Kmotr II

• USA The Godfather: Part II (více)

Jsme větší než U. S. Steel. Al Pacino a Robert De Niro v hlavních rolích pokračování slavné mafiánské ságy, oceněné šesti Oscary... Mimořádný úspěch Kmotra (1972) ve světových kinech logicky vedl k okamžitým úvahám o natočení pokračování, k němuž koneckonců vybízel i relativně otevřený konec originálu. Coppola, který tímto snímkem získal v Hollywoodu nesmírný respekt, ovšem nejdřív svého vlivu využil k realizaci osobního projektu Rozhovor (vyznamenaného mj. Zlatou palmou na MFF v Cannes, ale komerčně neúspěšného). Scénář Kmotra II, jenž je znovu společným dílem autora původní předlohy a režiséra, rozvíjí dvě dějové linie. Další osudy nového kmotra Michaela Corleona (Al Pacino), ovládajícího své impérium z rozsáhlého sídla v nevadském Lake Tahoe. A začátky mladého Vita Corleona (Robert De Niro) v New Yorku 20. let, jež jsou obsaženy i v Puzově původní knize. Michael musí čelit nejen svým konkurentům z podsvětí, zejména Hymanu Rothovi (pozoruhodná kreace slavného hereckého pedagoga Lee Strasberga), který využívá informací zhrzeného Michaelova bratra Freda (John Cazale), ale také zvýšenému zájmu orgánů spravedlnosti, jež v průběhu druhé poloviny 50. let, kdy se Kmotr II odehrává, zintenzivnily svou kampaň proti organizovanému zločinu. Michael své obchodní zájmy uhájí, přes nedobrovolné opuštění hazardních aktivit na revoluční Kubě, ovšem cena je vysoká. Předčasně zestárlý, zahořklý kmotr je ještě nelítostnějším šéfem než jeho otec, ale rodinné vazby, tvořící páteř prvního filmu, zmizely. Michael zůstává osamocený. Bez bratra, kterého nechal zabít, i bez manželky, která od něho odešla... Kmotr II je stejně výjimečným dílem jako originál, na který navazuje. Mnozí dokonce tvrdí, že lepším. Coppola se tu jako režisér představuje ve špičkové formě, navíc posílené neotřesitelným postavením režisérské hvězdy. Už nemusel bojovat o výši rozpočtu jako v případě prvního filmu (který se z finančních důvodů měl původně odehrávat v současnosti), ani o herce, jež hodlal angažovat. Ve všem měl naprosto volnou ruku. Prozřetelným se ukázalo obsazení málo známého Roberta De Nira jako mladého Vita Corleona, jehož elektrizující herectví tu získává na přesvědčivosti také citlivým využitím sicilského dialektu, který v raných scénách nahrazuje angličtinu. Jeho osud v nové zemi, kam musel uprchnout ze sicilské vesničky, jež mu dala jméno, ostře kontrastuje s údělem jeho syna. Vito buduje svoji pozici prakticky z ničeho, dokáže využít každé příležitosti, neštítí se násilných prostředků, pokud je považuje za nutné a efektivní, ale základem je pro něho rodina. Pokračování Kmotra se stalo prvním "sequelem", který získal Cenu Akademie za nejlepší film. Nezůstalo ovšem u jediného Oscara. Kmotr II v tomto ohledu překonal originál celkem se šesti soškami; další cenu mu Akademie udělila za nejlepší režii (ta Coppolovi v prvním případě unikla ve prospěch Boba Fosseho za Kabaret), scénář, výpravu, hudbu (slavný italský skladatel Nino Rota, opominutý u prvního dílu kvůli zařazení již použitých motivů z jiného filmu, tady spolupracoval s režisérovým otcem Carminem Coppolou) a konečně za fenomenální De Nirův výkon ve vedlejší roli. (Česká televize)

Colonist

Skvělé, tak jako první díl. Vypisovat všechny klady by bylo opět zbytečné, ale jeden přeci jen musím zmínit - vynikající Al Pacino. ()

TominoLa

Po jedničce jsem se hned vrhl na dvojku. Očekával jsem něco jiného než jsem dostal, ale určitě to nebylo špatně. Bylo to rovnocenné pokračování. Každý díl byl něčím vyjímečný. Hóóódně mě tady dostal výkon Al Pacina a vývoj jeho postavy Michaela Corleoneho. ()

higuain

Nejlepší díl nejlepší mafiánské série všech dob. Nenechte se odradit délkou, druhý Kmotr je sice značně rozvleklý, vygradován je však mistrovsky. Oproti prvnímu dílu méně děje, za to ale více emocí, čemuž kraluje závěrečná půlhodina, co do emočního dopadu jeden z nejsilnějších filmových závěrů, co jsem kdy viděl. Akademií (opět) nesmyslně opomenutý Al Pacino herecky kraluje, imho překonává i oceněného De Nira. ()

