Patrola

End of Watch

Patrola

Krimi / Thriller / Drama

USA, 2012, 108 min

Zase jednou nabušenej Ayer. Pěkná syntéza sympatickejch herců, vtipnejch osobních a napínavejch profesních story, a precizního technickýho balení. Víc podobně levnejch bijáků, který se nebojej bejt až na pár drobností ve finále nekompromisní.(5.11.2012)

,,… PROMIŇ, NATÁČÍM…. TOHLE JE MOJE PRÁCE. NĚKDO MĚ ZNÁ JAKO BRIANA. NEBO TAYLORA. ALE TADY JSEM STRÁŽNÍK Č. 2 BRIAN TAYLOR“….. /// Jen tak na úvod - Training Day byla pohádka, která u ,,Fr“ (lehce) propadla. A Patrola …mě celkem dlouho připadá jen jako další díl z vyprávění, že i policajt je jenom člověk. Natáčej se poldové (to je moje dobrá žena, to jsou naše dobré děti, to je moje sestra Anna, červená se jako kvítek. Zatím žije neprovdána, stará se nám o dobytek. Seznamte se …. (no však ti důvtipnější už věděj)). Ale natáčej se i Mexikánci (tak jako slunečnice…. no až taková poetika to není…). Důležitý je, aby se VŠICHNI TVÁŘILI PŘIROZENĚ!! A ty sračky co melou kolem, aby vypadaly jako obvykle, teda žádnej naučenej divadelní text. Ty vole – to fakt musíte ukazovat všechno? (ne píchání mě nevadí, ale ty kydy vo hovně mě iritujou….). Naštěstí jsou tady kurevsky ZAJÍMAVÝ ZÁŽITKY z patrol (to je skoro jako v těch filmech…). Přemejšlím, proč nenatočej celej film jen vo práci … a najednou….ŠACH MAT! A kurva! Tak jo. Ten ,,šťastnej“ konec – to se jen tak nevidí. Závěr mě zarazil do sesle a probudil emotivní emoce. Možná je to laciný, ale dohnal mě až ke 4*. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Píšu referát o výbavě Los Angeleskýho policajta. 2.) Dostal jsem nabídku dělat kameramana pro Curdside gang (…jo, jsou to ty tmavší…). 3.) Jedna rozklepaná kamera na jeden film se mi zdá bejt žalostně málo. 4.) Thx za titule ,,mireczech11“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ **(18.11.2012)

Rozpočet $7miliónovTržby USA $41,003,371Tržby Celosvetovo $55,763,961Tržby za predaj Blu-ray v USA $9,509,469 //počet predaných kusov 420,686Tržby za predaj DVD v USA $16,054,436 //počet predaných kusov 883,483║ Režisér David Ayer je thrillerový žralok, jasný dravec v týchto žánrových vodách, a zas sa prekonáva a ponúka strhujúcu policajnú jazdu, kde nechýba dávka silného atmosférického špinavého napätia, drsnej akcie, vypätých momentiek, úplne to strhlo /100%/(6.7.2013)

"Patrola" zpřítomněním kamer učinila z centrální dvojice policistů hrdiny jejich vlastního žánrového filmu. Díky oslovování kamery a předvádění se před jejím objektivem se snímek přesouvá z invazivně-dokumentární estetiky reality TV do sféry exhibicionistické ichformy YouTube videí, jejichž aktéři se stylizují do vlastního nadreálného zrcadlového ideálu. Zvolená forma navíc výmluvně koresponduje s motivem nezdravé siláckosti obou hrdinů. Znepokojující nedospělost centrálních postav ukazuje, že odznak je pro ně jen vstupenkou do bájné říše žánrových gerojů a pistole garancí moci i příslibem dobrodružství. ___ Více v recenzi pro Cinepur.(24.2.2013)

Film přepínající mezi POV perspektivou a "klasickým" snímáním z ruky, mezi zaujetím / policajtským sentimentem a odtažitým sledováním podivných týpků, pro něž je služba adrenalinovou jízdou (a značně je poznamenává). Akční scény jsou brilantní a musím přiznat, že jsem už dlouho necítil tak intenzivní napětí (Tropa de Elite?) - kombinace osobní perspektivy a syrové digitální kamery funguje skvěle. Stejně jako všední dialogy obou hrdinů plné LA dialektu a přízemnosti. Horší je to s pokusy o pohled do soukromí, v nichž se POV působí trochu nekoncepčně a rušivě, často jako by spíš mělo zakrývat dost banální fráze. Přitom Patrole nečiní potíže tenhle sentiment několikrát výtečně shodit. Bohužel to lavírování mezi ironií a fascinací se nejvíc podepíše na závěru, který má našlápnuto k velkým věcem, nakonec ale zase polopaticky zopakuje to, co by nepřehlédl ani slepý... Za skvělého Gylenhaala, "nedořešený" motiv viny a několik parádně trefených momentů (závěrečný shoot-out, scéna s prohledáváním baráku "stařeny") hodnotím, jak hodnotím. P.S. Zajímavé by bylo srovnání "způsobů snímání" ve vztahu k tematicky příbuzným Stoneovým Divochům!(5.11.2012)