Zuřící býk od uznávaného režiséra Martina Scorseseho je životopisným snímkem boxerského šampiona střední váhy Jakea LaMotty, jemuž se během jeho krátkého pobytu na výsluní přezdívalo Býk z Bronxu. První, co se LaMotta v životě naučil, bylo krást a rvát se – být drsnější než ostatní. La Motta, který byl od přírody samotář a nikomu nevěřil, používal svou agresi v boxerském ringu jako prostředek k potlačení svých hluboce zakořeněných obav a emocionálních úzkostí. Jeho odhodlání a zuřivost, díky nimž se z mladého násilníka stal mistr světa ve střední váze, však zůstaly mimo ring neovladatelné. LaMottův vášnivý zápal pro vítězství mu nakonec zničil osobní život a miliony dolarů, které vydělal, promrhal svým nezřízeným životním stylem a pletkami s ženami, jejichž city sahaly jen tam, kde byla jeho peněženka. LaMottu nakonec opustila jeho krásná manželka Vicki, která už měla plné zuby nekonečného fyzického i duševního zneužívání. Dokonce i jeho bratr Joey, který boxera vždycky obdivoval, byl nyní znechucen. A když pak LaMotta přišel o svůj titul, začal se nezadržitelně řítit ke dnu. Ze zápasníka ve špičkové kondici se tak rázem stal odulý vepř, který skončil jako uvaděč striptérek ve špinavém nočním klubu – a nakonec i jako vězeň ve floridském nápravném zařízení. (Cinemax)

john.h

Film o člověku, který jde za svým snem a když už se mu splní, tak je v něm líný žít a kvůli nějakým svým osobním problémům, nesmyslným zásadám a lenosti se toho snu zbaví. Scorsese si opět zahrává s motivem nevěry a u hlavního hrdiny je vidět až nezdravá žárlivost. Podobné pocity jsem měl i při sledování Casina. Casino bylo vůbec úplně jako Zuřící býk, akorát boxerské prostředí a italskou domácnost vystřídalo prostředí kasin a mafie. Jinak vlastně hlavní herci zůstali stejní a ve filmu je mezi nimi dokonce opět pohledná blondýnka. Ale to není rozhodně nic špatného. Oba filmy ještě spolu se Skrytou identitou jsou totiž špičkou toho, co Scorsese natočil. ()

winstonik

Ani tento film si nezaslúži výnimku a treba naň pozerať cez prizmu toho, či poskytuje dôvod, pre ktorý by sa dal (alebo mal) citovať. A výsledok? Výsledkom je jeho prínos pre dejiny kinematografie, pretože ide o naozaj novátorské životopisné spracovanie. Fajnšmekri režisérskych postupov tu určite nájdu množstvo originálnych ťahov Martina Scorseseho, ako aj skvelého Roberta de Niro. Ale čo hovorí film o živote, o spoločnosti, o nás? Príbeh skrachovaného boxera, tak nápadne pripomínajúceho Mikea Tysona. La Motta vo filme nerieši vôbec nič, jeho postava sa nijako nevyvíja, vývoj deja sa dá ľahko očakávať a jeho príbeh v podstate nemá čo povedať. A to je žiaľ hlavný dôvod, pre ktorý sa o ňom oplatí hovoriť: film s vynikajúcim spracovaním, ktorý však nemá čo povedať. ()

rottik-cb

Zuřící býk mě zklamal, to je třeba říci na rovinu. Není to špatný film, ale prostě se mi nelíbil. Asi jsem měla přehnané očekávání- 87% zde, jeden z 1001 filmů a celkově vynikající pověst. Od dvojice Scorsese + De Niro jsem čekala vše, jen ne nudu, které se mi nakonec dostalo. Ještě štěstí, že Martina Scorseseho znám už dost dlouho na to, abych věděla, že natočil spoustu lepších filmů, než je tento.. Protože přijít sem bez této znalosti a přečíst si, že Zuřící býk je „nejlepší Scorsese“, úplně mě to odradí od sledování jeho ostatních děl… Nicméně De Niro hraje skvěle. Film je jeho a on si to užívá. Škoda jen, že jeho postava je tak strašně odporná. Jake LaMotta je opravdu nepříliš vídaná směska komplexů, žárlivosti, tuposti, podrazáctví a agrese, děsivá zvlášť kvůli své fyzické síle. Lidé, kteří si potřebují vydobývat respekt násilím a mlátí (nejen) ženy, z duše nesnáším, a ač jsem se snažila, nedokázala jsem se od toho při sledování filmu oprostit. Vím, že nehodnotím LaMottu, ale celý film, jenže co s filmem, který ho v podstatě honoruje a nutí diváka, aby ho litoval? O nějakém napětí nebo soucitu nemůže být ani řeč, upřímně jsem mu přála každou ránu, kterou dostal. Přestože ale nemám ráda box, třeba Million Dollar Baby se mi líbilo moc, takže to důvodem mého relativně nízkého hodnocení nebude. Co je na filmu dobré: určitě režie a kamera. Mimo De Nira skvěle hraje Joe Pesci a Cathy Moriarty je nádherná, škoda, že už potom nikdy nedostala podobnou šanci. I boxerské prostředí bylo dle mého názoru dobře vykreslené, ale některé zápasy měly k realitě daleko… Co je na filmu špatné: kromě již zmíněného „charakteru“ hlavního hrdiny mi vadila absence pointy a celková utahanost díla. Už od začátku jsem čekala, kdy se to rozjede, ale pořád tomu něco chybělo. Až se budu cítit připravená, dám tomuto filmu druhou šanci, prozatím ale za 3, a to skoro s odřenýma ušima. 94. ze 1001 ()

Shredder

Kombinacia De Niro a Scorsese nikdy nesklame, avsak zaradenie tohto filmu na 1. priecku filmoveho rebricka historie niektorymi kritikmi nechapem. Ok okrem skvelej rezie a hereckych vykonov by som vyzdvihol hlavne uzasnu kameru, ale dej ktory sa toci okolo rychleho vzostupu a nasledneho padu legendarneho boxera, pricom najvacsiu pozornost venuje jeho chorobnej ziarlivosti, proste na mna neurobil nijak velky dojem. Urcite sa nejedna o najlepsi boxersky film, kedze scenam v ringu je venovany minimalny priestor a nie su tocene stylom, ktory by mal divaka vyburcovat k adrenalinovym emociam. La Motta je vykresleny az prekvapivo negativne, a co pokladam za netypicke je prevratena gradacia emocii voci hlavnej postave, to znamena ze ako dej postupuje, namiesto toho aby vam LaMotta stale viac prirastal k srdcu je vam stale nesympatickejsi a odpudivejsi az dojdete do konecneho bodu, kedy sa ho da len lutovat. ()

polonius

De Niro vynikající, v podobně impulsivní roli jako v New York, New York. Raging Bull dějovou konstrukcí pokulhává za ostatními Scorseseho filmy. ()

Stanix

...Dámy a Pánové, v levém rohu, ročník 76´ ,silný, důvěřivý, ale vymyšlený, jedinečný Italský Hřebec! : Rocky Balboa!! Naproti němu v pravém rohu, ročník 80´, se chystá neporazitelný, tvrdohlavý, patologicky žárlivý ale 100% skutečný Zuřící Býk! : Jake La Motta!!! Rozhodčí již odstartovali 1. kolo, souboj o titul šampióna prááávě začínááá !!!! ... ()

departed

Šlo vidět, že se ve vypjatých scénách hodně improvizovalo. O to lepší pak ale byly herecký výkony, hlavně teda ten De Nirův samozřejmě. Ten musel mít La Mottu nastudovanýho od hlavy až k patě, že ho tak excelentně ztvárnil. Sám La Motta prohlásil, že si po zhlédnutí De Nirovo výkonu uvědomil, jak hrozný člověk to vlastně byl. ()

Lofrod

Ano! dobry film to je a ano, kamera tam bola fakt slusna, ale prislo mi to ako zle poskladane puzzle, raketoplanu. Ktory bol navyse nakresleny ako skica, alebo ak chcete ako ohladana ruka z Braindeadu. Ja viem, ja viem, umenie,... ale nudne. ()

vetsinezobri

Hrozně mě baví se na De Nira a Pesciho koukat. Je to dvojka k pohledání. Filmu taky svědčí černobílé provedení, bez něj by to byl asi slušnej krvák. A prosím, ať mi nikdo netvrdí, že tý LaMottově manželce bylo na začátku 16 let, to bylo hodně uhozený teda. ()

AshT

Další Scorseseho mistrovský snímek o Jakeovi LaMottovi profesionálním boxerovi Film není zaměřen na box, ale na skvělé rodinné drama. Muž, který měl všechno a zároveň nikdy nebyl spokojený. ()

Knor

Scorsese, DeNiro a Pesci pohromadě, to je určitá záruka výbornýho filmu. Což se potvrzuje i tady. Obzvlášť DeNiro je naposto fantastickej, celej film tahají především herecký výkony. ()

Duke90

De Nirova největší životní proměna se odehrála v Zuřícím býkovi. Sice už měl v té době za sebou několik rolí, kde se úspěšně dokázal převtělit do dané postavy (Vito, Travis, Michael...), ale tím nejoslnivějším výkonem je pravě Jake LaMotta - až příliš horkokrevný boxer, který se po počátečním úspěchu začne díky své nestálé povaze propadat do čím dál tím většího bahna. LaMottu jsem v určitých pasážích filmu opravdu neměl moc rád a díky suverénnímu De Nirovu výkonu se mi o to víc protivil. Stejně tak mi ho bylo posléze i líto, když jsem viděl tu obtloustlou trosku, jak všechno kolem sebe ztrácí a zmůže se jen na zoufalé pokřikování. Při sledování Zuřícího býka totiž velice rychle zapomenete, že se díváte na film, protože děj vás doslova vcucne a najednou se stáváte náhodným kolemjdoucím, co celý ten smutný příběh vnímá na vlastní kůži, abyste později cítili utrpení Jakeova bratra, ponížení jeho manželky a následně totální úpadek samotného může z ringu... Velice silný a dojemný příběh! ()

PhoenixSwan

Vlézt do ringu a odplivnout si, vážně nestačí k tomu stát se šampiónem. Jako u většiny cílů musí člověk nasadit hroší kůži a jít si tvrdohlavě za svým. Trocha té taliánské nátury společně s velkým hereckým umem Roberta De Nira, Joe Pesiho a režisérskou šikovností dal život zašlé slávy boxera Jakea LaMottu. Společně oprášily rukavice i vzpomínky, kterými se již přes třicet let baví milovníci dobrého filmu. Životní boj v ringu, ale i v soukromí podtrhla hra se zvukem i kamerou. Boj vede i divák při sledování běsnícího De Nira, jestli litovat či nenávidět. Nicméně nic není jen černé a bílé. ()

papadoce

Po štyridsiatich rokoch som si konečne pozrel legendárneho Zúriaceho býka a musím uznať, že je to extra klasa. Fantastická filmarina, no a zrejme najlepší film Martina Scorseseho. De Niro bol v parádnej forme. Bol riadne hnusná držka a jednoznačne ideálny typ na stvárnenie Jakea LaMottu. A Joe Pesci mal na hlave mŕtveho skunka, ale herecky nijako nezaostával. Čiernobiela tomu navyše dala jedinečný punc a urobila z tohto filmu ešte čosi viac. Niektoré samostatné scény mali neuveriteľné čaro. Napriklad chovanie tých hajzlov k vlastným ženám bolo brutálne jebnuté, ale jaksi považované za bežné, očividne. Dialógy v celom filme rúbali prvú ligu. Celé to držalo ako celok, bolo krásne vidno ako to vedie režisér a že chémia medzi ním a hercami šľape ako hodinky. Táto športová dráma znesie najprísnejšie kritériá. Som rád, že som si doplnil ďalšiu z medzier. Boli to skvelé dve hodiny pohyblivých obrázkov. Jednotka. A ešte jedna poznámka. Tá zmena fyzického vzhľadu Bobbyho De Nira bola fascinujúca. Niečo také dokáže desať možno pätnásť hercov hollyúdu dokopy. Waw. ()

Emafera

Nějak nesdílím všeobecné nadšení z tohoto filmu. Nemělo to pro mě takovou hloubku jak jsem očekávala. Prostě další člověk hrubého zrna, co mlátil do všech okolo a nejvíc do těch, kteří ho měli rádi. Za vše špatné v jeho životě mohli samozřejmě všichni okolo. Když sportovní kariéra odešla nezůstalo nic. Nezbývá mi než kroutit nad tím hlavou. Podobný “hrdina” jako Tony Montana. Ten měl pro mě ale větší charizma a snad i vtip. ()

Ewík

28.02.24: Viděno opět po letech a sníženo hodnocení na 4*. Já tak brutálně nenávidím tu postavu narcistního magora...což znamená, že DeNiro předvedl špičkovou práci. Stejně jako kamera (ach, ty drobné umělecké záběry). ()

pepino

Film popisující život jednoho boxera z Bronxu. Ve filmu sledujeme jeho vzestup, úspěchy, lásku, manželství, radosti ale i neúspěch, nejistotu, zuřivost, šílenství a obrovský pád. Tohle všechno nám podal Scorsese ve vynikajícím stylu (kamera mi připomíná některé Jarmuschovy filmy) se skvělou hudbou a neuvěřitelně věrným De Nirem který pro natáčení udělal a obětoval spoustu. Rockyho mám rád ale kam se na Zuřícího býka hrabe. ()

dawydx

Martin Scorsese zkoumá zákoutí požehnané a zároveň prokleté duše výjimečného člověka. LaMotta si své osobní démony přenáší do boxerského ringu a snaží se s nimi vypořádat. Jenže ne vždy úspěšně. De Niro předvádí pravděpodobně svůj vrcholný výkon, stejně tak celý snímek patří do trojice toho nejlepšího, co Scorsese vytvořil. Po zásluze klasický, kultovní snímek. ()

Yakuza05

Zlatý glóbus - 1: Herec Robert De Niro. Nominací - 6: Režie, Film, Herec vedl. role Joe Pesci, Herečka vedl. role Cathy Moriarty, Scénář, Nový objev Cathy Moriarty.........Bafta - 2: Střih, Nový objev Joe Pesci. Nominací - 2: Herec Robert De Niro, Nvý objev Cathy Moriarty. ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

23.08.2017

Drak přichází... opět

Drak přichází... opět

16.08.2007

Neděste se, tahle novinka není o pokračování Eragona (studio 20th Century Fox o dvojce fantasy zmetku naštěstí mlčí). Je o novodobé verzi klasiky, která udělala z Bruce Leeho mezinárodní hvězdu a… (více)