Hospoda (TV seriál)

Komedie

Česko, 1996 - 1997, 22 h 45 min (Minutáž: 52x26 min)

Jaroslav Dudek

Jiří Drejnar

Alois Nožička

Petr Nárožný, Ladislav Potměšil, Bronislav Poloczek, Jiří Menzel, Jan Kanyza, Jiří Krytinář, Pavel Vondruška, Václav Knop, Věra Tichánková, Lubomír Lipský st., Josef Dvořák, Zuzana Bydžovská, Eva Čížkovská, Blažena Holišová, Oldřich Vlach, Viktor Preiss, Petr Oliva, Veronika Žilková, Ladislav Trojan, Gabriela Wilhelmová, Josef Somr, Jan Přeučil, Vlastimil Zavřel, Jan Dolanský, Radek Kuchař, Oldřich Navrátil, Jan Hraběta, Vítězslav Jirsák, Václav Sloup, Michal Pešek, Jiří Macháček, Uršula Kluková, Jiří Pomeje, Marcel Vašinka, Marek Eben, Jiří Hálek, Radan Rusev, Luba Skořepová, Jan Skopeček, Stanislav Zindulka, Simona Postlerová, Lucie Vondráčková, Miroslav Moravec, Jiří Wimmer, David Prachař, Karel Šíp, Jiří Havel, David Matásek, Václav Vydra nejml., Jaroslava Obermaierová, Jaroslav Kepka, Ladislav Gerendáš, Valérie Zawadská, Michal Suchánek, Miroslav Saic, Ljuba Krbová, Jan Kalous, Michal Jagelka, Pavel Mang, Matěj Hádek, Zuzana Fišárková, Rudolf Hrušínský ml., Martin Zahálka, Otto Rošetzký, Stanislav Lehký, Jiří Wohanka, Adolf Filip, Pavel Nový, Blanka Blahníková, Miroslav Vladyka, Arnošt Proschek, Miroslav Šnajdr, Miriam Kantorková, Vendula Křížová, Pavlína Mourková, Miriam Chytilová, Lukáš Třebický, Marek Epstein, Václav Kotva, Martin Luhan, Anežka Pohorská, Vladimír Krška, Miloš Vondruška, Otakar Brousek st., Miroslav Kaman, Vladimír Čech ml.

V české kotlině je samozřejmě lehké zvítězit v nějakém méně využívaném žánru, minimálně Nováci ale dokázali, že jde u nás sitcom natočit mnohem hůř. Hospoda není geniální, je v ní tuna čecháčství a hodně strojených situací, nechybí tu ovšem timing a co je nejdůležitější, opravdu sehraná parta, které to kamarádství budete věřit i za cenu těch kostrbatých scenáristických kliček. Hospoda opravdu není geniální, je ale svoje, zvolené místo umí využít a herci si své party patřičně vychutnali. Jen občasná teatrálnost Václava Knopa je otravná, ale tenhle novácký estrádní styl byl holt svého času považován za vtipný. 70%...(22.5.2003)

Jsem k české seriálové produkce značně skeptický. Je to jako kdybysme neuměli udělat slušný seriál, který dokáže pobavit a přitom to není vykrádačka něčeho. Hospoda však tvoří jistou výjimku potvrzující pravidlo. Už v dobách prvního uvedení mě ten seriál bavil a i přes neustálé reprízy mě bavit nepřestává. Ano, jsou zde slabší a nevyrovnané díly, nicméně notná dávka čecháčství a typických hospodských příhod je prostě sympatická. Navíc, když to mám porovnat s ostatní českou rádoby komediální tvorbou nejenom té doby (zdravím úděsné Nováky), Hospoda sahá po čtvrté hvězdě naprosto zaslouženě. Za mě určitá variace na Dědictví mezi seriály.(28.6.2011)

Jen k zamyšlení: Tento seriál je doopravdy velmi rozporuplný. Především s přihlédnutím k tomu, jak ho mají různé cílové skupiny hodnotit. Uznávám, nemusím mít rád hospody a pivo, ale psát, že to je odpad a buranskej humor je naprostý nesmysl. Seriál právě díky svému hereckému obsazení, které má zkrátka punc toho pravého českého nefalšovaného folkloru , je naopak velmi vkusný. Každý člověk, co si dovoluje veřejně něco hodnotit, by měl mít nějakou podvědomou snahu o to, aby byl objektivní, což bohužel skutečně není zdejší situace. HOSPODA má slabší a silnější díly, ale především má atmosféru a díky tomu působí přirozeně a skutečně. Nesouhlásím se zdejším hodnocením seriálu a považuji to za klasický projev pokrytectví, jehož příčinou je dnešní globalizace, kdy si věkový průměr naší populace, jak už zde někdo napsal, raději pustí Přátele. Je to velmi smutné, ale především také nebezpečné vůbec pro celou Evropskou kinematografii zejména z důvodu toho, že hlavním problémem není ani tak fakt, že Evropské filmy mají hodnocení nižší než ty americké, ale především problémem je, že těch hodnocení mají zde nesrovnatelně méně a tím se stávají téměř jakousi raritní kategorií.(2.7.2011)

Dost podhodnocený seriál, podle mě proto, že je veřejností spojen s TV Nova. Ovšem tohle narozdíl od současného telenovelovitého braku nebo Policajtů z předměstí je, jako kdyby jste srovnávali v automobilovém průmyslu Ladu a Ford. Je to kvůli přítomnosti předních našich herců v hlavních, ale i ve vedlejších rolích, a typického českého lidového humoru. Tomu se kolikrát nelze nezasmát. Plusem též je, že Nova se z Hospody nesnažila dělat sitcom západního vzoru, jako tak učinila u Nováků a činí u Comebacku - umělý smích hovoří za vše. Kvalita dílů je docela dobrá, sem tam se hlavně v druhé sezóně najdou nepořadené díly, ale přišlo mi, že víc je těch povedených. Z postav mě nejvíce zaujal hlavně Jarda Dušek Petra Nárožného - kolikrát i automat na hlášky. Celkově si tedy seriál zaslouží z mého pohledu pět hvězd, původně jsem hodnotil za čtyři, ale když čtu některé kritické komentáře a mám zároveň před očima některé vtipné situace ze seriálu, nemohu jinak. A také proto, že Nova kromě Hospody, Rulety a prvopočátků Tele Tele a Gumáků je se svojí tvorbou dosti tragická. "Tak vy jste věděl, že je to člověk a ne ženská?"(3.12.2008)

• Kimon

Djkoma popisuje, že díly jsou podle ní nudné a že to bude asi jejím mládím. :-)) Já komentuji, že díly jsou opravdu hodně nudné (a že to bude asi mým stářím). Prostě taková typická TV Nova-cká nudná stupidita pro hodně nenáročného diváka. TV Nova se asi nikdy nezmůže na žádný slušný seriál. No, .... alespoň živí hromady seriálových herců. Obzvláště v těch seriálech následujících "Hospodu". V seriálu vystupuje v hlavních rolích spousta mým oblíbenců. Ale o to víc mě mrzí, že právě oni přijali v seriálu takové kulturní hodnoty své role. Bohužel je to pravděpodobně nedostatkem jiných nabídek v hodnotnějších filmových počinech. Nu, ...a hercův žaludek také vyžaduje stravu, není-liž pravda. :-)(12.4.2008)

• - Existuje i 53. epizoda, v té se pojednává o tom nejlepším z celého seriálu. (Ded@M@tes)

• - Dr. Prášek všem štamgstům vyká, zatímco oni jemu tykají s výjimkou JUDr. Zatloukala. (Kulmon)

• - V 33. dílu s názvem „Láska je láska“ se pan domácí „Václav Knop“ snaží okouzlit domnělou studentku germanistiky znalostí německé básně. Student jej opraví, avšak ani jeho verze není zcela správná, místo „schnell” patřilo „spät”. Jedná se o část první sloky známé Goethovy balady „Erlkönig“, známé také pod českým názvem „Král duchů“. (Haller)