Kmotr II

• USA The Godfather: Part II (více)

Jsme větší než U. S. Steel. Al Pacino a Robert De Niro v hlavních rolích pokračování slavné mafiánské ságy, oceněné šesti Oscary... Mimořádný úspěch Kmotra (1972) ve světových kinech logicky vedl k okamžitým úvahám o natočení pokračování, k němuž koneckonců vybízel i relativně otevřený konec originálu. Coppola, který tímto snímkem získal v Hollywoodu nesmírný respekt, ovšem nejdřív svého vlivu využil k realizaci osobního projektu Rozhovor (vyznamenaného mj. Zlatou palmou na MFF v Cannes, ale komerčně neúspěšného). Scénář Kmotra II, jenž je znovu společným dílem autora původní předlohy a režiséra, rozvíjí dvě dějové linie. Další osudy nového kmotra Michaela Corleona (Al Pacino), ovládajícího své impérium z rozsáhlého sídla v nevadském Lake Tahoe. A začátky mladého Vita Corleona (Robert De Niro) v New Yorku 20. let, jež jsou obsaženy i v Puzově původní knize. Michael musí čelit nejen svým konkurentům z podsvětí, zejména Hymanu Rothovi (pozoruhodná kreace slavného hereckého pedagoga Lee Strasberga), který využívá informací zhrzeného Michaelova bratra Freda (John Cazale), ale také zvýšenému zájmu orgánů spravedlnosti, jež v průběhu druhé poloviny 50. let, kdy se Kmotr II odehrává, zintenzivnily svou kampaň proti organizovanému zločinu. Michael své obchodní zájmy uhájí, přes nedobrovolné opuštění hazardních aktivit na revoluční Kubě, ovšem cena je vysoká. Předčasně zestárlý, zahořklý kmotr je ještě nelítostnějším šéfem než jeho otec, ale rodinné vazby, tvořící páteř prvního filmu, zmizely. Michael zůstává osamocený. Bez bratra, kterého nechal zabít, i bez manželky, která od něho odešla... Kmotr II je stejně výjimečným dílem jako originál, na který navazuje. Mnozí dokonce tvrdí, že lepším. Coppola se tu jako režisér představuje ve špičkové formě, navíc posílené neotřesitelným postavením režisérské hvězdy. Už nemusel bojovat o výši rozpočtu jako v případě prvního filmu (který se z finančních důvodů měl původně odehrávat v současnosti), ani o herce, jež hodlal angažovat. Ve všem měl naprosto volnou ruku. Prozřetelným se ukázalo obsazení málo známého Roberta De Nira jako mladého Vita Corleona, jehož elektrizující herectví tu získává na přesvědčivosti také citlivým využitím sicilského dialektu, který v raných scénách nahrazuje angličtinu. Jeho osud v nové zemi, kam musel uprchnout ze sicilské vesničky, jež mu dala jméno, ostře kontrastuje s údělem jeho syna. Vito buduje svoji pozici prakticky z ničeho, dokáže využít každé příležitosti, neštítí se násilných prostředků, pokud je považuje za nutné a efektivní, ale základem je pro něho rodina. Pokračování Kmotra se stalo prvním "sequelem", který získal Cenu Akademie za nejlepší film. Nezůstalo ovšem u jediného Oscara. Kmotr II v tomto ohledu překonal originál celkem se šesti soškami; další cenu mu Akademie udělila za nejlepší režii (ta Coppolovi v prvním případě unikla ve prospěch Boba Fosseho za Kabaret), scénář, výpravu, hudbu (slavný italský skladatel Nino Rota, opominutý u prvního dílu kvůli zařazení již použitých motivů z jiného filmu, tady spolupracoval s režisérovým otcem Carminem Coppolou) a konečně za fenomenální De Nirův výkon ve vedlejší roli. (Česká televize)

