Iron Man pro mě představuje zvláštní kombinaci precizně odvedeného žánrového filmu a ozvláštněného žánrového filmu. Do první kategorie patří víceméně všechny scény akce, "outdoorového" létání a popisu aktivit padoucha, které mi technicky de facto nevadily (ani proklamovaná "statičnost") a užíval jsem si je, ale nenabídly mi nic - z neoformalistického hlediska - opojného. Naopak všechny montážní sekvence z dílny, kde Stark jen pracuje, pracuje a pracuje, byly pro mě trochu jako zjevení a dokázal bych se na ně koukat neustále. Stejně tak jiskřivé scény mezi Starkem a Pottsovou... To byly ty ozvláštňující okamžiky, kvůli kterým se na filmy tak rád koukám a pro které tento workoholický film (jak jim s Tetsuem říkáme - v poslední době se množí, hurá) budu mít vždycky rád a koupím si ho na DVD. Není to kvůli vtipům nebo charizmatu (nepopiratelném) Roberta Downeyho Jr., ale čistě kvůli opojnosti a drzosti stylu... a vyprávění.(7.5.2008)

Kecací část ušla, leč mohlo být mnohem lépe - každopádně klišé-neklišé s Paltrow mi nebylo proti srsti a to už je co říct. Akce pomálu, chtělo by to minimálně další hodinku čistě jen Iron Manových zásahů v poušti proti ošklivým chlapcům z východu - světélkující hyperpohlazení nemá chybu. A Robert? Takhle má vypadat hlavní postava čehokoli - neskutečně přitažlivá charismatická prdelka, ať už v obleku či bez. Chci ještě.(3.5.2008)

Robert Downey Jr. is Iron Man. Bez něj by byl tenhle film skutečně jenom rutinérský kovošrot, ale díky němu, Gwynneth Paltrow a Jeffu Bridgesovi je to překvapivě chytlavý a sympatický snímek. Samozřejmě, těžko nevidět, jak Favreau a spol. za Downeym těžkopádně vlají všemi těmi bum-bác akčními scénami bez nápadu. Ale stejně jsem se s výjimkou závěru touhle pitomůstkou bavil jako už dlouho ne. Marvel by měl možná vsadit na silnější režisérské individuality a lepší scénáře, nicméně i první X-Meni působí poněkud těžkopádně... rád si počkám na další Starkův přílet.(4.5.2008)

Jako milovnice komixů jsem u téhle adaptace vrněla blahem jako malé kotě, no vážně. Není pochybo tom, že je jedna z nejlepších. Roberta moc nemusím, přesto když teď tak přemýšlím, nevím, kdo jiný by se mi do té role hodil. Jeff byl skvělej záporák a Terrence úžasnej parťák, jojo, toho já zase můžu až moc. Gwyneth opět moc mile potěšila a jedinné, co mě v tomhle filmu nudilo, byl úvodní konflikt s teroristy, jinak super!(7.8.2008)

Mám pocit, že dnes se z motivů, jež byly dříve vedlejší, stávají motivy hlavní. Zatímco klasický Hollywood se hlásil k rodině a Nový Hollywood vydělil striktní prostor mezi rodinou a prací, tak v současnosti (Až na krev, Michael Clayton, Bourne) se už jen pracuje. Tony Stark rodinu nepotřebuje, povídá si se svými přístroji, a na sex má děvky. „Hravost" se stává hlavním poznávacím znakem filmu. ____ Kde je problém? Iron Man v poslední půlhodině touží rozvíjet a zakončit herojské drama, ale nejde mu to, protože na to nemá zkonstruované základy. Celá ta cynická a nekomiksová předchozí část sešitá z kulturních a politických odkazů nemá parametry „velkého příběhu" a svého hrdinu opouští v tom nejhorším momentě. V momentě, kdy se divák dožaduje katarze. ____ Ale na rovinu. Který úspěšný blockbuster má natolik zajímavou postavu, že si může dovolit tak „katastrofálně" starosvětský akční scény a relativně plochou story, aniž to kohokoliv popouzí? Tony Stark is a mad genius, and I want to get drunk with him!(10.9.2008)