Podvodníček je jedním ze dvou přeživších masakru v losangeleském přístavu. Pomocí rozsáhlých retrospektiv líčí vyšetřovateli spletitou změť událostí, které jej i s jeho kumpánem přivedly na pašeráckou loď... Po únosu kamionu v New Yorku je pět zločinců zatčeno a podrobeno výslechu. Protože nikdo z nich není vinen, plánují se policii pomstít. Operace probíhá hladce, ale pak se ukazuje, že za vším stojí mistr legendárního zločinu Keyser Söze. Je zřejmé, že každý z nich Sözeho v určitém ohledu poškodil. V rámci odvety pak následkem výbuchu na lodi zemře 27 mužů. Nyní však vyvstává zásadní otázka – kdo je vlastně Keyser Söze? (Cinemax)

Le_Chuck

Ja sa pre zmenu priznám, že som vôbec netušil ako to dopadne a celkom sa teším, že ešte niesom naučený takého veci prekuknúť. O to viac som chrochtal z toho záveru. Potlesk pre Singera (a päť hviezdičiek k tomu). Nielen Spacey herecky koncetruje, ale aj cela partia okolo neho (Byrne, Del Toro). ()

berg.12

Neznám žádnou jinou kriminálku, kterou si dokážu takhle opakovaně vychutnat, přesto, že mi je známá pointa. Skvěle napsaný příběh, skvěle napsané a zahrané postavy a dokonale mysteriózní padouch, atmosféra a napětí by se daly krájet. Film z kategorie "The best of the Genre". ()

Kaka

Člověk si ten film musí pustit trochu víc k tělu. Napoprvé odtažité a doceněné pouze co se scénáristické stránky týče. Napodruhé strhující pokoukání výtečné v každém detailu. Legenda. ()

Spiker01

Bryan Singer? Kdo to sakra v 95 byl? Mladý a nadaný režisér, který dostal k ruce výborné obsazení a skvělý scénář, z čehož vznikl V.I.M. (Very Important Movie), který by měl každý správný fanoušek filmu vidět... 90% ()

Lavran

Nevěřím, že tohle může někoho bavit i napodruhé. Lze se do zblbnutí opájet formální precizností (v podobě živorodé střihové skladby a půvabné kamery), ale i člověk mající jen vágní povědomí o zákonitostech vypravěčských triků, je bez obtíží schopen vydedukovat proklamovaný zvrat/překvapení do poloviny stopáže. A třebaže je pointa dobře podaná a ještě lépe vygradovaná, nemůže přece vykompenzovat plochost 9 z 10 postav (fajn, nechávám otevřená zadní vrátka pro zdůvodnění v zátoce imaginace) a logické pasti, kterých se, na každý pád, Singer dopouští. Nadhodnoceno nebo jsem idiot. ()

sud

Celou dobu jsem si říkal, jestli vůbec sleduji ty pravé "Obvyklé podezřelé". Podle zdejších komentářů jsem byl připraven na filmový orgasmus, který se však, bohužel, nedostavil. Dějová kostra coby policejní výslech prokládaný flashbacky není špatný nápad, ovšem na začátku jsem opravdu nevěděl která bije a nit jsem našel až zhruba po půlhodině. Děj filmu rozhodně není špatný (ne moc originální, ale to by vůbec nevadilo), ovšem obsahuje několik značných logických děr (to si o Verbalovi nemohli nic zjistit?, v případě Keisera Sozeho jim asi neříká nic slovo Interpol). Pointu jsem rovněž dokázal odhadnout přibližně v polovině (je to možná jejím častým napodobováním, ale podle určitých detailů se na ni přijít dá). Herecké obsazení je bezpochyby největším kladem snímku (především dobrácký polda Chazz Palminteri a arogantní slizoun Gabriel Byrne), avšak většina herců nemá co hrát (Stephen Baldwin, Benico Del Toro) a Kevin Spacey (ač hraje skvěle) působí jako pošuk od první scény. Celkově je to docela dobrý film, ale kdybych měl sestavovat žebříček IMHO nejlepších kriminálních filmů, nezařadil bych jej ani mezi první padesátku. 50%. ()

Tyler

Vskutku výtečná krimi v níž si až do konce nemůžete být jistí tím, na čem jste...Přesto jsem měl nedefinovatelný pocit, že vím, kdo je Keyser Soze a na konci se mi to potvrdilo, takže (a nejen kvůli tomu) 5* nedám. Ale i tak - prostě bravurní záležitost, film jako řemen - drsný, zamotaný, s výtečnými hereckými výkony a brilantně vystavěným scénářem. Singerova režie tohle všechno jen vyzdvihla...Přesto - čekal jsem ještě víc (i když nevím co). ()

viperblade

The greatest trick the devil ever pulled was convincing the world he did not exist. Genialita na druhou. Film, kde si nemůžete být jisti, že to, na co koukáte, je skutečně tak, jak to vypadá. A to říkám jako někdo, kdo Obvyklé podezřelé sledoval s tím, že zná onu šokující pointu. Ale i přes tuhle nepříjemnost jsem si tento skvělý film užil a co víc - viděl jsem Stephena Baldwina, jak opravdu HRAJE!!! :-) O genialitě Kevina Spaceyho se tu rozepisovat snad nemusím. Tohle je jeden z filmů, který 100% musíte vidět. ()

castor

Někdo na tuhle propletenou historku z podsvětí nedá dopustit, já si (viděno potřetí) tenhle film musím pokaždé trochu víc pustit k tělu, prostě mu dát víc. Pořád ale nepatřím mezi ty, jež by vzpomínky Kevina Spaceyho na události, které předcházely osudovému výbuchu na lodi plné kokainu a zločinců, až tolik hltaly. Právě tenhle chromý podvodníček vypráví pomocí vydatných flashbacků před agenty FBI svoji verzi, co se vlastně stalo a proč po přestřelce a požáru zůstaly desítky mrtvých. Včetně jeho bandy. Kromě solidně vybraných herců vše stojí na scénáři Christopera McQuarrieho, který se s Bryanem Singerem potkal ještě u válečné Valkýry (a hlavně si padl do oka s Tomem Cruisem, se kterým započal velmi plodnou a úspěšnou spolupráci). Jeho látka totiž připraví nejeden šok a celé si to divák „vychutná“ znovu poté, co pozná překvapivou pointu. Každopádně „luštění“ záhady u jiných (podobných) thrillerů mě bavilo přeci jenom víc. ()

ClintEastwood

Když se sejde zručný režisér s takovou sestavou výborných herců a mají po ruce dobrý scénář, vzejde z toho strhující film. A to se zde také stalo. Celý film udržuje diváka v napětí a neustále ho baví, překvapuje, rozesmívá, hladí, děsí a fascinuje. Bryan Singer se ukázal jako prvoligový hollywoodský režisér a jeho hvězdní podezřelí, v čele s neohrabaným zlodějíčkem jménem Kevin Spacey, si museli natáčení doslova užívat, protože ve filmu zahráli na jedničku. Děj je opravdu poutavý a závěr filmu, to je jedna veliká třešeň na dortu. Když už si konečně začnete myslet, že přicházíte věcem na kloub a začíná vám svítat, tak vás snímek dokonale uzemní a rázně odpoví. Fakt jsem to nečekal, nebudu říkat, že ano. Jeden z nejoriginálnějších filmů s geniálním závěrem. Film je prý ještě silnější na druhé zhlédnutí, protože si divák posbírá všechny ty střípky, které mu napoprvé utečou a dá si dohromady ten křišťálově čistý, nablýskaný briliant. No, tak to se mám skutečně na co těšit, protože už moje premiéra dopadla na výbornou a Obvyklí podezřelí mě skutečně odrovnali. P.S. Jeden z mála filmů, který jsem si pustil dva dny po sobě a mohu skutečně potvrdit výše napsané. Čím víc projekcí, tím lepší! ()

petero

Bohužiaľ, musím sa pridať k menšine, ale tento film ma absolútne ničím neohúril. V deji som sa dokonale stratil už v úvode (alebo som sa do neho ani nedostal) a pointu som tušil asi preto že ten herec na seba touto úlohou upozornil a hlavne že před ním som už videl Scary Movie. ()

Davies182

Ve filmovém průmyslu se bohužel moc často nesetkávám s případy filmů, které by mě svou zápletkou a konečným rozuzlením donutily zírat na obrazovku s pusou dokořán. Většinou jsem spíše v podobných případech svědkem trapných polopatických vysvětlování pointy (např. 23), kde režisér těchto počinů nejpíše žije s tím, že diváci jsou tlupa neandrtálců neschopných vlastního uvažování. O to více překvapil konec Obvyklých podezřelých, z něhož mě ještě teď mrazí po zádech. Bryan Singer byl machr již v prvopočátcích své slibně rozjeté kariéry, a já jsem za to jedině rád. Tohle je vzácný příklad zábavného filmu, který nemůže zklamat. P.S. Jedna z nejlepších rolí Kevina Spaceyho hned po Americké kráse ()

Amarcord_1

80% - Retrospektivně vyprávěný příběh z podsvětí s překvapivou pointou. Film má mnoho předností, od kamery a střihu přes hudbu, až po znamenité herecké výkony Kevina Spaceyho a Gabriela Byrnea. Oku kritika mohou na druhou stranu vadit některé otazníky spojené s dějem, nebo skutečnost, že film začne být skutečně velmi zajímavý teprve až ve finále. Obvyklí podezřelí je vynikající krimi, které je poživatelné i vícekrát (já již 3x), a které si fandové žánru a Kevina Spaceyho nesmí nechat ujít! ()

Xmilden

Musím dát trošku za pravdu uživateli Stanix, v roce 95 byli Obvyklí podezřelí úžasnou kriminálkou s nejlepší pointou všech dob. V roce 2021 už zůstala jen ta nejlepší pointa všech dob, která ani po letech neztratila nic ze svého kouzla. 85% ()

Arbiter

Chmm... mě to ale moc nebavilo, nejspíš. Supr řemeslně, herecky, scénářem.. ale jako co? Námět je ta slabina, možná. Nebo vcelku nijak zajímavě postavené postavy? Trošku mi vadí že nevim kde má ten pudl jádro. V ,,no to snad ne!'' situacích jsem si říkal: ,,Hmm, no dyť''. V ,,ježiši kriste jak to dopadne?!'' situacích jsem si říkal: ,,hmm, noa..''. Film jsem dokoukal a jediné co se mi honí hlavou je: ,, Tak sakra líbilo se mi to nebo ne?'' ()

sepp

Naprosto strhujici krimi se skvelou zapletkou, propracovanym scenarem ale hlavne naprosto brilantnim K.Spaceym. imto snimkem udella diru do sveta a uaradil se mezi skutecne hvezdy. Muzu jen doporucit! ()

lesumir

První projekce za pět, druhá za tři. A nebylo to tím, že jsem znal pointu, ale celkově mi to přišlo jako stylově natočená nuda. A tu já nerad. ()

kinej

Skvělá krimi s výborným obsazením. Celý film jsem se výborně bavil, zápletka ja vcelku originální. Jen jsem čekal nějakou větší rozsekávku na konci a ne jen že:XXXX. 92% si film určitě zaslouží, ale zase bych z toho nedělal hultovní záležitost. ()

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder

21.06.2022

SoundtraCon na Festivalu fantazie

SoundtraCon na Festivalu fantazie

02.05.2011

V termínu od 1. do 4. července 2010 proběhne v Chotěboři v rámci Festivalu fantazie v pořadí již čtvrtý ročník SoundtraConu. Minulé ročníky navštívili skladatelé Trevor Jones, Petr Hapka a producent… (více)