Zuřící býk od uznávaného režiséra Martina Scorseseho je životopisným snímkem boxerského šampiona střední váhy Jakea LaMotty, jemuž se během jeho krátkého pobytu na výsluní přezdívalo Býk z Bronxu. První, co se LaMotta v životě naučil, bylo krást a rvát se – být drsnější než ostatní. La Motta, který byl od přírody samotář a nikomu nevěřil, používal svou agresi v boxerském ringu jako prostředek k potlačení svých hluboce zakořeněných obav a emocionálních úzkostí. Jeho odhodlání a zuřivost, díky nimž se z mladého násilníka stal mistr světa ve střední váze, však zůstaly mimo ring neovladatelné. LaMottův vášnivý zápal pro vítězství mu nakonec zničil osobní život a miliony dolarů, které vydělal, promrhal svým nezřízeným životním stylem a pletkami s ženami, jejichž city sahaly jen tam, kde byla jeho peněženka. LaMottu nakonec opustila jeho krásná manželka Vicki, která už měla plné zuby nekonečného fyzického i duševního zneužívání. Dokonce i jeho bratr Joey, který boxera vždycky obdivoval, byl nyní znechucen. A když pak LaMotta přišel o svůj titul, začal se nezadržitelně řítit ke dnu. Ze zápasníka ve špičkové kondici se tak rázem stal odulý vepř, který skončil jako uvaděč striptérek ve špinavém nočním klubu – a nakonec i jako vězeň ve floridském nápravném zařízení. (Cinemax)

Kofolacik

Hoci ma film hlbku a skoro po vsetkych technickych strankach je dokonaly, nedostal ma... Film ma za prve dost casto nudil, ale hlavne sa mi zle pozeral... som si len prial ze kedy do skonci pretoze sa mi jednoducho nepacilo naco sa pozeram. Ano viem, to je cela pointa toho... ukazat co sa moze stat ked je clovek zakomplexovany a ma nizke sebavedomie...poukazat na ludsku zavist a neistotu... a co? Nedalo sa to vykreslit aj krajsie? Druha vec ktora mi vadila bola az smiesne neprepracovanost boxovych zapasov...sa mi zdalo ze na ten aspekt filmu Scorsese nekladol ziaden doraz.. 8.5/10 ()

matt85

Výjimečně udělaný životopisný film s tak neobvyklým stylem vyprávění a zpracování, že se to ještě nikomu nepodařilo napodobit. ()

Colour

Od začiatku bolo jasné, že film má veľké ambície. Perfektná kamera, Scorsese, De Niro, strih, najrôznejšie technické vychytávky robia z tohto diela výnimočný kúsok. Jake La Motta je vynikajúco vykreslený, jeho charakter je zobrazený komplexne. Avšak to, prečo si to už zrejme nikdy nepozriem, sú slabé dialógy, ktoré neskutočne vytŕčali v inak bezchybnej forme. Po čase som sa začala nudiť. Herci zachraňovali, čo sa dalo, no nemôžem si pomôcť, ten scenár mohol byť oveľa lepší. Inak nemám čo vytknúť. 85% ()

Petulka88

Osobně tedy tento film za žádný zázrak nepovažuji. Jediné co tady opravdu stojí za pozornost je výborný Robert De Niro. Jojo, Rocky je prostě Rocky... ()

diodoros

Životopisný film o boxerovi Jakeovi La Mottovi, v hlavnej úlohe perfektný Robert De Niro. Film o kariére tohto boxera, jeho víťazstvách a porážkach (zápasy v ringu sú veľmi kvalitne natočené aj spracované), fyzickom tréningu a vyčerpaní, boxerskom biznise a všetkým, čo s tým súvisí a čo je hlavné, rozpade rodinného života a jeho vlastnej osobnosti. Jediné na čo myslí je titul a obetuje pre to všetko, postupne prepadá paranoji a časom ho to aj tak prestane baviť a vyberie sa pohodlnou cestou až do nečakaného trpkého konca... Film nastoľuje otázky kariérizmu za účelom získavania cien a za cenu straty vlastnej rodiny, prehnaného úsilia a zmyslu všetkého tohto konania. ()

Rawar

De Niro se své role zhostil skvěle a byl opravdu otřesný. Od začátku velice nesympatický a v pozdějších fázích filmu absolutně zavrženíhodný. Jistě je to zásluha jeho hereckého talentu. Mě však tenhle chlápek nikdy moc nepřirostl k srdci. Naopak Joe Pesci tradičně vynikal svojí vstřícnou rolí a scéna s dveřmi od taxíku je geniální. Celý film bych zhodnotil ze dvou úhlů. Když bych ho bral jako film čistě boxerský a hodnotil hlavně dění v ringu, dal bych plný počet. Když bych měl film hodnotit jako sociální sondu do života cholerického žárlivce a násilníka, asi bych dal taky plný počet, protože to bylo zvládnuto rovněž skvěle. Dost možná bych se ale na takovou sondu vůbec nedíval, protože to není můj šálek čaje a oba tyto aspekty skloubené do jednoho filmu, na mě působili velice rozporuplně. Doplnil jsem si vzdělání ohledně Scorseseho filmů a jsem za to rád, ale myslím že jednou stačilo. ()

porky93

Už jsem si zvykl na zklamání, které zažívám po zhlédnutí Scorseseho starších filmů. Tohle je ale podle mého názoru asi nejvíce přeceňovaný film, jaký jsem kdy viděl. Samotný příběh točící se kolem neustále se opakujících projevů chorobné žárlivosti a stupidity hlavního hrdiny mě opravdu neoslovil. Navíc, kdo někdy provozoval nebo alespoň viděl box, musí shledat, stejně jako já, že scény v ringu jsou naprosto absurdní. Nebýt De Nira, Pesciho a povedené hudby, musel bych jít s hodnocením až na samotné dno. ()

balcazar

Boxerský film, v ktorom, aspoň to bol môj pocit, nešlo o box. Boli to dve hodiny hereckého koncertu De Nira a Pesciho, na ktorých výkony nemôžem povedať jediné krivé slovo. Čo ma zarmútilo, bolo pre mňa slabé spracovanie celého príbehu, slabý záver, slabé posilnenie tej druhej nešportovej roviny, keď už tá mala byť dominantná a o nej to v prvom rade bolo. Boli to dve hodiny podozrievania ženy z nevery a všetkých naokolo z nedôvery. Čakal som niečo iné, čo nemuselo byť podmienkou slabého hodnotenia. Ale bolo. ()

vincchuppo

Na každý pád silný snímek. Na mě trochu moc černobílý a dlouhý, ale určitě s duchem a srdcem na pravém místě. Nebo spíš levém? Střední váha, která nezaváhá, to je De Niro jako Zuřící Býk!!! ()

danny_21

Scorseseho starší kusy jsem nikdy moc nevyhledával a vlastně ani nevím proč, ale v poslední době bylo potřeba doplnit mezery, vzhledem ke skvělým novodobějších kusům a musím říct, že jeho starší snímky vůbec nejsou špatné a Zuřící Býk je toho jen příkladem. Samozřejmě je potřeba zamyslet se nad tím, jak by dopadla LaMottova postava bez deNira, protože tady bylo jeho herectví na té nejvyšší zarputilé úrovni. Joe Pesci ve své tradiční a nejlepší herecké postavě / poloze, výborně sestříhané a natočené scény z ringu a černobílý vizuál jen dokreslují celkovou atmosféru. Původní znění je nutnost a jen bych dodal povzdechutí a zbožné přání k ještě jednomu současnému filmovému spojení Scorsese + De Niro - 85 % ()

ppospisil

Naprosto výjimečný sportovní a životopisný film. Scorsese s De Nirem a v podstatě všemi hlavními herci zazářili ve velkém stylu. Prokreslení hlavní postavy a jeho klíčových vlastností je precizní, po konci filmu máte pocit jako byste toho člověka znali celý život. Famózní je i filmařská práce, včetně kamery zápasů, La Mottovi fyzické proměny i menších detailů, které na vás působí tak, že jde o sakra dobrej film. Přestože chápu přítomnost delších záběrů, tak v kombinaci s českým dabingem z filmu nemám 5hvězdičkový pocit :). Prozatím dávám 80% a doufám, že se k filmu někdy vrátím! ()

Likan7

Kvalitní filmařina. Zatím s přehledem nejstarší film Martina Scorseseho, který jsem viděl a jen mi potvrdil jak dobrým režisérem je. Velká výhra filmu je hlavně v obsazení. Samozřejmě každý vidí De Nira, který je btw. výborný, ale mě bavil možná ještě trochu více precizní Joe Pesci, kterému vážné role neskutečně slušely. Více než sportovní je film dramatem nevyrovnaného člověka, který nezvládá své okolí a potom i sám sebe. Jeho emoční agrese vůči bratrovi a manželce je na filmu s přehledem to nejlepší. V těchto vypjatých scénách je vidět za co dostal Robert De Niro Oscara. Čekal jsem sice více zdrcující konec, ale i tak je to výborný film s kvalitní režií a výbornými herci. ()

GTS_PUNK

Životopisný príbeh kariérneho vzostupu a pádu boxera Jakea LaMottu, stvárneného Robertom De Nirom, vo filme režiséra Martina Scorseseho, pre ktorého bolo natočenie tejto snímky v roku 1980 kariérnym vzkriesením. Čiernobielo snímaný film je zasadený po obdobia štyridsiatych až šesťdesiatych rokov 20. storočia, odohráva sa prevažne uprostred talianskej diaspóry v New Yorku a nastavuje zrkadlo násiliu jednotlivca aj spoločnosti ako takej. Viac než športovým príbehom je Scorseseho film sondou do vnútra človeka, ktorý v živote nepoznal nič iné než tvrdé údery, čo výrazne ovplyvňovalo aj jeho "normálne" fungovanie mimo povrazov boxerského ringu. A hoci môže byť vo všeobecnosti takéto psychologické nazeranie na postavu zaujímavé, v tomto prípade sa tak nedeje. Vykreslenie LaMottovej násilnej povahy, neschopnej pokojnej interakcie s inými ľuďmi, je síce zvládnuté dobre, avšak nemá silu dostatočne zaujať. Slabá schopnosť výraznejším spôsobom akokoľvek zaujať je ale problémom filmu ako celku. Je nezaujímavý zo športovej stránky, nezaujímavý zo životopisnej stránky, príbehovo sa silne ponáša na množstvo iných filmov z mafiánsky ladeného prostredia plného nesympatických talianskych "ksichtov", sila chýba aj výprave a čiernobiela kamera to všetko len umocňuje. Napriek tomu, že filmová verejnosť hodnotí toto dielo pomerne vysoko, nemožno sa s týmito hodnoteniami prakticky vôbec stotožniť. Akákoľvek snaha nájsť aspoň nejakú časť diela, ktorá by sa dala divácky oceniť, je takmer nemožná. Raging Bull nie je filmovým prepadákom, ale ani tak kvalitným kúskom, za aký ho mnohí považujú. Má síce hviezdneho režiséra aj hviezdne herecké obsadenie, ale na tom sa celková kvalita ani zďaleka postaviť nedá. LaMottov príbeh je porovnateľne zaujímavý asi ako príbeh každej rodiny, v ktorej žije neurotický alkoholik, film je plný nesympatických a nudných postáv (výnimkou je snáď Joe Pesci, čo o mnohom vypovedá) a divák je rád, keď sa skončí. Toto filmovo-boxerské predstavenie s dĺžkou kola vyše dve hodiny je nielen KO, ale najmä ranou pod pás. ()

junxi91

Takový film, který potěší svou typickou Scorseseovskou brutalitou, syrovostí a autentičností. Jake LaMotta je podle mě jedna z nejnepříjemnějších rolí DeNira, když tedy pominu Dospívání po americku, tam hrál namachrovanou ješitnou nulu. Tady hraje násilnického, agresivního, psychicky labilního děvkaře, vobšousta, uzurpátora, dezoláta, misogyna, rapla, hlupáka, pokrytce, vymlácený boxerský mozek. Dost dobře je zde pozorovatelný postupný úpadek Jaka, ze začátku je ve formě a vyhrává jeden šampionát za druhým, poté se však nechá uplatit, prohrává, přibírá na váze, a vrcholem je fyzické napadení vlastního bratra kvůli pochybnému obvinění z šukání jeho ženy, kterou sám sbalil jako patnáctiletou a navíc byl přitom ženatý. Rozhodně se nejedná o příjemný film. Pár jsem se s takovými chytlavými debílky taky setkal, no naštěstí to nebyli boxeři, to bych tu už tuhle smysluplnou recenzi nemohl napsat, což by byla fakt strašná škoda... ()

Davidos305

Sportovní film dost odlišný od jiných sportovních filmů, protože se film soustředí hlavně na postavy a né na sport. Díky tomu tu máme skvělý náhled do života agresivního boxera a co mu jeho agresivita a chování může způsobit. Robert De Niro a Joe Pesci, hrají úžasně, vše je skvěle dirigováno Martinem Scorsesem a už jen to, že jsou ti to tři pohromadě značí že to bude dobrý film. Kamera je úžasná a záběry z ringu dokonalost. ()

D.awi.d

Všimli jste si, že LaMotta (nebo jak se jmenoval) vypadá v klobouku stejně jako Rocky ? Tím ale veškerá podobnost končí.LaMotta je agresivnější, drsnější,černobílejší,líp zahranej a ... a víc k přemejšlení.Tenhle film je hlavně o tom, jak vám může žárlivost zkazit život a nabízí zajímavej způsob pokání, tzv. způsob "jsem blbej, tak si nechám v ringu namlátit,ale z chyb se nepoučim a budu blbej zase".A je dobrej, ale těch 5 tam zatim nevidim, uvidíme časem... jo a ty scény z ringu mi osobně nepřijdou tak drsný, ale na rok 1980 jsou asi dost revoluční ()

vince

Film na mňa taktiež moc nezapôsobil, ale čo sa musí nechať je naozaj výborný výkon De Nira alias agresívneho a horkokrvného La Mottu. Taktiež si nemôžem pomôcť, ale Joe Pesci to je pre mňa proste pán Herec. ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

23.08.2017

Drak přichází... opět

Drak přichází... opět

16.08.2007

Neděste se, tahle novinka není o pokračování Eragona (studio 20th Century Fox o dvojce fantasy zmetku naštěstí mlčí). Je o novodobé verzi klasiky, která udělala z Bruce Leeho mezinárodní hvězdu a… (více)