Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti

Batman vs. Superman

(neoficiální název)

Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2016, 151 min (SE: 181 min)

• Arx

Jako velký fanoušek Nolanovi netopýří série, jsem byl zvědavý na další Batmanovský kousek. Bohužel s Nolanem to nemá příliš co dočinění, nebo spíše naštěstí. Film absolutně postrádá scénář, je nám servírováno přiliš mnoho dějů dohromady až se v tom divák začíná ztrácet a proto chování hlavních hrdinů mnohdy působí dost zmateně a vůbec nechápeme, proč tak jednají. Přijde mi příliš přeplácaný, mnoho hrdinů, kteří jsou nám ve finále úplně ukradený (krásná Gal Gadot se štítem?? wtf?), výbuchy, které vždy vypadají že zničí celou planetu a vlastně se pak ani nic nestalo, nulové emoce, snaha ke konci dojmout absolutně bez úspěchu. Batman působí neohrabaně (trochu jako golem), jeho batmobil a vznášedlo nijaké, superman totálně toporný a bez výrazu. Ten film prostě nemá v sobě nic z krásy jednotlivých postav, jak jsme zvyklý. 2,5 hodinová stopáž u kvalitních filmů nevadí, u filmu kde není scénář se mění v 2,5 hodinové trápení. Pozitiva se ovšem taky najdou. Hudba je slušná, Hans Zimmer je znát a i díky ní to má chvílemi tu správnou potemnělou atmosféru. Co hlavně vyzdvihnout jsou herecké výkony. Ben Affleck zahrál opravdu dobře a Jesse Eisenberg naprosto výborně. Chvílemi mi přišel, že pohyby a gesty kopíruje Ledgera ale to vůbec nevadilo. Zahrál to s přehledem a dovedl bych si ho představit jako další variantu Jokera v Temném rytíři. Takže sečteno podtrženo, hodně slabý film, kterému nevěštím příliš vysokou návštěvnost a na který se max jednou podíváte, ale vůbec nic vám nedá.(24.3.2016)

Stále to tam je. Snyder se s BvS profiluje podobně jako Ridley Scott - točí si filmy podle sebe a pro sebe, bez ohledu na hlavní tok řeky, kterému tak silně v těchto vodách dominuje Marvel se svým přímočarým, ale pro komiksem nepolíbeného diváka snadno pochopitelným, světem. Bez sebemenší znalosti DC univerza nemá člověk u téhle odkazy nabitého spektáklu žádnou šanci. A to je škoda, protože souboj dvou největších titánů má minimálně v první polovině našlápnuto hodně solidně, ale v posledních třiceti minutách skutek-utek a důkladné budování děje je nahrazeno spin-offem k Transformers, kde talentovaní herci pobíhají mezi zelenými prostěradly. Očekávání se přesto naplnila: Affleck je nejpřesvědčivějším Batmanem k dnešnímu datu, čímž možná až nechtěně zastiňuje zbytek obsazení. A to je například u vynikajícího Ironse více než naškodu. BvS nakonec ani zdaleka není filmem průměrným či vysloveně špatným. Je to čtvrtmiliardová atrakce od fanouška pro fanoušky, která, byť temnější jak brooklynské ghetto, má svou vizi jasnou. Pastelové barvy Walta Disneyho pomalu začínají blednout závistí.(25.3.2016)

Na to, že dávám 3 hvězdy, se mi to vlastně moc nelíbilo. Sice začátek dost vnadil, ta úvodní akce byla asi ta nejlepší akční sekvence celýho filmu a největší překvapení - líbil se mi Affleck! - film ale trpí několika zásadními neduhy. Předně roztříštěnej děj, očividně pro fandy komiksu, kterýma nejsem, tak jsem spoustu věcí nechápala. Pak stopáž je těžce přepísklá. Konečnej monster mash spíš k smíchu a celej konečnej souboj byl jen přehlídkou hromady digitální kaše, blesků a laserových pohledů. Jo, a Jesse Eisenberg byl naprosto otřesnej! Očividně se snažil vystřihnout postavu "psycho mladý záporák milionář," a inspiroval se zřejmě u mnoha vzorů (lepších), vznikl z toho nejotravnější hereckej výkon filmu, hanba, fuj! A Amy Adams velká nuda, ale to je asi postava Lois Lane tak nějak obecně. A pak ten pětinásobnej konec, eee. No, a teď konečně klady. V některejch chvílích je to rozhodně výborná hudba a sem tam dost povedená akční scéna. Jeremy Irons v zanedbatelný roli potěší a Costner HA HA! Ten se tam zjeví tak náhle, že jsem fakt čekala, jak spustí, jak výbornej je salát Riomare a že když tuňáka, tak Riomare. Nejlepší na filmu jsou tak dva hlavní herci - Affleck a jeho Batman v depresi byl super, a to jsem byla přesvědčená, že bude hroznej. A Cavill měl dost charizma, aby mě jeho Superman trochu zajímal, jinak je totiž Superman (aspoň pro mě) totálně nezajímavá komiksová postava - trpí holt tím, že je moc klaďák. Jo, a ještě Gal Gadot, ta byla extrémně sexy, ačkoliv mi přišlo, že její postava je tam naroubovaná jen do počtu. No, to je asi tak všechno. Celkem mě mrzí, že jsme nešli do kina na něco jinýho, v televizi by to ale asi byla ještě větší nuda.(26.3.2016)

Kryplonitová bondáž největšího buzíka homixového univerza neodpustitelně obsazenou latexovou turbomyší, nyní s xichtovým tetanem! Naštěstí má Beník většinu filmu naraženou bondážní masku a dnešní digitální triky odvedly natolik přesvědčivou práci, až by si jeden myslel, že dokáže cenit ty zuby i úplně sám. Stále trvající megadebilní premisa dvojího života Supergeje, že když si nasadí brýle, nepozná ho ani vlastní gayfriend! Naštěstí se ten řiťopich už alespoň naučil nosit slipy pod kalhotami. Uonderkráva do počtu je snad tou nejtrapnější homixovou štěrbinou všech dob, navíc osazenou ultraslizkou a asexuální tlamou, kterou už víckrát nechci vidět! Naštěstí je vyvážena nejlepším Sašou Lutorem, jaký kdy byl k vidění, fantasticky zahraným a skvostně vyšinutým. Bravo, Ledokopče! Je to furt na jedno brdo, 1 až X různých menů se buď kočkuje mezi sebou, nebo se hrdinně semknou v pionýrskou bojůvku proti nějaké mrdce z vesmíru a všechny nás zprasí! Naštěstí se tuhle klauniádu podařilo Zeckovi udržet mimo transformační debilitu Assvengerů v příjemné temnotě Nolanových Batmanů, vcelku chytře ten homosouboj navlíknul a i kosmický oblud je tentokrát celkem xežrání. Takže jsem si nejpodstatnější výtky odargumentoval nějakými těmi pozitivy a ačkoliv jsem leporela žužlal naposledy ve třech letech, pálím krásnou trojku, přičemž být to o třicet minut patetických žvástů kratší, mohla z toho být i hnusná čtyřka. Mimochodem, všimli jste si někdy, jak si leporelová impéria Mrvel a Dyslektický Cigán homix vzájemně v rámci konkurenčního boje o přízeň zaostalých slabikovačů kradou omalovánky? Antonín Stárk je Brůs Vejn jako přes kopírák, Kapitán Homokokot jasná Uondrkráva, Tór očividný Suprgej, Akvarista evidentní Spajdrgej bez lepkavých dlaní a Zelený Lampa jako by Hulkovi z prdele vypadl. A pak jim všem ťamani vypoulí oči a je z toho mango. Už se těším, až v roce 2025 všechen ten zdegenerovaný nekulturní bordel konečně globalizačně zfúzuje a vzájemně se povraždí v ultimativním digitálním mrdníku s názvem Assvengers vs. Liga Slaboduchosti vs. Pokémoni: Úsvit literatury.(26.3.2016)

Nejdřív WATCHMEN a teď i BATMAN VS SUPERMAN. Zack Snyder se stává specialistou na natáčení komiksovo-filmových událostí, které fanoušci dlouho chtěli, ale nikdo je roky nebyl schopen dotlačit na plátna kin. Co se druhého jmenovaného týče, napoprvé spokojenost, napodruhé ale jen značně logicky děravý slepenec atraktivních scén, který jakoby se snažil dohnat všechny ty roky, co strávil v development hell a taky dohnat Marvel Universe. A tak se tu nejen střetne vyhořelý Temný rytíř s Mužem z oceli (a Muž s oceli s atomovkou) jako v Millerově komiksovém Návratu Temného rytíře, ale musí zaskočit i Lex Luthor, Doomsday, Wonder Woman a nastartovat Justice League of America. Na Nolana to samozřejmě nemá, ale bavilo mě to - hlavně díky paranoidnímu a zabíjejícímu Batmanovi, dialogům a Eisenbergově Luthorovi - víc než většina marvelovek, ale logické lapsy, otravná Lois Lane a nudné digi finále s tuctovou příšerou táhnou výsledný dojem silně dolů.(28.3.2016)

• - Hoci má Temný rytier Gothamu dve filmové série (a niekoľko ďalších zárezov), je to úplne po prvýkrát, čo sa do kín pozrie v 3D formáte. (classic)

• - Lyndě Carter (původní Wonder Woman) se nelíbil kostým, který na sobě měla Wonder Woman (Gal Gadot) v tomto filmu. Prý mu chyběla červená, bílá a modrá. (siky25_25)

• - Auto, kterým příjede Bruce Wayne (Ben Affleck) k rezidenci Lexe Luthora (Jesse Eisenberg) je vozidlo Aston Martin DB Mark III. (Charpy)