I přesto, že se jedná o komiksovou postavu, myslím, že Tony Strak bez obleku nemá žádné nadlidské schopnosti. Tak jak mě někdo vysvětlí, že pád tak ze sto metrů (hned na začátku v tom prvním šrotu z jeskyně) přežil téměř bez škrábnutí? Myslím, že i v komiksových filmech by se mohla dodržovat určitá dávka reality.(15.5.2011)

Film, ktorý vám rozžiari srdce. Síce doňho nenapumpuje adrenalín, ale získa si vás tým, aký je sympatický, filmársky poctivý, hravý a výborne obsadený. Železňák má presne to, čo Transformerom chýbalo. A naopak. Ale dokonale fungujúca chémia medzi Robertom a Gwyneth, spolu s tým, že z plátna sála pohoda a zábava pri natáčaní, to sú veci, ktoré za Bayove perfekcionistické trikové orgie nevymením. Skutočne nie. Iron Man je síce nie celkom dokonalý, ale veľmi príjemný prológ k tohtoročnému popcornovému letu. Veľmi tomu želám úspech a veľmi chcem druhý diel. "Next time, honey." ;-)(1.5.2008)

Suprkůl.(13.5.2008)

Hračička Favreau a herecký génius Robert Downey Jr. stvořili comics, který asi nesedne těm, kteří očekávají od každého popcornově laděného filmu podle papírových sešitů jízdu á la X-Men 3, ale naprosto uspokojí ty, pro něž je božím dárkem jakýkoliv náznak béčkové poetiky (kování Mark I, prakticky celá část v Afghánistánu) a nekontrolovatelná nálož vtípků, z nichž nadšení pro právě odváděnou práci čiší na sto honů. Mezi Starkem a Pepper Potts to navíc setsakramentsky jiskří a kdybyste se mě v tuhle chvíli zeptali, jaké společnosti bych chtěl šéfovat, řekl bych bez přemýšlení Stark Industries. A to si piště, že bych nechtěl mít na dvěřích napsáno Obadiah Stane, ale Tony...(29.4.2008)

Tímto se pravděpodobně rozjíždí nová marvelovská série. A bude velkolepá. Píšu bude, protože se mi zdá, že zde tvůrci ještě tolik na akční pilu netlačili. Ano, jsou tu scény, které jsem polohlasně okomentoval: "No do prdele, tak tohle bylo hustý!", a o ironmanovský zlatotitanový oblek píšu Ježíškovi už teď, ale přeci jenom tu je akce rozložena velmi střídmě. Film se spíše zaměřuje na netradiční vznik hlavní postavy, je poměrně hovorný a místy též šablonovitý. Vizuální efekty působí hodně dobře, avšak nečekejte scénu, která vás vytrhne ze sedačky, vymete s vámi schodiště a rozcupované vyplivne zadními dveřmi u kontejneru. Z hlediska efektů a akce možná mírně zdrženlivé, ale jsem přesvědčen, že právé "železné" peklo nám bude představeno v díle druhém. Co však dělá snímek ukrutně sebevědomým a zábavným, jsou herecké výkony. Iron Man bez Roberta Downeyho Jr. by byl jako Ironhide bez svých turbokanónů. Downey má viditelně obrovské charizma a občas kromě střel vypálí nějakou bomba hlášku, Paltrow působí velice příjemně, Bridges zase killerovsky chladně. Produkce je monstrózní, parádně vypadají Starkovy hi-tech věcičky: rozmlouvá se svým robotem Trubkou a ve futuristické dílně můžete zakopnout o nejrůznější stroje, projektory, či hologramy, tohle fakt žeru. Pěkně si to tvůrci oťukli (škoda průměrného, místy nepřehledného finále), počkají si na výdělky a za dva roky vysmahnou akcí nadupaný druhý díl, věřím tomu. Těšil jsem se a jo, jsem spokojen. Kruci, mít v šatníku jeden takovej golemovskej vohoz... 185 miliónů dolarů(rozpočet)/580 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(2.5.2008)

• - V době natáčení nebyl scénář zcela dokončen. Příběh a akce byly kompletní, ale dialogy se doplňovaly přímo při natáčení. (HellFire)

• - Spoiler: Brian Bendis napsal pro Nicka Furyho tři stránky dialogů, ze kterých si štáb vybral nějlepší větu. Aby se vše udrželo v tajnosti, byla scéna natočena jen s nezbytnou posádkou a vymazána ze všech upoutávek, aby se objevila až ve finální podobě filmu. (HellFire)

• - Do některých kin byl snímek dodáván pod jmény "Bell" a "Debonair". (HellFire)