Dům se láme na kousky. Bučící kráva se ve víru zvedá do vzduchu. Traktory padají jako déšť. Těžký benzínový tanker se stává letadlovou bombou. Rozsáhlá ničivá přírodní síla devastuje vše a blíží se rychlostí 300 mil za hodinu. Tornádo udeřilo. Začíná vířící dobrodružství plné vzrušujícího napětí a skvělých speciálních efektů s Helen Huntovou a Billem Paxtonem v roli vědců stíhaných nejničivější silou přírody. Tito lovci bouří doufají, že pomocí elektronických senzorů získají dost informací na vytvořené lepšího varovného systému. Aby to dokázali, musí vražednému tornádu vstoupit do cesty. Honička začíná. (Universal)

Real Tom Hardy

"THE PRODIGAL SON HAS RETURNED!" ----------- Žáner katastrofických filmov je prekliaty a ťahá so sebou dolu do pekiel takmer každú snímku, ktorá k nemu privonia. Niekedy mi príde príhodné za zlé kvality viniť žáner, nie film samotný. Potom je tu ale druhý de Bontov režijný počin – Twister. Film s dokonalou atmosférou, perfektnou kamerou (Green, Burgess, Bont), dôkladne vyberanými a ešte lepšie nasnímanými exteriérmi, atraktívnym dejom (v rámci možností filmu o tornádach...), zručným obsadením, pôsobivými špeciálnymi efektami, minimom viditeľných dier v scenári a hudbou od Van Halen. Twister je pre milovníkov búrok, temných hustých mrakov a škaredého počasia bez štipky slnečných lúčov tým pravým, absolútnym nebom. Pre ostatných aspoň nadpriemerným zážitkom. Ešte stále mám viniť žáner? (Posledná polhodina je až moc prehrotená, čo mi vždy bráni dať päť hviezd. No milujem tak či tak.) --- Bonusy: The Making of Twister, Anatomy of a Twister, Chasing the Storm --- Tornado Intercept --- ♪♫ (x) (x / x / x / x / x / x / x) (x) --- (28.5.2018) (4.5.2019) (8.6.2021) ()

Divočák

***Věděli jste, že: 20. května 1996 se Ontariem prohnalo skutečné tornádo a zbořilo i letní kino, kde se Twister promítal.*** ()

Hrabka

Thiller Twister Tornádo. Tak tento katastrofický film stojí za to. Slušný napínák o tomto přírodním živlu. 60% ()

juta

Twister není vůbec špatný katastrofický film, chvílema jsem byl napjatý, což je dobře. Samozřejmě to není film bez chybiček či nesrovnalostí. Například je divný to, že kombajn se snadno vznese a hlavní hrdinové dokážou stále stát na nohou, nebo že zrovna spadnou tři traktory na silnici, po které jedou a ještě navíc se na silnici zastaví i dům. Docela velká náhoda. :-) (27.7.13 cz/tv) ()

Fiftis

Jeden z mojich obľúbených filmov o ničivých schopnostiach našej prírody. Twister je zábavný dobrodružný snímok plný tornád, sympatických postáv a perfektných akčných scén. Jan de Bont sa od tej doby ako režisér brodí v sračkách, ale týmto si zarobil na čestné miesto v popcornovej sieni slávy. Inak Mark Mancina zložil k filmu hudbu, ktorá mu vdýchla život a vybrúsila ho ako diamant. ()

Shakers

Na svojou dobu celkom drahý film, je vidno, že na efektoch sa nešetrilo. Twister aj po rokoch patri medzi tie lepšie katastrofické filmy a aj keď je to viac menej iba naháňačka v aute za tornádom, bavilo ma to. Režisér Jan de Bont (Nebezpečná rýchlosť) ma za sebou hviezdne mená producentov (Kennedy / Spielberg) a tak štedrý rozpočet mohol veselo utrácať za deštrukcie, lietajúce kombajny, traktory alebo kravy a je to stále celkom dobra zábava aj dnes. Hudba Marka Mancinu celkom dobre pumpuje adrenalín do filmu a Paxtonovi s Helen Hunt, budete len fandiť a držať ich na diaľku za ruku, aby ich neodfúklo. 75% - 4* ()

lamps

Vydatná porce nefalšované hollywoodské zábavy, ve které se jede od úvodních minut pekelně přímočaře, ale zároveň zvládá udělat ze svých postav něco více než jen artefakty úctyhodného hrdinství (přestože k tomu už v závěru hodně směřuje). Mistr na adrenalin Jan de Bont a Steven Spielberg jako producent jsou tu zkrátka hodně cítit, navíc ruku v ruce se skvělými herci, ještě lepšími efekty a scénářem ne tak hloupým, aby lahodnou formu obrátil v bezcitnou a samoúčelnou audiovizuální onanii. Byť lacinější, pořád účinně omamné filmové umění... 85% ()

Pepinec

Kdyby byl Honza de Bontů kolotočářem, na jeho twister bych chodil tuze rád. Dokázal totiž z Helči udělat sympatickou a hezkou ženskou, Filipa Hoffmana zamaskoval k nepoznání a především všechna nebezpečenství katastrofických filmů schoval do povedeného víru tornáda. A právě vlahý jarní vánek mi ve finále přivál tolik hvězd, kolik si nedokázal vykoledovat ani pantáta katastrof všeho druhu Roland. ()

Big Bear

Tohle byl můj první tornádovej film. poprvé jsem se z něj dozvěděl o šílencích - Lovcích tornád. A taky poprvé jsem ve filmu viděl létat krávy. Technické zpracování bylo na svoji dobu téměř dokonalé, děj však nijak nevybočoval ze schématu amerických katastrofických filmů. Ovoněno a ozvláštněno to bylo po všech těch požárech, sopkách a zemětřeseních jen tím Twisterem. Přesto budu hodnotit tehdejší optikou a mým údivem v kině. * * * * ()

Boogeyman

V době kdy Twister přišel do kin, byla to pro mne událost. Byly to časy, kdy mě filmy podobného charakteru doslova fascinovaly, myslím tím ty speciální efekty a mnoho zničených aut, domů a měst (třeba takový Den Nezávislosti byl pro mě splněným snem). Děj mi byl u zadku, šel jsem slepě za několika ukázkami z traileru, kde tornádo zničí dům či vynese do vzduchu kamion. V samotném filmu jsem se sice nových záběrů nedočkal a přiběh na mě byl nudný, přesto jsem byl nadšen. Když jsem Twistra viděl teď (zhruba po deseti letech), kdy triky už nejsou nikterak výjimečné, dalo by se říct, že již není o co stát. Je to přesně případ filmu, který zestárně a přestane být čímkoli zajímavý. ()

Indiana

No, tornáda sice byly udělané dost dobře (i když to, jak tam letěl ten dům, se mi moc nezdálo) a Bill Paxton s Helen Huntovou zahráli své role skvěle, ale jinak mě nic na tomto filmu nezaujalo. ()

petaspur

Bill Harding se chce nechat rozvést s manželkou Jo, pracovat jako usedlý televizní meteorolog a užívat si poklidný život slušně vydělávajícího Amíka. Není však pouze zmanipulován svou novou přítelkyní psychologičkou Melissou? Setkání s Jo za přítomnosti větrné smrště totiž v Billovi probouzí dlouho potlačované pudy. Zase má duši kluka, který pronásleduje tornádo, z vědeckých důvodů se vrhá do jeho víru a hlavně cítí, že znovu naplno žije. ()

Ruut

Čekal jsem katastrofické orgie a skrytý klenot žánru a dostal šílenou hyppie jízdu par pošuků za lovem tornád. Bylo to jiné, místy vtipné, kráva na mostě pobavila ale zas tak otevřenou papulu z toho tedy nemám. ()

kingik

Velmi naivní, naprosto schematický film, ve kterém už deset minut dopředu víte, co se stane a málem se nestačíte divit nad tupostí tvůrců. Herecké výkony na úrovni ochotnického divadla, digitální triky jsou možná to jediné, co se dá pozitivně hodnotit. Velmi špatný film. ()

Legas

Pokud se dokážete přenést přes velkou nadnesenost filmu, čeká vás divoká honička za tornády všeho druhu. Viděl jsem o nich několik dokumentů a některé věci ve filmu jsou podle skutečnosti, ale velice často jsou v rámci dramatičnosti samozřejmě přitažené za vlasy. Jan De Bont umí, triky jsou na dobu přímo revoluční a banda tornádolovců dostatečně šílená (tzn. sympatická). ()

Webb

Stupidní děj a nelegické chování postav a tornáda. Digitální triky mě také moc neoslovily. Docela zklamání. ()

ed_wood

Twister bol môj prvý hraný film s titulkami, na ktorý som bol v kine. Musím povedať, že vtedy som bol z toho filmu unesený, Myslím si ale, že keby som ho videl aj dnes, páčil by sa mi tak isto ako vtedy, a to hlavne kvôli perfektným špeciálnym efektom, svižnému deju a opäť tým perfektným špeciálnym efektom. ()

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

včera

Světoznámý spisovatel a mimo jiné i filmový scenárista, režisér a producent Michael Crichton (1942–2008) nám v minulosti přinesl obří divácké hity jako Jurský park, Westworld a Twister, což jsou díla… (více)

Projekty od Universalu loví mladé hvězdy

Projekty od Universalu loví mladé hvězdy

14.04.2023

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

22.12.2022

Když na jaře roku 1996 dorazil do kin blockbuster režiséra Jana de Bonta s názvem Twister, jeho vír zábavy doslova zbořil kina. Snímek s velmi štědrým rozpočtem 92 milionů dolarů díky svému poutavému… (více)