Hospoda (TV seriál)

Komedie

Česko, 1996 - 1997, 22 h 45 min (Minutáž: 52x26 min)

Jaroslav Dudek

Jiří Drejnar

Alois Nožička

Petr Nárožný, Ladislav Potměšil, Bronislav Poloczek, Jiří Menzel, Jan Kanyza, Jiří Krytinář, Pavel Vondruška, Václav Knop, Věra Tichánková, Lubomír Lipský st., Josef Dvořák, Zuzana Bydžovská, Eva Čížkovská, Blažena Holišová, Oldřich Vlach, Viktor Preiss, Petr Oliva, Veronika Žilková, Ladislav Trojan, Gabriela Wilhelmová, Josef Somr, Jan Přeučil, Vlastimil Zavřel, Jan Dolanský, Radek Kuchař, Oldřich Navrátil, Jan Hraběta, Vítězslav Jirsák, Václav Sloup, Michal Pešek, Jiří Macháček, Uršula Kluková, Jiří Pomeje, Marcel Vašinka, Marek Eben, Jiří Hálek, Radan Rusev, Luba Skořepová, Jan Skopeček, Stanislav Zindulka, Simona Postlerová, Lucie Vondráčková, Miroslav Moravec, Jiří Wimmer, David Prachař, Karel Šíp, Jiří Havel, David Matásek, Václav Vydra nejml., Jaroslava Obermaierová, Jaroslav Kepka, Ladislav Gerendáš, Valérie Zawadská, Michal Suchánek, Miroslav Saic, Ljuba Krbová, Jan Kalous, Michal Jagelka, Pavel Mang, Matěj Hádek, Zuzana Fišárková, Rudolf Hrušínský ml., Martin Zahálka, Otto Rošetzký, Stanislav Lehký, Jiří Wohanka, Adolf Filip, Pavel Nový, Blanka Blahníková, Miroslav Vladyka, Arnošt Proschek, Miroslav Šnajdr, Miriam Kantorková, Vendula Křížová, Pavlína Mourková, Miriam Chytilová, Lukáš Třebický, Marek Epstein, Václav Kotva, Martin Luhan, Anežka Pohorská, Vladimír Krška, Miloš Vondruška, Otakar Brousek st., Miroslav Kaman, Vladimír Čech ml.

Jen k zamyšlení: Tento seriál je doopravdy velmi rozporuplný. Především s přihlédnutím k tomu, jak ho mají různé cílové skupiny hodnotit. Uznávám, nemusím mít rád hospody a pivo, ale psát, že to je odpad a buranskej humor je naprostý nesmysl. Seriál právě díky svému hereckému obsazení, které má zkrátka punc toho pravého českého nefalšovaného folkloru , je naopak velmi vkusný. Každý člověk, co si dovoluje veřejně něco hodnotit, by měl mít nějakou podvědomou snahu o to, aby byl objektivní, což bohužel skutečně není zdejší situace. HOSPODA má slabší a silnější díly, ale především má atmosféru a díky tomu působí přirozeně a skutečně. Nesouhlásím se zdejším hodnocením seriálu a považuji to za klasický projev pokrytectví, jehož příčinou je dnešní globalizace, kdy si věkový průměr naší populace, jak už zde někdo napsal, raději pustí Přátele. Je to velmi smutné, ale především také nebezpečné vůbec pro celou Evropskou kinematografii zejména z důvodu toho, že hlavním problémem není ani tak fakt, že Evropské filmy mají hodnocení nižší než ty americké, ale především problémem je, že těch hodnocení mají zde nesrovnatelně méně a tím se stávají téměř jakousi raritní kategorií.(2.7.2011)

Dost podhodnocený seriál, podle mě proto, že je veřejností spojen s TV Nova. Ovšem tohle narozdíl od současného telenovelovitého braku nebo Policajtů z předměstí je, jako kdyby jste srovnávali v automobilovém průmyslu Ladu a Ford. Je to kvůli přítomnosti předních našich herců v hlavních, ale i ve vedlejších rolích, a typického českého lidového humoru. Tomu se kolikrát nelze nezasmát. Plusem též je, že Nova se z Hospody nesnažila dělat sitcom západního vzoru, jako tak učinila u Nováků a činí u Comebacku - umělý smích hovoří za vše. Kvalita dílů je docela dobrá, sem tam se hlavně v druhé sezóně najdou nepořadené díly, ale přišlo mi, že víc je těch povedených. Z postav mě nejvíce zaujal hlavně Jarda Dušek Petra Nárožného - kolikrát i automat na hlášky. Celkově si tedy seriál zaslouží z mého pohledu pět hvězd, původně jsem hodnotil za čtyři, ale když čtu některé kritické komentáře a mám zároveň před očima některé vtipné situace ze seriálu, nemohu jinak. A také proto, že Nova kromě Hospody, Rulety a prvopočátků Tele Tele a Gumáků je se svojí tvorbou dosti tragická. "Tak vy jste věděl, že je to člověk a ne ženská?"(3.12.2008)

V tomto seriálu hraje strašně moc uznávaných českých herců. Odehrává se v divácky snad nejvděčnějším prostředí - typické zaplivané putice čtvrté cenové. Casting rolí byl vynikající. Naprosto padnoucí na jednotlivé charaktery. Tak v čem je zakopaný pes? Strašná plitkost děje. Každá z epizod je postavená na jednom jedinem příběhu. Neboli opilecké žvatlání točící se okolo jednoho téma roztažené na zkázonosných 25 minut. Krom toho seriál obsahuje i několik vyloženě hluchých dílů, jejichž náplní je s mírnou nadsázkou zpívání písniček a přiťukávání si pivem. Výborný nápad a s výbornými typově padnoucími herci v řítké kaši děje. Škoda.(7.3.2007)

Hospodu doceňuju více a více až v poslední době. Parta štamgastů se setkává pravidelně u svého stolu a řeší obyčejné starosti a neřesti. Extra oddychová blbina s dobře napsanými postavami, kterým lze věřit jejích kamarádskost. Nárožný hraje Duška jakoby se v hospodě narodil. Do naší hospůdky, vedou jen tři schůdky...(5.11.2014)

Jasně, 5 hvězdiček je asi trochu nadsazený hodnocení, ale takhle zábavný sitcom už v ČR není. Spousta obrovsky pestrých hospodských postaviček, kuchař Kachna, dementní tělocvikář a k tomu výborné cameo role. Pokud chodíte pravidelně někam do své oblíbené putyky, nemůže vás tohle nepobavit.(6.10.2007)

• - První díl 1. série "Kauce" byl natočen podle povídky "Kauce" scenáristy a spisovatele Miroslava Adamce. Na scénáři se však nepodílel, pouze byly použity prvky z jeho textu v rámci pilotní přípravy projektu. (honajz)

• - V 10. díle s názvem „Záloha na palmáre“ si všichni u stolu myslí, že jedí zajíce. Pan doktor Prášek (Jiří Menzel) ale určí, že o zajíce jít nemůže, neboť hlodavci mají běhy stavěné úplně jinak. Zajíc ale ve skutečnosti není v řádu hlodavců, nýbrž v řádu zajíců a vývojově není s hlodavci nijak spojen. (Baži)

• - Během jednoho natáčecího dne vypili herci maximálně tři piva. (NiaWolf)