Spider-Man 2

USA, 2004, 127 min (Special Edition: 135 min)

Režie:

Sam Raimi

Předloha:

Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)

Scénář:

Alvin Sargent

Kamera:

Bill Pope

Hudba:

Danny Elfman

Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Alfred Molina, Rosemary Harris, J.K. Simmons, Donna Murphy, Daniel Gillies, Dylan Baker, Bill Nunn, Willem Dafoe (více)

Tobey Maguire je tu opět coby Spider-Man, který jako jediný může zachránit New York. Skvělý fyzik, dr. Otto Octavius (Alfred molina), se nešťastnou náhodou promění v zuřivé, osmiramenné monstrum, Doc Ocka. Superinteligentní robot s chapadly na jeho zádech ovládá jeho mysl a nic nemůže zastavit práci na silném elektrickém zdroji. Město volá svého hrdinu na pomoc, ale Spidey nikde není! Být dál Spider-Manem je pro Petera Parkera (Tobey Maguire) téměř nemožné a on se musí rozhodnout, jestli opustí studium a lásku svého života, MJ (Kirsten Dunst). Jenže když Doc Ock unese MJ, aby se dostal ke Spider-Manovi, Peter Parker nemá jinou možnost. Vrací se zpátky do akce plné dobrodružství a vzrušení, jaké ještě sám nezažil. (Bontonfilm)

Cejny

Výborné pokračování jedničky, opět se nám to přiostřuje a Kirsten Dunst je snad ještě půvabnější, než dříve. ()

kenkaku

Jak mi vadila volba "záporáka" v prvním filmu, tak mi vadila i tady. No dobře tady malinko méně, protože to mělo alespoň nápad. Stejně ale takové to kouzlo a hravost první poloviny Spider-Mana č.1, které mě namlsalo s vidinou že bez "skřeta" (záporák v prvním Spider-Manovi) to bude tentokrát podívaná jakou jsem chtěl vidět se nedostavilo. Dávám tedy “jen” solidní nadprůměr. ()

herr_carter

Kromě jednoho skoro nepodstatného faktu, a to sice hlavní role pro naprosto šíleného neherce Megvajra, jsem si u všech pavouků celkem odpočinul - a tady konkrétně upoutal Alfred Molina v roli základního záporáka, to je prostě pan herec s velkým H, co dokáže zahrát ale úplně všechno...................moje hodnocení = 6 z 10. ()

Maynard.

Jedničce sem dal 1 hvězdu a to s vodřenejma ušima. Tomuhle braku dám o jednu víc, páč se mi docela líbilo to Spidermanovo "cestování" po městě. To měli pěkně vyefektrovaný. Všechno ostatní je neuvěřitelnej šit pro děcka. Asi největší problém mám s hlavním hercem a jeho partnerkou-nepartnerkou. Takle asympatickou dvojici sledovat je pro mě něco jako sledovat teleshoping :o). Místo hrdiny nám rejža předtavil debílka, kterej nic nestíhá, není na něj spoleh a posere co může, fakt je tohle vzor pro mladý amíky? Záporák o trochu lepší než ten menťák z jedničky, ale že by byl nějak nápaditej a strachnahánějící, to fakt taky ne. Když tuhle debilitu srovnám s ostatními Marvel komixy, tak se mi ani nechce věřit, že někdo dovolil to, aby to natáčel rejže, kterej pravděpodobně nemá všech 5 pohromadě. Odpřísáhnul sem si, že další pokračování už nechci vidět, což sem porušil, tak to zkusím znova - "jestli někdy uvidím 3. pokračování, tak už nikd nepůjdu do kina" :o). ()

Melios

Len málo filmov sa môže ,pochváliť ,ze majú aspoň dôstojné pokračovanie. No Spider-Man dostal perfektné pokračovanie. Najlepšie druhého Spideyho skonštatoval POMO - Just more of the same. Raimi vlasne nič nezhoršil a nezmenil ,a pre lajka ani nič nevylepšil ,no ajtak dokázal spraviť druhého Spider-Mana v úplne rovankom duchu so skvelými hercami a príbehom ,ktorý sa dá brať seriózne a nie je k výsmechu ani po päťnástich rokoch. Toto je môj najoblúbenejší Spidey takže mám k nemu slabosť. Za scénu ako Spier-Man zastavuje vlak (a za neskutočného Alfreda Molinu) dávam 90% (áno stále je to prehajpované) - mne osobne prišiel Raimi ako najschopnejší režisér ,ktorý kedy režíroval Spider-Mana ,len on dokázal vopchať do filmu prvky hororu a serióznosti tak ,aby to nikomu nevadilo dokonca to ľudia ocenili. Len škoda ,že sa po Spideymu Raimi znovu vrátil k točeniu hororovýh sračiek 😐 ()

PALINO

DRUHÝ SPIDEY je super film a v mnohom sa mi páčil viac ako veľmi dobrá jednotka. Je to vynikajúci, emocionálnymi scénami nabitý film, ktorý pokračuje v rozprávani o osudoch hlavných postáv, rozvíja ich a tým sa líši od mnohých pokračovaní. A svojim serióznym spracovaním si ani nezaslúži označenie popcorňák. Sam Raimi dáva totiž dôraz skôr na zobrazenie života Petera Parkera, jeho problémov, nutnosť voľby... a to všetko je natočené s takým veľkým citom a srdcom, takže ani moc nevadí, že akčných scén nie je až tak veľa. Ale keď na ne dôjde, je na čo sa pozerať. Sú bombastické, dychberúce, comicsové a najväčšiu pochvalu si zaslúži scéna z metra, ktorá je tak brilantne natočená, že ostáva len dodať: JE TO PECKA. Z hereckého obsadenia filmu dominujú vynikajúci T. Maguire a A. Molina ako Dr. Octopus, ktorý je ale "len" dobrý a napriek svojmu potenciálu nie je lepším záporákom ako Dafoeov Goblin. ()

blueskin

Nevím, co na to říct. Ten film mi přišel tak špatný, že by se o něm snad ani nemělo mluvit jako o filmu. Odpad mu nedávám jen proto, že jsem neviděl jedničku a netuším, jestli mi tím pádem něco nezůstalo skryto. Každopádně vím ale o lepším způsobu, jak zabít dvě hodiny volna. ()

