Největší nebezpečí pro newyorské ochránce zákona - neúplatný policista... Kriminální drama Serpico vzniklo podle stejnojmenné knížky newyorského novináře Petera Maase, jenž v ní vylíčil skutečné osudy policisty Franka Serpica, který byl dlouholetým členem newyorského policejního sboru a v roce 1971 svědčil v rozsáhlém případu korupce proti svým kolegům. Režisér Sidney Lumet (nar. 1924) začínal v padesátých letech v televizi a patří k předním hollywoodským tvůrcům druhé poloviny minulého století (Dvanáct rozhněvaných mužů, Zastavárník, Pahorek, Televizní společnost, Rozsudek a další tituly). V době tzv. Nového Hollywoodu na počátku sedmdesátých let režíroval dva kriminální příběhy na motivy skutečných událostí, Serpico (1973) a Psí odpoledne (1975), jejichž dalším společným jmenovatelem byl hlavní představitel Al Pacino (nar. 1940). Policejní důstojník Serpico, který neváhá ani na okamžik a postaví se vlastním druhům, i když velmi dobře ví, že bude terčem jejich pomsty, patří k nejlepším Pacinovým hereckým kreacím (znamenal pro něho druhou v dlouhé řadě osmi oscarových nominací). Jeho neokázalé herectví, založené na hlubokém vnitřním prožitku v souladu se Stanislavského hereckou metodou, působí přirozeně v souboru vesměs málo známých představitelů podobného založení (mezi nimi se např. mihne i budoucí hvězda F. Murray Abraham) a rovněž souzní s realistickým režijním pojetím... Lumet ve filmu využil více než stovku newyorských lokací a ukázal s výjimkou Staten Islandu prakticky všechny newyorské městské části. Kladný divácký ohlas filmu měl za následek vznik stejnojmenného televizního seriálu (1976-77), na němž se však nikdo z původních tvůrců nepodílel. (Česká televize)

inachisio

Pacino zde vytvořil velice zajímavou postavu, která mě od začátku do konce překvapovala. Příběh je zajímavý, dobře udělaný, přesto zde ty dvě hodiny byly znát. Celou dobu jsem s napětím očekávala, kdy se dozvíme, jak se to seběhlo. No, byla jsem trošku zklamaná, jelikož pro mě to nebylo příliš dobře vysvětleno a chvílemi jsem tápala, co se vlastně stalo. To se naštěstí spraví v dalších částech, v nichž je už vše jasné. Ačkoli mě trochu zklamal konec, herecky, dějově i scénáristicky se jedná o skvělý kus. ()

Mona-Lisa

Bylo to cele divné, zašmodrchané. Hodně neatraktivním způsobem, který mě chvilkama nudil. To je jak sprosté slovo u tvorby Al Pacina, že? :-D Já si ale ráda a často sedám z jeho filmů na zadek, tak mu to vynahradím příště - ty 3 hvězdičky, co tomuto musím dát. ()

merigieren

Dalo se na to koukat, ale trochu to nudilo. Skutečný příběhy maj jednu smutnou vlastnost, a to že záleží na tvůrcích filmu zda dokáží relativně nudný lidský život zajímavě přiblížit ve dvou hodinách. Asi bych Serpiciho poplácal po zádech a popřál hezkej život ve Švícarsku, ale to je asi tak všechno. Ta policejní korupce pro mne byla skoro až neuvěřitelná a Serpiciho chování záhadné. Proč si nahrával hovory, když je nikdy nepoužil ? Proč si vyléval zlost jen na své holce a potom co ho opustila ho to asi přešlo ? Slabší 3* za hezky napsaný titulky (od Tesna) i s vtipnou poznámkou nakonec, taky za to, že sem to dokoukal v kuse, ale ničím mě tento film nenadchnul... ()

