Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti

Batman vs. Superman

(neoficiální název)

Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2016, 151 min (SE: 181 min)

"On se nezodpovídá nikomu. Snad ani samotnému Bohu." A možná ani neplatí složenky, je přelétavý nebo dokonce netřídí odpad. Superman je zkrátka hajzlík, takže Batmana na něj. Každý z nich už vydělal spoustu peněz, tak zkusíme, kolik vydělají dohromady. Mě tedy tržby nezajímají, ale nic jiného než peníze v tom nevidím. Nicméně jsem obdržel poučku, že všichni, co mají pláštík, jsou kamarádi. Tak to je fajn, ale nechtěl mi tady snad někdo naznačit, že Lex Luthor není úplně kladná postava? To by pak ale mohli být zmetci všichni filantropové a to je ... vlastně asi nejspíš pravda. No nic. Pokud si mám vzpomenout na něco pozitivního, tak jsou to Batmanovy vstupy zdivem do místnosti, Supermanovo stále stejně "dokonalé" krytí a hlavně zarputilé máchání mečem v podání Wonder Woman.(16.9.2016)

Číst si všechny nerdovské teorie a rozborky toho, kam až Snyderova vize sahá, je sice fajn, mnohé to ujasňuje a dává možnost těšit se na DC verzi, na druhou stranu to servíruje fakt, že na běžného diváka to dost kašle, protože pokud nenajedete na geekovskou vlnu, ty postavy bez pořádných motivací vás za 2,5 hodiny nakonec utlučou. Digitální finále nebolí, jalový vztah k (ne)vlastním maminkám už jo. PS: Zimmer vrže nejnudnější tóny za posledních 15 let. PPS: V Ultimate verzi oceňuji především 20 vteřin Jeny Malone, která paradoxně dodá smysluplnější rozměr Lois Laneové. Zbytek jsou spíše nenápadné divácké směrovky k ujasnění motivací, ale epičtější nářez se nekoná. Jenom rozmáchlejší komiksovka, která chce udávat dospělejší tón nolanovskou pochmurností, ale až příliš se zahlcuje zbytečným vizuálním obžerstvím a ochuzuje o nadhled.(31.3.2016)

• Cervenak

Ešte prvú hodinu sa to celkom dá. Hlavne Batffleck je až nečakane fajn a s Alfrédom Ironsom im to spolu pristane. Lenže asi v polovici to úplne prestane dávať zmysel a zmení sa to na nekonzistentnú gebuzinu, v ktorej za hrsť cool comicsových momentov (nástup Wonder Woman, Batman vs. presila v sklade) načisto zabijú nechcene smiešne scény ("Martha!") a pokračujúce stupídne dialógy. Luthor je spočiatku celkom OK, ale keď sa prepne do toho šialeného módu (bez toho, aby tento prerod ktokoľvek rozumne vysvetlil či nebodaj funkčne vystaval), stane sa z neho len neznesiteľný pandrlák hrajúci ako vo filme od spoločnosti Asylum. No a keď sa zdá, že to nemôže byť horšie, Supermanovi príde dať po držke cavetroll, ktorého by hobiti umlátili panvicami a Legolas dorazil jedným šípom do podnebia. Zlatý Marvel! 5/10(1.4.2016)

Syn Kryptonu a Netopýr Gothamu: Ve jménu maminky! Zack Snyder je Superman komiksové epiky. Dokonalá forma, spousta panelů hodných zarámování, všemožné vizuální fígle, prvotřídní výběr hudby či hrátky s detaily (zrovna teď třeba koně či levitující hlína na rakvi ala poslední vteřina Inception). Jako každý superhrdina má však i on svůj kryptonit a v jeho případě je to na banalitu trpící scénář. Element, který často není schopen unést tu obrazovou tíhu na pro kina omezeném časovém prostoru. U Watchmenů nebyl nejmenší problém, ale nyní všechny ty ubohé motivace, Martičky zastavující hněv a sbírání speciálních kopí novinářkami pro pozdější jen stěží odhadnutelné účely docela bolí. Možná i víc, než Eisenbergův hyperaktivní výkon v roli Luthora, který se choval jako Joker.. Jenže…už jsem vám říkal, že je Zack Snyder Superman komiksové epiky? Žánru, jenž umí být nádherný i jako brak.. P.S.: Po hudebně podbarveném nástupu Wonder Woman na scénu musím zamilovaně konstatovat, že pokud umí i vařit, má u mě šanci..(18.7.2016)

Ne tak dobré jak jsem doufal, ne tak špatné jak jsem se bál. Skvěle zahrané hlavní hrdinské trio, strašně špatní záporáci. Děravý scénář s nelogickými motivacemi. Akce digitální - dle očekávání, ale i tak poměrně slušná. Chce to ovšem zpomalit, ten film chce říct a ukázat strašně hodně. Ne že by komiksy z dnešní doby nebyly stejně přeplácané. Úvod s Affleckovým Waynem je boží.(23.3.2016)

• - Poprvé ve filmovém zpracování máme možnost vidět Batmanův (Ben Affleck) kostým v klasických komiksových barvách. Šedý kostým a černá kápě. (Optical)

• - Hoci má Temný rytier Gothamu dve filmové série (a niekoľko ďalších zárezov), je to úplne po prvýkrát, čo sa do kín pozrie v 3D formáte. (classic)

• - Pulzující krychle ve videu zachycujícím vznik Cyborga, které Bruce Wayne (Ben Affleck) pošle Wonderwoman (Gal Gadot), je Mother Box - mocný superpočítač používaný Novými Bohy a Darkseidem. (spacemaster)