E.A. Poe: Podivný experiment

• USA Stonehearst Asylum (více)

Hrdinou filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward, který na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost" každého pacienta respektovali: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?" Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba", jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná... (Bontonfilm)

ghatos

Poslední třetina je slabá. Dá se říct, že scénář praskl pod tíhou předcházejících chybiček, i přesto to bylo svižné a zábavné. Závěrečný twist byl vlastně zbytečný - vzhledem k tomu, co se tam řešilo. 64%. ()

Autogram

Byť psychiatrickým pacientom v 19. storočí nebolo med lízať. A vlastne ani doktorom. S tým súvisiaci prvý zvrat, hoci prichádza vo filme celkom skoro, je rozpísaný aj v oficiálnom obsahu, takže vo filme nie je efektívny a nevyvolal vo mne žiadne prekvapenie. Zase som raz doplatil na čítanie obsahu, ktorý písal nejaký nepriateľ filmu. Keď si to aj odmyslím, zvyšok filmu nie je zlý, ale ani mimoriadny. Mučenie pacientov alebo nepacientov stredovekými metódami liečby už dnes nezaujme, zaujímavé bolo skôr herecké obsadenie, tentokrát hlavne to mužské. ()

Dagoussek

Nejdříve jsem chtěla dát průměr, ale konec mě dost překvapil a tak musím dát víc. Dřívější léčba bláznů byla šokující a dost pro mě nepochopitelná. A proto mi byla sympatičtější volná a svobodná léčba, hodně riskatní, ale osvobozující. Tady nevíte komu věřit a proto závěr filmu kdekoho i dost překvapí... ()

jefff

Výborný výběr skvělé Poovi povídky, kde již téma je značné plus. Filmaři se s ním poprali tak nějak standardně. Eliza Graves není žádné mistrovské dílo jako třeba Prokletý ostrov. Ale díky dobrému hereckému obsazení a slušné režii je to příjemně koukatelné a napínavé. Šlo to lépe, ale kdyby bylo víc takovýchto filmů nezlobil bych se. ()

Madlene

...asi bychom měli překladatele názvu do češtiny přihlásit do sanatoria....bo co totok má společného s Poem, to jsem nějak nepochopila. Supr kamera, dobrá dobovka. ()

jenik71

Výborné obsazení, kterému jednoznačně vévodí Ben Gingsley. Film má potřebnou ponurou atmosféru a jestli někdo z uživatelů CSFD předvídal závěr a pointu (pokud ovšem nečetl knižní předlohu), tak mně se to tedy nepovedlo. Tušil jsem, že úvodní scéna na přednášce bude mít později nějakou zásadní souvislost, ale takovou pointu jsem opravdu nečekal. Zajímavý filmový experiment, který stojí za to vidět. ()

DeathTheKid

Být Kate Backinsale mojí múzou, udělám pro ni cokoli. Třeba i rok bych se stranil porna, já vím, úctyhodná oběť. Vzdal bych se i sexu, ale stejně žádný nemám. A Bena Kingsleyho bych mohl uctívat rovněž stejným dílem, protože jeho herectví, to mi vyvolává filmový orgasmus! Věřil bych mu i to, že je můj otec, což je důvod, proč byl Podivný experiment koukatelný. Moc se mi nelíbila ta komornost, všude samý interiér (jako bych se cítil zavřený s těmi magory, což ale není špatně, vlastně to bylo netradičně vtahující, takže se mi to asi líbilo... bože už nevím co chci, jako ženy!!! Neeeee!!!!) a dlouhé vyústění děje. Jakoby mě to připravovalo na epický závěr, který se ale neodehrál v tomto vesmíru a tak jsem jen seděl a čekal, až to skončí. A teď se ptám sám sebe, je v tomto světě vůbec zdravý člověk? Já bych řekl, že každý je tak trochu retard. ()

giovanni3

K filmu jsem se dostal pouze skrze účast Kate Beckinsale, ale po shlédnutí jsem za to moc rád. Je zde vynikající atmosféra, která stále houstne a samotný děj postupně graduje. Scénář se chvílemi zdá jasný, ale je to jen klam, protože zde toho moc jasného není. A finále se velmi povedlo takový konec jsem tedy nečekal. Herecké výkony byly velmi povedené a to hlavně Ben Kingsley. Jim Sturgess i Kate Beckinsale si také odehráli své role kvalitně. 4z5 ()

netahlo

Naprosta bomba! Uzasny Ben Kingsley, krasna Kate a jako vzdy spolehlivy Michael Caine v hodne povedene filmove adaptaci Edgara Allana Poe. Atmosfera strhujici, nenudil jsem se ani vterinu. Vyprava, hudba, kamera - vsechno precizni. A ten konec? Lahudka. Jinak se podepisuji pod komentar Verbaluv! ()

FIBO

"Všichni jsme svým způsobem blázni..." Kingsley opět svým výkonem dokáže i méně zajímavé filmy držet nad průměrem. Psychiatrická léčebna s temnou minulostí je nevyčerpatelným námětem mnoha více či méně úspěšných filmů. Konkrétně tady jde o zajímavé pojetí, ale konečná synopse mi kvůli literární předloze moc nesedla. Nicméně zde pracuje poměrně šikovné psychologično a divák postupně balancuje pohled na zúčastněné strany tak, že tu není nikdo vyloženě "zlý" nebo "hodný". Film některými svými otázkami šikovně reflektuje reálný život. Některé sekvence jsou zbytečně vyhrocené, ale překvapil závěr, který u tohoto typu filmů bývá buď předvídatelný nebo nesmyslný. Perfektní je zde kamera a nad průměrem se drží i hudba Johna Debneyho. U těchto filmů tohoto zaměření mě častokrát mrzí to, že pokud člověk narazí na zajímavý a neotřelý nápad, tak dříve či později nadějně rozjetý film na něčem razantně upadne a ve výsledku tak srazí celkový zážitek. Což není přímo tento případ, ale plusem může být právě výše zmiňovaný konec, kdy můžeme říct, že právě konec naštěstí není tou slabou částí, jak to u jiných filmů podobného zaměření častokrát bývá. ()

Zemi11

Přední film jinak útlého roku 2014. Pokud je kniha alespoň z poloviny tak výtečná, tetelím se radostí a nemůžu se dočkat důchodu. ()

Maynard.

Atmoška vynikající... Sice mi film od prvního momentu (nebo teda spíš od prvního vkročení do senatoria) připomínal dokonalý kousek od Mártyho - Prokletý ostrov. Zpočátku mě film dokázal uplně strhnout a vtáhnout do děje, ale postupně času to nějak opadlo a ke konci už mi to přišlo jako přeplácaná zplácanina. Určitě bych tam dal více vzpomínek Bena Kingsley, tak nějak bych se víc zaměřil na jeho přerod na psychycky narušenýho týpka. Co film drží hodně nad vodou, tak Kate Beckinsale, která je fakt sexy a navíc je tady parádně mysteriózní :o). Ten konec se nepoved, prostě se scénarista zase chtěl vytáhnout a koncem nás šokovat. Na mě to dojem neudělalo. Možná při dalším skoutnutím bude líp, ale vidím to až tak za rok. ()

herr_carter

Ještě že mě neodradil nemastný, neslaný začátek a vydržel jsem koukat dále, od momentu objevení uvězněných pravých doktorů a ošetřovatelů už napětí správně gradovalo a přiznám se,že finální vyústění jsem fakt nepředvídal ani ve snu. Hodně kladně mě překvapil herecký výkon J.Sturgesse, doteď jsem ho v žádné významnější roli nezaznamenal...............moje hodnocení = 7,5 z 10. ()

SG-1

"Máme tu vikomta, kterej věří, že má dvě hlavy a hraběte, kterej žije jako konvice na čaj." -Mickey Finn- ()

sedm.1

Nemohu si pomoct, ale přestože jsem byl ve výsledku s celým filmem nakonec poměrně dost spokojen, líbil se mi a bavil jsem se u něj, tak ve mně bohužel ale stejně převažuje velice silný pocit, že jeho potenciál tu nebyl využit snad ani z poloviny, neboť jak především prostředí, tak doba, obsazení a i samotná předloha E. A. Poa nabízeli skutečně obrovský možnosti, udělat z tohoto filmu opravdu výrazný a působivý filmový zážitek, ale nestalo se tak ani náhodou. Nejvíc mě tedy samozřejmě lákalo a nakonec i oslovilo ono prostředí odlehlého psychiatrického ústavu, což na mě opět zabralo na jedničku, já pro filmy z tohoto prostředí mám totiž neuvěřitelnou slabost, nicméně tvůrci si tu tedy určitě mohli ještě mnohem více pohrát s celkovým vizuálem onoho ústavu, který mohl být jak vychytanější, tak i zobrazen mnohem víc sleazy, tady to totiž chvílemi působilo až moc „domovsky“ a upraveně, takže mnohem více špinavosti a méně barvitosti by tu tak vůbec nebylo na škodu. Ale jinak v tomto ohledu stejně velká spokojenost. Co se zápletky týče, ta tentokrát fungovala opačně než obvykle, takže zatímco většina filmů nabírá na své kvalitě a zábavnosti postupem času, zde je film nejsilnější naopak ve své první polovině, které prakticky nemám co vytknout, zde měl film spád, zajímavé momenty, nápady a velmi záživný průběh, bohužel, postupem času ale začalo tempo postupně upadat, dostavili se i chvilky nudy, aby pak v závěru přišlo pár nečekaných zvratů, které mi ovšem příliš nesedli a spíš než šokující pocity ve mně vyvolali mírné úšklebky. Obsazení je pak na maximální úrovni, všechny tu samozřejmě válcuje Ben Kingsley, Jim Sturgess je ale velký sympaťák, Kate Beckinsale neuvěřitelná kočka a David Thewlis osvědčený máčo, takže i ostatní s ním drží krok a role pacientů jsou též vybrané zajímavě a nevšedně. Atmosféru a napětí bych pak hodnotil jako lepší průměr, na zadek sice neposadí, ale svou důležitou a výraznou roli zde jistě hrají. Stonehearst Asylum je tak zkrátka určitě dobrý film, nicméně jeho tvůrci prostě neměli tu kvalitu, aby z toho udělali film parádní, dechberoucí a možná i nezapomenutelný, neboť možnosti a prostředky k tomu měli opravdu úžasné, a o to je to pak větší škoda. Za pozornost ale určitě stojí. P.S. Mé objektivní hodnocení by bylo tříhvězdičkové, ale vzhledem k prostředí blázince musím tu čtvrtou prostě přidat! ()

coscarelli

Taak, prešiel som peknou exkurziou tohto blazinca, ale charakterom mi nepohlo.Čo je vcelku paráda.Subjektívne - nemam rád nadcasy,to som potom unavený a klesá aj miera hodnotenia. Je pravda,ze fíhaefekt sa dostavil neraz,samozrejme je to plus.Plus postavičky, opat raz skvelý vizual,ani hudobna stopa nezaostáva pozadu. Všetko pekne zosynchronizovane a prespikovane takou tou "depka"atmosférou.Ale ako tvrdím sám sebe,chcelo by to pristrihnut. ()

Sdoom

Krásně natočený, mysteriózně se tvářící thriller z velmi sklíčeného prostředí osamělého blázince. Tak kde se stala chyba? Příliš laciné a doslovné twisty, chvílemi i nuda. Forma jednoznačně převyšuje obsah, což je zrovna u tohohle filmu velká škoda. Holt Brad Anderson není Martin Scorsese. (HD, orig.) ()

charlie_ando

V pusté divočině a husté mlze, kdesi v Anglii je ztracený tajuplný ústav pro chorobomyslné jménem Stonehearst, ale není to jen tak ledajaký blázinec, protože mezi jeho chovance patří vážení členové anglické smetánky. Požehnaný čas Vánoc a očekávání vkládaná do příchodu nového století ve zdařilých viktoriánských kulisách se stanou prostředím, kde režisér Brad Andersona a scénarista Joe Gangemi rozvíjejí atraktivní námět dle díla Edgara Allana Poa a mají možnost si pohrávat s divákovou představivostí. Temné stránky lidské duše a překonané drastické postupy z historie psychiatrie jsou vděčným prostředkem k navození té správné ponuré atmosféry, která je uvolňována jen po troškách, a tak se daří udržovat diváka v lehkém napětí. Další velkou předností filmu jsou kvalitní herecké výkony čtyř hlavních představitelů. Novopečený doktor Edward Newgate (Jim Sturgess) s diplomem z Oxfordu, na kterém ještě nezaschl inkoust hledá praxi, kterou nemůže získat z učených knih. Avšak zjišťuje, že ve Stonehearst není vše dle jeho představ. Mladý lékař propadne podmanivému kouzlu zdejší atraktivní pacientky Elizy Graves (Kate Beckinsale) a naopak je zmaten z nasvou dobu neortodoxních léčebných postupů zdejšího výstředního ředitele Silase Lamba (Ben Kingsley). Postupem času zjišťuje, že právoplatný ředitel Benjamin Salt (Michael Caine) hnije se svým personálem zamčený ve sklepení a vládu nad životem převzali jeho tryznění nemocní chovanci. Jedno šílenství vystřídalo druhé a pohnutý experiment se hroutí jako domeček z karet. Díky poutavému námětu se mohli tvůrci určitě ponořit hlouběji do lidského bolavého nitra a být míň předvídavější, ale nadruhou stranu vznikl poctivý film okořeněný špetkou napětí. ()

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd