Kmotr III

• USA The Godfather: Part III (více)

Člověk financí a politiky. Al Pacino v hlavní roli závěrečné části proslulé mafiánské trilogie. Francis Ford Coppola uzavřel svou mafiánskou trilogii snímkem Kmotr III (1990) po více než patnáctileté odmlce. Začátek jejího děje umístil do roku 1979, tedy plná dvě desetiletí od závěru Kmotra II. Michael Corleone (Al Pacino), nyní šedesátiletý, dál ovládá pevnou rukou své obchodní zájmy. Velmi usilovně se však snaží odpoutat od vlastní kriminální minulosti a své obchody legalizovat. Jeho zájem se přesunul od hazardu k nemovitostem a investičním bankám. A stal se z něho zbožný a vůči církvi nesmírně štědrý člověk, neboť přízeň Vatikánu, kde má několik vysoce postavených přátel, má v jeho proměně v bezúhonného byznysmena sehrát rozhodující úlohu. Jako svého nástupce jmenuje Vincenta Manciniho (Andy Garcia), nelegitimního potomka Sonnyho Corleona. Násilí však z vlastního života nelze jen tak jednoduše vymazat a je jen otázkou času, kdy minulost začne promlouvat do přítomnosti. Na rozdíl od prvních dvou částí vznikal Kmotr III až na několik newyorských scén prakticky celý v Itálii (v exteriérech v Římě a jeho okolí, v sicilském Palermu a Taormině a také v dekoracích postavených ve čtyřech největších ateliérech římského studia Cinecitta). Z klíčových členů štábu zůstali jen kameraman Gordon Willis, výtvarník Dean Tavoularis a samozřejmě spoluautor scénáře Mario Puzo... Třetí díl Kmotra je považován za nejslabší, což ve srovnání s oběma předchozími částmi, jež patří k nejlepším snímkům světové kinematografie (momentálně obsazují druhé a třetí místo ve známé internetové databázi IMDb), neznamená, že to je špatný film. Je třeba ho chápat jako důstojné uzavření ambiciózní filmové série o lidském snu, který zhořkl. Možná největším paradoxem je někdejší tvrzení, že komerční filmy ve stylu Kmotra umožňovaly Coppolovi realizaci mnohem osobnějších projektů, jakým byl např. Rozhovor. Dnes je nad slunce jasnější, že právě Kmotr a jeho pokračování tvoří bezesporu Coppolovo nejosobnější dílo. Ve světle tohoto faktu blednou i výtky, jež se na Kmotra III snesly po jeho uvedení a jež se soustředily vedle vatikánské dějové linie zejména na obsazení režisérovy dcery Sofie do klíčové role Michaelovy dcery Mary (v důsledku onemocnění Winony Ryderové těsně před natáčením). Americká akademie film ocenila sedmi oscarovými nominacemi (nejlepší film, režie, kamera, výprava, střih, píseň a herecký výkon ve vedlejší roli - A. Garcia). Všechny nominace však zůstaly neproměněny, neboť rok 1990 se stal rokem Costnerova westernu Tanec s vlky. (Česká televize)

Lacike

Trojka ma podobnu strukturu ako jednotka. Behom uvodnej oslavy spozname vsetky nove postavy a zistime ako sa zmenili tie stare. Potom sa rozbehnu mafianske čachre. Tentokrat ale uz na najvyssej urovni, takze je do toho zatiahnuta aj cirkev. Behom filmu sa vynori protivnik, ktoreho identitu zistime az neskôr. A vo finalnej polhodine dochadza k velkolepemu a krvavemu zuctovaniu. Miestami som mal pocit, ze sledujem remake jednotky. Ale v kazdom ohlade slabsie a roztahanejsie aj ked je stopaz kratsia. Na druhej strane ma to bavilo viac ako extremne natahovana dvojka. Z novych postav na seba strhne vsetku pozornost Andy Garcia. Dalsi diel o jeho postave by som si hned pozrel. Pacino sa tiez nenecha zahanbit a skvele zahral vyvoj a zavrsenie svojej najslavnejsej postavy. Prekvapivo nekompromisne pôsobi Talia Shire, ktora bola v pedoslych dieloch za chuderku. Joe Mantegna je slusny zaporak, ale mohol mat väcsi priestor. Cely cas mi tu chybal Robert Duvall. Bohuzial velkou pohromou je Sofia Coppola, ktorej hranie fakt nejde. Az som jej prial to ako dopadla. Technicka stranka, vyprava, hudba je znova skvela. Sice sa mi naplno paci len prvy diel, ale aj tak je tato trilogia vo svojom zanri vynimocna a oplati sa ju vidiet komplet. 6/10. ()

