Iron Man 3

• USA Iron Man Three (více)
USA / Čína, 2013, 130 min

Režie:

Shane Black

Předloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks), Larry Lieber (komiks) (více)

Scénář:

Shane Black, Drew Pearce

Kamera:

John Toll

Hudba:

Brian Tyler

Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Ben Kingsley, Paul Bettany, Rebecca Hall, Guy Pearce, James Badge Dale, Jon Favreau, Stan Lee (více)

Bohatý průmyslník Tony Stark kdysi změnil ve svého nepřítele talentovaného vědce Aldricha Killiana. Ten pak zasáhne do jeho života ve chvíli, kdy začne USA zotročovat sérií vražedných útoků terorista Mandarin. Spojení mezi záhadným teroristou a vědcem musí Tony odhalit během pátrání, které ohrožuje nejen jeho vlastní život, ale i bezpečnost prezidenta a státu. Protivníci totiž mají k dispozici geneticky modifikované mutanty, kteří dotekem taví kovy a příležitostně vybuchují. Když Mandarin zničí Starkovo sídlo a většinu techniky, je Tony zahnán do kouta a bude nucen přežít pouze prostřednictvím svých vynálezům a při ochraně svých nejbližších se bude muset spolehnout jen na svou geniální mysl a instinkty. Při odvetě ho neustále trápí nezodpovězená otázka. Je on sám součástí svého obleku, nebo je oblek pouze součástí jeho samého? (TV Nova)

dr.fish

Ani třetí díl není vyloženě průšvih: Robert Downey je přibržděný ve svém nesmyslném blekotání a rádoby vtipných souvětích, takže je čas soustředit se na příběh. Scéna, kdy mu zlikvidují dům je referenční. Závěr už má bohužel rysy současného Hollywoodu- nepřehledná divoce se řítící akce, která je ale úplně zbytečná. Tendence zahrnout diváka efekty je kontraproduktivní. Takže čtvrtá hvězda nebude. Dokonalý Ben Kingsley, který měl mít hlavní roli! 60% ()

mortak

Proč to nešlo natočit jako jeden sešit z série? Stačilo by v prvních pěti minutách zničit Starkovo sídlo, poslat ho najít jeho kutilske inženýrské Já do Tennessee, a pak zachránit svět a svoji milou. Jenže tady máme napojení na svět Avengers (Starkovo trauma neslouží jinak k ničemu), či zbytečné postavy (Favreau, Hall), a tak se první půlhodinu všechno pomalu rozehrává, aby se to ve zbytku filmu pomalu hazelo do koše. Why so serious? ()

Thorn

Poté, co si ve svém druhém filmu Iron Man sáhl na dno, jsem ve skrytu duše doufal, že se ve svém třetím dobrodružství dokáže od toho dna odrazit a triumfálně vystoupat až k výšinám. Bohužel se však k mému velkému zklamání stal pravý opak. Iron Man se totiž ve třetím díle propadl do ještě mnohem hlubší žumpy, než jak tomu bylo v předchozím filmu. Problém nastal už na začátku, kdy jsem si uvědomil, že přestože se právě dívám na závěr trilogie, tak tu vlastně není moc co uzavírat. Jak už jsem totiž psal v recenzích na předchozí díly, Iron Man nikdy neměl žádné propracovanější dějové linie, žádný vnitřní konflikt, který by se musel řešit, žádný souvislý děj, který by spěl k nějakému vyvrcholení. Na konci minulého dílu se dal Tony dohromady s Pepper. Tím byl byla jedna záležitost uzavřena. Odhalení jeho skutečné identity Tonymu zjevně žádné velké problémy nepřineslo a použitím nově objeveného prvku vyřešil také svůj problém s otravou z obloukového reaktoru, který má v hrudi. Všechno je tedy v nejlepším pořádku a hlavní hrdina se může v klidu válet doma a o nic se nestarat. Hm, to asi není úplně nejlepší výchozí pozice pro epické zakončení trilogie, že ne? Právě proto se na scéně objevuje nový zloduch. Tím je tentokrát obávaný Mandarin. Problém je však v tom, že divák, který nezná komiksovou předlohu, vlastně nemá vůbec žádný důvod myslet si, že zrovna Mandarin by měl být něčím víc než jen dalším otravným zlosynem, se kterým se Tony vypořádá šmahem ruky. Tvůrci to zřejmě chápali taky, a proto nám sem přidali ještě jednu dějovou linii. A to nanejvýš osobní. Tony je totiž po bitvě v New Yorku v těžké životní krizi. Nemůže spát a když spí, tak má noční můry. Chvílemi dokonce nedokáže vydržet bez ochrany svého brnění, protože najednou začal řešit jednu velmi palčivou otázku: Dělá Iron Mana jeho zbroj nebo člověk v ní? To je ale hluboký námět k zamyšlení, co říkáte? A to všechno jen kvůli traumatu z bitvy o New York. Dobře, teď bez legrace. Co to má do háje znamenat? Bavíme se tady o člověku, který byl zajat teroristy, brutálně mučen a bůhví jak dlouho držen v nelidských podmínkách někde v poušti. Pokud Tony bez větší psychické újmy zvládl tohle, jak ho vůbec může rozhodit taková pitomost jako závěrečná bitva, k níž došlo v prvních Avengers? Já vám řeknu proč. Protože Marvel se nám tu snaží vytvořit dojem, že v Avengers zřejmě došlo k nějaké zlomové události, která všechno změnila a nic už nebude jako dřív. Tak nevím, ale pokud si dobře vzpomínám, tak Tony během celé té bitvy hláškoval jako zběsilý a na závěr to ještě celé "zabil" vtípkem se šavarmou. Jeho současný depresivní stav tedy skutečně nechápu. Díkybohu to však netrvá moc dlouho, protože Tony přijde s geniálním nápadem pozvat svého nepřítele k sobě domů. Samozřejmě to skončí přesně tak, jak se dalo očekávat. Tedy že Mandarin pozvání přijme a rozhodně se nezachová jako zdvořilý host. Tím tu tak máme první opravdu zásadní zvrat a osudový zlom v tomto filmu. K onomu zlomu však nedojde proto, že by byl hlavní protivník tak mocný, nýbrž proto, že se Tony zachová jako debil. Díky své blbosti tak Stark rázem přijde úplně o všechno a spadne skoro až na úplné dno. Ovšem zatím ještě pořád ne tak hluboko jako v předchozím filmu, protože do svého brnění si tentokrát naštěstí nenachčije. To absolutní dno totiž přijde až o něco později a to ve chvíli, kdy jedna poměrně důležitá postava vyjde z hajzlu a řekne, že by tam teď asi tak dvacet minut neměl nikdo chodit. Po shlédnutí této scény jsem si najednou nebyl jistý, co se to ksakru děje. Jestli je nějaký problém se mnou či s tvůrci této zhovadilosti. Vůbec poprvé jsem byl odhodlaný odejít během filmu z kina. Nakonec jsem to ale vydržel a zůstal až do konce. Tam už se to ale moc nezlepšilo. Závěrečná akční sekvence je sice vskutku velkolepá, ale ve své podstatě naprosto nesmyslná. Nebylo by snad lepší vyrobit si jedno pořádné brnění speciálně navržené pro boj s Extremis (viz komiksová předloha), než vzít do boje x brnění, které pro podobné akce nebyly vůbec zkonstruovány a nemají žádnou šanci na přežití? Sakra, proč si Tony nesmyslně vyplýtvá celou svou sbírku zbrojí na misi, při níž ta brnění nemají smysl a budou zbytečně zničena? Já vám řeknu proč. Protože to vypadá zatraceně cool a efektně. Jak tam ta brnění jen tak poletují a různě se nabalují na hlavního hrdinu. To, že to nedává vůbec žádný smysl, je přece vedlejší, hlavně, že se to bude divákům líbit a film vydělá balík peněz. Nějak takhle zřejmě tvůrci filmu uvažovali. Proč se zbytečně namáhat a točit filmy, které mají divákům co říct, když můžeme natočit takovouto zcela vyprázdněnou a bezduchou akční sračku, která stejně vydělá fůru peněz, že ano? Iron Man 3 je film úplně o ničem. Je to triviálně jednoduchá konzumní slátanina, jejímž účelem je čistě komerční zisk. Žádné poselství, žádná kreativita, žádná tvůrčí snaha o nějakou seberealizaci a vlastní vyjádření. Samozřejmě nic proti tomu, ať si klidně Disney točí podobné přízemní škváry, ale ať k tomu prosím nezneužívá mé milované komiksové hrdiny, kteří si podobné znevažování rozhodně nezaslouží. Po Iron Manovi 3 se mi najednou otevřely oči. Už jsem pochopil, že celá tato Disneyho filmová řada směřuje někam, kam ji rozhodně následovat nechci. Bohužel jsem u toho však ještě nějaký čas zůstal a viděl tak filmy, které bych dnes klidně oželel. Jo a ještě na závěr. Ta vzletná věta: "Jsem Iron Man". Myslím, že ani sami tvůrci dost dobře nechápali, co tím vlastně chtějí říct. Alespoň, že to ten borec po sobě spláchl. I když se tam tak dvacet minut nebude dát jít. () (méně) (více)

