Hospoda (TV seriál)

Komedie

Česko, 1996 - 1997, 22 h 45 min (Minutáž: 52x26 min)

Jaroslav Dudek

Jiří Drejnar

Alois Nožička

Petr Nárožný, Ladislav Potměšil, Bronislav Poloczek, Jiří Menzel, Jan Kanyza, Jiří Krytinář, Pavel Vondruška, Václav Knop, Věra Tichánková, Lubomír Lipský st., Josef Dvořák, Zuzana Bydžovská, Eva Čížkovská, Blažena Holišová, Oldřich Vlach, Viktor Preiss, Petr Oliva, Veronika Žilková, Ladislav Trojan, Gabriela Wilhelmová, Josef Somr, Jan Přeučil, Vlastimil Zavřel, Jan Dolanský, Radek Kuchař, Oldřich Navrátil, Jan Hraběta, Vítězslav Jirsák, Václav Sloup, Michal Pešek, Jiří Macháček, Uršula Kluková, Jiří Pomeje, Marcel Vašinka, Marek Eben, Jiří Hálek, Radan Rusev, Luba Skořepová, Jan Skopeček, Stanislav Zindulka, Simona Postlerová, Lucie Vondráčková, Miroslav Moravec, Jiří Wimmer, David Prachař, Karel Šíp, Jiří Havel, David Matásek, Václav Vydra nejml., Jaroslava Obermaierová, Jaroslav Kepka, Ladislav Gerendáš, Valérie Zawadská, Michal Suchánek, Miroslav Saic, Ljuba Krbová, Jan Kalous, Michal Jagelka, Pavel Mang, Matěj Hádek, Zuzana Fišárková, Rudolf Hrušínský ml., Martin Zahálka, Otto Rošetzký, Stanislav Lehký, Jiří Wohanka, Adolf Filip, Pavel Nový, Blanka Blahníková, Miroslav Vladyka, Arnošt Proschek, Miroslav Šnajdr, Miriam Kantorková, Vendula Křížová, Pavlína Mourková, Miriam Chytilová, Lukáš Třebický, Marek Epstein, Václav Kotva, Martin Luhan, Anežka Pohorská, Vladimír Krška, Miloš Vondruška, Otakar Brousek st., Miroslav Kaman, Vladimír Čech ml.

Celkově asi nejlepší český sitcom, ale hlavně díky hercům, kteří byli vybráni dobře. Potměšilovi jsem jeho věčně zarostlého a umolousaného štamgasta věřil nejvíc, a ani právník Jana Kanyzy nebyl k zahození, a co teprve skvělý záporák Václava Knopa, ale třeba doktor Prášek Jiřího Menzela byl docela křečovitý, protože Menzel není výrazný herec. Některé díly byly velmi nápadité, ale jejich nevyrovnanost byla mnohdy slabinou a prostředí hospody se podařilo vystihnout věrohodně. Obdivuji scénáristy, kterým po tolika epizodách nedošel dech, ale vzhledem k tomu, že do hospody nechodím a toto prostředí mě neoslovuje naplno, tak zůstanu u 3 hvězdiček.(17.11.2009)

V Hospodě je líp než na světě. Pivo točí sarkastickej hospodskej Jarda Dušek, jídlo vaří Kachna, jenž si ovšem občas splete psa se zajícem. Do Hospody chodí samá vybraná společnost jako věčně nalitej řidič Novák, rekordy lámající topič Babula, doktoři přes právo i medicínu, věčně bez koruny harmonikář Joska či kamelot David Goliáš. Jo a ještě sem chodí pan domácí učitel, pardon profesor Jonáš. Mně osobně se nelíbí postava Práška či Josky, ale jinak se jedná o skvěle zahrané figury. První série byla výtečná, druhá z ní jen těžila, větších vtipů jsme se však již nedočkali. Nejlepší díly: 2, 4, 6, 7, 9(!), 10, 13, 15, 16(!), 18, 20, 21, 26, 32.(18.5.2011)

Přesto, že jako křesťan neschvaluji vysedávání po hospodách, považuji seriál za výborný. Kvalitu vidím v hereckém obsazení a inteligentním scénáři, u kterého si člověk při sledování odpočine a pobaví. Celá ta partička si dokonale sedla. Mojí nejoblíbenější postavou je Václav Novák. V roli pana domácího vynikající Václav Knop. K seriálu se i po letech stále vracím a pokaždé se skvěle bavím. Jonáš: „Dejte mi ještě jednu skotskou." Jarda: „Skotskou, ano!" Jonáš: „Poslechněte, je to opravdu skotská?" Jarda: „No jéje, pane domácí, ta úplně nejskotštější. Podívejte, ten chlap, co mi ji přivez, představte si, ten měl na sobě ještě sukni a ta rejha na pultě, to udělal dudama, jak se tady opíral."(9.1.2016)

Asi ten nejpovedenější vlastní seriál TV Nova. Rozmanité postavy, které hrají kvalitní herci a je vidět, že si natáčení skutečně užívali. Navíc se téměř v každé epizodě objeví několik "zvláštních hostů", kteří jsou také ztvárnění předními českými herci. Scénáře nejsou nějak propracované a je pár epizod, které se točí jen kolem vyprávění hospodských historek, ale u jiných je zase příběh celkem zajímavý. Jako u každého komediálního seriálu jsou i zde špatné a dobré epizody. Těch dobrých je naštěstí více. Za nejlepší považuji díl, kde se natáčí reklama na pivo. "Chmelomok, božský lok."(20.8.2007)

Díky tomuto seriálu si vždycky vzpomenu na své dětství, kdy jsem na něj koukala se svým taťkem. On netelevizní divák se na tento jediný, spolu se Zdivočelou zemí, dokázal koukat a možná proto mě to tolik ohromovalo. Výborný zde byl Petr Nárožný s Josefem Dvořákem, na kterého jsem se především těšila a čekala až vyleze z té své kuchyně. U stolu se někdy vedli opravdu vtipné dialogy a dnes mě velmi uchvacuje, že u jednoho stolu seděl řidič, topič, psychiatr, právník a prodejce novin.(24.2.2008)

• - Existuje i 53. epizoda, v té se pojednává o tom nejlepším z celého seriálu. (Ded@M@tes)

• - Ve 48. díle s názvem „Den poté“ tvrdí Jaroslav Dušek (Petr Nárožný), že jeho otec říkal, že "pro pozdní příchod existuje jediná omluva, a to vlastní parte". Ve skutečnosti je to však zásada Petra Nárožného, což prozradil v roce 2010 v rozhovoru pro televizi Z1. (Baži)

• - Kachna na počátku seriálu řekne, že má modrou knížku. V 32. díle nazvaném Záskok ale neúčinkuje z důvodu vojenského cvičení. (Kulmon)