ScarPoul

Prvý diel je pre mňa neprekonaný. Aj napriek tomu, že Michael je styčnou postavou, ktorá do značnej miery prispela k obľúbenosti gangsterky ako takej. Coppola je v plnej forme hoci svoje highlighty má už za sebou. Stále ale dokáže namiešať správne emócie. V rámci schémy sa jedná ale o pomerne neprekvapivý film, kde sa mení len prostredie a postavy. Jediným pozitívom je Michaelovo uvedomenie si toho, čo všetko spravil zle. Je tu prítomná ľútosť a smútok, ktorú Pacino skvelo znázornil. Ale inak je tu typická úvodná oslova a finále, kde sa zbavujeme prebytočných postáv. Na konci to má pekné emócie a v zásade je to slušné uzatvorenie trilógie. Garcia v plnej forme a dokonca sa mi páčila aj Sofia ako Mary. Carmine skvelo doplňa pôvodne Rotové thémy a robí z tohto filmu zase raz hudobne komplexné a zaujímavé dielo. ()

BoPo

Dôstojný záver celej ságy. Ale keby nexistoval Kmotra 1, tak by trojka zapôsobila o dosť priemernejšie. Lebo len vďaka napojeniu na filmovú klasiku dokáže miestami pôsobiť zaujímavo. Sama o sebe... ()

ProjectAlice

Tento diel dosť zaostáva za predošlými dielmi, ale keď je niekto fanúšikom predošlých častí, musí sa mu páčiť aj toto záverečné rozuzlenie. Tak v prvom rade ma potešilo že obľúbeného Santina nahradil skvelý Andy Garcia, ktorý hral jeho rovnako prchkého syna. A že ho zahral skvele. Pri mojej najobľúbenejšej scéne, kedy sa stal Vincent Donom určite každého napadol skvelý koniec prvého dielu. To sa mi na príbehu páčilo najviac, že sa Donom rodiny Corleone stal nakoniec Santinov syn. Ďalej sa mi páčili spomienky na predošlé dieli ako napríklad Antoniova kresba, alebo spomienka na Michaelovu starú lásku. Úplný koniec taktiež niečo pripomínal. Skvelé ukončenie príbehu jednej silnej rodiny a vôbec by mi neprekážalo nejaké voľné pokračovanie s Andym Garciom napríklad z obdobia 90.rokov. 95% ()

maseer2

zhruba po hodině jsem měl pocit, že to bude z mého pohledu nejlepší kousek ze všech Kmotrů, jenže pak se celý film zvrhl v děsivě nudnou konverzačku, která se točí okolo církve (což je pro mě naprosto nezajímavé téma) a subjektivně trvá dvakrát déle, než je uvedeno v popisu.. mafiánský film, který postrádá napětí a ve kterém se takřka vůbec nestřílí, zkrátka nejsem schopen docenit a rádoby emocionální konec to pak už jen celé podtrhuje.. za 2*, nemohu jinak.. ()

adamo_znk

"I, uh, betrayed my wife. I betrayed myself. I've killed men, and I ordered men to be killed. No, it's useless. I killed... I ordered the death of my brother; he injured me. I killed my mother's son. I killed my father's son. " jediný co mě mrzí je nepřítomnost Roberta Duvala a jeho Toma Hagena, ale zase tam hraje Eli Wallach, takže opět totální epic must see a zakončení největší rodinný ságy všech dob. ()

murakamigirl

Ubehli roky, filmové i reálne, hlava Dona Corleone zošedivela, obchody siahajú po prívlastku legitímne, Krstný otec vyfasoval cukrovku a cíti, že je múdrejší...... A tie minuté roky Krstnému otcovi (=filmu) pristanú. Pristane mu nová spoločenská situácia, nové tváre, korupčné pozadie i temná cirkevná zápletka. Garcia kráča strhujúco po Pacinovom boku. Vynikajúca rozlúčka so sicílskym rodom (aj keď i u mňa na 3.m.). "Zbohom, priateľu. Mohli ste žiť o trochu dlhšie. Bol by som bližšie k svojmu snu. Boli ste tak milovaný, Don Tommasino. Prečo sa mňa tak báli a vás tak milovali? Nebol som o nič horší. Chcel som konať dobro... Čo ma zradilo? Rozum? Srdce? Prečo sa tak zatracujem?..." ()

Terva

Coppola se rozhodl natočit třetí díl Kmotra a já se rozhodl, že se na něj nikdy nepodívám. Vlastním sice snímek nahraný na dvd z tv, ale po předchozích dílech, kdy jsem nebyl vůbec spokojen, to vzdávám. Ohodnotím snímek jen podle mého svědomí. Tak jako jedna za dvě, dvě za jedna, tak tři bude taky za jedna. ()

JohnCZ

Ačkoli je tohle až třetí Kmotr, jednoznačně ho mám nejradši. On je totiž tento díl v mnoha věcech jiný. Příběhově je přímočařejší a nesoustředí se tolik na kriminalitu, nýbrž na postavy a důsledky jejich voleb v minulosti. A závěr? Takový emocionální šok jsem nezažil už léta! Třetí Kmotr je ultimátní herecký koncert. ()

villon17

Konečně sem se dočkala Kmotra, u kterýho se pochopila každou větu, neplácalo se pátý přes devátý a po dvojce to bylo časově zvládnutelně ulehčený. Musim přiznat, že po předchozích dílech bych tomuhle dala nejradši 6:) ()

Marek1991

Tretí diel po dlhej dobe má už iné črty ako predchádzajúce dva diely. Al Pacino je podľa mňa už vyzretejší herec. Taktiež Andy Garcia je skvelý. Vyobrazenie cirkvi mi neprišlo až tak dobré, aj keď tam bola snaha, čo najviac poukázať na poklesky členov v nej, ale i na veľkých ľudí tam. Dej celkovo nebol veľmi dobrý, možno iba koniec. Snaha dostať Michaela na správnu cestu v tomto diely veľmi neuspela. ()

Revanx

V tomto prípade platí čo pri dvojke - príliš dlhé. Okrem toho sa ku chybám pridáva z môjho pohľadu nie práve najšťastnejší casting. ()

corpsy

Síce dôstojné, ale občas nevýrazné zakončenie kultovej ságy. Už v druhej časti sa začalo pomaly vytrácať to, čo na prvej časti obdivujem, a totižto sympatie voči celej tej gangsterskej spoločnosti a celková atmosféra diela. Tu je toho ešte menej. Brutalita tu však nechýba a herecké výkony si opäť zaslúžia svoju pozornosť ( Andy Garcia si tu schmatne každú scénu, v ktorej účinkuje ). Celý film mi tak trochu pripadá ako sám Michael Corleone - unavený. ()

F.man

Kmotr potřetí a zase velice dobře. Francis Ford Coppola se v závěrečném dílu veleúspěšné trilogie logicky věnuje poslední kapitole života Michaela Corlene, cestu mafiánské organizace k legitimitě a nástupu nového dědice jména podle italské vesnice a původu Vita - Corleone. Poslední Kmotr je pro mě osobně dovržení nejlepší filmové ságy a i když už nedosahuje kvalit předchozích dvou snímků, stále se jedná o působivý celek s opět vynikajícím Al Pacinem. Finance is a gun. Politics is knowing when to pull the trigger. ()

curunir

,,...STE ČLOVEK FINANCIÍ A POLITIKY. TÝM VECIAM JA NEROZUMIEM." ,,ROZUMIETE ZBRANIAM. FINANCIE SÚ ZBRANE. A POLITIKA LEN ROZHODUJE KEDY VYSTRELIŤ." __ Neviem, čím to je, ale pre mňa je tretia časť Krstného otca tou najlepšou. Snáď zato môže aj excelentný záver v opere pri ktorom som naozaj takmer nedýchal a toto sa mi naozaj pri filmoch nestáva často. Al Pacino je tu ešte lepší než v druhom diely a síce Coppolova dcéra nie je bohvieaká herečka, aspoň sa na ňu dobre pozerá. P.S. všimli ste si, že každý diel začína oslavou? ()

ledzepfan

Co říci a neopakovat co tady napsali Isherwood či Rob Roy?.....Třetí díl kmotra je nejemočnější a psychologicky nejpropracovanější díl celé trilogie...Opravdový nářez od začátku až do konce...já to sledoval se zatajeným dechem a nenechalo mne to ani na minutu vydechnout,,,,brrr..něco tak nervydrásajícího jako posledních cca 30 minut- to se jen tak nevidí....a abych nezapoměl= AL PACINO je herecký démon-o tom žádná a vlak přez to nejede!!!!!!!!! ()

NinonL

Můj nejoblíbenější díl ze všech Coppolových Kmotrů. Propojení mafie s Vatikánem a završení její cesty k ovládnutí světa jsou ztvárněny geniálně. Včetně konce, kterému není co vytknout. ()

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

05.12.2020

Přestože to zní neuvěřitelně, studio Paramount Pictures se podle všeho nebrání pokračování legendární mafiánské trilogie Kmotr. Ano, čtete správně. Zpráva přichází jen pár dní před premiérou nové… (více)

Třetí Kmotr se dočká nové verze

Třetí Kmotr se dočká nové verze

04.09.2020

Studio Paramount se rozhodlo vydat nejen obnovenou, ale také kompletně přestříhanou verzi třetího Kmotra režiséra Francise Forda Coppoly. Cílem je umožnit tvůrcům dosáhnout své původní vize pro závěr… (více)