atentátnikovi na palube vzducholode na základe veštby. Je to zväčša také plkanie o ničom, ale nejako to prekusnete v očakávaní zlovestného konca. A ten je teda riadnym sklamaním.Ten počiatočný výbuch je na úrovni C-čkových filmov 50-tych rokov a potom sa nám obraz prepne do čiernobiela, aby sme si mohli vychutnať historické zábery. Čo človek nespraví, aby ušetril na špeciálnych efektoch... Od takého skúseného a zručného režiséra ako je Wise, by som to nečakal. Sklamanie na plnej čiare. ()

corpsy

Kriminálka. Skôr ako katastrofický veľkofilm. Zaslúžený Oscar za triky, škoda však toho nejako zbabraného polodokumentárneho záveru. Nebyť neho, tie 4 * čo mu dávam, by mali väčšiu hodnotu. ()

curunir

,,MILÁČIK, NABUDÚCE PÔJDEME RADŠEJ TITANICOM." __ Do éry katastrofických 70-tych rokov sa dá podľa môjho úsudku radiť aj tento film, i keď nie je vystavaný na obvyklej šablóne, predovšetkým pojednávajúcej o katastrofe zo súčasnosti, tu sa stávame svedkami skutočných historických udalostí i keď je pravdou, že skaza vzducholode je to zobrazená s nepopierateľnou dávkou fikcie a vlastný názor na to, čo sa mohlo reálne stať a čo nie, si divák musí urobiť sám. Inak má príbeh posledného letu majestátneho titana oblohy rozhodne ako zaujať a to vo všetkých aspektoch. Najväčšiu zásluhu má na tom hlavne technická stránka filmu a oboch Oscarov dostal právom (treba podotknúť, že dostal, pretože v daných kategóriach sa ten rok nesúťažilo), efekty čo do pôsobivosti obstoja aj dnes, pričom veľký obdiv patrí tiež tvorcov výpravy a kamera predovšetkým v záberoch Hindenburgu taktiež ohromí. Špionážno-dramatická línia síce nie je nijako mimoriadne spracovaná a zamlčanie niektorých vecí na neskoršie by prospelo, no tempo a záujem vie držať až do záverečných 15 minút, kedy už príde na radu ,,to hlavné". Dokumentárny charakter spracovania výbuchu by som rozhodne nezatracoval, i keď zaujímavé by si ho bolo tiež pozrieť za podpory už spomínaných oscarových efektov. ()

Thomassi

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ Něco z historie ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ Vzducholoď LZ-129 Hindenburg byl pojmenován po říšském prezidentovi Paulovi von Hindenburg a v roce 1935 ho sestrojila firma Luftschiffbau Zeppelin s náklady v přepočtu 500 000 tehdejších liber. Byl 245 m dlouhý, 41 m v průměru,s celkovým vztlakem 240 tun. Poháněly jej čtyři dieselové motory Mercedes-Benz o výkonu 890 kW každý a umožňovaly maximální rychlost 135 km/h. Dne 3. května 1937 odstartoval Hindenburg z frankfurtského letiště na první z řady osmnácti plánovaných transatlantických letů. Při příletu k New Yorku byla nad New Jersey bouře, proto vzducholoď město dvakrát obkroužila a k letišti Lakehurst dorazila s půldenním zpožděním pozdě odpoledne 6. května. V 19:00 byla zahájena přistávací operace. V 19:21 bylo na zem shozeno první přistávací lano a pozemní personál začal s upoutáváním vzducholodi. O čtyři minuty později, když byl Hindenburg ve výšce asi 60 metrů, vzplanul v zadní části požár a během 34 sekund celá vzducholoď zcela shořela. Z celkem 36 pasažerů a 61 členů posádky při katastrofě zahynulo 13 cestujících a 22 členů posádky. O život přišel i jeden ze členů pozemního personálu. Dodnes není jasné, co způsobilo katastrofu. Nejpravděpodobnější je, že požár způsobila jiskra, která vznikla z nashromážděné statické elektřiny. +++++ Americký snímek z roku 1975, který popisuje let Hindenburgu. Musím rozhodně konstatovat, že celý film má nádech 30. let a proto mi to uběhlo rychle a na konci jsem byl spokojen až překvapen. Rozhodně jsem se nenudil, i když způsob, jakým tvůrci vybarvili příčinu (bomba), asi není na místě. Vizuální efekty na tehdejší dobu byly slušné. Takový typ filmů mám prostě rád (katastrofický), nikdy totiž nevím, co a kdy se stane, i když v tomto případě to ví mnoho z nás. Herci mě také potěšili, hlavně G. C. Scott. Samozřejmě je poznat, že je to America, ale velmi chytlavá. 4* a 75%. ()

pakobylka

Maličko statická, leč impozantní ... což se v podstatě dá říct nejen o zápletce, ale i o její ústřední "hrdince" - majestátní vzducholodi, honosící se jménem Hindenburg. Vyprávění vychází ze skutečné události, disponuje špičkovými triky své doby, věrohodně vykreslenými charaktery jednotlivých postav a brilantním ukotvením příběhu v dobových reáliích, když vyobrazuje vzestup síly a moci nacistického Německa ... v podstatě v předvečer nejstrašnější války v lidských dějinách. Takřka detektivní zápletka představuje jednu z možných příčin katastrofy, která nikdy nebyla objasněna. P.S.: Ve finále jsou použité i dokumentární záběry. ()

