Dnes v jednom domě

Československo, 1980, 12 h 39 min (Minutáž: 79–85 min)

Martin Růžek, Dana Medřická, Vladimír Menšík, Jana Hlaváčová, Václav Postránecký, Hana Maciuchová, Josef Vinklář, Libuše Švormová, Radovan Lukavský, Josef Abrhám, Marie Rosůlková (více)

Epizody(9)

Zatím co se v seriálu Oldřicha Daňka a Jana Otčenáška "Byl jednou jeden dům" diváci seznámili s osudy lidiček žijících v domě špeditéra Nerudného na sklonku třicátých let, zavede nás další devítidílný seriál stejných autorů do doby podstatně novější. Jak už říká název seriálu, hrdiny příběhů budou lidé, kteří našli domov v jednom ze sídlištních bloků. Tomuto nenápadnému a na pohled nezajímavému místu se říká Sojčí vrch. Zpočátku se tu budoucí nájemníci potkávají při obhlídkách vytouženého domova to ještě nevědí, že jednou spolu budou bydlet. Přicházejí sem s různými pocity:mladý dělník Krejza a jeho žena Jarka sem chodí snít o vlastním bytě, Zdena Pilichová, takto pedikérka, už na holém prostranství vidí nejen dům, ale i vzorné středisko služeb, stavbyvedoucí Panc tu na sídlišti pracuje a dům staví i pro sebe ale například důchodce Petrbok se vší mocí vzpírá opustit půvabnou Kampu a se svou ženou sem přijde jen z donucení. Tato část končí v předvečer všeobecného stěhování. Dům číslo 78, zatím bez dějin a bez paměti, čeká už netrpělivě na lidi, kteří zítra začnou psát jeho historii. (oficiální text distributora)

Kokutek odpad!

Tý jo, tak to jsem teda zas lapl díl. Voda na sídlišti už zase teče. Vinklář je hotovej z operace šedýho zákalu, jako by šel na smrt, Maciuchová si nechala nalakovat nehty na nohách a vyzývavě je ukazuje manželovi, Postráneckýmu, mechanikovi, jehož foťka visí na tabuli cti a on jí nevěnuje pozornost, páč zrovna debatuje se Skopečkem o schůzi. Somr vyčítá dceři Kolářové brejle přes celej vobličej a že o sebe jako ženská nedbá. Ta radí Kořínkové, zbouchnuté nějakým Italem, s potratem...Dlouhej dialog "pochybnýho elementa" Hanzlíka s Kolářovou jak z jiný planety. Hurá, Kořínková není zbouchlá, jen má nějakej gynekologickej problém a musí na pár dnů do nemocnice. Už to nahlásila v podniku a má z toho všeho ohromnou radost, jak to dopadlo. Dlouho jsem neviděl něco tak příšernýho, seriál čpící trapností a normalizační beznadějí. Toto se fakt nepovedlo. ()

mokrasek

Kdysi jsem měl rozhovor s jedním starým straníkem, nebyl to žádný velký aparátčík, pouze tomu režimu prostě věřil. A tak jsem si zahrál na mudrlanta a povídám mu, že komunisté stavěli stále stejně omšelé krabice, prostě králíkárny. Na to jsem dostal odpověďˇ:„A v čem bydlíš, ty vrtáku!“ Toho dne jsem měl na zaslepeného dědka vztek, ale dnes už ho nemám. A víte proč? Protože měl ten stařík pravdu. Co se týče hlášek, tak jedna za všechny: pan Vala:"Máš strach z té operace?", pan Vinklář:„Na tváři mám lehký úsměv a při tom bych zadkem žíně neprotáh´.“ ()

Standey

Právě běží v TV seriál Dnes v jednom domě a mě nepřestává udivovat co se tehdy dalo vymačkat z takového jednoduchého námětu pokud herci dělají svoji práci srdcem. To pak člověk s chutí čumí i natoké ptákoviny 😀 ()