Amroth666

4.9. 2010 - Kmotr II úspěšně navázal na první díl. Tady to byl ještě o pár desítek minut delší, takže o pár desítek minut větší zážitek. Na první díl lehounce ale opravdu lehounce zaostává. Jednička je prostě jedinečná! Jak zakončil Al Pacino první díl, tak pokračuje a skončí dílem druhým. Opět předvádí herecké kvality a do toho se vkládá spousta vedlejších rolí v čele s poprvé a také naposledy hrajícím Robertem De Nirem v Kmotrovi, který představuje pomstychtivého syna Vita Corleoneho v mladších letech. Jeho oskar za vedlejší roli po právu. Kmotr II mi svým skvělým dějem, ještě lepším než v prvním díle jasně řekl o to, že všechny oskary má jasně po právu. Navíc opět krásná hudba a estetika. Dodávám navíc ještě fakt, že Mafie nikdy neumírá. Ukazují na to i výpovědi u soudu z filmu. Respekt nebo strach? Vztahy kolem Dona Michaela Corleonea (Al Pacina) byly tak nejisté, že ani sám Michael chvílemi nevěděl, jak vlastně mafiánskou cestou jde. Ušel ale kus cesty a jeho poslední cesta ve třetím díle mně čeká za pár dní, takže se pořádně těším na tu ____ True Mafia ____ . Poklona, úcta, obrovské uznání a obrovské díky za vše spojené s Godfather. ()

TommyLeeJape

Když jsem se na Kmotra díval doma, tak sem u toho trošku zíval, ale v kině to byl opravdu úžasný zážitek. Jinak psát něco dalšího k této filmové klasice je asi zbytečné. ()

Cheeter

Nemůžu si pomoct, ale nemůžu dát nejvyšší ohodnocení, jak by se asi očekávalo. A kupodivu k tomu nemám racionální důvod, prostě to tak nějak cítím. Něco jakoby chybělo. Ale nemůžu přijít na to co. Každopádně film jsem si užil, takhle dlouhý už jsem dlouho neviděl. A aspoň už vím, kde se vzal de Niro, u mě se zapsal komedií Showtime a že má za sebou takovýto film by mě nenapadlo... ()

Wormboy

Este epickejsie a prepletenejsie ako prvy diel. Este lepsie? Pre niekoho mozno ano, pre mna su prve dva filmy napriek ich odlisnosti, kvalitativne na jednej urovni. Na absolutnom vrchole. ()

Flynn

Sice na mě nazapůsobil tak jako Kmotr I. ale i tak je to na 5 hvězdiček , pže jednička je snad na hvězdiček 10. Skvělý film, dlouhý a přesto se nenudíte, brilantní Al Pacino a stejně tak famózní Robert De Niro. Skvělý příběh, Al Pacino mě úplně dostal svou mazaností jak vybruslil ze skoro neřešitelné situace. Prostě užasný film. ()

lakikaki

Možno to bolo spôsobené len ospalosťou, ale v porovnaní s pôvodným Godfatherom mi Part II pripadal slabší, občas až nudne nezáživný. Na druhej strane, príbeh mladého Vita Corleoneho (vynikajúci De Niro) bol brilantný, podobne aj posledná polhodina. Škoda len, že tých polhodín bolo dokopy šesť a že príbehová línia z minulosti tvorila len akoby bonus k hlavnému príbehu. Päť hviezdičiek to už tentokrát nebude a ani tie štyri nie sú tak úplne čisté, ale nižšie s hodnotením nepôjdem. Možno by pomohlo pozrieť si Part II ešte raz za denného svetla a po dostatočne dlhom spánku, ale tá minutáž mi na nejaké skoré zopakovanie pripadá trochu brutálna. Možno o pár mesiacov/rokov... ()

zette

Druhe pokracovani teto trilogie se mi zdalo o poznani slabsi nez dil prvni. Dve dejove linie, pomalejsi tempo a malo akce jsou nejvetsi slabiny tohoto dilu ( ne vsak nejak vyrazne ). Naopak vyprava a kostymy byly bez chyby. De Niro vynikajici, stejne tak i Pacino ( myslim si ale, ze v Serpicu nebo Zjizvene tvari zahral lepe ). Moc mi ale chybel Brando. Film je to stale dobry, v mem pomyslnem zebricku by jste jej vsak nenasli... ()

danecek24

32. Zlatý Glóbus za rok 1974 - nominace (6) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - Al Pacino, Nejlepší režie - Francis Ford Coppola, Nejlepší scénář - Francis Ford Coppola, Mario Puzo, Nejlepší hudba - Carmine Coppola, Nino Rota, Objev roku (herec) - Lee Strasberg ()

