Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2016, 115 min

Nejlepší marvelovský origin.(26.10.2016)

75%(20.1.2017)

Po Sherlockovi je tohle nejlepší výkon, co jsem od Cumberbatche viděla. Jeho Stephen Strange je schopný, inteligentní, sexy (hmm, ta bradka a našedlé vlasy mu sednou) - a proto arogantní. Během filmu se ale jako postava posouvá a začne být divákovi víc a víc sympatický, což vyvrcholí jeho originálním způsobem záchrany světa. A proč jsem začala Cumbebatchem? Protože na něm film stojí a Benedict tomu dává všechno. Jeho charisma a vizuál magie jsou dvě věci, které pro mě dělají z Doctora Strange jeden z nejlepších marvelovských filmů. A ta magie vypadá skvěle (pokud se vám líbila magie ve Warcraftu, tak tady si budete libovat)! Je efektní, logická, a ani na chvíli není laciná. Hlavně "astrální" projekce jsou hodně tripové. Zápory... jsou klasické marvelácké (já se divím, že ani po těch letech nejsou schopni s tím něco udělat): možná až příliš mnoho vtípků, takže u závěrečné bitky necítíte tíhu situace, nevýrazný záporák (i když Mads Mikkelsen tomu dává maximum, co mu scénář dovolí), opakování už viděných postupů. 80 % a bez problémů si tenhle film kdykoli dám znovu.(26.10.2016)

Kde byl tenhle film, když k nám přišlo New Age!? Asi se holt musím smířit s tím, že vizualita dnes spíš než práci s mizanscénou znamená kaleidoskopické skládání obrazu. Ač jsem z tohoto komiksového univerza viděl sotva polovinu filmů, jedno mi pořád nesedí. Superhrdinové by si mohli založit pomalu Twitter účet, dimenze pořádají dny otevřených dveří, vše se odehrává v jednom světě, který byl několikrát téměř zničen, a přesto pokaždé funguje normálně dál jakoby nic. Z veškeré snahy o homogenost tak čpí spíš silná sitcomová pachuť. Která ovšem u Doctora Strange vadí jednoznačně nejméně. PS pro druhý díl: Když už to cpete do 3D, zkuste nemít půlku filmu v detailech na ksichty. Pro Dallas dobrý, v IMAXU celkem sucks.(10.11.2016)

V sále žasnu, jak kupodivu nejde o kopírku Tonyho Starka v sherlockovském hávu, minimum klišé navzdory hollywoodskému schématu, fajn motiv času, uvěřitelný charakterový vývoj i křivka učení, vynalézavé použití scenáristických kliček i triků a lá Počátek na steroidech, vtipné tumory, vychcaná výmluva v podobě "ne všechno musí dávat smysl". Na záchodě zapomenu, že jsem vůbec něco viděla. Holt prokletí marvelovek.(12.12.2016)

• - Ulice, ve které se nachází londýnská svatyně, je Baker Street. Ve stejné ulici sídlí postava Sherlocka Holmese, kterého Benedict Cumberbatch rovněž ztvárnil. (alouch)

• - Tvůrci doktora Strange (Benedict Cumberbatch) Stan Lee a Steve Ditko se nechali inspirovat vzhledem hollywoodského herce Vincenta Price, postava doktora nese dokonce i prostřední jméno tohoto herce - Stephen Vincent Strange. (cihlenka)

• - Mezi závěrečnými titulky a po nich nalezneme dvě dodatečné scény. (necisty)