Suprkůl.(13.5.2008)

Lepší než jsem čekal. Iron Man nemá ani poloviční ambice Temného rytíře, je to "jen" vcelku staromódně pojatý comics se skvělým hlavním hrdinou a velmi dobrým obsazením. A mně to opravdu stačí. Těším se na dvojku.(7.9.2008)

• RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire.(2.1.2010)

Jako milovnice komixů jsem u téhle adaptace vrněla blahem jako malé kotě, no vážně. Není pochybo tom, že je jedna z nejlepších. Roberta moc nemusím, přesto když teď tak přemýšlím, nevím, kdo jiný by se mi do té role hodil. Jeff byl skvělej záporák a Terrence úžasnej parťák, jojo, toho já zase můžu až moc. Gwyneth opět moc mile potěšila a jedinné, co mě v tomhle filmu nudilo, byl úvodní konflikt s teroristy, jinak super!(7.8.2008)

Scénář: Mark Fergus, Hawk Ostby, Art Marcum, Matt Holloway .. Jon Favreau snesl zlaté vejce, překopal nejednu scestnou prognózu tolika „filmových znalců“ (tímto zvláště zdravím dvorního experta pana Beguivina ;-)) a především pobavil. Iron Man se skutečně skvěle ro(dí)zjíždí, uprostřed lehce zvolní a ke konci ještě sklouzne do nejzajetějších žánrových klišé, ale utahuje si po celou dobu jak z nich, tak ze sebe sama, takže očička se přivírají a odpustí i tu slabší závěrečnou metalickou ruční bitku. Je totiž o dost lepší, když Iron Man otevře hubu, než když sevře pěsti. Obojí sice jiskří, jenže dialogy - oproti dobře vyvedené, přesto nijak ohromující akci - mnohem výrazněji. Robert Downey Jr. jako cynický zbrojní génius-sukničkář je bezesporu excelentní volbou a totéž bych si dovolil říct i o obsazení Gwyneth Paltrow. Celkově jsem někde mezi tou čtverkou (scénář a podařené naroubování na problémy 21 století) a trojkou (je tam pořád dost stupidity). K již vyřčenému zvolání „žádám víc“ bych se vlastně také mohl připojit, ale vzhledem k výdělkům si v hodnocení trochu nadsadím - s tím, že se všeho žádaného nejspíš v druhém díle dočkám(e) . Určitě za něj zase rád zaplatím. 75%.(5.5.2008)

• - Stan Lee roku 1963 přišel s myšlenkou nového hrdiny, kterým měl být typický úspěšný kapitalista. S tímto konceptem přišel úmyslně v období Studené války. Nový hrdina měl reprezentovat americký vývoj. Tak vznikl příběh Tonyho Starka – amerického průmyslníka, velmi úspěšného prodejce zbraní. Lee se později nechal slyšet, že tímto pojetím šel proti zajetým kolejím komiksových hrdinů a že věřil, že se Iron Man ujme. Jako inspirace pro charakter Tonyho Starka posloužil Howard Hughes. (Danny F.)

• - Režisér Jon Favreau dostal při výběru hlavního hrdiny volnou ruku. Vybral si Roberta Downeyho Jr. protože je stejně jako filmový Tony Stark trochu zkažený. (Rodriguez)

• - Stark (Robert Downey Jr.) nosí ve filmu hodinky Bulgari Diagono Phases de Lune z růžového zlata v hodnotě 24 000 € a Bulgari Diagono Chronograph. (Roland Sands)