L_O_U_S

Kmotra II jsem napoprvé nevydržel ani do poloviny. Kubánská pasáž mě nudila a navíc jsem vůbec nevěděl, o co v ní kráčí. Postupem času se mi ale tahle mafiánská sága rozležela v hlavě. Kmotr II představuje důstojné pokračování a zároveň antipól k prvnímu dílu. Postava Michaela je krutým způsobem fascinující (ten jeho posed je prostě skvělý) a je úžasné sledovat, jak si Al Pacino vystačí s pouhým pohledem. Přesto si ale myslím, že film dojíždí na zkratkovitý scénář (a jedná se o problém celé kmotrovské ságy) - přece jen, nelze čekat, že divák oplývá intelektem Dona Corleone. Například tady máme jakýsi soudní proces, který Michael nejspíš vyhraje - to vše kvůli jakémusi Pentangelimu bratrovi, který se zničehonic zjeví a opět se ztratí kdesi ve vesnici u Palerma. Co tam ten člověk vůbec dělal a jakým způsobem pomohl Michaelovi vyhrát soudní spor? Právě v takových pasážích si pomaleji myslící divák (a snad nikoho neurazím, když řeknu, že takových nás je víc) řekne, že by se šikla nějaká kniha, která by film náležitě doplnila. Na rozdíl od prvního dílu ale nezbude divákovi nic jiného než prostě věřit Michaelově geniálnímu úsudku. (620., 8. III. 2011, 6. II. 2012, 18. XI. 2012) ()

Skip

Dvojka moc nezaostává za slavnou jedničkou. Opět jde o vynikající film, který kombinuje začátky rodu Corleonů s pokračováním. Klobouk dolů před tím, jak to celé Coppola pojal, velmi nápadité. V hlavních rolích jedineční Robert De Niro a především chvílemi až démonický Al Pacino. ()

Aleee89

Na dvojku Kmotra jsem se docela těšila. Hodně lidí ji považuje za lepší než první film, má také více Oscarů... Filmu se nemůže upřít skvělá atmosféra, ale je trochu jiná než u jedničky, navíc mě to tak nechytlo. Absence Marlona Branda byla znát, i když na Al Pacina se dívá skvěle a je to nejen fešák, ale i dobrý představitel Michaela. Bohužel je zde (stejně jako u jedničky) taková ta rozvláčněnost děje, díky které má někdy člověk jako já, čili ten, kdo gangsterky nevyhledává, problémy s udržením pozornosti. Pořád je to dost dobrý film, ale už teď vím, že se nepřipojím k davu, který Kmotra velebí do nebes, na to, abych to udělala, mě to až tak nechytlo. A trochu se bojím trojky, která obecně platí za nejslabší díl trilogie. ()

Frenegonda

Málokdy DVOJKA překoná JEDNIČKU. Ale tady je to jednoznačné. Seděl jsem napnutý a přikovaný k příběhu. Asi můj nejsilnější filmový zážitek vůbec. ()

Vessper

Tahle role byla pro Al Pacina snad přímo na míru. Nedokážu si zde představit nikoho jiného. I když je první část o trošku lepší, film jsem si opět perfektně užil. Nemůžu dát nic jiného než 5* ()

Bonaparte.

Kmotr II je dalším úžasným mafianským kouskem s nádhernou výpravou, dějem a samozřejmě výborným Al Pacinem. Kdybych však měl porovnávat s jedničkou, tak je pro mě druhá část o stupínek horší. Vadily mi neustálé chronologické propojení filmu. I pasáže, s ač výborným De Nirem, mě nikterak neoslnily. 80% ()

GILLWANDER

Famózny Coppola. Nikdy nepochopím ako mohol tento režisér prekonať knižnú verziu a uštedriť tak ortodoxným fanúšikom obrovský úder. Prvá čas nesmrteľnej mafiánskej trilógie GODFATHER je jeden zo štyroch najlepších filmov aké som mal možnosť kedy vidieť. Druhé pokračovanie nezaostáva naopak, opäť prináša zákulisie mafiánskeho života a praktík. Ani jeden moment nie je na tú dĺžku zbytočný, všetko pasuje dokonale do dejovej roviny. Celková podstata filmu je úžasná a talianské spôsoby popráv sú práve mafianske. Na plátne úradujú herecké esá ako Al Pacino a tentokrát sa do talianskeho rodokmeňu vošiel aj perfektný Robert De Niro. Oscar, ktorý si za túto rolu odniesol mi dá za pravdu, že výkon, ktorý podal hraničil s fenomenalitou. Herecky zvyšok je neoddeliteľnou súčasťou celého filmu. Scenár je tak dôkladný, pôvabný a v konečnom výsledku aj dokonalý, že sa človeku chce od šťastia až skákať. Dialógy sú kultové a jednotlivé scény pamätihodné. Nie je veľa filmov s mafiánskou tematikou, ktoré by stali na tak mocnom podstavci ako tento. Už samotná réžia je Magnumom celého filmu. Opus, ktorý vnikol do histórie. Bez tak precíznej réžie by sa jednalo iba o dobre zahraný film. Spolu s réžiou sa jedná o legendárny kult, na ktorý budeme do nepamäti ukazovať, že tento film je stelesnením úplnej filmovej dokonalosti. Spolu s predošlým dielom sú tieto filmy pre mňa nenahraditeľnou súčasťou môjho života, ktorý je z 30% odovzdaný len filmom. 100% ()

Had6

Je to stejná kvalita, jakou nastolil první díl a parádně to dotváří celkový filmový obraz knihy. Konečně jsem se tedy dočkal i filmového pohledu do dob mladého Vita Corleone. To žluté zabarvení vám Sicílii přinese téměř až domů. ()

Carlossss

Sice druhá část není tak úderná, jako ta první, ale stejně je Kmotr tak vyjímečné dílo, že si těch pět hvězdiček vybude jinde a jinak. Al Pacino jenom potvrzuje, že mu role Michaela sedla, jak prdel na hrnec a ani chvilku mě nenapadlo, že bych dal nižší hodnocení. Ono totiž moc nejde hodnotit jednotlivé části zvlášť. Protože jedna bez druhé by byly k ničemu. Kmotra tak hodnotím jako celek... a je to celek, který patří k tomu nejlepšímu, co kdy vzniklo. ()

Katarine

Kmotr - 100%, Kmotr II - 95%. Opět skvělá podívaná, skvělí herci, skvělá režie a skvělý příběh. A závěr možná ještě lépe propracován, než v prvním díle. Moc se mi líbilo prolínání scén životů mladého Vita a Michaela, jak postupně sílí jejich moc a ovládání druhých. Jen celkový dojem z filmu už nepředčí filmovou klasiku a mou srdcovou záležitost knižní předlohy předchozího dílu. A podívat se na pokračování z roku 1990? To je nabídka, která se neodmítá. ()

ilemas

Teď jsem po třetí dočetl knihu Kmotr 1, tentokrát ale v angličtině pro větší zážitek. Originál je vždy lepší. Kniha naprosto výborná, ikdyž jsou z prostředí mafie lepší knihy i filmy, ale další pokračování od Maria Puza jsem nečetl, jen viděl zfilmované další dva díly, které se mi zdají mnohem slabší než klasická jednička. Netvrdím, že je to špatný film, jsou tam skvělé herecké výkony a výborně zachycená dobová atmosféra, ale zas taková pecka to není na plný počet. ()

Martin741

Kmotr 2 je velkolepym a rovnocennym pokracovanim genialnej jednotky. Mame tu tentokrat 2 dejove linie : zaciatky mladeho Vita Corleone a druhu dejovu liniu na cele s Michaelom Corleone. Scenar slape na 100 %, ubudlo akcnych scen, ale tie su nahradene zmesou intrig, spekulacii, zakulisnych tahov.... presne tym, jak to na mafianskych filmoch milujem. Branda nahradil DE Niro, ktoreho vykon je proste herecky koncert a pastva pre oci. Okrem De Nira, Pacina a Keaton nam v Kmotr 2 pribudla dalsia postava : Talia Shire, s cim som len spokojny, lebo Shire vie hrat. Zaver filmu bol cisty masaker : 100 % ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

11.01.2022

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

V červnu se diváci mohou těšit na tři klasické perly stříbrného plátna s tématem „drsní muži“ – Rocky, Zjizvená tvář a Hodný, zlý a ošklivý. Všechny tři uvedené filmy bude možné vidět pouze během… (více)