Největší nebezpečí pro newyorské ochránce zákona - neúplatný policista... Kriminální drama Serpico vzniklo podle stejnojmenné knížky newyorského novináře Petera Maase, jenž v ní vylíčil skutečné osudy policisty Franka Serpica, který byl dlouholetým členem newyorského policejního sboru a v roce 1971 svědčil v rozsáhlém případu korupce proti svým kolegům. Režisér Sidney Lumet (nar. 1924) začínal v padesátých letech v televizi a patří k předním hollywoodským tvůrcům druhé poloviny minulého století (Dvanáct rozhněvaných mužů, Zastavárník, Pahorek, Televizní společnost, Rozsudek a další tituly). V době tzv. Nového Hollywoodu na počátku sedmdesátých let režíroval dva kriminální příběhy na motivy skutečných událostí, Serpico (1973) a Psí odpoledne (1975), jejichž dalším společným jmenovatelem byl hlavní představitel Al Pacino (nar. 1940). Policejní důstojník Serpico, který neváhá ani na okamžik a postaví se vlastním druhům, i když velmi dobře ví, že bude terčem jejich pomsty, patří k nejlepším Pacinovým hereckým kreacím (znamenal pro něho druhou v dlouhé řadě osmi oscarových nominací). Jeho neokázalé herectví, založené na hlubokém vnitřním prožitku v souladu se Stanislavského hereckou metodou, působí přirozeně v souboru vesměs málo známých představitelů podobného založení (mezi nimi se např. mihne i budoucí hvězda F. Murray Abraham) a rovněž souzní s realistickým režijním pojetím... Lumet ve filmu využil více než stovku newyorských lokací a ukázal s výjimkou Staten Islandu prakticky všechny newyorské městské části. Kladný divácký ohlas filmu měl za následek vznik stejnojmenného televizního seriálu (1976-77), na němž se však nikdo z původních tvůrců nepodílel. (Česká televize)

gicous

Spravedlnost, odvaha, zásadovost, nezkorumpovatelnost - o to se tady hraje. Díky Al Pacinovi Serpico nepůsobí jako z jiného světa, ale jako chlap-polda, kteří jak doufám stále existují a mají odvahu jít proti systému. Jeho boj je beznadějný - ztrácí práci, přítelkyni, kamarády, ale i přesto jde za svým až na hranici sebezničení. Film stojí za vidění hlavně díky Al Pacinovi a příběhu, který lpí na lidských hodnotách a vlastnostech, které jsou opravdu obdivuhodné. Nicméně pro mě jako diváka, který vyrůstal v devadesátých létech, Serpico působí až příliš staře - možná i kvůli tomu mi některé policejní scény připadaly amatarské a až skoro úsměvné. ()

Jaromír

Serpico měl charisma, ale já bohužel u filmu usnul a to málem dvakrát ... Holt, co se dá dělat :), na mě až příliš politiky a zákulisních her. ()

kubilov

"Franku, kdo může věřit poldovi, kterej nebere prachy!?" Al Pacinovo naprosto úžasné herecké představení, které jen podtrhlo fakt, který už byl v době natáčení filmu zcela jasný. Ten chlap byl budoucí hvězda, což také do puntíku potvrdil. Jistě velice náročné natáčení, které bylo ještě obtížnější kvůli natáčení scén od konce, proběhlo díky naprosto věrnému, uvěřitelnému a zanícenému hereckému projevu hlavního hrdiny v naprostém pořádku. Untouchables by tak vedle Franka Serpica vypadali jako banda obyčejnejch zkorumpovanejch fízlů. Lumet ve své nejlepší formě točil skvělé filmy s ještě skvělejšími herci. ()

huzgi

Takto mi v mé gymnaziální epoše nastavila americká kinematografie ZRCADLO PROHNILOSTI. Odhlédnu od kritického zkoumání chyb amerického imperialismu, tak typického pro tvůrčí období sedmdesátek. Hippie forma hereckého projevu zde naprosto geniálního Al Pacina je úžasná dodnes, jeho přesné dávkování gest a prostředků, střídání výrazů a přístupů mne ohromilo už v hluboké propasti minula a stále ohromuje. ()

pestak

Lumet kreslí realisticky detailně všední den policistů a jejich tíživou situaci mezi frustrací a lákadlem peněz.Film se opírá o autentický případ. Výborný Al Pacino v roli Serpica. Doporučuji knihu. ()

tatopulos

Korupce je všude ! Opravdu převratné odhalení, které se táhne celým filmem. Psychologicky nijak závratné, alespoň konec je trochu emočně silný, ale celkově slabé. ()

helrohir

Hlavnou devízou filmu je už tradične famózny Al Pacino, ale mimo jeho výkonu som na tomto filme bohužiaľ nenašiel niečo, čo by ho povyšovalo nad iné dobové kriminálky. Filmu dominuje skôr pomalé tempo rozprávania príbehu, pričom niečo záživnejšie nás čaká až v druhej polovici. Chýbali tam proste nejaké scény, ktoré by dokázali diváka vytrhnúť z letargie a "nakopnúť" dej trochu živším dianím. Vzhľadom k stopáži mi tam viacero scén prišlo nadbytočných, trebárs tie vzťahové pletky pôsobili fakt otravne. Je pravdou, že je to podľa skutočného príbehu, a tým pádom by bolo trochu zcestné prifarbiť dej nejakou fabuláciou len kvôli ukojeniu nudiaceho sa diváka, ale v tejto forme mi proste film nesadol. 60%. ()