MARTIN*I

Je to skoro stejný jako jednička, akorát trochu horší... Nevim... Snaží se to být akční, ale zároveň takový zdržovačky... Doufam, že mě konečně trojka přesvědčí o umění Raimiho... Na to, že to má být nejdražší film tak je to možný... Ale radši nepředcházejme... ()

BluT

O něco lepší než jednička (zelenej goblin nebyl takovej drsnej záporák jako Dr. Octopus bo jak se menuje). Navíc scény v metru a úplně na konci jsou skvěle udělaný. Takže dost nadprůměrnej film podle komiksu. ()

NICOX

No, nebylo to špatný, ale mě se jednička líbila prostě víc. Nezapomenutelná scéna: Spider-Man ve výtahu :)) 70 % ()

misstake

Sorry, ale Spiderman 2 mě příšerně iritoval. Příběh jak z Dawsonova světa - on ji miluje, ona jeho miluje, ale nejde to, vždyť on je přece superhrdina! Navíc jsem se strašně nudil a ty promakané akční sekvence to nezachrání. Takže jako u Pirátů 2, hodinu vystřihnout a šlo by to. Nevím jestli je to tím, že neznám předlohu, nebo nejsem milovníkem komiksového světa superhrdinů (až na X-meny a Batmana), ale pro mě byl Spiderman 2 ještě horší než průměrná jednička. ()

rozbris

Další z pokračování kousnutého kluka pavoukem, co zachraňuje lidi (a tím hlavně své nejbližší - babička a jeho láska do které je zamilován). Tentokrát stojí proti vědci, který má velký elektronický ruce - chapadla. ()

Rudinsky

Druhá časť je pre mňa rozhodne najlepšia. Alebo - najhravejšia. Charakterný záporák s reálnou motiváciou, nadsázkový humor a hlavne prehĺbenosť emócií dodávaju Spideymu príchuť vyzretého blockbusteru. Vrátane tučných efektov v ktorých sa Raimi orientuje prekvapivo zručne a ešte aj po rokoch vyrážajú dych. ()

Wally

SpiderMan není prostě moje krevní skupina...rozhodně se nejedná o špatný a řekl bych, že oproti jedničce je dokonce, co se zábavy týče lepší. Dokonce i hlavní padouch v podání A. Moliny mi přišel líp zahraný. Zábava na pokoukání. ()

martinez.

Pokračování jsou vždycky dražší, větší a nabitější, ale rozdělují se minimálně na dvě skupiny: Buď někdo bez vkusu a rozumu vrší triky a akci - Mumie se vrací, Transformers: Pomsta poražených - nebo se jedná rovněž o totální nářez a přehlídku efektů a akce, ale dělá se to s citem a spojuje to nějaký silný příběh, takové filmy jsou Vetřelci, Terminátor 2 nebo právě Spider-Man 2. Raimi se ujistil, že vykročil správným směrem a přináší nám ještě lepšího záporáka (Alfred Molina je výborný herec, mám ho rád a jeho šílený doktor s chapadly je prostě borec, navíc má dobře rozebraný charakter), více akce, která je určitě lepší (dražší, nápaditější), na blockbuster nečekaně hodně emocí a myšlenek a prostě jsem u toho málem pošel blahem... Samozřejmě víckrát než jednou. ()

velkyvezir

V druhém dílu se tvůrcům podařilo skloubit všechny motivy, které dělají hrdinské příběhy hrdinskými: 1) Parkerovo dilema ohledně úmrtí svého strýce i Zeleného Goblina, 2) Parkerovo dilema, má-li být nadále Spider-Manem, 3) Odhalení identity Spider-Mana před Mary Jane, 4) Návrat Spider-Mana a 5) k tomu navrh naprosto brutální akční scéna s pozemním metrem, který je sledem typických Spider-Manových póz (dopad s jednou rukou na zemi, skok s nohama napřed a rukama s pavučinou pod sebou atd.). Prostě plný počet bodů za skvělou akční podívanou. ()

Ragdoll

První díl byl sice v několika ohledech lepší, přesto tento není příliš pozadu. Záporák byl mnohem lépe ztvárněn a jeho osobnost mi přišla zajímavější, než u předchozího protivníka, akčních scén bylo poskrovnu a to je jedno velké mínus, zato z nich bylo vytěženo maximum, takže i v tomhle ohledu film překonává první díl. Nopak vztah Tobeyho a Kirsten se hodí spíše do nějakého romantického slaďáku, zde to poněkud kazilo tu komiksovou atmosféru. James Franco podává solidní výkon (narozdíl od Kirsten), stejně tak Tobey, tudíž herecké výkony byly zprostředkovány správným způsobem. Peterovo ztrácení a znovunabývání schopností působí velmi heroickým dojmem, což je jedině dobře, ale Kirsten dokázala svou, dalo by se říct trapností, stáhnout film z elity k normálním, akčním, lehce nadprůměrným snímkům, které však nejsou v téhle branži žádnou výjimkou. ()

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus