Kmotr III

• USA The Godfather: Part III (více)

Člověk financí a politiky. Al Pacino v hlavní roli závěrečné části proslulé mafiánské trilogie. Francis Ford Coppola uzavřel svou mafiánskou trilogii snímkem Kmotr III (1990) po více než patnáctileté odmlce. Začátek jejího děje umístil do roku 1979, tedy plná dvě desetiletí od závěru Kmotra II. Michael Corleone (Al Pacino), nyní šedesátiletý, dál ovládá pevnou rukou své obchodní zájmy. Velmi usilovně se však snaží odpoutat od vlastní kriminální minulosti a své obchody legalizovat. Jeho zájem se přesunul od hazardu k nemovitostem a investičním bankám. A stal se z něho zbožný a vůči církvi nesmírně štědrý člověk, neboť přízeň Vatikánu, kde má několik vysoce postavených přátel, má v jeho proměně v bezúhonného byznysmena sehrát rozhodující úlohu. Jako svého nástupce jmenuje Vincenta Manciniho (Andy Garcia), nelegitimního potomka Sonnyho Corleona. Násilí však z vlastního života nelze jen tak jednoduše vymazat a je jen otázkou času, kdy minulost začne promlouvat do přítomnosti. Na rozdíl od prvních dvou částí vznikal Kmotr III až na několik newyorských scén prakticky celý v Itálii (v exteriérech v Římě a jeho okolí, v sicilském Palermu a Taormině a také v dekoracích postavených ve čtyřech největších ateliérech římského studia Cinecitta). Z klíčových členů štábu zůstali jen kameraman Gordon Willis, výtvarník Dean Tavoularis a samozřejmě spoluautor scénáře Mario Puzo... Třetí díl Kmotra je považován za nejslabší, což ve srovnání s oběma předchozími částmi, jež patří k nejlepším snímkům světové kinematografie (momentálně obsazují druhé a třetí místo ve známé internetové databázi IMDb), neznamená, že to je špatný film. Je třeba ho chápat jako důstojné uzavření ambiciózní filmové série o lidském snu, který zhořkl. Možná největším paradoxem je někdejší tvrzení, že komerční filmy ve stylu Kmotra umožňovaly Coppolovi realizaci mnohem osobnějších projektů, jakým byl např. Rozhovor. Dnes je nad slunce jasnější, že právě Kmotr a jeho pokračování tvoří bezesporu Coppolovo nejosobnější dílo. Ve světle tohoto faktu blednou i výtky, jež se na Kmotra III snesly po jeho uvedení a jež se soustředily vedle vatikánské dějové linie zejména na obsazení režisérovy dcery Sofie do klíčové role Michaelovy dcery Mary (v důsledku onemocnění Winony Ryderové těsně před natáčením). Americká akademie film ocenila sedmi oscarovými nominacemi (nejlepší film, režie, kamera, výprava, střih, píseň a herecký výkon ve vedlejší roli - A. Garcia). Všechny nominace však zůstaly neproměněny, neboť rok 1990 se stal rokem Costnerova westernu Tanec s vlky. (Česká televize)

renekem

Je to výborný film, který důstojným způsobem završuje mafiánskou ságu. Přesto si myslím, že je o maličko slabší než první dva díly. ()

cervenican

Dnes som videl všetky 3 časti po prvý krát, a musím povedať že som nikdy nič lepšie nevidel. Všetky sú dokonalé. Marlon Brando bol úžasný a v druhej časti mi síce chýbal ale Al Pacino ho nakoniec nekompromisne nahradil. Ukončenie bolo dojímavé, priam sa mi zimomriavky ťahali po chrbte. Neskutočný filmový zážitok mám. Hudba: Nino Rota a Carmine Coppola - lepšie to už ani nemohlo byť :) Francis F. Coppola -tebe patrí veľká pocta.... ()

cromagnon

Ptám se proč? Tohle fakt nebylo nutný. Co má být ten béčkový masakr mafiánů z vrtulníku? Co tam dělá Sofia? No, dobrá, rýpačka do Vatikánu pohladí mé antireligiózní srdce, Eli Wallach pojídající otrávené kremrole a přitom si pobrukující oblíbenou árii, krásnej zadek Bridget Fondové a brýle zapíchnutý do krku - pár dobrých špeků na dost vysušené šunce. A jasně, ten „němý“ výkřik, ten se Alovi povedl. Ale jinak tomu chybí všechno, co miluju na předešlých kusech. Výprava, příběh, napětí, emoce. Nějak mi netrhá žíly Michaelova tragedie, když je mi jeho dcera krajně nesympatická a vůbec většina postav je mi víceméně u prdele. Nebýt těch filmů před tím, asi bych dal víc, ale vzhledem k tomu, že tohle má být završení drámy antických rozměrů, je to u mě za tři černý olivy. ()

BenchPress

The Godfather je jedna z těch sérií, která psala dějiny kinematografie. Třetí díl neztratil kouzlo obou předešlých a i když je to asi nejvíce dramatický díl celé série, tak v něm poznáte, že Michael Corleone není taková bezcitná zrůda jako se jevil ve druhém díle. Poznáte, že to, co udělal v minulosti uznal v té době jako správné a to je důležitá část této trilogie. The Godfather je nejlepší mafiánská série všech dob a jednotlivé díly patří mezi to nejlepší, co lze v gangsterském žánru objevit. Nesouhlasím s místními názory, že třetí díl je o dost slabší než první dva. Je to zase něco jiného. Jednička u mě vede, ale těsně jí stíhá právě trojka a kupodivu na mě nejméně zapůsobil druhý díl. Tam to bylo až moc drsné. Trojka 5/5. ()

kubilov

Francis Ford Coppola se odhodlal a šestnáct let po Kmotrovi II, a po svých vzhledem k letem 70., neúspěšných 80. letech, natočil více než povedený sequel k veleúspěšnému a dokonale provedenému dvoufilmu o rodině Corleonů, který perfektně, a jistě i pro zaryté fanoušky původních dvou filmů uspokojivě, uzavírá příběh té nejpozoruhodnější mafiánské rodiny a lidí okolo ní. Kmotr III je skvělou ukázkou toho, že člověk si ani za miliardové odpustky prostě nedokáže koupit novou minulost, a s tím, co dělal dříve se prostě musí nějak vyrovnat. I neohroženého a prakticky všemocného Michaela Corleone tak jeho minulost dobíhá. Třešničku na dortu a konečné rozloučení s nejvelkolepější a vůbec nejlepší filmovou trilogií představuje perfektně vykonstruovaný konec v pozadí s výjimečnou operou a poslední scénou na schodech. Poslední záběry nemilosrdně podkreslují nevyřčené, trilogie Kmotra je tím nejpozoruhodnějším filmovým projektem, který strčí veškeré antické tragédie do kapsy. ()

Fíma

Tak musím říct, že poněkud slabší. Sice se film strefuje do prohnilého podhoubí vatikánského. Nic proti, jen houšť a ve větších dávkách, ale jinak je schéma filmu až nehorázně podobné dvojce. Plány na nový velký obchod, zrada, pomsta. Chybí jen ty úžasné návraty k začátkům Michaelova otce Vita, což dělá ten rozdíl jedné hvězdy. ()

pojta

Závěr geniální trilogie. Al Pacino jako muž který už dotahuje svůj život a předává svojí moc na jiného je uvěřitelnější víc než kdy předtím. Vůbec celý film na mě působí dojmem tak se nám blíží konec příběhu a života. Závěrečná scéna kdy už sedí v křesle a vzpomíná na tři ženy jeho života mě dojímá k slzám. Prostě brilantní závěr. ()

eMeMko

Závěr kmotrovské trilogie je dokonalý a důstojný. Al Pacino zestárl, což jeho postavě dodalo neskutečnou démoničnost a realističnost, a ačkoliv se snaží být umírněnější a klidnější, ne vždy se mu to povede. A co ne, to dohání naprosto krutý a chladnokrevný Andy Garcia, jemuž role Vincenta sedla naprosto perfektně. Technické stránce filmu není co dodat, kamera a střih jsou, stejně jako v předchozích dílech, velmi kvalitní a atmosféru skvěle dotváří krásná hudba a povedený zvuk. Scénář má hlavu i patu a snímku možná trochu pomohla i kratší stopáž než jaká byla u jeho předchůdců. Finální hodnocení: Pro mě osobně návrat k dokonalosti prvního dílu. ()

swinevenca

...při podpisu třetí smlouvy jsme se dopředu domluvili, že po jejím vypršení se naše cesty rozejdou. A nebylo snadné se pod dojmem blížícího loučení a bilancování soustředit na hru, naštěstí jsme měli Vinnyho, což je přesně ten typ, kvůli kterému lidi chodí do ochozů. Do posledního zápasu jsme pak dali úplně všechno, bylo to kulervoucí drama, během něhož jsem se opět dostal na pět hvězd, jen ten týmový úspěch nám na rozloučenou nebyl přán. Ale není důvod vzpomínat na tohle angažmá s hořkostí, bylo to krásných a plodných devět hodin. ()

harycek

Nějak se mi to nelíbí!?! Bych se divil , že bych tento film nehodnotil , nevím o co komu jde , ale já to nedělám pro prachy a slevy, jsem doma a do kina nechodím, ale tohle není poprvé!!!!!!!!! ()

Elessar.