Emperor1

Je to ten typ seriálu, co si člověk pustí spíše jako kulisu, já osobně třeba k vaření. Rozhodně nic, k čemu by byl divák přikován a s otevřenou hubou sledoval, jak se drama vyvine. Tohle je postaveno na dialozích, dlouhých dialozích, při kterých postavy řeší své naprosto všední, ovšem z pohledu seriálu zcela zásadní problémy. Na druhou stranu má divák možnost postavu poznat takřka intimně, postavy nejsou špatně napsané, rozhodně tu nejsou ploché, černobílé charaktery, problém je, že věhlasní herci, kterými se to zde vskutku hemží, nemají moc co hrát, takže občas musí přehrávat (Cupák, Maciuchová). Politika tu naštěstí moc nehraje roli, maximálně ta komunální, v tomto ohledu je to snesitelná podívaná, tedy v mém případě spíš poslouchaná, vizuálně je to odpudivé dílo. Asi nejhorší byl pohled na jinak pěknou Kolářovou, zde ovšem v odpudivých obřích brýlích. ()

Buxholka

Začíná to jako velká agitka. Všechny starosti vyřeší panelové sídliště. Nakonec se ukáže, že to má i celkem realistický děj plný zvratů. Pak najednou to skončí. Jirásková s Hrušínským tam jsou vlastně proč? ()

migl

Plejáda skvelých hercov v politicko trápnej agitke,o tom aký skvelý "luxus" je bývať v paneláku.Najviac trapné boli scény, ako celý panelák zo širokým úsmevom na tvári ide húfne do prvomájového sprievodu, a rádoby intelektuálne kecy o hovne E.Cupáka,R.Lukavského... .V tejto fraške nesmela chýbať ani "herečka" s koním úsmevom R.Rázlova,vždy keď v TV vidím nejaký program kde sa mihne táto "umelkyňa", tak mi príde nevoľno ()

maara666

Díky hvězdnému obsazení se jedná o celkem dobrý seriál. Asi je každému jasné, že hlavním účelem seriálu nebylo pobavit celou rodinu, ale přesvědčit lid o výhodách kolektivního bydlení v betonových škatulích za městem. Edit: Musím snít na dvě hvězdy. Je to strašná agitka... ()

Peabody

dvakrát do stejné řeky nevstoupíš se tu ukázalo v plné nahotě. Nic, nic nic, pár dobrých herců, ale neuvěřitelně blbý plochý a prázdný scénář, přitom pánové Otčenášek a Daněk nejsou žádná ořezávátka. Ani nechápu proč toje, protože že by to byl Muž na radnici co do "angažovanosti", to taky není, v jiných dílech se soudruhuje více a moudrá matka strana tam řídí společnost na cestě ke komunismu daleko výrazněji. Takže nějakými cenzurními zásahy to asi taky nebude, prostě jenom bylo potřeba získat honorář, byla kapacita a tak se rychle vařilo z vody. Je mi docela líto herců jako Adamíra, Lukavský, Vinklář, Medřická, Cupák, Abrhám a spousta dalších další, že tohle vzali. koncentrovaná nuda, dával bych to místo prášků na spaní. Všimněte si jak je pečlivě míchána sociální struktura, dědeček Sovák s čepicí na hlavě a zeťem (nebo synem?) Vinklářem je opsaný z Chalupářů, tu zhrzený sochař Munzar, jinde dělňas, tu "teoretický matematik" (což mne jako matematika rozesmálo), čtivý metař Menšík, bodrý náměstek nebo co ze Slovenska (viz dobová anekdota Fero a čo robíš na tom ministerstve v Prahe? Slováka! - pro mladší - každé federální ministerstvo mělo šéfa Čecha a prvního náměstka Slováka nebo opačně. Nejméně jeden z nich neuměl vůbec nic a byl tam prostě jako vyvažování federace. Asi jako dneska jsou náměstci z koaličních stran, taky neumějí nic, jen víc kradou) prostě typický obraz toho, jak má vypadat pražské sídliště, jako že se tam setkávají všechny vrstvy společnosti. Brrr . ()

ssarka odpad!

panebože skoro 50%....to tady asi všichni viděli něco jiného než já....asi jsem divná,že dávám odpad seriálu,který vykresluje podrobně stavbu sídliště a o tom,jak herci jsou nuceni odříkávat věty typu: Podívej na to umakartové jádro, to je krása, já se tak těším, až sem dají vanu.... ()