RafaKrakal

Herecký koncert Al Pacina na motivy skutečného příběhu neúplatného policisty Franka Serpica, který se dostane na mušku svých kolegů, proti jejichž úplatkářským aférám se nebojí svědčit. Film jako celek funguje, Al Pacino ze sebe ždíme maximum a i režisér Sidney Lumwet odvádí svou práci na nejvyšší možné úrovni. Kdo má rád podobné typy filmů, potažmo Al Pacina, měl by Serpica rozhodně zhlédnout. ()

ostravak30

Je to vlastně smutný pohled na americkou verzi spravedlnosti. Když si uvědomíme, že podobných kauz bylo po Americe mnoho a úplatných policistů je stále dost, stačí sledovat třeba řadu dokumentárních sérií z Discovery apod. Serpico je asi v tomto ohledu nejznámější, protože odmítal brát a tolerovat. Al Pacino si mezi Kmotry, kde stál přesně na opačném pólu, střihl tuto roli. On je jedním z těch herců, kteří snad nezklamou. Snímek má sice dvě hodiny, ale stopáž nenudí. Naopak. Děj má spád a docela detailně rozebírá praktiky Newyorské policie, které jsou minimálně zarážející a dobře je známe i u nás hlavně z 90. let. Ještě hrůznější je ale uvědomění, že nadřízení o praktikách věděli a klidně je kryli. Zkrátka zatýkání najednou není otázkou morálky a viny, ale běží jako ve fabrice na páse pouze jako otázka statistik a aktuálních potřeb policie. Zajímavé je, že Martin Bregman poprvé produkoval právě tento snímek, přičemž to byl právě on, kdo skutečného Serpica nechtěl na natáčení, ačkoli Al Pacino se s ním stejně setkal. ()

subic

Frenk Serpíčo, teda Serpíko, pro přátele Pako, se dokonce dočkal nového dabingu 2010 pro ČT2 v podání Davida Novotného. Podle dabingforum už je to celkem pátý dabing. Nikdo s ním nemá mluvit, prej je to hajzl. Musím ale říct, že po letech, když na to koukám znovu, asi by se hodila nějaká kratší verze, protože místy je to takové zbytečně natahované. 7/10 ()

Norton.

Konečně je tonto skvělý film také na DVD , určitě jedna z nejlepších rolí Al Pacina ... moc dobrý příběh. ()

AdrianMonk

Nádherný snímek a vedle Zjizvené tváře zřejmě nejlepší Pacinův výkon a úžasná "one- man show". Děj je sice trošku klišovitý (dobrej polda v prohnilým městě etc.), ale díky skvělému výkonu hlavního představitele a Sidney Lumetovi, který tuto story vylíčil, že opravdu cítíte tu atmosféru a po celou dobu máte pocit, že se ten film zakládá na pravdě. Jednoduše povinnost pro každého "Pacinofila". ()

dražis

Mohl bych o tomhle filmu napsat sáhodlouhý článek, ale myslim, že za prvé na to nemám ty pravé dovednosti, abych ho dostatečně popsal a za druhé myslím bude stačit, když napíšu, že Serpico měl koule. ()

mr.bredok

Boj Serpica za očistu policie od všudypřítomné korupce je asi téma, které se neochodí a je možno jej aplikovat do kterékoli země a doby. Víc mě fascinoval obrovský rozdíl mezi Pacinovým mladičkým a zapaleným Serpicem a stejně tak Pacinovým stárnoucím,chybujícím a hlavně moc unaveným detektivem Dormerem v Insomnie. ()

pOne

Silné téma a výborný Al Pacino. Zbytek herců šeď, ale Al - se svým vzezřením, chůzí a hereckým projevem - výborné. Druhý film (po Sling Blade), kde si herce vybavím podle specifické chůze :). ()

anticapa

Do Paka se nelze nezamilovat. Bez Pacina by tento film byl ale o dost chudší, asi by i zapadl do šedě, s Pacinem je to skvost. To dělá génia (a tím je) géniem. ()

exoomer

Spravny policajt proti vsetkym, kvoli jeho spravedlnosti sa mu vsetko poserie, pravdaze aj manzelstvo, nakoniec vyhra. OU YEA. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh