Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti

Batman vs. Superman

(neoficiální název)

Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2016, 151 min (SE: 181 min)

Rozhodně lepší, než jsem se obával. Nemůžu říct, že by film byl nějak špatný nebo nudný, jen nemůžu říct, že by byl dobrý. Ty dvě a půl hodiny mi docela utekly, ale kromě zmíněné Amy Adams ve vaně si z toho skoro nic nevybavuju. Akce je tam vskutku pramálo a jen se mluví, deklamuje a nebo pletichaří. Že samotný souboj B v S byl stupidní, to se asi shodnou všichni. Ani Zimmerova hudba není co bývala, zaujal jen motiv Wonder Woman (který mi přijde, že byl inspirován Immigrant Song ve verzi z Muží nenávidí ženy).(3.4.2016)

• Jezinka.Jezinka

Dva hoši (jako) malovaní, oba s pláštíky a snadno zapamatovatelným logem, PR je zkrátka PR, ať poletujete v Metropolis nebo Gothamu, ať je Lex Luthor váš bytostný nepřítel, nebo pouze konkurent na stejné příčce společenského a podnikatelského žebříčku, a ať se superhrdinou teprve v převleku stáváte, nebo se ze superhrdiny převlekem stáváte obyčejným nenápadným chlapíkem. Jestli je někdo přesným opakem cílové skupiny Úsvitu spravedlnosti, jsem to já. Z komiksů mám ráda Barbánka, Čtyřlístek, Asterixe a kocoura Garfielda. Obrázkové příběhy o hrdinných hrdinech bez bázně a hany, prakticky nezranitelné, chladné a s medvědí mimikou, mě minuly hodně širokým obloukem. Představitelé titulních hrdinů do svých rolí sedli (nepatřím k lidem, na nichž při spatření Bena Afflecka raší pupence), Lois je krásná, jak se na osudovou ženu sluší a patří, Wonder Woman byla přesně tak okouzlující, jak odpovídá jejímu popisu práce. Hudba dobrá, triky fajn, světla svítí, ostřikovače stříkají. Jen logika pláče, za to tedy spravedlivě hapruje u všech postav, takže z toho nikdo nevychází jako naprostý blbec. Je to nekonečně dlouhé, pro fanoušky (ať žánru či některého případně obou létajících superhrdinů) skvělá nabušená jízda, pro mě to byl dvě a půl hodiny trvající sentimentální výlet zpět do dětství, kdy jsem jednoho i druhého chlapíka s pláštíkem viděla prvně.(25.3.2016)

Dlho očakávaný boj dvoch titanov zo stajne DC konečne prišiel na svetlo. Aj keď presnejší výraz je skôr do tmy. Musím úprimne povedať, že som čakal trošku viac alebo niečo iné. Vlastne sám neviem, ale že by to bolo naozaj zlé povedať nemôžem. Nenudil som sa. Solovky DCčkárom narozdiel od konkurentom s veľkým M nejdú a tak vytiahli svoj najväčší tromf - Batmana. Je to ale dobrý ťah posúvať sa vpred bez predstavenia zvyšných postáv ? Marvel ma základy, na ktorých môže stavať a už aj dva mrakodrapy postavil (Avengers). DC comis okrem Supermana nemá nič, iba tromf v podaní Batmana, ktorý nutne musí posunúť hranicu dopredu, aby diváci boli hladný po ďalších dieloch a aby sa rozbehla mašinéria aj v tejto stajni. Aj keď to nie je najšťastnejší ťah podla mňa, rozhodne je zaujímavý. Batmana pozná po Nolanovej trilógii každý, takže jeho postavu netreba predstavovať. Na druhu stranu (a to je hlavný problém celého filmu) Batman v Superman: Dawn of Justice chce nie len ukázať príbeh dvoch titanov, ale popri tom ešte aj budovať nevybudované základy pre prípadne pokračovania. S počiatku som sa bál ako to dopadne, pretože toľko prvkov v jednom filme na dennom poriadku len tak nikto nemá. A bohužiaľ ani chlapci za kamerou. Ring a príbeh sa podaril dokonalo postaviť, ale aby v ňom fungovalo všetko tak ako ma, to je už druhá vec. Film pracuje s priveľa prvkami naraz a ani pod tak tučnými 151 minútami sa nevyhneme skratkovitosťou. A to je predovšetkým hlavný problém. Miestami sa riešia veci par dialógmi alebo skratka preto, lebo je koniec filmu. Ale inak nemám moc čo by som vytkol. Kedže ma to nenudilo dokážem filmu odpustiť pár vecí. Inak sa jedná o celkom výživný kúsok. Snyder ma akcie a vizuál v malíčku, takže v závere je na čo pozerať. Celkom ma potešila aj spolupráca od tvorcu DC animákov Jaya Olivu. Niektoré štýlové scény ako keby vypadli s animovaného filmu alebo s komiksu. V tomto smere sa tvorcovia fakt vyhrali, takže aj tretí krát videní Batman nie je nudní. Práve naopak patrí medzi najväčšie klady aj s Benom Affleckom. Keď už som načal Batmana musím pochváliť aj Gal Gadot ako Wonder Woman, ktorá mi až prekvapivo dobre zapadla medzi tých dvoch pláštenkárov. Aj keď Superman, Lois, či Perry White s Man of Steel s rovnakými pohladnmi len pokračujú vo svojom a dokopy nič zaujímavé do filmu neprinesú, za to poteší Jerremy Irons ako Batmanov komorník Alfred, či nesympatický, slizký, Jokerovský strelený Lex Luthor. Tak isto poteší znalcov a fanúšikov pár Easter Eggov, ktoré predstavia nových hrdinov. Okrem divných vysvetľovaní, miestami riešenia situácii ma celkom dosť sklamala aj hudba, ktorá v Man of Steel príjemne bičovala film v pred. No tu je trištvrte hudby prevzatej, trošku poupravenej a pridalo sa len na dunení, ktoré mi moc nesadlo, pretože to proste nie je hudba a nemá v sebe žiadne emócie. Netvrdím, že je Batman v Superman: Dawn of Justice zlý, ale mohol byť určite aj lepší. Ultimate Cut je lepší. R-ková predlžená verzia nepoteší, ale uspokojí viac ako ta v kine. Predlžená verzia neponúka scény, ktoré by mohli hýbať príbehom, takže par sekundové scény akurát tak obohacujú, ale predovšetkým ucelujú celý film, ktorý sa v tejto verzii stáva viac komplexnejším a lepším. Pridané scény do UC. Obľúbené soundtracky: Beautiful Lie, This Is My World. Teathrical Cut 85% - 4* / Ultimate Edition 90% - 5* (27.3.2016)

Až na to, že se tam první hodinu mluví v pozoru a stylem, jako kdyby někdo sežral Bibli a zapil to koňskými sedativy, až na to, že se skoro dvě hodiny člověk snaží pochopit, proč se ti dva panáci tak nenávidí, aby se po několika vteřinách začali milovat, až na to, že se skoro všechny dynamické posuny dějí kecáním a snovými sekvencemi, až na to, že motivace a činy postav se řídí podle logiky zvrhlého scenáristického boha lobotomie, až na to, že to (zase) nemá plnohodnotné postavy, ale jenom hranaté hlasy, až na to, že Jesse Eisenberg hraje hodně lowcostovou verzi Heatha Ledgera, až na to... co jsem to chtěl? Už nevim. Vlastně jo. Hezký vobrázky pro komiksový fanboye a výborná režie kontaktní akce. Myslim. Mám matnej pocit, že Muž z oceli mě sral víc než tenhle Úsvit nahodilosti. Jestli si DC vybralo cestu, kdy budou svoje filmy dělat jako genetický slepenec vysoce komiksové stylizace a velmi rétorických odkazů k vážným tématům, budou si muset najít režiséra, který to bude schopný udržet pohromadě. Ale to Snyder není, obzvlášť, když pracuje se scénářem, který připomíná spíš soubor nenavazujících nápadů k dalšímu rozpracování.(24.3.2016)

Zjednodušeně: Monumentální produkce, která měla vrcholit soubojem netopejra s pláštěnkou, je ve výsledku velice roztříštěnou podívanou sloužící primárně pro nastartování DCU směrem k Justice League. Autoři chtěli týmovku, tohle byla cesta k ní, která rozhodně nenaplňuje potenciál, ale současně zabaví a ukazuje, jak moc bude DCU odlišný od Marvelu. // Podrobněji: Tenhle film ve mě vyvolal docela hodně přemýšlení. Proč? Nejdříve tím, pro koho vlastně měl být, pro koho ve výsledku je a proč se tolik odklání od Man of steel, kterého jsem bral jako první ukázku směru DCU. Přijít na odpovědi je těžké, protože film je roztříštěný (nejdříve důraz na Batmana, Superman řešen pomocí politiky, Luthor si hraje) a teprve poslední půl hodina navazuje na akční destrukci a přímočarost Man of Steel. Do toho všeho přichází (možná až moc?) scénáristických pomrkávání, které předčí ty marvelovské a to především svojí okatostí, protože si jich nejde nevšimnout a někdy až ruší (Joke's on you, Flash, metalidé, nolanův Batman?). Navíc je film s dvěmi silnými postavami na dobré straně také velice těžkopádný. Navíc některé postavy filmu mají problém s motivací a se svými plány, takový Lex Luthor je příliš chytrý na to, aby se nechával unášet svými "problémy dětství", které stejně nevyřeší. Přesto všechno, má BvS své klady, pro mě především ve využití konce minulého filmu (desktrukce města Metropolis) ve vazbě na Batmana, velice dirty/old Batmana, důraz na "watchmen" politiku (Superman jako Bůh, naděje, jako obžalovaný...), sexy Wonder woman a závěr filmu, kde se autoři nebáli trochu riskovat a za mě se jim to daří. Možná i proto všechno jde podle mě (a to je březen) o nejdiskutovanější film roku. PS: jsem zvědav na chybějících 30 minut z R-rated verze slíbené na DVD/BR. PPS: přál bych si, aby někdo vzal tenhle film, vytáhl motivy Batmana, Supermana a postavil na nich dvou hodinové komorní drama, ty můry, ty obavy a problematika božství mě fascinuje a zaslouží si víc než pár zpomalovaček... PPPS: vážný svět DC se mi jinak líbí velice a jsem zvědav, zda batmanovy můry jsou sny nebo vize budoucnosti...(28.3.2016)