Aféra Concorde

Aféra Concorde

Concorde Affair, The

Krimi / Drama / Dobrodružný

Itálie, 1979, 96 min

Nikdy jsem nepátral po důvodech, proč svého času Concordy z vesela padaly z nebe, ale sabotáž od konkurence mi vždy připadala jako solidní vysvětlení. Italové došli k podobnému závěru a natočili o tom velmi napínavý film, který jsem v dětství nadšeně hltal, ale při poslední repríze mne nemile zaskočily dialogy natolik stupidní, že by se z nich mohli učit i vyhlášení scénáristé mexických telenovel.(7.8.2014)

• majo25

Európsky béčkový akčňák, ktorý síce nemá zlú zápletku, ale zlyháva v spracovaní. Zďaleka nie vinou slabších špeciálnych trikov, ktoré sa dajú odpustiť. Sympatický James Franciscus sa snaží, ale ostatní herci sú jaloví a ešte keď sa k tomu pridajú slabo napísané dialógy a niekedy divné chovania postáv, mizéria je na svete. Prvá tretina vyslovene nudí, poriadne sa to rozbehne až po nájdení vraku lietadla. Krimi je zbytočné hľadať, nie je tam žiadne, je to akčný film s prvkami trileru, dobrodružného a katastrofického žánru. Čo by samo o sebe nebolo zlé, ale nie v takomto podpriemernom spracovaní.(6.12.2017)

Takové nemastné neslané dobrodružství. Ani špatné, ani dobré. Dřív bych u něj možná uchcával jak štěně, když vítá pána, ale dnes ne. Načrtnutá linie státního spiknutí je nedotažená a nevyužitá. Franciscus je sice charismatickej chlap a i dobře hraje, ale tomu filmu něco chybí. Nějaká ta věc, co rozechvěje ladičku v koulích, něco výraznějšího. Podle mě je to tím, že to je ten druh filmu, kterej člověku ubere prázdnej čas a pak vyšumí.(10.11.2007)

Přestože nejsem žádný příznivce katastrofických filmů, ať již jde o katastrofy ve vzduchu, ve vodě nebo pod zemí, tak mě film Aféra Concorde zcela uchvátil. Od první minuty dobře rozehrané drama na všech frontách - pád letadla, obchodní zájmy konkurenční firmy na výrobu letadel, nebezpeční chlápkové za peníze udělat cokoli a tvrdohlavý novinář Brody, lovící svého sólokapra, který se rozhodne, že věcem přijde na kloub. Kvituji, že závěr není romanticky sladkobolný, ale ve stejném duchu, jaký byl celý film. Jednoznačně paráda.(31.12.2007)

Náhodou já se bavil dobře. Na Taliánskej film je to slušná a funkční směska katastrofáku a thrilleru a nemyslím si, že je ten film tak dobře hodnocený jenom proto, že je v našich končinách tak dobře známý neboť se tu vysílal za sociálizmu. Já ho třeba v době svého dětství neviděl a dostal jsem se k němu až později. Přesto mi to přišlo celkem zručně natočené vyšetřování je správně napínavé a finále už takové klasické na téma letadlo v ohrožení. Připomněl jsem si to zase teď po nějaké době a ok záležitost. Podobný kousky mě budou vždycky bavit.70%(31.7.2016)