Spider-Man 2

USA, 2004, 127 min (Special Edition: 135 min)

Režie:

Sam Raimi

Předloha:

Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)

Scénář:

Alvin Sargent

Kamera:

Bill Pope

Hudba:

Danny Elfman

Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Alfred Molina, Rosemary Harris, J.K. Simmons, Donna Murphy, Daniel Gillies, Dylan Baker, Bill Nunn, Willem Dafoe (více)

Tobey Maguire je tu opět coby Spider-Man, který jako jediný může zachránit New York. Skvělý fyzik, dr. Otto Octavius (Alfred molina), se nešťastnou náhodou promění v zuřivé, osmiramenné monstrum, Doc Ocka. Superinteligentní robot s chapadly na jeho zádech ovládá jeho mysl a nic nemůže zastavit práci na silném elektrickém zdroji. Město volá svého hrdinu na pomoc, ale Spidey nikde není! Být dál Spider-Manem je pro Petera Parkera (Tobey Maguire) téměř nemožné a on se musí rozhodnout, jestli opustí studium a lásku svého života, MJ (Kirsten Dunst). Jenže když Doc Ock unese MJ, aby se dostal ke Spider-Manovi, Peter Parker nemá jinou možnost. Vrací se zpátky do akce plné dobrodružství a vzrušení, jaké ještě sám nezažil. (Bontonfilm)

mrclTV

Kvalitou veľmi obdobné prvému filmu z trilógie, možno trošičku slabšie, ale tri hviezdičky si film s prehľadom uhájil. Trochu priveľa laškovania medzi Spidermanom a Mary Jane (tak nemám rád Kirsten Dunst, v tejto filmovej sérii hraje ako nejaká tri dni nevyspatá fetka s neustále privretými očami - to mal byť zámer?) a primálo akcie. ()

PlayEasy

Opět velmi dobrá marvelovka s velmi dobrým Spider-Manem, s celkem pohlednou MJ, s Harrym a příjemným záporákem Doc. Ocem. Prostě kvalitativně to je velmi podobné jedničce, ale jedna věc už je fakt divná a všimlo si už toho více lidí, že je v tomhle filmu Peter Parker absolutní troska a chudák a chvíli jsme nepochybovali o tom, že bezdomovec na ulici to má lepší, takže tohle fakt už ne v dalším díle. Jinak efekty velmi dobré, Tobey také a záporák se nám zdál také lepší a popravdě jsme ho i litovali, protože vůbec za to nemohl, myslel to dobře a ještě se na konci obrátil k dobru. Myslíme si, že tohle Raimimu opravdu vyšlo a nám se tenhle "komiksák" opravdu líbil... 75% ()

adamix

Najlepší hrdinský film môjho detstva a vrchol Raimiho trilógie o pavúčom hrdinovi. Po dramatickej stránke skvelé, akcie je tu opäť menej, ale keď už k nej má dôjsť, tak to rozhodne stojí za to (lúpež banky a zúčtovanie na vlaku sú proste moje srdcovky). Molinov Dr. Octopuss je ikonický záporák, ktorého za tých 15 rokov stihol tromfnúť jedine avengerovský Thanos. Lahôdka, nad ktorou nepohŕdnem ani po vyše dekádovom odstupe. Za mňa 95%. ()

instageek_cz

Dodnes si pamatuji dobové kritiky vynášející Spideyho pokračování do nebes, i svoje lehké zklamání nad tím, co se z tohoto pavoučího vajíčka nakonec vyklubalo!:)) A ani po letech se na tom nic nezměnilo. Spider-Man 2 má dlouhý a pomalý začátek, kde je Peter Parker z nějakého důvodu ještě větší looser než dřív. Navíc se zdá, že přichází o své superschopnosti, což je klasická superhrdinská karta, ale podle mě zahraná příliš brzy. Vůbec jsme nedostali šanci vidět ho v plné síle, přitom o to zásadněji by pak její ztráta působila. Situaci nepomáhá ani komplikovaný románek s Mary Jane, který nese rysy mexické telenovely. Mary Jane je pro mě v Raimiho trilogii celkově až překvapivě příšerná a k silným ženským postavám jí určitě řadit nemůžeme. Umí hlavně tři věci: 1. dostávat se do problémů, 2. hystericky ječet, 3. mít vztah/svatbu s muži, které nechce a nemiluje. Také v jedničce chválený James Franco to tady docela schytá a promění se v nenávistnou karikaturu prahnoucí po pomstě Spider-Manovi. A jak už to bývá, hlavní hrdina nikdy nenajde prostor, aby mu jednou jednoduchou větou vysvětlil, jak to tehdy bylo se smrtí jeho otce… Aspoň, že je tu charismatický Alfred Molina v roli Doctora Octopuse. Záporácké laťky nastavené Willemem Dafoem pekelně vysoko zvládá hravě dosáhnout a svými mechanickými chapadly u mě výrazně zvedá hodnocení celého filmu. A pokud jde o chapadla samotná, jejich trikové provedení je fantastické, působí jako živá. Vydařené jsou i akční scény, jen by jich mohlo být víc. Triky obecně jsou v celé sérii s Maguirem parádní, téměř 20 let staré filmy vypadají, jako kdyby vznikly včera. Škoda, že se v prostředním dílu nechal Raimi strhnout k přehnaně melodramatickému stylu vyprávění. Možná je díky tomu tenhle Spidey „jakoby“ dospělejší, ale ztratil mnohé z lehkosti, s níž nás o dva roky dříve nadchnul. Hodnocení: 7/10 /// Více recenzí na filmy, komiksy, knihy, hry, a také články i zajímavosti ze světa popkultury najdete na Instagramu, profil instageek_cz !!:) ()

OJan

O kapku horší než jednička, kvalita zůstala stejná, ale příběh je slabší než v jedničce. |75%| ()

Filmaris

Fenomenálny Spider-Man, ktorý ide v šľapajach svojho predchodcu a posúva hranice o level vyššie. Je to bez pochyby jeden z najlepších akčných filmov a patrí do zlatej priečky komiksového filmu. Akcia, hudba, vizuálne či praktické efekty to všetko je prvotriedne. Je tu silný príbeh o poznaní samého seba, o možnostiach voľby našeho hrdinu a fascinujúci Dr. Octopus v podaní Alfreda Moliny, ktorý patrí medzi najlepších záporákov akých sme mali možnosť vidieť. Je to zaujímavé od prvého momentu až po samý koniec. Tento film ma srdce a je až neuveriteľné, ako to v tedy tvorcovia a hlavne režisér dokázali tak špičkovo natočiť. Je tu množstvo scén, ktoré mi vyvolali úsmev, radosť a dokonca sa tu našla scéna, ktorá má dojala až k slzám. Jednoducho úžasný film, ktorý by mal vidieť každý. ()

wopi

Rozhodně lepší než jednička. Škoda několika nedotažených (velmi nepřirozeně vypadajících) triků a přeháněné smůly Parkera v civilu. ()

n562

Určitě lepší jak 1. Jak po stránce efektové, tak po stránce vizuální a dějové. Těmhle hraným sériím převedených na filmové plátno asi nikdy nepřijdu moc na chuť, ale tenhle díl se mi docela líbil. Prostě komiks je komiks!!! ()

Weirdman

6/10... Jednotka ma nijak neohúrila a dvojka je na tom rovnako. Len zatiaľ čo pri Jednotke bol zaujímavý zrod hrdinu a jeho ďalší vývoj pričom akcia krívala na obe nohy u dvojky je to presne naopak... ()

šinta

Určitě nejlepší díl z celé trilogie a taky jedna z nejlepších komiksových zpracování(né - li nejlepší) ()

(fjw)

Raimi nezměnil styl a opět natočil skvělý "komiksový" film. Ba, ještě lepší než film první. Hlavní záporák v podání skvělého Alfreda Moliny, není zas tak zlý jak se zdá:) ()

JenYu

Takhle dobrá komiksová adaptace se jen tak nevidí.Jednička byla dobrá, ale dvojka jednoznačně předčila mé očekávání.Kdo Petera nepolitoval, nemá srdce; je vůbec možné takové množství problémů a trablů unést.Kdo by se s tím dokázal vyrovnat?Vytkla bych asi jen Alfreda Molinu jako hl. záporáka-připadal mi nějak podivný.Jako holka oceňuji krásně optimistický závěr(tedy co se týká Petera a Mary Jane).Pro mě hezčí než Temný rytíř. ()

matoon97

Peter Parker / Spiderman začína strácať svoje schopnosti, a je to veľmi vážne. Nenávidí svoju úlohu superhrdinu a už ani nedokáže zachraňovať svet pred diabolským Octopusom, ktorý svojimi železnými chápadlami ničí predmety jeden za druhým. A navyše má diabolský plán zostrojiť obrovský zdroj elektriny ktorý je schopný zničiť celý New York. Spiderman je snáď najznámejší a najlepší superhrdina všetkých čias. Dôvodom jeho popularity je hlavne jeho zmysel pre humor a schopnosť predniesť nejakú vtipnú hlášku. Peter v dvojke už nieje ten bifľošký looser ktorý ma hlavu zarytú v knihách. Je posunutý aj povahovo, takže nie len fyzicky. Už získal sebavedomie, no to mu znova zrúti Maryn nový priateľ. Hudba je možno ešte lepšia ako v jednotke (soundtrack). Postava Mary Jane je nerozhodná a nezaujímavá, v podstate aj nedôležitá, keď vynecháme poslednú scénu, kde ju Spidy zachraňuje. Jej tlustá tvár však už bola predsa len trochu krajšia a viac som si ju obľúbil. A moja obľúbená postava sa teraz zmenila na Harryho (James Franco) - nagélovaný sebavedomí sympaťák, ktorý spolupracuje so záporákmi. V jednotke bol podobne ako Peter - tak trochu uletený s hlavou v oblakoch. No rozhodne je táto časť oveľa lepšie urobená ako tá prvá v niektorých veciach: Hlavne záporák s lepším ksichtom aj s lepším vystrojením, potom hudba, aj keď len o maličký kúsok a potom o milimetrík krajšia Mary Jane, ktorá je, ako som už hovoril, nie až tak dôležitá ako v jednotke. Tam sa okolo nej krútil celý príbeh, a to sa mi trošku nepáčilo. Rozhodne o dosť lepšie nakrútené ako jednička, preto si to zaslúži 5*. Tento diel milujem, a pozerám ho dookola, a vôbec ma neomŕza, ako jednotka, práve naopak, čím viac to pozerám, tým viac ma to baví. Samozrejme, zatiaľ. Uvidíme, ako to bude v trojke. Pekelne sa teším! 85% ()

sirrgulo

Po zklamání, kterého jsem se dočkal v jedničce jsem nakonec dvojce dal šanci. Mé naděje však skončili když se v animáku jeden z mých nejoblíbenějších záporáků Dr. Octopus objevil na plátně s tváří Alfreda Moliny, neříkám, že je špatným hercem, ale komiksový Octopus jestli mi paměť slouží byl docela nabouchanej, tenhle je ubohý. Další zklamání, kterému nezabrání ani kvalitní triky ani Kirsten Dunst. Protože Tobey za ty dva roky pořád vypadá jak malej kluk. ()

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus