Kmotr III

• USA The Godfather: Part III (více)

Člověk financí a politiky. Al Pacino v hlavní roli závěrečné části proslulé mafiánské trilogie. Francis Ford Coppola uzavřel svou mafiánskou trilogii snímkem Kmotr III (1990) po více než patnáctileté odmlce. Začátek jejího děje umístil do roku 1979, tedy plná dvě desetiletí od závěru Kmotra II. Michael Corleone (Al Pacino), nyní šedesátiletý, dál ovládá pevnou rukou své obchodní zájmy. Velmi usilovně se však snaží odpoutat od vlastní kriminální minulosti a své obchody legalizovat. Jeho zájem se přesunul od hazardu k nemovitostem a investičním bankám. A stal se z něho zbožný a vůči církvi nesmírně štědrý člověk, neboť přízeň Vatikánu, kde má několik vysoce postavených přátel, má v jeho proměně v bezúhonného byznysmena sehrát rozhodující úlohu. Jako svého nástupce jmenuje Vincenta Manciniho (Andy Garcia), nelegitimního potomka Sonnyho Corleona. Násilí však z vlastního života nelze jen tak jednoduše vymazat a je jen otázkou času, kdy minulost začne promlouvat do přítomnosti. Na rozdíl od prvních dvou částí vznikal Kmotr III až na několik newyorských scén prakticky celý v Itálii (v exteriérech v Římě a jeho okolí, v sicilském Palermu a Taormině a také v dekoracích postavených ve čtyřech největších ateliérech římského studia Cinecitta). Z klíčových členů štábu zůstali jen kameraman Gordon Willis, výtvarník Dean Tavoularis a samozřejmě spoluautor scénáře Mario Puzo... Třetí díl Kmotra je považován za nejslabší, což ve srovnání s oběma předchozími částmi, jež patří k nejlepším snímkům světové kinematografie (momentálně obsazují druhé a třetí místo ve známé internetové databázi IMDb), neznamená, že to je špatný film. Je třeba ho chápat jako důstojné uzavření ambiciózní filmové série o lidském snu, který zhořkl. Možná největším paradoxem je někdejší tvrzení, že komerční filmy ve stylu Kmotra umožňovaly Coppolovi realizaci mnohem osobnějších projektů, jakým byl např. Rozhovor. Dnes je nad slunce jasnější, že právě Kmotr a jeho pokračování tvoří bezesporu Coppolovo nejosobnější dílo. Ve světle tohoto faktu blednou i výtky, jež se na Kmotra III snesly po jeho uvedení a jež se soustředily vedle vatikánské dějové linie zejména na obsazení režisérovy dcery Sofie do klíčové role Michaelovy dcery Mary (v důsledku onemocnění Winony Ryderové těsně před natáčením). Americká akademie film ocenila sedmi oscarovými nominacemi (nejlepší film, režie, kamera, výprava, střih, píseň a herecký výkon ve vedlejší roli - A. Garcia). Všechny nominace však zůstaly neproměněny, neboť rok 1990 se stal rokem Costnerova westernu Tanec s vlky. (Česká televize)

WoWoW

I když mi u třetího Kmotra trochu chyběl mafiánský nádech a atmosféra prvních dvou dílu, tak je to zase skvělý film. Navíc ani po třetí nenudí, i když má zase šílenou stopáž. A především na konci mi opět chodil mráz po zádech a to se nestává každý den. ()

Attta

V podstatě jemně slabší než předchozí dva díly, ale stále jeden z těch lepších filmových zážitků. Pořád si drží kvalitu téměř ve všech směrech co předchozí díly. Děj je tentokrát trochu táhlejší, ale za to jsem se dočkal vynikajícího konce. ()

Rocky88

Druhá polovina filmu (sicilská) jasně předčí tu první (new yorská) - kvalitou scénáře, řežií, sympatiemi k postavám (kromě režisérovy dcery samozřejmě). Navíc má trojka ke konci dokonalou gradaci, která je samozřejmě daná tím, že se jedná o uzávěr celé ságy, to to mu nic každopádně neubírá na kvalitě. Jako celek jsou tedy tyto tři filmy jedním z pokladů kinematografie, samostatně Kmotr III ale moc neobstojí. ()

ad

Tenhle film operu nejen obsahuje - tenhle film JE opera... V rámci velikých filmů se jedná o lepší průměr, v rámci Kmotra o nejslabší článek trilogie. ()

nithiel

Po první polovině jsem byl v rozpacích, pokud by druhá byla stejně rozvláčná, asi bych si ji musel dát až druhý den. Jak se však odjelo na Sicílii, bylo všechno tak, jak bych od Coppoly čekal - působié dlouhé záběry a infarktové finále v opeře s koncem, který jsem rozhodně nečekal, Za tu druhou polovičku je hvězdiček minimálně sedm, takže když to zprůměruju, vychází mi 5. ()

DruidKarel

614. hodnocený film: Tak a celou trilogii mám za sebou a jsem nadšen. Po první kultovní záležitosti, která je jednoznačně nejlepším dílem ze všech a Marlon Brando je frostě gigant. Pak je tu druhej díl, kterej se spíše zabývá životem Mike Corleona a jeho rodiny. No a třetí díl je podle mě brilantním završením celé ságy a vynikající akcí všech jeho herců... Konečně pokračování v odplatách za nevyřízené účty. Jednoznačně 5*. 5* ()

exitak

Co se filmařiny týče tak opět špička. Příběhově přeci už jen trošku slabší než jednička nebo dvojka ale stále vysoká úroveň. ()

starbrejkr

Trojka Kmotra rozhodně není zbytečná, právě naopak. Až ona definitivně dokresluje postavu Michaela Corleona. Nese se totiž skoro celá v duchu poslední části dvojky - spíš to tedy už ani tolik není mafiánský film, jako definitivně završení jednoho velkého rodinného příběhu. Snímek má opět obrovské grády a na část v opeře jen tak nezapomenu, stejně jako z hlavy jen tak nevyženu postavu Michaela Corleona, s kterou jsem se postupně sbližoval už od jedničky, ale až díky trojce se pro mě stal jednou z největších filmových postav vůbec....Ona je totiž trojka vůbec takovým ohlédnutím za jeho životem - za životem, který se umí tak tragicky zvrtnout....dál už nevím, co k tomu říkat, to se musí vidět...I když, to nesedí. Tyhle tři filmy se musí žít spolu s jeho hrdiny a já myslím, že to není až tak složité....Na závěr snad jen další vyjádření úcty (v kmotrovském stylu:-)) hercům, kdy se musím zastavit tentokrát speciálně u Sofie Coppolové, které mě vyloženě okouzlila. ()

tomtomtoma

Přepsáno v srpnu 2019. Kmotr III je dalším monumentem a vítězným obloukem komerčního Hollywoodu od Francise Forda Coppoly. The Godfather je symbolem mohutného finančního úspěchu a o peníze jde vždy na prvním místě. Nesouhlasím s tvrzením, že je třetí díl jiný, využívá stejné principy, postupy i situace, jen prostředí se zakouslo do jiné společenské sféry a zacílilo na jiné, a přesto obdobné, aféry. Coppola nezatratil nic z efektního výrazu vyprávění a lehce tím nahrazuje intimní hloubku, emoce sterilně víří v sousoší patetických gest, impulsy touží po blahobytu a společenském uznání. Lidská čest a serióznost se zabývá čistě soukromou oblastí a morální etika corleonovského vyznění vyznává pouze svá vlastní pravidla. Mocichtivost a majetnictví světonázoru katolické církve je působivým využitím reality společenské kontroverze a provokuje permanentní masky pokrytectví. Kmotr III je velkolepým pomníkem hollywoodského filmu a bohatou vizuální orgií, přesto mi schází krajina vnitřních světů i léty promyšlenější motivace. Věčným hrdinou kmotrovských mafiánských hrátek je Don Michael Corleone (sympatický Al Pacino), pragmaticky chladná hlava rodinného zločinného spolku s progresivní snahou o úplné legalizování obchodních aktivit. Moc bohatství a pověst nesmlouvavého mafiána splňují předpokládané požadavky pro přijetí mezi skutečnou společenskou elitu. Peníze chtějí někomu patřit, ruce se chtivě natahují z každé světové strany a vzrušením třesoucí se dlaně nabírají plné hrsti zlatých dukátů do soukromých kapes bytí. A pošlapaná čest se musí trestat. Důležitou postavou je Vincent Mancini (suverénní Andy Garcia), Michaelův vznětlivý synovec a nelegitimní syn Sonnyho Corleoneho. Je přespříliš dychtivý po vysoké hře organizovaného zločinu a ve jménu vlastní představy spravedlnosti vyráží na svatou křížovou výpravu za slávu rodiny Corleone. Hlavní ženskou postavou je Kay Adams-Corleone (zajímavá Diane Keaton), Michaelova bývalá manželka. Průsečíkem společných zájmů jsou čerstvě dospělé děti a na pravou lásku se ani věkem nezapomíná. Výraznější ženskou postavou je Connie Corleone (Talia Shire), Michaelova sestra a jeho dlouholetě spřízněná příbuzná. Praktiky rodiny nemají oporu v logickém myšlení a rozkazy se kroutí ve směsi zkratkovitostí pudů. K výraznějším postavám patří také Mary Corleone (Sofia Coppola), Michaelova nevinná dcera, která má sice pochybnosti o legálnosti otcových obchodník aktivit, přesto není znepokojení na místě. Hlas chtíče má účinnější moc a svrbění podbřišku musí být vyléčeno. A k výraznějším také patří Don Altobello (příjemný Eli Wallach), kmotr Connie a jedna z předních hlav newyorského podsvětí. Ani vysoký věk neubírá nic z chuti na radikální rekonstrukci zločinného prostředí. A vidět je zde též Joey Zasa (zajímavý Joe Mantegna), velmi dychtivý a mediálně známý zástupce nově nastupující generace ve vrchním vedení newyorského organizovaného zločinu. A plány vzestupu jsou smělé a nezajímá se o respekt k zasloužilému stáří. Z dalších rolí: Michaelův právní zástupce BJ Harrison (George Hamilton), dlouhé roky oddaný Michaelův tělesný strážce Al Neri (Richard Bright), mladá a zvídavá novinářka Grace Hamilton (Bridget Fonda), ušlechtilý kardinál Lamberto a pozdější papež Jan Pavel I. (Raf Vallone), Michaelův syn a začínající nadějný operní zpěvák Anthony Corleone (Franc D'Ambrosio), vychytralý vedoucí zástupce vatikánské banky arcibiskup Gilday (Donal Donnelly), potměšilý švýcarský bankéř Frederick Keinszig (Helmut Berger), syn Toma Hagena a laskavý katolický duchovní Andrew Hagen (John Savage), velmi úspěšný sicilský námezdní zabiják Mosca (Mario Donatone), stálý Michaelův spojenec na Sicílii Don Tommasino (Vittorio Duse), Michaelova ortodoxní fyzická síla na Sicílii Calò (Franco Citti), či vlivná osoba s prominentním vatikánským kontaktem Don Licio Lucchesi (Enzo Robutti). Kmotr III je bezesporu úspěchem komerčního filmu, marketinková masáž spotřební doby se nemusí ohlížet na kvanta vydaných peněz a odráží svůj celuloidový zářný lesk do všech koutů světa. Efektní filmový počin bez skutečného nitra. () (méně) (více)

Amroth666

Nesmíš nenávidět nepřátele, kazí to úsudek! Hodně emotivních momentů. Třeba jak syn Mikaela Corleona mu hraje a zpívá píseň, jak se Mikael Corleone vyzpovýdá ze svých životních hříchů knězi. No a hlavně to byla poslední třicetiminutová operní scéna. Úplný konec, smrt dcery Mikaela Corleone, pak ten přechod do jeho úplného stáří. Fakt hodně dojemný poslední díl. Celou trilogii shrnu jako jednu ze čtyř nejúspěšnějších sérií v dějinách filmu společně s Pánem Prstenů, Star Wars a Návraty do budoucnosti. Tahle kultovní mafiánská trilogie je geniální, hrozně se mi líbila, rád se na každý díl podívám znovu, na jakýkoliv, protože každý je neuvěřitelně specifický a má takový ten "Sicilský smrad". Al Pacino je už teď nejlepší mafián společně s Robertem De Nirem, Andym Garciou a Joem Pescim! ____ OST 5/5 ____ ()

enjoi

Kouzlo prvních dvou dílů se bezpochyby vytratilo, je tam znát novodobější rukopis, ale stejně je to jeden z nejkvalitnějších filmů. Skvělé završení trilogie. 90 % ()

Flynn

Naprosto strhující film, trojka se mi líbila ještě více než druhý díl. Al Pacino byl prostě famózní to se nedá ani popsat a Andy Garcia na tu roli taky sedl jako ušitý, film plný intrik a jejich řešení ve stylu Corleone, naprosto dokonalé, tohle se prostě musí vidět. ()

lakikaki

Po sklamaní, ktoré som zažil pri Part II, opäť dokonalosť. Coppola zavŕšuje svoju trilógiu skutočne dôstojným a majestátnym spôsobom, jedinú námietku by som snáď mal len k minutáži, ktorá je opäť prehnaná, ale narozdiel od Part II som sa v tomto prípade našťastie nenudil ani chvíľu a posledných 30 minút bolo vyslovene dychberúcich, nehovoriac o záverečnom zábere, ktorý je geniálne dokonalý vo svojej jednoduchosti. Spomedzi hercov mi nedá nespomenúť BRILANTNÉHO Ala Pacina, ktorému veľmi zdatne sekunduje vynikajúci Andy Garcia. Part III je kvalitami a atmosférou porovnateľný s pôvodným Godfatherom, občas som však mal pocit, že ho dokonca predčil - a to ma nesmierne teší. ()

zette

Logicky tretim dilem jsem ukoncil sledovani teto trilogie, ktera je jednou z nejslavnejsich, co se platna tyce. Musim rict, ze se mi tento dil libil o neco vice nez dil druhy. I kdyz podle me tam Papeze tahat nemeli ( i s tou jeho dodnes uplne neobjasnenou smrti ). Muj problem byl v tom, ze jsem se behem celeho Kmotrova maratonu ztotoznil pouze se starym Corleonem, ktery byl jen v prvnim dile ( Brando byl proste neuveritelny ). Ostatni mi byli zcela lhostejni a klidne bych nechal pred tim divadlem na konci tretiho dilu vsechny postrilet. Kmotr neni spatny film, rezie mi vsak prisla prilis profesorska ( Coppola se drzel pri zdi pocas cele trilogie a ani v Apokalypse me nepresvedcil, ze se jedna o spickoveho rezisera ), herecke vykony taky nebyly nijak extra ( Pacino v jinych filmech zahral lepe ), casem se i atmosfera vytratila. Vice nez 80% bych nedal ani omylem, zvlaste druhy dil byl utrapeny. Jsou lepsi filmy, ktere se bohuzel kvuli nizkemu poctu hodnoticich nikdy nedostanou pred masivne protezovane snimky... ()

danecek24

48. Zlatý Glóbus za rok 1990 - nominace (7) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - Al Pacino, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Andy Garcia, Nejlepší režie - Francis Ford Coppola, Nejlepší scénář - Francis Ford Coppola, Mario Puzo, Nejlepší hudba - Carmine Coppola, Nejlepší filmová píseň - "Promise Me You'll Remember" - Hudba Carmine Coppola, text John Bettis ()

Wormboy

Treti a posledny Kmotor je o kusicek horsi, ako jeho predchodcovia, avsak najma vdaka skvelym hercom a preciznej Coppolovej rezii, ide nadalej o film mimoriadnych kvalit. 4,5/5* ()

Matrinx

Důstojné zakončení největší mafianské trilogie, kterou kdy tenhle "krutý svět" spatřil. Po první půlce bych tomu dal tak čtyři hvězdičky, věci kolem katolické církve mě fakt neberou, ale po druhé půlce, kde mě snad bavila každá minuta, i přes Sofii Coppolu, která vážně toho hereckého umění moc nepobrala dávám pět hvězdiček(ke všemu, už tam tu církvi ukázali v pravdivějším světle Ten konec byl naprosto skvělý, nečekal jsem ho. Myslel jsem, že se atentát vyvede, a namísto toho, za Michaela opět zemřelo to, co měl na světě nejradši... Kmotr forever :) ()

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

05.12.2020

Přestože to zní neuvěřitelně, studio Paramount Pictures se podle všeho nebrání pokračování legendární mafiánské trilogie Kmotr. Ano, čtete správně. Zpráva přichází jen pár dní před premiérou nové… (více)

Třetí Kmotr se dočká nové verze

Třetí Kmotr se dočká nové verze

04.09.2020

Studio Paramount se rozhodlo vydat nejen obnovenou, ale také kompletně přestříhanou verzi třetího Kmotra režiséra Francise Forda Coppoly. Cílem je umožnit tvůrcům dosáhnout své původní vize pro závěr… (více)