Mám rada tretieho Kmotra. Páči sa mi to vyvrcholenie osudov tragickej rodinnej ságy, koniec taký, aký má byť. To čo sa niekedy spomína, napríklad herecký (ne)um Sofie Coppoly, alebo tak, vôbec mi to nevadí. Je to krásny a tragický príbeh, som mimoriadne zvedavá na tú novú prestrihanú verziu, ktorú som ešte nevidela. Príde mi podobne dobrý, ako jeho predchodcovia... Staré ustupuje novému a Michael zastáva skôr rolu svojho otca v prvom dieli. Má svoje ikonické momenty a z toho konca ja proste nemôžem... Videla som aj novú verziu pod názvom Godfather Coda: The Dead of Michael Corleone, no tam sa toho príliš veľa nezmenilo, len pokrátil tam nejaké scény a to zrovna tie, ktoré mám osobne rada... ()

pollstro

Třetí a zároveň poslední filmový příspěvek do kultovní mafiánské rodinné ságy je opatřen mnoha citáty a pocitem nostalgie, která po mnoha letech navazuje na předchozí první dva díly. Coppola mísí kroniku rodinné dynastie se skutečným finančním skandálem církve a záhadnou smrtí papeže. Osud a příběh opakovaně povyšuje na vyšší úroveň a překvapivě posouvá hranice dosahu, síly a vlivu rodiny Corleone. Přesto svým obsahem a dlouhými úseky příliš expanzivní. Především v první polovině je dění nejisté, nekontinuální a roztržité. Naopak druhá intenzivní polovina navazuje na úspěch a kvality předchozích dílů a pomalým, přesto detailním způsobem dochází k budování hutné psychologické atmosféry. Coppola tak předvádí svoji soustředěnou režii, pomocí které nabízí mistrovsky inscenovanou silovou filmografii, která vrcholí svým nejsilnějším a nejintenzivnějším závěrem celé trilogie, který nádherným symbolickým způsobem vystihuje osudovost Kmotra, a který bez problému zastíní nepřesvědčivé herecké výkony a nesympatické postavy. Nekonečné diskuze ohledně třetího pokračování přetrvávají, přesto nelze popřít jisté kvality, které pokračování nabízí, a které úctyhodným způsobem navazuje na původní dva díly. Ve skutečnosti ani tak nejde o třetí plnohodnotný díl, naopak o komplexní a finální dovětek legendární série, která navždy pozměnila kinematografii. ()

muti

Niektoré súvislosti sú akosi osekane, až na záver vidím že tam bol nejaký švajčiarsky bankár, ktorého som snáď videl prvýkrát. Niekedy bolo neprehľadné či sme v NY, Taliansku alebo čo. Zaujímavé bolo až že vzťah medzi bratrancom a sesternicou vadil iba Michaelovi. Nuž v knihe to bolo asi rozpísané viac. Najviac nepochopiteľny bol pre mňa strih verzie na ČT3 kde neukážu ako Michael padá zo stoličky. Wtf? ()

Fin_429

Recenze na Kmotra I a II je taková shrnovací a spíš je taková obecná. U Kmotra III, bych si to chtěl projít více do detailu. Třetí kmotr, tak jak je ve zvyku, začíná dialogem, mezi nějakým kardinálem a Michaelem Corleonem, který je hodně uznávaný a také již velmi starý. Kardinál mu nabídne poslední obchod - Immobiliare. Kolem tohoto se to celé točí. A je to dokonalé. Přesuneme se k rodině. Poznáváme, jak moc se každý člen z rodiny změnil, jak Michael ,,vyrostl" ve svého otce a jak moc mu záleží na dětech a rodině celkově. Myslím, byť jsem žádný díl neviděl, že je zde více rodiny než v Rychle a zběsile. Když už se konečně dostaneme do fáze, kdy má Michael volný průchod k obchodu, začne se to zase posrávat. Vrtulník, střelba, cukrovka, bratranec si chce vzít sestřenici, a tak dále. Až jsme se dostali k opeře. Od první chvíle to bylo zajímavé. Do poslední chvíle, to bylo napínavé. Miluju to. Operu, od teď, považuji za jednu z nejlepších částí, v kinematografii celkově. Tohle si dám totiž víckrát. Víckrát než jen 2x. 10/10. Trilogie Kmotra, je pro mě dokonalá a nejlepší, která existuje. ()

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

05.12.2020

Přestože to zní neuvěřitelně, studio Paramount Pictures se podle všeho nebrání pokračování legendární mafiánské trilogie Kmotr. Ano, čtete správně. Zpráva přichází jen pár dní před premiérou nové… (více)

Třetí Kmotr se dočká nové verze

Třetí Kmotr se dočká nové verze

04.09.2020

Studio Paramount se rozhodlo vydat nejen obnovenou, ale také kompletně přestříhanou verzi třetího Kmotra režiséra Francise Forda Coppoly. Cílem je umožnit tvůrcům dosáhnout své původní vize pro závěr… (více)