majo25

Dobre odsýpajúci film o slávnej nemeckej vzducholodi a akýsi konšpiračný pokus o hľadanie príčíny jej katastrofy. Výborný Scott v hlavnej úlohe. Detektívna práca v snahe nájsť páchateľa sabotáže je pútavo natočená, dokonca je miestami cítiť aj dobrodružstvo a tak ani dlhšia stopáž veľmi nevadí. Páčili sa mi tiež detaily, ako vlastne bola po technickej stránke zabezpečená vzdulodná doprava s cestujúcimi, odbavovaním či pristávaním. V očakávanom katastrofickom závere si zasa prídu na svoje milovníci akcie a napätia, aj keď kvôli mixáži s dobovými zábermi katastrofy iba v čiernobielom prevedení. Celkom zdarilý a poctivo natočený film. ()

Mol

A DRINK TO THE ONE I LOVE. THE HINDENBURG!! George C. Scott jako vždy nadčasovej. Zbytek posádky už tolik ne. Možná tak ještě kapitán vzducholodi. Hodně mi připomínal mého bývalého bytného. Prostě tvrdej chlap s kterým bych se nebál strávit noc uprostřed džungle, obklíčen jaguáry, natož pak letět přes Atlantik v balónu se 190 000 m³ vysoce hořlavého vodíku. Závěrečná scéna katastrofy mi přišla dost natahovaná, když víme, že trvala jen něco přes půl minuty. I tak jsou čísla přeživších astronomická. Při pohledu na to hořící peklo bych nečekal, že někdo může přežít. ()

otík

Rozhodně zajímavý přírůstek do rodiny katastrofických filmů. Závěrečné scény míchají hrané a autentické záběry, ale dá se to přežít. Průměr, který ale stojí za zhlédnutí. ()

andrii

Vzdušný koráb byl potopen, potupen. Sňali mu křídla, velkolepému. A my letíme, jaký to paradox tam nahoře. Z nebe do nebe. ()

Pavlínka9

Pro mě typický Tv film pro sobotní či nedělní odpoledně na ČT1. Snažil se ohromit, jelikož už jen samotný název filmu vypovídá o něčem, co by měli znát osoby od určitého věku. Tahounem je tedy už jen samotný název filmu. Myšlenka o tom natočit konečně pořádný film - to bylo asi to hlavní, o co jim šlo. Pro mě to bylo ale jen veliké zklamání, jelikož všechny postavy mi byly krajně nesympatické a už jsem si přála, aby loď "vzplanula", jelikož jsme to chtěla už mít za sebou. Nejlepší na celém filmu jsou v závěru autentické záběry této katastrofy, které zachytil reportér, který byl na místě "nehody". ()

JohnSmith

Moc pěkný. Víte jak to dopadne a jen čekáte jak si s tím režisér poradí. A řekl bych,že si poradil dobře. K tomu dobové záběry a skvělí herci. ()

VanTom

(Fiktivní) příčiny výbuchu obří vzducholodě Hindenburg, propagandistické pýchy nacistického Německa, si scénář fabuluje z ideologicky motivované sabotáže, jejímž až detektivním odkrýváním (a poznáváním rozmanitých pasažérů) stráví dva odlišní gestapáci celý transatlantický let. Pochyboval jsem, jak tvůrci s omezenými dobovými triky znázorní katastrofu při přistání, no převezli mě: film náhle přešel do černobíla a autentické archivní záběry plamenného pekla kombinoval s hořícími interiérovými kulisami, v nichž uzavřel osudy hraných postav. Zvláštní, ale stále celkem působivé. Lepší 3*. ()

Autogram

Veľkofilm o katastrofe zaoceánskej lode vo vzduchu zďaleka nedosahuje kvalitu veľkofilmu o katastrofe lode na mori. Hoci podoba je v mnohom, či už na tej lodi alebo aj vo filme. Chýbajú však naozaj charizmatickí herci a hlavne nosný príbeh ľudí, ktorý by bol ohraničený katastrofou. Takto postavy len preplávajú príbehom bez toho, aby v divákovi zanechali nezmazateľnú stopu, ako sa to podarilo Cameronovi o pár desaťročí neskôr. Záverečná katastrofa kombinovaná s originálnymi zábermi ma príjemne prekvapila, označil by som ju za najlepšiu časť filmu, ale dojem už celkom nenapravila. –––– To je velkolepé! Ledovce! ()

jenik71

Pravděpodobně každý ví, jak to s Hindenburgem dopadlo. Takže jsem byl zvědavý, jak tvůrci naložili s příběhem, aby to vydalo na 2 hodiny filmu. A žádné překvapení mi nepřipravili. Dlouhé, poměrně nudné a ani se nenamáhali natočit zkázu vzducholodi trikově. Místo toho použili černobílé autentické záběry, které do filmu navíc ani nějak nepasují. Jedna hvězdička patří hercům, druhá scéně s opravou pláště a na třetí se prostě nedostalo. ()