Hombre8

No jasný. Bylo to slabý. Dokonce dost. Ale poprvé viděno na vojně, kde bylo sledování povoleno a tím pádem spojeno se vzácnými chvilkami klidu, za které jsem byl vděčný. To se pak nazírá na věc úplně jiným prizmatem. Takže asi nadhodnoceno. Co už... ()

Kekik

Bude se mi po obyvatelích Sojčího vrchu v Brixiho ulici domu číslo 78 stýskat. Pokud bych měla srovnat Byl jednou jeden dům a Dnes v jednom domě, tak druhý jmenovaný by vyhrál. Oba seriály jsou skvělé, ještě aby ne, když zde hrají herecká esa, ale přeci jenom Dnes v jednom domě je mi věkově bližší. Žádný díl mě nezklamal. Jediné, co bych vytkla, je úvodní scéna posledního dílu. Zvířata by neměla trpět ani v rámci "vědy", to je pro mě nepřípustné. A vždy bude. Druhou výtku mám k vývoji vztahu mezi Evou a Slávkem (Kolářová, Hanzlík). Jistě, Slávek udělal chybu, a Evu chápu, ale přeci jenom, on se tak snažil. Škoda. Ovšem tak už to bývá. Ráda se někdy podívám na seriál znovu. ()

coulismoulis

Jako celek je to strasne od ideologickeho zakladu az po provedeni. Ale vycnivaji z toho zvlastni ostruvky, ktere tam sice pasuji jak neco na hrnec, ale samy o sobe jsou zajimave - harmonicke rodinne souziti Lukavskeho a Cupaka, vcetne syna Abrhama (??), letec Sima, tedy Adamira, a tomu podobne. Skoda, ze se radsi Otcenasek s Dankem nesoustredili vic na tyhle momenty a neodpustili si to ramovani metaforou panelaku coby socialistickou spolecnosti, ta jim veru zadnou cest nedela. ()

effulka_kebulka

Tak tady se něco porouchalo. Pokus o "remake" seriálu "Byl jednou jeden dům" skončil fiaskem. Netuším, co přimělo Otčenáška s Daňek napsat pokračování románu pro obrazovku, ale krutě se jim to vymstilo. Nápad zasadit příběh do prostředí panelového domu by zase tak špatný nebyl (taky už tu pár takových pokusů bylo - Panelstory), ale tomuto dílku naprosto chybí jakákoli dějová linka. Prostě a jednoduše je to dlouhé a ubíjející, takže kdyby snad tvůrci tehdy jednotlivé díly sestříhali na polovinu, asi by to dopadlo jinak. Ale kdyby byly v ř..i ryby, nebyly by rybníky. U mě tedy 2 hvězdy a z toho jednu u mě mají herci. ()

andydufrsn odpad!

Ničím vyjímečný, ale nijak hrozný film o stěhování, přirostlosti k místu a realitě socialistické panelové výstavby a bydlení v ní. ()

Petromilka1

Jsem jedno z Husákových dítek a tento seriál ve mne vzbudil krásné vzpomínky na dětství. Jak napsal WANDRWALL: ,,Seriál je to pro mě jedinečný. Důvodů je moc. Rád bych ho vlastnil. Snad ho seženu a pak si ho vychutnám." ()

DarthArt odpad!

Komentář k tomuhle seriálu snad ani nejde napsat. Není o čem. Děj nula, postavy nula, příběhy nula, všechno nula. Jediný, co se dá zapamatovat, je, že to má propagovat paneláky. A to je na devět dílů trochu málo. ()

Aldante

Oproti serialum dnesnich dnu, jako je ULICE, ORDINACE V RUZOVE ZAHRADE, CESTY DOMU, tak na tenhle komunisticky serial se da koukat, ma to dej, realnz, zapletka typu "kamen sousta cihlu a naopak" ..neni potreba. Takova doba byla, Kdyz si polozim otazku?"o cem ze jsou ty dnesni serialy? a ty komancivske? Tak ty dnesni jsou neco jako porno pro duchodce, vo nicem, na vymasteni mozku, faajn. ty komancovske...o chaluparich, prodavckach, panelakove vystavbe, lidech v dome..kombajnerech. O necem. Vtipnou hlasku ze serialu ULICE, to jsem neslysela, ale tady..joo ()