Heavyman

S poctivostí nejdřív pojdeš. Jako Ezau zarostlý a zvláštně oháknutý Al Pacino mne bavil, ale film samotný mi příjde přehodnocen. ()

gumbo

Proč tam ksakru musí být tolik navzájem si podobných postav. Úplně to člověku kazí zažitek z filmu, když vlastně neví zda ten či onem je či není svině. Jinak krásně depkoidní, ikdyž občas nepochopitelné, ale to je asi dobou, která uplynula od vzniku filmu. 70% ()

Rokle

Lumet natočil strastiplný boj jednoho muže, který se dokázal vzepřít policejní korupci. Ten film není nikterak podbízivý, vypichuje důležité fragmenty hrdinova života (od nástupu do sboru po střelení v akci - to není spoiler, je to hned na začátku) a v každém okamžiku přesně ví, o čem vypráví. 90% ()

hororwatch

Na Al Pacina hodně slabý. Celý film se hlavně mluvilo a já jsem bohužel čekal, že tu myšlenku filmu o korupci okoření alespoň nějaká akce- výhružky, pokus o vraždu a tak. Řeknu to asi takhle- bylo mi ukradený jak dopadne Serpico, jak dopadnou úplatní a tak celkově jak to vůbec dopadne. Neslaný, nemastný. Průměr danýho žánru a to prosim je na rok 1973 podle mě docela špatný. ()

agassi68

Boj proti skorumpovanému policajnému zboru nie je nič nové. Toto bol však jeden z prvých filmov, ktorý bohužiaľ nič nestratil na svojej aktuálnosti. Akcie je tu pomenej, viac je zameraný na prežívanie márneho úsilia Franka Serpica zmeniť zažité zmýšľanie policajtov. Al Pacino skvelý, vlastne mu to prakticky ostalo - role samotárskych policajtov mu idú stále výborne.. ()

Majkak

Klasická story spoledního spravedlivého. Zajímavá paralela s reálnou politikou, pokud má korupce jasná pravidla, kolik se dává a jak často, už to vlastně není korupce, ale fungující systém. A ti, kdo to respektují, jsou hráči podle pravidel, kromě toho jednoho blázna, který tvrdit, že se vůbec nemá brát. Ten je divný a není možné mu věřit. Al Pacino exceluje, občas na úkor spoluhráčů, kteří vycházejí jako mechanické figurky. ()

Adm.Nelson

Film, ktorý mi predstavil jednu z najhrdinskejších a najsympatickejších postáv súčasnosti, a v ktorom som videl jeden z najlepších hereckých výkonov vôbec. 10/10 ()

Hapretor

Al Pacino zde dokazuje, že je malým vzrůstem ale velký herectvím. Dobrý film, který zabaví a trochu poodkryje tu super tvář Ameriky - zemi svobody, prosperity, happyendů, tolerance, humanity, obětavosti, ... ale že by mě to poslalo do kolen ... ani náhodou ... ()

GOREGASM

Jeden z nejlepších filmů a jedna z nejlepších old school kriminálek. Nechápejte mne špatně, mám moderní krimi, ale ten feeling, který ve mně vždy dokáže vyvolat The French Connection, Bullit nebo právě Serpico je nenapodobitelný a nenahraditelný. Minimálně pocit, že New York byl neskutečná džungle a pořád, i když trochu jinak, stále je, se zmocní každého diváka. Při pohledu na nasazení Pacinovy postavy a Pacina samotného budete hltat každé políčko tohoto nerovného boje se systémem, který Frank Serpico každý den podstupuje a Lumet zde opravdu mistrovsky kočíruje tempo vyprávění, kdy diváka udržuje v neustálém střehu, stejně jako svou hlavní postavu. Franka Serpica navíc nemaluje narůžovo, ale jako standartnho humanoidu, který má své démony stejně jako limity, a to Al Pacino na plátně prodat umí spektakulárně. 100% ()

GIK

Strhující film? Ne! Spíše poklidné až nudné vyprávění o boji policity Serpica proti neskutečné až nepochopitelné korupci celých policejních sborů vybírajících výpalné. I když je Serpico čestný muž a odmítá dobrovolné příspěvky dárců na výživu policistů, jeho hodný kolega pro to nemá pochopení a všechny špinavé peníze mu ukládá na knížku. ()

Shona

Proti všem jak většina z nás ví, se jmenuje román od Aloise Jiráska. Stejně je na tom taky Frank Serpico v Lumetově kriminálním dramatu. Celý film roste i padá s výkonem Al Pacina a nebýt jeho One man show nevím, jak by to dopadlo. ()

Modus

I když hned ze začátku víte jak Serpico skončí, chcete vidět co se vlastně bude odehrávat před tím incidentem…Serpico v podání nikoho menšího než je Al Pacino je podle filmu snad jediný čestný policista, který se (ne)bojí svědčit proti zkorumpovaným kolegům…( Býval dobrým policistou, ale spáchal ten nejhorší hřích protože svědčil proti zkorumpovaným kolegům :-D, omlouvám se nemohl jsem odolat :-D )… Je to jako trefa do černého…Kdykoliv se totiž točí film, ve kterém hlavní herec představuje úctyhodný výkon osoby, která existuje nebo existovala a něco si dokázala, o úspěch je ve většině případů vždy postaráno…Je to zvláštní, ale do každého takového filmu, režisér a hlavně hlavní představitel, Al Pacino, musí dát minimálně duši aby nakonec vyplivli takovýto snímek…Režisér Sidney Lumet skládá příběh z epizod Serpicova života, které se odehrály v rozmezí několika let…I když je film časově rozbit na menší střípky, tak mu rozhodně nechybí tíživá atmosféra, kdy jsem si v několika momentech přál, aby Serpico raději přijal úplatek a měl pokoj od výhružek…Každý zná Al Pacina jako hladce oholeného a krátce ostříhaného jak v prvních dvou dílech Kmotra, tak Zjizvené tváři apod. vousy začal nosit až ke stáru, ale když ho tady uvidíte jako 30-ti letého hipíka z vizáží bezdomovce musíte se smát, nevím čím to je ale rozhodně mu to přidává na hereckém výkonu který je, jak je zvykem dokonale famózní…Pokud někdo má rád vynikající příběh, skvělí herecký koncert tak ať nenechá Serpica někde v šuplíku, byla by to rozhodně velká škoda!!! ()

Ygnor

Ambivalentní vlny se ve mě vzdouvají po shlédnutí filmu,kdy Al Pacino -Don Quichotte de la Manche stojí osamocen se svým kopím proti větrným mlýnům. Proč, to si zodpovězte sami, pokud dočtete tuhle recenzi. Hrozně moc přeji úspěch tady téhle pohádky, aby byly čteny dětem, než večer zavřou oči. Je třeba pojmenovat zlo a oč tu běží. Kdo z kluků by si nehrál v mládí na četníky a zloděje. Kdo se nerad nedívá na kriminální filmy. Myšlenka o čistotě a ideálech je moc krásná. Vždy chodí do služby nejen lidé z přesvědčení, ale i Ti co věděli, že budou brát, nebo se zkazili a načichli od těch, co již byli otřískání harcovníci. Na ulici jsou jen pěšáci, ale z nich se také jednou zrodí velké ryby. Brát je úzus společnosti. Možná v dnešní době, nechci ospravedlňovat, kdy už došly peníze strážce platit, to bude ještě horší. Díkybohu za každý „Vratimov“a „Kladenskou dopravku“, kde to nakonec odskákali všichni. A všichni také ještě nezahořkli o čem svědčí vysoké hodnocení filmu, kdy obsah jede napřed před zpracováním. Největší daň těch správňáků je skončit pěkně sami, možná s metálem, ale bez nikoho, právě jen s těmi ideály. Kolik z Vás to však zažilo doopravdy ?! Vítejte v deziluzi. Ten napudrovaný závěr film pohřbil. Nechávám bez hodnocení. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh