Kmotr III

• USA The Godfather: Part III (více)

Člověk financí a politiky. Al Pacino v hlavní roli závěrečné části proslulé mafiánské trilogie. Francis Ford Coppola uzavřel svou mafiánskou trilogii snímkem Kmotr III (1990) po více než patnáctileté odmlce. Začátek jejího děje umístil do roku 1979, tedy plná dvě desetiletí od závěru Kmotra II. Michael Corleone (Al Pacino), nyní šedesátiletý, dál ovládá pevnou rukou své obchodní zájmy. Velmi usilovně se však snaží odpoutat od vlastní kriminální minulosti a své obchody legalizovat. Jeho zájem se přesunul od hazardu k nemovitostem a investičním bankám. A stal se z něho zbožný a vůči církvi nesmírně štědrý člověk, neboť přízeň Vatikánu, kde má několik vysoce postavených přátel, má v jeho proměně v bezúhonného byznysmena sehrát rozhodující úlohu. Jako svého nástupce jmenuje Vincenta Manciniho (Andy Garcia), nelegitimního potomka Sonnyho Corleona. Násilí však z vlastního života nelze jen tak jednoduše vymazat a je jen otázkou času, kdy minulost začne promlouvat do přítomnosti. Na rozdíl od prvních dvou částí vznikal Kmotr III až na několik newyorských scén prakticky celý v Itálii (v exteriérech v Římě a jeho okolí, v sicilském Palermu a Taormině a také v dekoracích postavených ve čtyřech největších ateliérech římského studia Cinecitta). Z klíčových členů štábu zůstali jen kameraman Gordon Willis, výtvarník Dean Tavoularis a samozřejmě spoluautor scénáře Mario Puzo... Třetí díl Kmotra je považován za nejslabší, což ve srovnání s oběma předchozími částmi, jež patří k nejlepším snímkům světové kinematografie (momentálně obsazují druhé a třetí místo ve známé internetové databázi IMDb), neznamená, že to je špatný film. Je třeba ho chápat jako důstojné uzavření ambiciózní filmové série o lidském snu, který zhořkl. Možná největším paradoxem je někdejší tvrzení, že komerční filmy ve stylu Kmotra umožňovaly Coppolovi realizaci mnohem osobnějších projektů, jakým byl např. Rozhovor. Dnes je nad slunce jasnější, že právě Kmotr a jeho pokračování tvoří bezesporu Coppolovo nejosobnější dílo. Ve světle tohoto faktu blednou i výtky, jež se na Kmotra III snesly po jeho uvedení a jež se soustředily vedle vatikánské dějové linie zejména na obsazení režisérovy dcery Sofie do klíčové role Michaelovy dcery Mary (v důsledku onemocnění Winony Ryderové těsně před natáčením). Americká akademie film ocenila sedmi oscarovými nominacemi (nejlepší film, režie, kamera, výprava, střih, píseň a herecký výkon ve vedlejší roli - A. Garcia). Všechny nominace však zůstaly neproměněny, neboť rok 1990 se stal rokem Costnerova westernu Tanec s vlky. (Česká televize)

Mr.Bulanek

Už u druhého dílu jsem uvažoval, že pujdu s hodnocením níže, ale tam to zachraňovaly scény z minulosti (z knížky). Ale tady? Až na závěr mi to přišlo slabé, ale hodně dobře natočené. A souhlasím s larelay ()

Jazzzz

Tak třetí pokračování této ságy je už naprosto zničená idilka mafiánské rodiny. Nic není tak jak by mělo být. Mafiánský boss povoluje ve výchově svých dětí, začne se pomalu odpouštět a čest už neznamená to co znamenala. Jakožto fanoušek klasické mafie jsem byl tímto filmem dost zklamán, ale když se na to podívám z druhé strany, tak třetímu dílu nelze vlastně vytknout vůbec nic. První díl byl perfektní, druhý taky, ale naprosto jiným způsobem a zkáza mafie je v tomto třetím filmu zachycena výborně. ()

BS

Důstojné zakončení "kmotrovské" série, smekám! Není snad jiných pokračování, která by si udržela tak vysokou kvalitu... ()

T-pack

Kmotr po několika letech. Nebyla to jednička... ale nebylo to tak daleko. Mafiánský taktiky se prostě nemění. Vinnie je Sonnymu podobnej jak vejce vejci. Connie se dost změnila, ale ne vzhledem, stala se z ní strašná gangsterka. Dobré završení série. ()

marvan

Chápu proč někteří diváci označují poslední díl trilogie za nejslabší, přesto s nimi nemohu souhlasit. Na rozdíl od předchozích dílů nemohl ten poslední přijít s ničím novým, protože jeho úkolem bylo svázat všechny doposud rozvíjené dějové nitky. Přijít s takovým časovým odstupem s třetím pokračováním, které nejenže neubírá nic těm předchozím, ale naopak jim zpětně dodává nový rozměr, to mi přijde jako obdivuhodný tvůrčí počin. Směrem k výtkám k údajnému citovému chladu, které se tu neustále opakují, mě napadá jediné: dnešní divák krmený popkulturním sentimentem, již zřejmě nedokáže akceptovat dospělejší formu emocí. ()