Baker

Iron man3 je guláš. Nedrží to moc pohromadě, ale je v něm všechno. Nemá ucelený ksicht jako první díl, ale bere si hodně věcí z Avengers - reaguje na události v New Yorku, hodně humoru, hodně akce a navíc trailery vykecávají jen prvních pár minut. Fáze 2 vykročila zajímavým směrem. ()

URBAN

Marvel konečně podlehl temnému stylu a.k.a DC comics a zvládl to bravůrně navíc si pořád zachoval svůj " nadnášivý styl " což mám u MARVELu rád navíc Mandarin vážně válel takže pokud nemáte chřipku jako já tak určitě vyražte do kina !!! Olé Olé OLé ( 6.5.13/MAC , 7.9.13/MAC ) ( 28.3.18/TV ) ()

Madlenka26

tak jsem po dlouhé době zavítala do kina a udělala jsem správně. Poslední díl pana Starka byl boží. Plný dobrého vtipu, který podtrhl atmosféru, plný akčních a nutné podotknout skvělých scén a neodolatelného Roberta. Poprvé se mi líbily americké vtípky. Často jsem se neudržela a smála se jak pako na celé kino. Nemám co vytknout z kina ve 3D jsem odcházela nadšená, jen škoda toho konce, to moje filmové srdíčko trochu zaplakalo. ()

markyz.

je tam komiks, je tam akce, je tam vtip ( a to pořádná dávka ), je tam drama, je tam napětí, je to marvel.. tak co si tu budem nahlávat, že jsme filmoví odbornící, když ten film nám dal všechno co sme chtěli... ()

eisha3

Tenhle Iron Man je suverénně nejlepší - vyzrálejší, dospělejší, akčnější, napínavější, vtipnější. Byl to právě humor, který filmu celou dobu dodával neuvěřitelnou jiskru. A to je to, na co jsem se posledního půl roku tak těšila - až se pohodlně posadím do sedačky v kině, podívám se na trailery a reklamy, a pak už jen budu na tváři mít hrozně přiblblý úsměv. Ten mi naskočil už při úvodní písničce od Eiffel 65 a pustil se mě snad až po opuštění sálu. Je pravda, že záporák Guy Pearce se svými schopnostmi mě koneckonců až tak moc nebavil. Za to Ben Kingsley (kterého jsem z nějakého důvodu vůbec nepoznala) odvedl svou práci na výbornou. ,,Lesson number one: Heroes, there is no such thing." Iron Man je jedna z mých TOP komixových postav. A je to právě kvůli téhle filmové sérii s Robertem Downeyem Jr.. Ten mu svým charizmatem dodal něco, co navzájem tvoří už neodmyslitelnou součást. A Jarvis? Ach. ()

E=mc2

Je to niekde medzi 3 a 4 (VĎAKA POMO ZA MOŽNOSŤ HODNOTIŤ AJ POLOVIČNÝMI HVIEZDIČKAMI. VEĽMI SI TÚTO NOVÚ FUNKCIU na čsfd.cz UŽÍVAM!) Zachraňuje to výkon Roberta Dolného Juniora. Tak isto skvelý Ben Kingsley a jeho krásny cockney prízvuk ( pekné že fandí Liverpolu na okamih sa v telke mihne Škrteľ) je naozajstným odľahčením v tomto filme. Dej je ľahko čitateľny s množstvom klišé. Myslím že výskum na ktorom pracovala čo sa týka regenerácie mal byť ukázaný do dôsledkov. Úvod je násilne scenáristickou konštrukciou ktorá je tam len na to aby fungoval zbytok a vysvetlil tak o čo vlastne v deji pôjde. Myšlienka o tom že teroristi sú výmyslom niekoho iného je síce prevarená a je poúknutá v štýle pretrápneho amateréskeho dokumentu zeitgeist..ale do príbehu sedí. Nereálnosť videií je napokon vysvetlená, pretože ak by ten vizuál tých teroristických príhovorov mal byť reálny tak je to otrasné. Sklamal vizuál, rozbúraný Starkov dom je jasná atrapa, kulisy a kamene sú šutre z polystirénu, podobne ako digitálne more na konci -nechutný green screen. Scenáristicky veľmi zlé, tlačenie na pílu, hlášky v poho ale je tam toho tak veľa až je to neprehľadné. Všehochuť niekedy škodí a to bolo aj problémom tohto filmu. Hudba je totál vykrádačka Zimmera. Ale človek sa pri filme nenudí - pasáž so zoznámením sa s mladým hrdinom je zaujímavá ale umelá, hlavne to ako sa prvý krát stretnú je absolútne nereálne - skoro ako z nejakého seriálu. Tento film je nevyvážený vo svojich častiach, no nenudí až tak ako by mohol. Preto 3 a 1/2 POMO je proste úžasný. ()

Pája=)

Skvělý začátek. Vtipné dialogy, napínavá zápletka, spousta emocí. Druhá půlka ničí vše na čem je celý film postaven a co předjímal. Jakákoliv vážnost filmu je pryč s identitou záporáka. Místo emocemi nabitého finále dostaneme groteskně pojatý mišmaš plný CG postaviček. Celou atmosféru podtrhujou vtipné průpovídky Tonyho v době kdy by měl být zcela na dně. Snad příště Tony. :) ()

reky

"Yo listen up here´s a story about a little guy that lives in a blue world..." Začátek to slušně nakopnul a tempo vydrželo až do konce. Jednoznačně se jedná se o nejlepší díl série. Ubylo místy až zbytečných šaškáren z dvojky, které nahradily ve většině hodně povedené a přesně načasované gagy. Akce zábavná, příběh taktéž, takže je to za silnější 4*. ()

Sabrewulf

Buď jsem očekával nástup Iron Mana za doprovodu AC/DC (ten průjem hrající v úvodu se k němu opravdu nehodí), Cameo někoho z Avengerů, nebo zapamatovatelnější a nápaditější akční scénu (a že tam potenciálu bylo), nicméně NĚCO mi tam prostě chybělo. 3D bohužel strašné - nemyslím hloubku prostoru (třeba pád z letadla vypadal skvěle) - jde spíš o akci, která byla tak rychlá, že byla ve 3D z 80% nekoukatelná a totálně nepřehledná. Zklamání. Asi jsem moc namlsaný z Avengerů. ()

alchac

Nikdy bych nevěřil, že z jakékoliv marvelovské předlohy se dá vytvořit film, který mě bude schopen bavit tak dokonale, jako se to povedlo trojce Iron Mana (jako zarytého fandu DC mě kdokoliv z té plejády bezkrevně působících, přes kopírák dělaných "superhrdinů" od Marvelu dokáže už na první pohled opravdu hluboce nasrat). A přitom k tomu zjevně stačilo jenom svěřit scénář a režii autorovi Posledního skauta - holt kdo umí, ten umí. Tak jen doufám, že se marveláci poučí a i v budoucnu ve svých filmech upustí od naprosto nestravitelných a značně debilních přehlídek bezpohlavních modelů v přiléhavých trikotech, které si podle mě dokáže vychutnat pouze poměrně nepatrná část (cca 4 %) mužské populace a vydají se směrem, který právě vytyčil Shane Black. Rovněž doufám, že Kingsley za Mandarina dostane nějakou cenu, protože něco takového se jen tak nevidí :o) ()

panMartin

Pro mě zklamání. Zdlouhavé a místy silně nudné. Iron Man je moje nejoblíbenější postava z Avengers, ale tohle byl úkrok špatnou stranou. Opravdu takhle dobré hodnocení ?? Tak tomu nerozumím?? Tony Stark mi začal být sympatický, ale jako celek je pro mě Iron Man 3 zklamání. Všude jen létají kusy železa. Příběh, scénář jsou na palici, jen ty efekty se povedly ale to není v dnešní době těžký udělat. Hodinu po skončení filmu už si skoro nepamatuju, o co tam šlo. Dojmy strašně rychle vyprchávají. Hlavně, že to prachy sype. Pro mě tak zůstane nejlepším iron manem jednoznačně jednička. Jsem zvědav na další dvě Marvelovky v tomto roce ale moc tomu naděje nedávám. ()

tomeek

Pekelně potemnělý Iron Man s minimem přehnaně ukecaných scén, jak tomu bylo v předchozích dílech (pustil jsem si zpětně všechny a začíná to rozčilovat - hlavně v dabingu). Efekty vynechám, ty jsou skvělé, děj je sice dost roztříštěný a je tam toho tolik, že se možná člověk chvilku nebude orientovat, ale závěr je efektní a bavil jsem se celou dobu. S komiksem Iron Man: Extremis to má pramálo společného a celý ten vznik látky mi ve filmu přišel dost neobratně vysvětlený, ale nová postava Mandarina a jeho překvapivé tajemství bylo skvělé a jen dokazuje, jaký je Ben Kingsley pán. Guy Pierce po dlouhé době konečně vypadá ve filmu normálně a hraje to taky skvěle, spousta skvělých momentů, spousta skvělých akcí, a tak dále. Po třetím Iron Manovi přemýšlím nad celkovým smyslem Avengers. Stačí Hulk, Thor a Iron Man a pošlete na nás, co chcete. Nikoho jiného netřeba, Tony je totiž totální badass. Nejlepší Marvelovka poslední doby. ()

LukeUp

Co k tomu říct, Downey je hláškující bůh, Iron Man je výborná záležitost, která s každým dalším dílem ještě víc dozrávala. Mohlo to vůbec dopadnout špatně? V žádném případě! ()

Nivenx

Konečně se série Iron Mana zvedla, ale nějak obzvlášt' silně tedy ne. Oproti druhému dílu, lepší záporák, příběh i režijní práce. Shane Black je opravdu lepším hráčem se železem než Jon Favreau a tady to dokázal. Konečně jsem se u Iron mana nenudil a dokonce jsem si to do konce užil. I když tuto sérii nemusím, tak jsem spokojený. 70% ()

ProfesorLotr

Spiderman, Batman, Thor a všichni ostatní dostávali parádní záporáky, kteří jsou možná slavnější, než samotní hlavní hrdinové. SPOILER Jenom chudák Tony neustále schytával takové nevýrazné nesympatické patolízaly. Až do tohoto dílu. Hned jak jsem viděl Kingsleyho v traileru, říkal jsem si, že tohle bude jeden z nejlepších padouchů v dějinách zfilmovaných komiksů. Všechno krásně odsýpalo a vypadalo to, že to nebude mít Stark opravdu lehké. A co nevidím. On vlastně žádný Mandarín neexistuje, což mně trochu zklamalo a naopak potěšilo, že je to jiný pohled na superhrdinovské filmy a je to poměrně originální nápad. Celý film je výrazně lepší, než předchozí dva. Moc se mi líbily scény, když vstupoval Mandarín do televizního přenosu a též byly pěkné pasáže z Tenessee. 83% ()

Marvel našel nového superhrdinu

Marvel našel nového superhrdinu