MarekT

"Můj otec se jmenoval Antonio Andolini a tohle ti posílá." Citací nejlépe natočené krvavé scény všech dob si dovolím načnout komentář. Chtěl bych se krátce věnovat jí. Líbilo se mi, jak postava Vita provedla vraždu s naprostým klidem. Pokud mám rozebrat film, překvapilo mě, že neúčast Branda není nijak znát. Aniž bych chtěl starší verzi Vita urazit, alespoň dostává plný prostor Al Pacino, který zde opravdu předvádí životní výkon, nejvíce je to znát při manželské hádce s Diane Keaton. Překvapuje mě, že toto je asi jediný film, který je zároveň prequel, sequel a fungující. Co jsem si taktéž všiml, tak na tento film existují v podstatě dva názorové proudy. Jeden říká, že se vyrovnává prvnímu dílu, druhý zase, že ho předčí. Já se nepřidávám ani k jednomu (jak typické pro mě). Tento film bych nebral jenom jako pokračování neméně skvělého snímku už z toho důvodu, že jedině naprostou suverenitou a nezávislostí na předchozím díle doceníme nejlépe jeho geniálnost, alespoň dle mě. Jednoduše nedokáži vyjádřit, jestli pokračování lepší prvotiny či naopak. Na druhou stranu to až tak úplně nejde, přece jen beru tento díl jako doplnění vší té mozaiky okolo celé té mafiánské rodiny. Nezmínil jsem ještě o De Nirovi - kromě mnou zmíněné scény nezaujal nijak výrazně, Pacino je prostě hlavní hvězda a na jeho úroveň se zde nemůže stavět nikdo. Když už jsem u toho hereckého výkonu, nejlépe bude doceněn v originálním znění, český dabing je nečekaně hrozný a k mému šoku potlačuje výbornou mrazivou atmosféru filmu (vidět v češtině celý film, hodnotil bych i za dvě hvězdy). Jelikož jsem psal, že nevidím nějaký kvalitativní rozdíl mezi Pacinovým a Brandovým Kmotrem (nebudu od této chvíle označovat čísly, ale jmény tahounů), píši si do deníčku stejnou známku, jakou mám poznamenanou u Brandova Kmotra. 90% ()

Andre3000

Jinak pojaté než první díl, přesto s vysokým standartem hravě porážejícím moderní filmy o mafii. Ale tady vlastně ani žádná mafie není vidět. Don Corleone nemá nic společného s mafií, Cosa Nostrou ani ničím podobným, nebo mu snad chcete odporovat?!? Al Pacino si u mě opět stoupl v hodnocení a myslím si, že jeho výkony jsou nedocenitelné. Když Don Corleone začal řvát na svou manželku co ho chtěla opustit s dětmi, tak sem strnul, protože to bylo obdivuhodné!!! Celkově příběh byl opět poutavý i když se tam nic moc zrovna nedělo, člověk jen hltá film a čeká co bude dál a přemýšlí jak Mike z toho vytěží to, co potřebuje. Rozhodně se tento film i první díl vejdou mezi mou TOP 20. ()

agathon

Film, který jsem viděl až relativně pozdě těsně před příchodem na vysokou - a stejně mám pocit, že kdybych ho neviděl, tak dneska dělám něco jiného a někde jinde. Tohle je snímek, jehož každá scéna je učebnicí filmového stylu, každý přechod od obrazu k obrazu, od záběru k záběru, od sekvence k sekvenci ukázkou neuvěřitelné tvůrčí sebejistoty a profesionality. Přál bych si, aby takových filmů bylo víc - které nic nerecyklují, neopakují, ale které ukazují cestu dalším a když se i ti následovníci přece jen dostanou alespoň na půl cesty, tak si jen spokojeně zamnou ruce, protože už nepotřebují soutěžit. ()

pakobylka

Téměř dokonalé pokračování mistrovské mafiánské ságy. O tom, že události obyčejně mívají velice reálné, i když mnohdy těžko dohledatelné příčiny - i následky ... a taky o tom, že z rozjetého vlaku se zpravidla těžko vystupuje. Jenomže doba se mění - a co když se vám rodina začne rozpadat jaksi zevnitř ? Pokud se zbavíte všech nepřátel, co (a kdo) vám vlastně zbyde ... co vám vyjde, když spočítáte všechny své zisky - i ztráty ? Příběh se odvíjí ve dvou časových rovinách - a vzájemně je srovnává. Zůstává na vás, jak je vyhodnotíte. ()

Juto

Skvelé herecké obsadenie, skvelý príbeh, najväčšie pokračovanie, aké kedy bolo natočené. Film používa flashbacky na brilantné spletenie dvoch príbehov. Hlavným príbehom je vláda Michaela Corleoneho ako najmocnejšieho zločinca na svete. Teraz, keď Michael ťaží z legalizovaného hazardu v Las Vegas, je evidentným miliardárom so železnou rukou vo svete zrady. 10/10 ()

Martrix

Dnešní promítání je tak nějak oslavné a ve znamení Střelce. Za týden to totiž bude přesně 49 let od premiéry Komotra II, za dva dny, 7.12. by měl narozeniny Vito Corleone a dnes....dnes je mám já. Napsat, že je to jen další film o mafiánech, nebo gangsterka, by bylo stejně směšně zjednodušující, jako tvrdit, že každý kdo něco umí, je umělec. Dokonce bych Kmotra II neřadil mezi krimi. Pro mě je to čisté rodinné drama. Přiznám se, že zprvu jsem z flashbacků nadšený nebyl. Příběh Vita Corleoniho byl odvyprávěn v Kmotrovi, tak proč se k němu vracet. Jenže Coppola je mistr a vše měl promyšlené. Jak jinak ukázat selhání Michaela v udržení rodiny, než srovnáním s otcem? A také jak ukázat změnu, jakou prošla Amerika a tím pádem i mafie během bouřlivých poválečných let, než couvnutím do časů, kdy se přistěhovalci z celého světa sjížděli do země zaslíbené. Tak velký příběh nelze odvyprávět za dvě hodiny, takže ano, ta stopáž je pekelná, ale stříhat není co. I když to pro mě nebylo vtahující celou dobu, nenudil jsem se a dal jsem to na jeden zátah. Opět je to filmařský klenot, byť Kmotra v mých očích nepřekonává. Na druhou stranu, líbí se mi právě ten fokus na to, že přestože se Michael jevil ze všech Corleonů jako nejslušnější člověk, který měl úplně jiné plány, stal se z něj krutý a osamělý muž. Ta proměna vám díky režii, scénáři i Al Pacinovi dojde až v závěru a mě jako pointa stačí. A tohle mi třeba Scorsese ve svých gangsterkých doručit nedokáže. Ty jsou jen na efekt. Nemyslím, že se na tento film znova podívám dřív, než za deset let. Ale rozhodně jsem rád, že jsem ho viděl. ()

Davosh

Koho by napadlo, že Coppola dokáže po dokonalé jedničce přijít s pokračováním, které téměř vůbec nespadne s kvalitou dolů. Rozdělení na 2 časové linie je opravdu skvělý nápad a tak pomalu sledujeme jak vzestup celé rodiny Corleonů, tak vlastně zároveň i její pád. Hlavně poslední scéna všechno krásně propojuje a vůbec by nevadilo, kdyby žádné pokračování už nevzniklo. K dokonalosti však přibližují dvojku Kmotra především herecké výkony Pacina, De Nira (a vlastně i všech ostatních) a perfektní hudba. Na podobné filmy je radost se dívat. ()

BoXBe

Nejlepší film. A vůbec se tohoto spojení nebojím. Za prvé je třeba dodat, že tohoto spojení užívám v souvislosti s prvním dílem trilogie. Druhý filmový díl se vrací k úvodu knižní předlohy (perfektní Robert De Niro), ale zároveň rozvíjí osud Michaela, dnes již legendární postavy nenapodobitelného Al Pacina. Za druhé: ten temný závěr, ta vynikající hudba, to herecké obsazení (Robert Duvall, Joh Cazale, ..., prostě všichni) a každý detail filmu, každý pohyb, kamera, střih, scény dělají z tohoto filmu dokonalý majstrštyk. Nikoliv kultovní nebo legendární - pro mě jsou Kmotři od Coppoly to nejlepší co je možné shlédnout na filmovém plátně. ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

11.01.2022

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

V červnu se diváci mohou těšit na tři klasické perly stříbrného plátna s tématem „drsní muži“ – Rocky, Zjizvená tvář a Hodný, zlý a ošklivý. Všechny tři uvedené filmy bude možné vidět pouze během… (více)