Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti

Batman vs. Superman

(neoficiální název)

Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2016, 151 min (SE: 181 min)

• H34D

Spousta fandů se obávalo obsazení Bena Afflecka, ale paradoxně on se nakonec ukázal jako na filmu to nejlepší. Jeho Bruce Wayne je nezajímavý a průměrný (což je v kontextu filmu ještě pochvala) a jeho Batman je docela našlapaný. Hora svalů, super hlas a styl boje, který chytlavě demonstruje sílu a maskuje Affleckovu neobratnost (a věk). Jeho pětiminutový souboj se Supermanem má grády, ale pak přijde zlom, který už tak primitivní scénář odpraví do největších hlubin demence (Martha!). Dění filmu je zkratkovité a jak plyne čas, rapidně narůstá hloupost filmu. Sousto, které si Snyderovi scénáristé ukousli, je příliš velké - zkrátka nelze začít od píky, uspokojivě objasnit motivace tří unikátních postav a ještě vše završit mega sjednocením. Z filmu se stal příšerný paskvil, který jen pramálo vypovídá o nějakém "úsvitu spravedlnosti". Všemu ještě Snyder nasadil korunu nezvládnutou technickou stránkou, kdy natáčí vše nepřehledně zblízka a ještě nepřehledněji to stříhá. 4/10(24.3.2016)

Snyder z blockbusterové elity přetváří komiksové filmy patrně tím nejvíc vzrušujícím a zajímavým způsobem. Čím víc zklamaných a nasraných fanoušků, tím lépe. Opět se osvědčilo známé pravidlo, že film je dobrý zejména tehdy, když se většině diváků nelíbí.(1.9.2016)

Syn Kryptonu a Netopýr Gothamu: Ve jménu maminky! Zack Snyder je Superman komiksové epiky. Dokonalá forma, spousta panelů hodných zarámování, všemožné vizuální fígle, prvotřídní výběr hudby či hrátky s detaily (zrovna teď třeba koně či levitující hlína na rakvi ala poslední vteřina Inception). Jako každý superhrdina má však i on svůj kryptonit a v jeho případě je to na banalitu trpící scénář. Element, který často není schopen unést tu obrazovou tíhu na pro kina omezeném časovém prostoru. U Watchmenů nebyl nejmenší problém, ale nyní všechny ty ubohé motivace, Martičky zastavující hněv a sbírání speciálních kopí novinářkami pro pozdější jen stěží odhadnutelné účely docela bolí. Možná i víc, než Eisenbergův hyperaktivní výkon v roli Luthora, který se choval jako Joker.. Jenže…už jsem vám říkal, že je Zack Snyder Superman komiksové epiky? Žánru, jenž umí být nádherný i jako brak.. P.S.: Po hudebně podbarveném nástupu Wonder Woman na scénu musím zamilovaně konstatovat, že pokud umí i vařit, má u mě šanci..(18.7.2016)

No... Plus je, že na rozdíl od Muže z oceli jsem během finále z té úmornosti neusnul, ale jinak je to rozhodně ne-e. Většinu stopáže se scenáristé pokoušejí vehementně a tím neúspěšněji budovat přesvědčivý konflikt v tom šíleném přeplácaném guláši, aby se nakonec všichni prostě potkali a začali rubat. Jen tentokrát se pětkrát zdůrazní, že město je vyklizeno, aby nebyl faux pas jako minule. Superman je ale stejně plochý a Wonder Woman přesně tak nuceně a naprosto mimo kontext vecpaná, jak se všichni báli. A kapitola sama o sobě je čistá duše Ben Affleck, jehož Batman je postava mdlé inteligence (mírně řečeno) a emo attention whore. Jeho traumata, noční můry a hejt na Supermana jsou svou bezelstností opravdu legrační, ze zasmušilého rytíře je v podstatě urputný prosťáček s neustále stejným přihlouplým výrazem, který je ve všem nějak pozadu. A Lex Luthor, který nemá zřejmě žádný jiný cíl, než být evil maharádža, rozhodně není důstojným soupeřem a všechny proti sobě svede jen proto, že si postavy přečetly název filmu a rezignovaně směřují ke střetu, k němuž neexistuje uvěřitelný důvod. Když se pak pointa sporu dvou legend postaví na jisté shodě křestních jmen, můžete už se jen nahlas smát. A aby mi ta debilita nevadila, nesmělo by to tak moc stavět na depresi a nenávisti všech vůči všem - je to ještě mnohem méně odlehčené než Nolanovi Batmani, ale nic z toho. Nicméně jako ryzí blockbuster to funguje lépe než nesnesitelný Man of Steel, takže nemůžu dát dvě hvězdy, když jsem sólového Supermana nadhodnotil. 50 %(23.3.2016)

Zoufale slabý film, který má sice spoustu plusů (vypíšu později), ale zároveň selhává v tolika věcech, že je mi až líto, kam se Snyder od třístovky a Strážců dostal - k degradaci. Ale začněme s positivním, předně je tu Batman, který se konečně chová jako Batman (je náležitě děsivý, skrývá se ve stínech a temnotách, vhodnou hi-tech výbavu po ruce a skvěle se hodící tvář páně Aflacka, který se do téhle role hodí mnohem víc, než Bale se svým hlasem Ládi Kerndla po rakovině hrtanu a transplantaci spodní čelisti za koňské pysky), on je vůbec cast povedený. Dále je tu několik fajn hudebních motivů a krásně psychoptacký Lex "vůůbec-to-nehraje-jako-zuckerberga" Lutor a jedna velmi skvělá akční scéna (s Batmanem, kvůli výše zmíněnému). A co je špatně? Vše ostatní, Délka je pro takhle dějově řídkou věc neúměrná, souboje jsou neskutěčně nabobtnalé a zbytečně natáhlé, takže i tam, kde by mohli působit dobře jsou tak domrvené, že jsem se díval na hodinky. Koneckonců, když je nejlepší věc z celého akčního finále hudební motiv Wonder Woman, tak to značí, že je cosi špatně. Většina pokusů o vydojení dojemnosti se míjí účinkem, Lois Laynová mě místky takřka štvala a hlavní cgi padouch byl občas k smíchu. I tak je to ale za průměrné tři, stále ale velké, převelké zklamání.(27.3.2016)

• - Když se Clark Kent (Henry Cavill) hádá s Perry Whitem (Laurence Fishburne) ohledně poslání Daily Planet, White zmíní, že už není rok 1938. Jedná se o pomrknutí na fanoušky, neboť první komiks se Supermanem vyšel právě v roce 1938. (Ištván87)

• - Pulzující krychle ve videu zachycujícím vznik Cyborga, které Bruce Wayne (Ben Affleck) pošle Wonderwoman (Gal Gadot), je Mother Box - mocný superpočítač používaný Novými Bohy a Darkseidem. (spacemaster)

• - Spoiler: Jay Oliva (režisér a tvůrce DC animovaných filmů) v rozhovoru uvedl, že podle něj snová sekvence ve filmu vůbec není sen. Když totiž Flash (Ezra Miller) přicestoval z budoucnosti, tak způsobil narušení časové linie, kdy se budoucnost spojila se současností, a to mělo za následek, že Brucovi/Batmanovi (Ben Affleck) se vybavila vzpomínka na budoucnost. Bruce tedy viděl svou vlastní smrt, jelikož Flash cestoval z budoucnosti, kde byl Batman již mrtvý. (Glouwer)