Den poté

• USA The Day After Tomorrow (více)

heyda

Den poté - film, který je plný perfektních efektů, má dobrý námět i napětí a pro mě osobně patří mezi nejzdařilejší filmy v rámci katasrofických filmů. Film se chytá všech možných (reálných) následků Globálního oteplování. Ano reálných, sice se určitě přikláním k tomu, že je to hodně přehnané a na hodně malém časovém prostoru, ale jelikož se o tuto problematiku zajímám, tak mi můžete věřit, že až tak nereálné to není. Já si vždycky vybavím film Tsunami (mimochodem hrozná nuda) a pak o několik let poté, jak smetla vlna tsunami ostrovy v Indonésii a Srý Lanku, takže mám k těmto katastrofickým filmům docela respekt, ale jen částečný. ()

sharky

čekal jsem film plný prezidentových vlasteneckých keců a záběrů na americkou vlajku, ale dočkal jsme se trikově velmi dobře natočené katastrofické podívané mixnuté komorním dramatem o otci, který se vydá zachránit syna a synovi, který si umí poradit v prekérní situaci. ()

MontyBrogan

Tak ako môže byť problém v sentimentálnych scénach veľkolepých filmov vyhýbať sa klišé, tak pre Rolanda Emmericha je tu obtiažne aj dávať pozor na prekročenie hranice medzi serióznym filmom s morálnym posolstvom a gýčovou ekologicko-americkou propagandou. Snáď nikdy som podobný aspekt v US tvorbe neriešil, ale tu mi to zrazu udrelo do očí. Socha Slobody bola v (post)apokalyptickom zmysle použitá už v roku 1968, no tu z nej robia modelku snímanú zo všetkých uhlov a obojživelníka vrhnutého do všetkých predstaviteľných poveternostných podmienok. Všetkého veľa škodí, v čom si môže podať ruku príčina nejednej prírodnej anomálie, s takýmto preexponovaným filmovým spektáklom. Videné v rámci Season Challenge Tour (týždeň s blockbustermi). ()

anais

3 hvězdičky dávám za velmi uvěřitelnou teorii (přinejmenším z mého laického pohled), jejíž pravděpodobnost dodává tomuto filmu hlavně v první polovině nepříjemně skutečný nádech. To podporují také výborné triky, které nepředstavitelné katastrofy, ke kterým by došlo v případě ochlazení mořských proudů, evokují. Film má spád hlavně v první půli, kdy se na lidstvo valí jedna katastrofa za druhou, v druhé půli autorům nějak došel dech a vsadili na trapnou holywoodskou story o putování otce za synem přes půlku zasněžené Ameriky. Filmu v podstatě chybí dramatičtější vyvrcholení, akci tu nahradila melancholie a patos… Na druhou stranu musím pochválit velmi dobré obsazení, které neduhy děje aspoň trochu vynahrazuje. Dennise Quaida mám rád, Jakea Gyllenhaala taky a Ian Holm je tu jako třešnička na dortu. Výsledkem je v podstatě film, který bych normálně nedoporučil, ale vzhledem k myšlence by ho asi měl vidět každý. Když už nás o kritické situaci nedokáže přesvědčit realita, holywoodský velkofilm s přesvědčivě demolovanými městy třeba zvládne víc. ()

Jinny

Docela slušně jsem se bavila, i když poněkud jinak, než to Emmerich zamýšlel. U záběrů na mrznoucí americkou vlajku a zavírání dveří před mrazem má film... ehm, nečekaný rozměr. P.S. Prosím, přestaňte už ve filmech pálit knihy, ve skutečnosti hoří vážně prachmizerně. ()

rikitiki

Ta představa, že se v americké knihovně jen tak na regálu válí Guttenbergova bible, čili, že ji asi běžně půjčují komukoliv, je na první hvězdičku. To je sci-fi smíchaná s fantazy a umocněná absurdním dramatem. Druhá hvězdička je za nápad, že imigranti překračují řeku Rio Grande ze severu, coby Američané prchající do Mexika - to je trochu vtipné a trochu satirické. Třetí bych dala za modré oči Jakea Gyllenhaala, ale zase musím jednu odečíst za superinteligentní vlky z městské zoo, kteří umí chodit po žebříku a prorážejí ocelové dveře. Takže, sorry Jakeu, ..příště.... ()

Roman.Ticka

Ten film mám hodně ráda, nejen pro náklonnost ke katastrofickým příběhům. Nejvíc mě dojímá obrat v myšlení a jednání lidí, když se něco vážného děje... Jsou toho ještě vůbec schopni i ve skutečnosti? Těžko odhadnout, to se musí zažít. Když nic je tahle mrazivá podívaná vhodná v tropických dnech pro ochlazení, opravdu to funguje! :-) ()

TheEvilTwin

Roland Emmerich a jeho tisícátá variace na katastrofu/konec světa. První půlka jistě lepší než druhá, ve které se toho z hlediska katastrofického děje už moc nestane, nicméně i tak bych si od 2hodinové katastrofy dokázal představit asi víc než “jen” jednu záplavu a jeden mráz. Druhá část už pak víceméně stojí na místě a dotahuje osudy jednotlivých postav, takže zas tak moc neuhrane, což je celkem škoda. Vizuálně jde na tehdejší dobu o “oukej” věc, dnes už ale výrazněji nestrhne, herecky taktéž fajn průměr, nicméně co mě tady až moc naštvalo jsou místy až extrémně nelogické ptákoviny, které dělají z diváka totálního idiota (třeba onen postup mrazu v poslední půlhodině, který šel metr po metru a postavy před ním utíkaly lol…). Ve výsledku jsem čekal asi větší nářez vzhledem k tomu, jak je film opěvován a ke zvučnému jménu režiséra, takhle je to jen slabší (pod)průměr, jenž si podráží nohy i naprosto trapným završením, které vlastně nic nevysvětlí a kde všechny tyhle přírodní věci zčistajasna samy přestanou. ()

Tigo

Jak je u Emmericha zvykem, film je plny klise a la "Muj otec se pro me vrati, slibil to!" "Tak jsem tady synu, vzdyt jsem Ti to prece slibil!", vyvoj lehce odhadnutelny. Nicmene (jek je take u Emmericha obvykle) velice pekne efekty, film jako oddechovka koukatelny + Dennis Q. se mi vzdycky libil :) ()

Ivoshek

Film má dvě linie - makroúroveň (globální katastrofa) je vizuálně opravdu veeeeelmi působivá, ovšem mikroúroveň (příběh vědce a jeho syna) je slaboučký. Dost mi lezly na nervy moderní eko-pindy, kterými je film doslova prišpikovaný. ()

GigaPudding

Mám ráda katastrofické filmy a neřeším u nich jestli jsou hlavní hrdinové chytří nebo co dělají a jestli je to vědecky správně a podobné věci, protože mě zajímá nejvíc především to, kvůli čemu to asi i třeba Emmerich točí, a tím jsou hlavně nějaké ohromné scény absurdní destrukce nějakých nepředstavitelných míst jako je třeba tornádo v LA :). A tohleto Den poté docela i měl. Tornáda v LA byla slušná destrukce a i všechno to zamrzání a tak mělo takový pěkně apokalyptický nádech a vizuálně to bylo fajn. Akorát je teda problém, že té obří destrukce zas tolik nebylo, když se pochopitelně taky musel dát nějaký prostor lidem zachraňujícím svoje rodiny a podobně a tahle část zas pro změnu neměla takové napětí a byla dost vlažná. Emmerich zas pro změnu ani nevyužil správného patosu a nějaké zachraňování prvotisků tak nějak vyznělo do prázdna a celá ta ekologická agitka působila dost takovým křečovitým dojmem, ale přinejmenším se tu podařila docela vtipná televizní reportáž o tom, jak Mexiko uzavřelo svoje hranice :). Každopádně ale i když mám ráda filmy se zkázou apokalyptických rozměrů, tak tenhle byl jen takovej normální. Pár pěkných ničivých scén, ale bylo jich málo, pár zábavných civilních scén, ale zbytek neměl šťávu a nakonec křečovité "poselství". Výsledek je teda prostě tak napůl :). ()

eraserhead666

Jako oddechovka trefa do černého. Z Emmerichových katastrofických pohádek pro mě ta nejstravitelnější a nejpřijatelnější. Není to prostě tak hloupé, kýčovité, tuctové a přehnaně vlastenecky patetické, jako jeho ostatní katastrokousky. Navíc mám rád J. Gyllenhaala.... ()

HellFire

Emmerichovi se musí nechat, že když chce, umí natočit dobrý film a přestože Den poté je místy dost cheesy, tak sem se při sledování opravdu bavil a to se počítá. Pohltila mě hlavně atmosféra, výborní herci a místy dechberoucí záběry. Vidět tohle v kině, tak jdu s hodnocením pravděpodobně ještě výš. ()

SOLOM.

Průměrný katastrofický film, který se sice snaží zapůsobit slušnými efekty, jenže jeho nereálnost mu ubrala v mých očích na kráse. S hereckými výkony většiny hlavních postav jsem nějaký větší problém neměl, jenže ten zbytek byl docela bídný. Postrádal jsem zde však téměř po celou dobu nějakou větší dávku napětí. Všechno bylo jaksi podivně nalajnováno a akce se střídala s nudou. Alespoň ti vlci to trochu víc oživili. ()

ARI50

Další super podívaná v podobě katastrofy, efekty jsou velmi povedené samotný příběh je super. Akce je velmi rychlá ale neuprosně zabijí i dál, seznámení z herci a jejich role jsou výborné. K přežití potřebujete odvahu, chytrost a rozhodně pořádnou dávku štěstí protože tady na vás čeká smrt v podání zimy. ()

902 10

filmovy heretik roland emmerich, jehoz filmy strasi ve snech nejednoho fanouska artovych filmu se vraci a je ve vrcholne forme! uz druhy zaber filmu, ve kterem se na nas pekne zblizka zazubi americka vlajka nenecha nikoho na pochybach, ze je to ten stary dobry roland. a ani tentokrat nenecha nasi planetu v klidu a vypusti na ni pro zmenu trochu snehu a ledu, coz ma za nesledek kompletni a hodne efektni demolici LA a NY + jedno fotrovsko-synovske shledani. a jen tak mimochodem - je to jeho zatim nejlepsi film. proc? dobre vybrani herci - vyborni jsou nejen stari veterani holm a quaid, ale i omladina gyllenhaal a roztomiloucka emma rossum. v neposledni rade jsou to i dokonale triky, ale i v teto dobe tolik potrebne ekologicko-meteorologicke varovani. po shlednuti tohoto filmu jiste nejeden majitel fabriky zamackl slzu v oku a naridil investovat do snizeni emisi sve tovarny na zpracovani vzacnych drevin. ()

MTV Movie Awards 2005

MTV Movie Awards 2005