E.A. Poe: Podivný experiment

• USA Stonehearst Asylum (více)

Hrdinou filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward, který na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost" každého pacienta respektovali: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?" Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba", jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná... (Bontonfilm)

Lachtaan

Prokletý ostrov 2.0! Nikoli žádná vykrádačka, ale expresivní thriller s neutichající gradací, který jedině vzdává poctu Scorseseho geniálnímu thrilleru, ačkoliv samozřejmě Sturgessova psychologická odysea není tak pamětihodná jako ta DiCapriova. Šokujících plotwistů je zde jako cizinců na Václaváků a kdekdo by si mohl stěžovat, že se v nich již začíná ztrácet. Já jsem si je ale vychutnal na maximum, tyhle sofistikované mysteriózní thrillery naprosto zbožňuju. Hned mám chuť na další film z prostředí psychiatrické léčebny. ()

Ryuuhei

Zajímavě podaný film, který nenudil, ke konci dokázal zatraceně překvapit, ale ve výsledku mu něco chybělo. Jen nedokážu říct, co. 70% ()

ywo666

Zuajímavý film s Britskou hereckou elitou. Viktoriánska atmosféra je mi sympatická. Kto je ešte sympatickejší je Kate Beckinsale, ktorá patrí medzi top 3 (maximálne top 5) pichateľný herečiek po štyridsiatke. Trailer urobil filmu veľkú medvediu službu, lebio jeho zhliadnutí už moc prekvapení neostáva na film. Napriek tomu je tu pár pekných zvratov. Niektoré nečakané. Niektoré čakané. Bavil som sa, ale občas mi to prišlo nejak opozerané. A s z gotického sanatória sa dala vytrieskať viac. Film mal trochu viac zatlačiť na pílu a byť stiesnenejší, hororovejší a mysterióznejší. Na csfd vidím 69% a to je celkom spravodlivé hodnotenie. Lepšie 3* ()

Beky

Nudou jsem se málem zbláznil!!!!!!!! Tohle není ani předvídatelný když karty leží otočený od začátku! Škoda. ()

venison

Miluju viktoriánské „hororové“ kulisy polorozpadlých chaotických cvokáren s vyšinutými lékaři a ještě vyšinutějšími pacienty – nebo je to naopak? Navíc kvalitní literární předloha z pera E .A. Poea doplněná o skvělé herce (hlavně mě bavila dvojice Ben Kingsley vs. Michael Caine) se postarala o pořádnou dávku skvělé téměř dvouhodinové podívané. Palec nahoru ;-) ()

noriaki

Můžete si sehnat výborné herce, nádhernou Kate Beckinsale (dvakrát podtrženo), slušný námět a vykouzlit parádní výpravu. Když je ale scénář lehce předvídatelný (dokonce i ten závěrečný zvrat) a k tomu pokulhává atmosféra, tak skvělý mysteriózní thriller nenatočíte. Stonehearst Asylum má přesně dvě chyby. Od režiséra zamotaného a psychoidního El Maquinista jsem čekal, že si zrovna tyhle dvě stěžejní věci pohlídá. Bohužel jsou oba nedostatky natolik zásadní, že z potenciálně skvělého filmu vznikl slušný průměr. Za viděni však určitě stojí. Už jenom proto, že takových jako on moc není. ()

Pavlínka9

Na film jsem byla neskutečně zvědavá, jelikož když jsem viděla trailer, bylo mi jasné, že ho chci vidět :) Bohužel E.A.Poe se válí v téměř každém koutě mé knihovny ;) Tudíž to nebylo zase takové překvapení pro mě, ale spíše jsem byla překvapená, že i přesto ve mě film vyvolal mnoho zajímavých reakcí, kterých si u filmů cením. Bylo tam napětí, již od počátku určitá tajemnost, kamera vynikající a interiéry - jedny z nejlepších, co jsem kdy viděla (opravdu jsem byla zatažena do konce 19.století) :) Obsazení - wau - něco tak skvělého sehnat do jednoho "ústavu", to chce odvahu jen se optat, natož je opravdu získat :) Ale ta "rozdvojenost" a nevědět, kdo je na jaké straně a komu věřit...a ten závěr :) ;) Nejintenzivnější pro mě byla scéna, kdy Silas prožívá znovu situaci, která ho dostala do tohoto velikého a tajemného domu...Jako on měl slzy v očích, já je již měla na tvářích, jelikož vidět takto starého muže, který byl již pln smutku a touhy pomoci ostatním od bolesti, jelikož trpěli jak fyzicky, tak psychicky, bylo neskutečně těžké a ohromně intenzivně ztvárněno...Jen by mě zajímalo, zdali Eliza zjistí pravdu o Edwardovi ;) ()

terunka003

Klasické, napínavé, bláznivé, šílené, mentální, psychologicky patologické, svižné, strašidelné, napínavé. Krásné klasické historické drama o ústavu pro mentálně narušené. Tempo vyprávění je svižné, nejsou hluchá místa a už od začátku se těšíme, co nás to vlastně čeká. Napnutý jak kšandy sledujeme, kam se děj řítí, kdo je kdo, a co je co, až do poslední chvíle si nejsme ničím jisti. Herecké výkony opět skvělé, Beník je bomboizdní, Kate vše zkrášlovala, a Brendana vidím pokaždé ráda. ..nejsem blázen, i když, pár věcí by se našlo. A vlastně, kde se nachází rozhraní normálnosti a stavem nenormálna? ()

elanius

(42/2015) / Blázince vyslovene móžem, ale toto bola len pekná nuda. Herci úplne postačujúci príbehu, ale ten Michael Caine je asi pre takýto film až moc dobrý. (5/10) ()