BoncheR

Krstných otcov II. a III. som videl v priebehu dvoch dní. A páčili sa mi rovnako. Možno len táto trojka je o niečo bližšia mne, keďže má mladší dátum vydania. A preto sa mi páčila o kvapôčku viac. Dej je krásne vykonštruovaný, Pacino podal vynikajúci výkon atakdalej. Vyzdvihovať všetky superlatívy je o ničom. Skvelá trilógia, natočená so šarmom a umením a hudbou, takže nemusí diváka uspokojovať krvou, ale uspokojuje ho dejom. To sa dnes len tak ľahko nevidí. 85% ()

elanius

(48/2014) / Obával som sa že v prípade tretieho dielu, ktorý bol točený po 16-tich rokoch sa očkám sklamania. Je len dobre, že v treťom dieli je drvivá väčšina deja presťahovaná na Sicíliu. Výrazný taliansky nádych prispel ku kvalitnému zavŕšeniu trilógie. (9/10) ()

Mihail123

Práve tento dieil mi "odsýpal" z trilógie najrýchlejšie - ako keby som strávil pozeraním tohto skvostu len hodinu mojho života. Inak Je Godfather III briliantným zakončením. Síce o chlp slabším ako predošlé časti. Al Pacino nám zostarol a pretransformoval sa (nabral na kvalite) do ešte väčšieho diabla. ()

JohnSmith

Třetí díl začíná stejně jako předchozí dva díly a to oslavou. Konstrukce stejná a opět nakonec závěrečná čistka. Nevím čím to bylo, jestli Coppola trochu ztratil dech,ale první dva díly byly rozhodně zajímavější. Škoda,u tohodle jsem se místy krapet nudil,což se u předchozích dílů nestalo. Al Pacino je samozřejmě vynikající a celkem mile mě překvapil i Andy Garcia. ()

Nyck

Shrnul bych to takhle: první díl rozjel tuhle sérii náramně a druhý díl byl vrcholem celého snažení, prostě skvost. A právě tenhle, třetí díl, je na podobné úrovni jako "jednička" a s úctou zakončuje příběh :) ()

hroubek

Vyvrcholení mafiánské trilogie mohlo dopadnout malinko lépe i když takovýhle konec není vůbec špatný.Pro mě osobně jako by film ztratil lehkost jakou se pohyboval v první díle ale hlavně tah filmu ten mi tam chyběl.Ale poslední půl hodiny snímku mě pěkně zvedlo tep to musím uznat. ()

tere.z

Přirozeně ne tak skvělé jako předchozí dva, ale pořád moc dobrý film. Jo, nelíbil se mi nemastný neslaný rozjezd, nelíbila se mi Sofia Coppola. Ale Michael pořád válí, takže co... ()

Compadre

Kmotrovská série je absolutní skvost. Trojka je opět arcimafiánskej kult. Co dodat. Klasika. Al Pacino, Coppola, mafie...kdo umí, ten umí ()

lykan9

Skvělé končení trilogie. Nedávno jsem psal komentář k trilogii Pán Prstenů, kde jsem napsal, že se jedná o nejlepší trilogii, kterou jsem kdy viděl a nelhal jsem. Jenomže jsem do té doby ještě neviděl trilogii Kmotr. Z tohoto důvodu musím svůj názor pozměnit. Kmotr je nejlepší trilogie, kterou jsem kdy viděl. ()

VanTom

Tentokrát zastihujeme postaršího Michaela po letité snaze legitimizovat veškeré podnikání a příjmy rodiny Corleone, za práci své charitativní nadace dokonce přebírá papežský řád. Ovšem z lepkavých sítí podsvětí se vyvazuje obtížně. Značný problém třetího Kmotra bych viděl v tom, že dlouho prostě není nijak extra zajímavý (skupování majoritního podílu ve vatikánském Imobiliáři). Až později zatápí pod kotlem, když začíná jít do tuhého, přičemž vrcholí brilantní scénou v sicilské opeře. ()

ravenir

I přes dlouhý časový odstup si i třetí díl zachoval úžasnou atmosféru prvních dvou pokračování ságy. Kromě tradičně skvělého Al Pacina přicházejí noví skvělí Andy Garcia a veterán Leoneho westernů Eli Wallach. Miluji ty vygradované konce se stupňujícím se počtem obětí! ;-) ()

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

05.12.2020

Přestože to zní neuvěřitelně, studio Paramount Pictures se podle všeho nebrání pokračování legendární mafiánské trilogie Kmotr. Ano, čtete správně. Zpráva přichází jen pár dní před premiérou nové… (více)

Třetí Kmotr se dočká nové verze

Třetí Kmotr se dočká nové verze

04.09.2020

Studio Paramount se rozhodlo vydat nejen obnovenou, ale také kompletně přestříhanou verzi třetího Kmotra režiséra Francise Forda Coppoly. Cílem je umožnit tvůrcům dosáhnout své původní vize pro závěr… (více)