Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Moses Brody (James Franciscus) je nepříliš úspěšný americký novinář, který se právě přiživuje na záhadě zmizelého letounu Concorde, který se zřítil i s posádkou někam do moře. Po podivném telefonátu od své bývalé manželky Nicole, která nyní vlastní malou hospůdku na Antillách, přijíždí, aby se od ní dozvěděl více. Jenže zjišťuje, že Nicole byla pár hodin po jejich rozhovoru zavražděna a rozhodne se přijít její smrti na kloub. A zanedlouho potká letušku Jean Beneytonovou (Mimsy Farmer), jedinou přeživší ze ztraceného Concordu, který by se však měl podle všech známých zpráv nacházet úplně někde jinde...

První letadlo Concorde vzlétlo v březnu 1969 a nastolilo tak novou éru letecké osobní dopravy. Přes 60 metrů dlouhé s rozpětím křídel 25 metrů a rychlostí dosahující 2200 km/h dokázalo pojmout až 120 pasažérů a přes 95 tun paliva (aby ne při spotřebě 13 kg/1 km a doletu přes 7000 km). Jediným konkurentem Concorde byl ruský letoun Tupolev Tu-144, který byl ale hlučnější, pomalejší a s mnohem menším doletem, pročež ho brzy stáhli z provozu. Letadel Concorde bylo postaveno jenom 25 kusů, z nichž jsou nyní téměř všechna v některém z leteckým muzeí po světě. Dnes, po havárii Concorde v roce 2001 ve Francii již žádné letadlo tohoto typu nelétá. (monolog)

(více)

Recenze (61)

borsalino 

všechny recenze uživatele

Přestože nejsem žádný příznivce katastrofických filmů, ať již jde o katastrofy ve vzduchu, ve vodě nebo pod zemí, tak mě film Aféra Concorde zcela uchvátil. Od první minuty dobře rozehrané drama na všech frontách - pád letadla, obchodní zájmy konkurenční firmy na výrobu letadel, nebezpeční chlápkové za peníze udělat cokoli a tvrdohlavý novinář Brody, lovící svého sólokapra, který se rozhodne, že věcem přijde na kloub. Kvituji, že závěr není romanticky sladkobolný, ale ve stejném duchu, jaký byl celý film. Jednoznačně paráda. ()

Skuby47 

všechny recenze uživatele

Přišla jsem, viděla jsem a zvítězila jsem nad nudou deštivého podvečera tímto snímkem, který už má Kristovy roky za sebou, ale vypadá stále velmi svěže. Jsem šťastná, že se mi podařilo znovu vidět, tento dnes už klasický katastrofický film italského původu, který si co se napětí týče, nezadá s těmi americkými. Má všechno, co k tomuto žánru patří. Možná nesrší vizuálními efekty, ale zápletka je ve své jednoduchosti věrohodná a film tím pádem působí realisticky. Jak je vidět i nejdokonalejší technika může selhat na maličkosti a tak nevím, jestli bych si hned zítra v klidu sedla do letadla. ()

Reklama

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Náhodou já se bavil dobře. Na Taliánskej film je to slušná a funkční směska katastrofáku a thrilleru a nemyslím si, že je ten film tak dobře hodnocený jenom proto, že je v našich končinách tak dobře známý neboť se tu vysílal za sociálizmu. Já ho třeba v době svého dětství neviděl a dostal jsem se k němu až později. Přesto mi to přišlo celkem zručně natočené vyšetřování je správně napínavé a finále už takové klasické na téma letadlo v ohrožení. Připomněl jsem si to zase teď po nějaké době a ok záležitost. Podobný kousky mě budou vždycky bavit.70% ()

Marek06 

všechny recenze uživatele

Od Italů znám hlavně spaghetti westerny, macaroni combat a akční komedie s Hillem a Spencerem, proto když jsem našel tenhle film na téma letadlo v ohrožení, neváhal jsem a sehnal jsem si ho. Film mě zaujal zajímavým dobrodružným příběhem o novinářovi, který se při vyšetřování pádu Concordu potápí za vrakem letadla, zachraňuje přeživší letušku, uniká zabijákům v automobilové honičce, atd. Závěr, kde hrozí zřícení druhého Concordu, je hodně napínavý, ale zub času se podepsal i na tomhle snímku a tak máme možnost vidět spoustu zmenšených modelů aut a letadla, které vypadají jako hračky. ()

Akana 

všechny recenze uživatele

Tohle byl za normalizace jeden z těch mála západních thrillerů, které k nám železnou oponou proklouzly, protože vlastnily pas s nápisem "Nastavujeme zrcadlo prohnilému kapitalismu". Právě a jenom proto to byla tenkrát taková pecka, nebylo moc s čím srovnávat. S odstupem a střízlivě ale musím říct, že je to hodně nešikovně vystavěný mix dobrodružného a katastrofického filmu. Nemá napětí, zato dost logických facek. Hrdinové jsou ploché figury, herci druhá, třetí sorta. Zhruba ze stejného období pocházející a podobně laděný Kozoroh 1, k němuž jsem se nedávno taky vrátil, zestárl mnohem méně a na rozdíl od Aféry Concorde má pořád šťávu. Filtry dětství/mládí jsou ošidné a tenhle film je usvědčuje. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (1)

  • Celosvětová premiéra proběhla 23. března 1979 v Itálii. Ve stejném roce vyšel také film Concorde - Letiště 1979 (1979), což je také film na téma Concorde v ohrožení. V obou filmech si zahrál herec Robert Kerman. (Marek06)

Související novinky

Zemřel režisér Ruggero Deodato

Zemřel režisér Ruggero Deodato

29.12.2022

V jednom z posledních dnů roku přichází smutné zprávy pro fanoušky evropské žánrové kinematografie, ve věku třiaosmdesáti let totiž v Římě zemřel kultovní italský režisér a scenárista Ruggero Deodato… (více)

Reklama

Reklama