Phietros

Podobnost s prokletým ostrovem se tam nachází, ale jinak nic společného nemají. Poutaví, pochmurný a napínaví thriller z 19.století z prostředí psychiatrické léčebny, která má tak trochu jiné metody léčby. Navíc za branami skrývá velké tajemství-které musí rozluštit čerstvě vystudovaný doktor Edward, který si ono místo z nějakého důvodu vybral, aby zde dokončil svou praxi! Odhalení je však šokující, tak jako samotný závěr příběhu! 80% ()

hroubek

Když, jsem poprvé viděl trailer na tento film, tak jsem byl zvědavý. Když, ho pak v průběhu jednoho měsíce viděl asi pětkrát v kině, tak mě trailer už nebavil, přesto jsem byl zvědaví jak bude vypadat výsledný film. Film rozhodně není špatný, ale je tady to ale. Brad Anderson má řemeslo v malíku, podle toho na jakých seriálech makal. A tady je to vidět hlavně v první polovině, která je velmi působivá. Anderson umí pracovat s atmosférou a postavy, takže nás zajímá co s nimi bude. Taky nás docela dost dlouho napíná, než přizná, to co všichni vědí již z traileru. I přes všechny tyto klady mě pak v druhé půli přišlo, že neví kam dál, alespoň co se týče dějového vývoje. Ne, že by režisér nevěděl jak má film skončit, spíš jak to má správně dramaticky udělat. Z mého pohledu měl Anderson vytáhnout finální zvrat mnohem dříve, než v úplném konci a to z jednoho prostého důvodu a tím je, aby samotný zvrat mohl lépe gradovat. Jim Sturgess je hodně fajn a svou postavu zvládl velmi dobře. Kate Beckinsale opět dokazuje, že když je potřeba tak zvládne v pohodě dramatickou roli. Ben Kingsley je správně démonicky šílený. Michael Caine se moc dlouho nezdrží a totéž platí i Brendana Gleesona. Hodně mile mě potěšil David Thewlis, který umí hrát labilní postavy a tady si jí naprosto vychutnává. Film má hodně působivou atmosféru, zajímavé postavy a fajn tempo, jen je škoda, že nedokáže jít trochu více do hloubky nebo lépe pracovat se zvraty. ()

VanTom

Temný příběh z odlehlého anglického sanatoria pro choromyslné z přelomu 19. a 20. století, kde se praktikovaly nepěkné procedury a současná (pomatená) situace tomu odpovídá. Napínavému poznávání stavu věcí a značně nervózní atmosféře dodalo lesk úctyhodné obsazení, výborný děj a stylové prostředí pak (ne)podpořilo závěrečné vysvětlení. ()

L_Johnny

Ale jo, dobré. Trochu sem se toho bál, že to nebude splňovat moje očekávání. Dokonce prvních dvacet minut filmu jsem byl trošku na pochybách, celé prostředí mi přišlo strašně vyumělkované. Jakmile se děj začal zamotávat, tak jsem pořádně zbystřil a už to bylo ok. U Bena Kingsleyho mi vždycky trochu vadí, že hraje pořád toho stejného týpka (nebo alespoň já mám takový pocit), každopádně jeho role mě zde asi potěšila nejvíce. Co se začal projevovat jeho charakter, měl mě. Kdo nezná povídku, doporučuji nečíst obsah. Je tam spoiler jak kráva! ()

zdenny

Ono, když se vezme látka mysteriozního prokletého básníka, nemusí z toho zákonitě vzniknout to, co si tvůrci mysleli, že vznikne. A to atmosférický thriller s geniálním zvratem na závěr. Edgara mám celkem dobře zmapovaného a, jak už jsem psal v komentáři k filmu „Havran“ z roku 2012, uvítám každý počin, který mi jej připomene a osvěží. Jenže zde jsem trochu na rozpacích. A to právě z toho důvodu, že Edgarovo dílo znám. Znám samozřejmě i jeho povídku „Metoda doktora Téra a profesora Péra“. Samozřejmě tedy i vím, jak končí. A je mi po čertech jedno, zda si ke skoro dvěstě let staré povídce tvůrci něco přimyslí nebo ne. Základní kostru udává povídka, vše ostatní je nástavba. A je pro mě poutavé sledovat, jak se kdo se zpracováním popral. Jenže vyrobit závěrečný zvrat tak, aby si člověk řekl, jak geniálně tvůrci uvažovali, to je prostě rána pod pás. To já prostě tolerovat nemůžu. Filmařsky byl film natočen velice slušně, atmosférický byl také a vůbec excelentní byl výkon Bena Kingsleyho - ovšem jako ostatně vždy. Pro srovnání bych doporučil zhlédnout český film „Šílení“, který ve své druhé fázi vychází ze stejné povídky. Ale je natočen naprosto jiným způsobem. ()

JohnSmith

Snímek je vskutku podivný. Záměna pacientů za lékaře je sice zajímavá, ale rozuzlení je nemastné neslané a i když tu máme řádku výborných herců, nemají moc co předvádět a Jim Sturgess to sám nemže utáhnout. ()

Timak

Tak tohle mě bavilo hodně. A ten závěr - ten mě snad pobavil ještě víc :-D Tak nějak jsem to celou dobu tušil, ale pak jsem to zavrhnul, jako nesmysl. No a jak říkal Ben - šach mat. Kate nikdy nezklame. A duo Kingsley a Caine - to snad ani nemá cenu rozebírat ... ()

lykan9

Prvních deset minut a posledních dvacet minut bylo bezva. Bohužel vše mezi tím bylo, odpusťte mi mé hnědopišské kecy, nedotažené a nezajímavé. Knihy Poa jsou úžasné, ale bohužel převedení na filmové plátno dopadlo, jako mnoho Kingových knih, ne moc dobře. ()

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd