E.A. Poe: Podivný experiment

• USA Stonehearst Asylum (více)

Hrdinou filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward, který na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost" každého pacienta respektovali: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?" Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba", jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná... (Bontonfilm)

666Carnage

Předloha od E.A.Poea, který má dobré knihy ale za to zpracování jeho knih tak dobré není. Ten film by se mi i líbil kdybych hned v první scéně nevěděl jak to celý bude. To mě prostě hned zklamalo a už jsem tomu filmu nevěnoval 100% pozornost. A nakonec se to celý odehrálo tak jak jsem předpokládal. Ben Kingsley odvádí asi nejlepší výkon ze všech ostatní se pouze vezou sním. Škoda mohlo to být lepší. 50% ()

KoRner

Na najlepšie žánrové kúsky sa to síce nechytá, ale i tak dobrá práca. Zásluhu na tom majú výborní herci, veď sa ich tu zišlo neúrekom. Trošku to síce vyzerá ako televízna produkcia, ale nápad, napätie aj dej sa mi dosť páčil. Hlavne začiatok keď mladý doktor zisťuje ako to tam všetko chodí. No a ktorý chlap by sa nezbláznil do Kate Beckinsale? A ešte aj dobre hrá! Akurát to vyriešenie problému sa mi zdalo trochu zjednodušené. ()

Loki_Six

"Of all the afflictions I think of none more cruel than madness. It robs a man of his reason, his dignity, his very soul. And it does so, so slowly, without the remorse of death." ()

klukluka

V psychiatrických léčebnách bývá zhusta obtížné rozlišit, kdo je kdo. Tenká je hranice mezi lékařem a pacientem v tomto šíleném světě. Účinné léky v něm na sebe berou rozličnou podobu. ()

Litvicek

Když se mladý doktor potká s vedoucím Stonehearstského blázince, pak teprve začíná psychologický boj plný zamotaných nitek, do kterých se chytáte a snažíte se najít a pochopit konec. Ano, propletené až do konce a tak to má být. Další skvěle natočená povídka od Edgara Allana Poa. Nelogická věc se najde, hned při prvním utěku věznů, to každý sám uvidí ale i tak, nekazí to krásu filmu. Co říct? Tohle patří do typů filmu, který si pustíte jednou a už si ho víc pouštět nemusíte, ten vám prostě v paměti zůstane hodně dlouho. 4 hvězdy za skvělé herecké výkony, výbornou atmosferickou psycho-dramatickou terapii. ()

Corpsegrinder

Silnej náběh na čtyři. Slušný herecký obsazení ve filmu z blázince na pomezí 19. a 20. století kterej promarnil vlastní potenciál. Film je spíš takovej dramáček ale klidně to mohl bejt solidní hororovej thriller. Hlavní zápletka se točí kolem jednoho zvratu kterej je prozrazen prakticky hned a zakončeno to je dalším zvratem kterej je pro film naprosto zbytečnej a je vidět že chtěli "šokovat" aspoň něčim. Třeba příště. ()

AdamesWWE

[7.5/10] Knižné predlohy majú vo vačšine prípadov veľký potenciál na sfilmovanie, iný prípad nieje ani predloha od Egera Allana Poe, ktorá bola základom pre tento film - E.A. Poe: Podivný experiment. Musím povedať, že som milo prekvapený s tým ako film dopadol, nemal som žiadne vačšie očakávanie, ked tak obyčajný film na jedno pozretie, ale v tomto prípade som dostal ovela viac. Príbeh o doktorovi, ktorý príde do zvláštneho, trocha "iného" sanátoria kvôli praxi, aj kvôli niečomu inému - to je jeden zo zvratov a prekvapení, ktoré film ponúka. Zo začiatku si ma film úplne nezískal, úvodná scéna s učitelom, potom príde na rad príchod do sanatória, oboznamovanie s postavami a také úvodné oťukávanie, ako to býva v každom filme. Každopádne sa film vyberie tým správnym smerom, dej sa dobre rozbehne a zaujme. Drží si dobrú thrillerov atmosféru a miestami aj takmer hororovú pri tmavších scénach. Film sa odohráva na prelome 19 a 20 storočia, čomu je podmienené aj prostredie filmu. To bolo vynikajúce, či už zábery na sanatórium zaborené v hmle, útek cez les, alebo intériéry sanatória. Masky boli takisto velmi dobré, či už normálnych ludí alebo tých "pometených". V tom prípade možno niektoré vyzerajú aj trochu nechcene ako paródia, ale atmosféra tento pocit zabíja takže mi to trápne neprišlo, naopak velmi dobré, výber masiek pre chorých pacientov, ich správanie, pohyby - teda chválim aj herecké výkony týchto iba vedlajších postáv. Tí hlavní, herec Jim Sturgess ktorý stvárnil doktora bol velmi dobrý, Kate Beckinsale, dobre zvolená úloha vo filme zahraná ešte krajšou herečkou čo ma velmi prekvapilo. Riaditeľ Ben Kingsley kvalitný a Michael Caine ako "ex"riaditeľ vždy dáva zo seba to najlepšie. Ešte za zmienku stojí David Thewlis ako strážca, ale celkovo som nemal s nikým problém. Myslím že tomu výrazne napomáha aj to, že vo filme nehrá žiadny americký herec a britský herci dokážu podla môjho názoru podobné úlohy a charaktery zvládnuť o niečo lepšie(vec názoru). Toľko k hercov, ako som spomínal príbeh je velmi dobrý, potenciál má tento film síce väčší, ale to čo chceli natočiť sa im podarilo velmi dobre. Od Brada Andersona som nevidel žiadny film, ale zvládol všetky stránky filmu velmi dobre, prepojenie príbehu, prekvapenia, zvraty(prekvapivé a prehľadné), cez atmosféru až po záver filmu. Plus k tomu celkom solídny výber hudby od Johna Debneyho. Celkovo teda hodnotím Podivný experiment ako slušný, kvalitný thriller, ktorý pre niekoho môže byť podivný, ale objektívne a aj z môjho hladiska vidím dobrú knižnú predlohu v kvalitnom filmovom obale. ()

Aslan

Veľmi dobrý film, ktorého pozitívne stránky už boli určite spomenuté. Ja len pripomeniem, myšlienku ktorá sa mne veľmi páčila na tomto filme. Kto je psychický chorý? A kto dáva spoločenskému zriadeniu právo, aby určoval kto je a kto nie je psychicky chorý. ()

farfalla

Původně se ‘Stonehearst Asylum’ jmenoval ‘Eliza Graves’ a vychází z povídky E.A.Poea ‘The System of Doctor Tarr and Professor Fether’. Tento film má už od začátku těžkou a napjatou atmosféru. Je rok 1899 a mladá žena, Eliza Graves (Kate Beckinsale), je představena studentům psychiatrie. Za chvíli se s ní opět setkáváme v Stonehearst Asylum, psychiatrickém ústavu uprostřed lesů, kam přichází mladý lékař Edward Newgate (Jim Sturgess) na praxi. Situace v ústavu je jakoby bez řádu. Doktor Silas Lamb (Ben Kingsley) je navýsost chápavý a benevoletní ke svým pacientům i ke správci Michaelu Finnovi (David Thewlis) a jeho ozbrojeným chlapcům. V noci však doktora Newgatea vyruší podivný zvuk a když ho sleduje, najde ve sklepě doktora Benjamina Salta (Michael Caine), hlavní sestru Pikeovou (Sinead Cusack) a další zřízence, kteří zatím přežili. Bude tedy záležet na doktoru Newgateovi, jak se rozhodne. Tady je dobré si připomenout slova doktora z první scény, který radí svým studentů, aby nevěřili tomu, co jim lidé říkají, a aby jenom spoloviny věřili tomu, co vidí. Hranice mezi psychiatrem a pacientem je velmi tenká, někdy je těžké ty dva rozeznat. Také ne každý doktor-odborník pomáhá a léčí své pacienty. Lidé věčšinou dělají věci s nejlepším úmyslem, ale záleží také na jejich povaze, jak to nakonec dopadne. Pro Bena Kingsleyho je to po ‘Shutter Island’ z roku 2010 druhý podobně nejednoznačný psychiatr a opět dobře zahraný. ()

Krabak

Po celou dobu pochmurný film z prostředí psychiatrické léčebny zakončený happyendem? Ne, tak to být nemělo. Největší škoda je ta, že zápletka byla prozrazena tak brzy. Poté už nad tím člověk ani nepřemýšlí, jen se prostě dívá. Nápad vynikající, ale zpracování mohlo být výrazně lepší. --->68% ()

dopita

Připadalo mě to nedotažený, ať už dějově tak i zpracováním, ale vizuálně je to supr. Závěrečný dějový veletoč mě celkem pobavil. Za zmínku stojí především Ben Kingsley. ()

ti88na

Toto vyšlo! O Archu bláznov som sa vôbec nezaujímala, len som si to pustila a preto som bola dejom prekvapená, a film sa mi veľmi páčil. Bezchybný scenár aj obsadenie postáv posúva tento film kvalitatívne vyššie. Mala som však pocit, že sa to akosi žánrovo stratilo. Na thriller mi film ponúkol málo napätia, na horor zase veľa komiky a žiaden strach. Lenže v komentári evulienky3 som sa dočítala, že to tak má byť, takže beriem, a koniec-koncov aj napriek pár výhradám som bola spokojná a zrejme si to aj rada zopakujem. A určite zvážim prečítanie si pár kníh E. A. Poa. PS: Na Prekliaty ostrov zabudnite, toto je iný režisér, iná predloha, skrátka iný film!!! :) ()

Hanys_

Těch twistů bylo na jeden film možná až moc, ale i proto, že pro takovéhle psychárny mám docela slabost, mám nakonec z tohohle Experimentu spíš pozitivní dojem. ()

Zmrv

Tohle je na hraně. Super nápad vzpoury chovanců a výborný obsazení. Ve výsledku ale zůstala pachuť, že to šlo udělat líp, za což může hlavně úplně zbytečně překombinovanej konec. Kdyby se závěr odvíjel od šampaňskýho (kdo viděl ví) tak jsem spokojenej. Takhle "jenom" 65% ()

provitamin

Kto má rád Prekliaty ostrov, tomu sa bude páčiť aj Podivný experiment, atmosférou a celkovou dejovou výstavbou dosť podobné - chlapík dojde do ústavu a postupne zisťuje že sa tam dejú čudné veci a navyše Ben Kingsley hral riaditeľa ústavu v obidvoch filmoch. Vadila mi len romantická linka a nie celkom som sa stotožnil so záverečnou pointou, ale inak odporúčam. ()

Teabag

Film to není špatný, herci super, zpracování hezké... ale nemůžu se zbavit pocitu, že jde o vykradení (a nepochopení) Švankmajerových Šílených, vůči nimž nemá Stonehearst Asylum ani polovinu charismatu a atmosféry. ()

lucijelucije

Velmi zajímavý motiv a to ponuré prostředí, ač mu zrovna neholduju mi tady vůbec nevadilo. Právě naopak, dodalo to Elize Graves báječnou atmosféru. A kdyby se tady nacházelo o něco méně trpkosti, tak by to ustrnutí, nebylo tak viditelné, a já bych hned dala o jednu hvězdu navíc, protože tenhle snímek opravdu famózně graduje.7/10 ()

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd