Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti

Batman vs. Superman

(neoficiální název)

Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2016, 151 min (SE: 174 min)

Stále to tam je. Snyder se s BvS profiluje podobně jako Ridley Scott - točí si filmy podle sebe a pro sebe, bez ohledu na hlavní tok řeky, kterému tak silně v těchto vodách dominuje Marvel se svým přímočarým, ale pro komiksem nepolíbeného diváka snadno pochopitelným, světem. Bez sebemenší znalosti DC univerza nemá člověk u téhle odkazy nabitého spektáklu žádnou šanci. A to je škoda, protože souboj dvou největších titánů má minimálně v první polovině našlápnuto hodně solidně, ale v posledních třiceti minutách skutek-utek a důkladné budování děje je nahrazeno spin-offem k Transformers, kde talentovaní herci pobíhají mezi zelenými prostěradly. Očekávání se přesto naplnila: Affleck je nejpřesvědčivějším Batmanem k dnešnímu datu, čímž možná až nechtěně zastiňuje zbytek obsazení. A to je například u vynikajícího Ironse více než naškodu. BvS nakonec ani zdaleka není filmem průměrným či vysloveně špatným. Je to čtvrtmiliardová atrakce od fanouška pro fanoušky, která, byť temnější jak brooklynské ghetto, má svou vizi jasnou. Pastelové barvy Walta Disneyho pomalu začínají blednout závistí.(25.3.2016)

Dlho očakávaný boj dvoch titanov zo stajne DC konečne prišiel na svetlo. Aj keď presnejší výraz je skôr do tmy. Musím úprimne povedať, že som čakal trošku viac alebo niečo iné. Vlastne sám neviem, ale že by to bolo naozaj zlé povedať nemôžem. Nenudil som sa. Solovky DCčkárom narozdiel od konkurentom s veľkým M nejdú a tak vytiahli svoj najväčší tromf - Batmana. Je to ale dobrý ťah posúvať sa vpred bez predstavenia zvyšných postáv ? Marvel ma základy, na ktorých môže stavať a už aj dva mrakodrapy postavil (Avengers). DC comis okrem Supermana nemá nič, iba tromf v podaní Batmana, ktorý nutne musí posunúť hranicu dopredu, aby diváci boli hladný po ďalších dieloch a aby sa rozbehla mašinéria aj v tejto stajni. Aj keď to nie je najšťastnejší ťah podla mňa, rozhodne je zaujímavý. Batmana pozná po Nolanovej trilógii každý, takže jeho postavu netreba predstavovať. Na druhu stranu (a to je hlavný problém celého filmu) Batman v Superman: Dawn of Justice chce nie len ukázať príbeh dvoch titanov, ale popri tom ešte aj budovať nevybudované základy pre prípadne pokračovania. S počiatku som sa bál ako to dopadne, pretože toľko prvkov v jednom filmom na dennom poriadku len tak nikto nemá. A bohužiaľ ani chlapci za kamerou. Ring a príbeh sa podaril dokonalo postaviť, ale aby v ňom fungovalo všetko tak ako ma, to je už druhá vec. Film pracuje s priveľa prvkami naraz a ani pod tak tučnými 151 minútami sa nevyhneme skratkovitosťou. A to je predovšetkým hlavný problém. Miestami sa riešia veci par dialógmi alebo skratka preto, lebo je koniec filmu. Ale inak nemám moc čo by som vytkol. Kedže ma to nenudilo dokážem filmu odpustiť pár vecí. Inak sa jedná o celkom výživný kúsok. Snyder ma akcie a vizuál v malíčku, takže v závere je na čo pozerať. Celkom ma potešila aj spolupráca od tvorcu DC animákov Jaya Olivu. Niektoré štýlové scény ako keby vypadli s animovaného filmu alebo s komiksu. V tomto smere sa tvorcovia fakt vyhrali, takže aj tretí krát videní Batman nie je nudní. Práve naopak patrí medzi najväčšie klady aj s Benom Affleckom. Keď už som načal Batmana musím pochváliť aj Gal Gadot ako Wonder Woman, ktorá mi až prekvapivo dobre zapadla medzi tých dvoch pláštenkárov. Aj keď Superman, Lois, či Perry White s Man of Steel s rovnakými pohladnmi len pokračujú vo svojom a dokopy nič zaujímavé do filmu neprinesú, za to poteší Jerremy Irons ako Batmanov komorník Alfred, či nesympatický, slizký, Jokerovský strelený Lex Luthor. Tak isto poteší znalcov a fanúšikov pár Easter Eggov, ktoré predstavia nových hrdinov. Okrem divných vysvetľovaní, miestami riešenia situácii ma celkom dosť sklamala aj hudba, ktorá v Man of Steel príjemne bičovala film v pred. No tu je trištvrte hudby prevzatej, trošku poupravenej a pridalo sa len na dunení, ktoré mi moc nesadlo, pretože to proste nie je hudba a nemá v sebe žiadne emócie. Netvrdím, že je Batman v Superman: Dawn of Justice zlý, ale mohol byť určite aj lepší. Ultimate Cut: je lepší. R-ková predlžená verzia nepoteší, ale uspokojí viac ako ta v kine. Predlžená verzia neponúka scény, ktoré by mohli hýbať príbehom, takže par sekundové scény akurát tak obohacujú, ale predovšetkým ucelujú celý film, ktorý sa v tejto verzii stáva viac komplexnejším a lepším. Obľúbené soundtracky: Beautiful Lie, This Is My World. Teathrical Cut 85% - 4* / Ultimate Edition 90% - 5*(27.3.2016)

• Jezinka.Jezinka

Dva hoši (jako) malovaní, oba s pláštíky a snadno zapamatovatelným logem, PR je zkrátka PR, ať poletujete v Metropolis nebo Gothamu, ať je Lex Luthor váš bytostný nepřítel, nebo pouze konkurent na stejné příčce společenského a podnikatelského žebříčku, a ať se superhrdinou teprve v převleku stáváte, nebo se ze superhrdiny převlekem stáváte obyčejným nenápadným chlapíkem. Jestli je někdo přesným opakem cílové skupiny Úsvitu spravedlnosti, jsem to já. Z komiksů mám ráda Barbánka, Čtyřlístek, Asterixe a kocoura Garfielda. Obrázkové příběhy o hrdinných hrdinech bez bázně a hany, prakticky nezranitelné, chladné a s medvědí mimikou, mě minuly hodně širokým obloukem. Představitelé titulních hrdinů do svých rolí sedli (nepatřím k lidem, na nichž při spatření Bena Afflecka raší pupence), Lois je krásná, jak se na osudovou ženu sluší a patří, Wonder Woman byla přesně tak okouzlující, jak odpovídá jejímu popisu práce. Hudba dobrá, triky fajn, světla svítí, ostřikovače stříkají. Jen logika pláče, za to tedy spravedlivě hapruje u všech postav, takže z toho nikdo nevychází jako naprostý blbec. Je to nekonečně dlouhé, pro fanoušky (ať žánru či některého případně obou létajících superhrdinů) skvělá nabušená jízda, pro mě to byl dvě a půl hodiny trvající sentimentální výlet zpět do dětství, kdy jsem jednoho i druhého chlapíka s pláštíkem viděla prvně.(25.3.2016)

JDE O MŮJ SVĚT. Tak nevím, zda jsem si na Snyderův a Goyerův styl od minula zvykl, nebo v něčem ubrali, bylo to IMHO víc o Batmanovi, proč ne, ale některé věci, co už jsme ikskrát viděli (vražda rodičů, noční můry, netopýři), si mohli tvůrci odpustit, snímek zkrátit a trošku ubrat na patosu. Závěrečná příšera mě bavila a nejvíc jsem si užil Lexe Luthora, to, že i tady je vzdělaný pošuk.(18.4.2016)

Za mě dobrý (opening pro Wonder Woman). #čsfdprojekce(29.3.2016)