Spider-Man 2

USA, 2004, 127 min (Special Edition: 135 min)

Režie:

Sam Raimi

Předloha:

Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)

Scénář:

Alvin Sargent

Kamera:

Bill Pope

Hudba:

Danny Elfman

Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Alfred Molina, Rosemary Harris, J.K. Simmons, Donna Murphy, Daniel Gillies, Dylan Baker, Bill Nunn, Willem Dafoe (více)

Tobey Maguire je tu opět coby Spider-Man, který jako jediný může zachránit New York. Skvělý fyzik, dr. Otto Octavius (Alfred molina), se nešťastnou náhodou promění v zuřivé, osmiramenné monstrum, Doc Ocka. Superinteligentní robot s chapadly na jeho zádech ovládá jeho mysl a nic nemůže zastavit práci na silném elektrickém zdroji. Město volá svého hrdinu na pomoc, ale Spidey nikde není! Být dál Spider-Manem je pro Petera Parkera (Tobey Maguire) téměř nemožné a on se musí rozhodnout, jestli opustí studium a lásku svého života, MJ (Kirsten Dunst). Jenže když Doc Ock unese MJ, aby se dostal ke Spider-Manovi, Peter Parker nemá jinou možnost. Vrací se zpátky do akce plné dobrodružství a vzrušení, jaké ještě sám nezažil. (Bontonfilm)

tnp101

Výrazně epičtější a na rozdíl od trojky konzistentní pokračování, které si nezadá s kvalitami prvního dílu. A nejen to, často jej dokonce překonává, což není ve světě filmu často vídaný jev. Nejvýraznějším zlepšením prošel záporák, proti kterému působí Goblin z minula jako bohatý příbuzný Grinche. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Týden po recenzi reedice prvního dílu tu jsem s pokračováním. Naprosto totožně se můžu vyjádřit o balení - krabička je opět vybavena papírovým návlekem a stejně jako minule, i umělecká podoba přebalu působí hodně laciným dojmem. Disk, stejně jako ten v původní edici, disponuje kino i prodlouženou verzí s 8 minutami nového materiálu, a to včetně obohacených akční sekvencí, je tedy jasné, jakou verzi sestřihu doporučuji (pro ty pomalejší - tu druhou :-D). OBRAZ: Po stránce kvality video-přepisu se oproti předchozí edici opět nic nezměnilo. V přímém porovnání s přepisem jedničky jde ovšem o obrovský skok kupředu. Nejen, že je prezentován ve filmovějším 2,40:1 formátu (horizontální černé pruhy), ale o třídu kvalitnější je nejen ostrost, ale i drobnokresba. Zrno je téměř nepostřehnutelné, barvy více realistické než v případě jedničky, přesto však příjemně syté a černá pěkná. ZVUK: Originální anglický zvuk v DTS-HD 5.1 MASTER také nezklame. Od prvních vteřin překypuje dynamikou i prostorovostí, za podpory skvěle situovaných a stoprocentně srozumitelných dialogů. Některé detaily v akčních scénách jsou pro potřeby hudebního doprovodu téměř zcela eliminovány, ale jde o tvůrčí záměr, což nijak nesouvisí s technickými kvalitami stopy. Českou stopou disponují oba sestřihy, každý se přitom pyšní odlišným dabingem - kinoverze nepříliš povedeným původním dabingem, ta prodloužená pak ještě horším z roku 2006. Obě stopy jsou zaznamenány v DD 5.1, a přestože zní dobře, oproti nekomprimované slyšitelně postrádají na dynamice. BONUSY: Přídavné materiály odstartujeme třemi audio-komentáři. První dva – herci a štáb (Tobey, Raimi, producent a co-producent) a dva členové týmu od praktických efektů - jsou určeny pro kinoverzi, třetí - producentka a scenárista - pak pro verzi prodlouženou. Rozebírat každý z nich samostatně je zbytečné, jelikož všechny stojí za poslechnutí a ani jeden nenudí. Následuje dvanáctidílný, více jak 2 hodinový „making of…“ dokument s velice slušnou informativní hodnotou, zabývající se vším, co byste od filmu o filmu tohoto typu čekali - příběh, postavy, Spideyho kostým, režie, kaskadérské kousky, praktické i digitální efekty, střih, zvuk, hudba a další. Další 15 minutový filmeček představuje pravý opak - depkoidní tlachání o problémech Parkera ve filmu o ničem. Následující bonus naše dojmy opět trochu zlepší, ve 22 minutách se totiž celkem podrobně zabývá postavou Doc. Octopuse, přičemž nejhorší není ani 7 minutový sestřih nepovedených scén a jiných komických situací z placu, čímž se dostáváme k poslednímu kousku, výživnému 33 minutovému pohledu na tvorbu digitálních efektů. Všechny bonusy jsou prezentovány v SD a vybaveny pouze anglickými titulky (včetně komentářů). FINÁLNÍ VERDIKT: Přestože ne zcela referenční, technicky ukázkový disk s kvalitní bonusovou výbavou. Pro vlastníky původní „ořezané“ edice zbytečnost, pro všechny ostatní jasná koupě. 80% () (méně) (více)

Diego

Fantasty film, kde každou chvíli někdo křičí, malé dítě vytahuje 80kilového chlapa a pavoučí silou zastaví vlak. ()

sochy.zirafka

Lepší zápletku s Octopusem jsem si ani nemohl přát. Molina byl úžasný...Ostatní postavy prošly citelným vývojem a rozhodně ne k horšímu. Celkem povedená akční jízda :) ()

Brain-D

Zatím co Goblin, byl jak umělej a pro smích Dr. Octopus se z ničím nesere. Jeho ruky zničí vše a spiderman vedle něj vypadá jak nic. Úžasně natočené a bavilo mě to po celou dobu- takhle má vypadat americký blockbuster a comics v jednom. ()

Natabar

Chabý děj proložený slaboduchými dialogy nezachrání ani sebelepší trik. Ale už kvůli té debilnosti některých úvah a rádobyhledání sebe stojí za shlédnutí. Typický americký snímek - teď to myslím jako nadávku! ()

Danny F.

Vizuálně na dobré cestě a snad i s více pevnějším dějem. Těžko hodnotit mezi oběma díly, protože jde celkem o rovnocenné soupeře. 90% ()

hroubek

Existuje jen málo pokračování, kterým se podaří překonat první díl.Spider-man 2 překonává svého předchůdce ve všech ohledech, ale vzhlíží k němu s úctou.Samu Raimimu se povedlo něco neuvěřitelného.První díl je podle mě geniální a ani v nejlepších snech jsem nedoufal, že se dvojce povede překonat laťku, kterou nastavil první díl.Sam Raimi si vše ve filmu pohlídal a výsledek za to stojí.Už od úvodních záběrů je vidět, že nás čekají velké věci.Tobey Maguire je v roli Petera Parkera stále dokonalý a o to větší mě působí jeho výkon radost, protože ve filmu je dost momentů, kde se sází na psychickou a emociální stránku.Tyto částí opravdu skvěle zapadají do celkového příběhu.Mnohem větší prostor pro růst postav dostali jak Kristen Dunst, tak i James Franco.Oba dva podávají skvělé výkony a je nádhera sledovat jejich postavy od začátku až do konce.Hodně moc potěšil nový záporák v podání Alfreda Moliny, kterému se povedlo překonat skvělého Willema Dafoea.Jeho postava není typický záporák, spíše člověk zahnaný do kouta, který se párkrát špatně rozhodl.Taky je velmi příjemné, že mu vidíme pořád do tváře, jelikož nenosí žádnou masku.Je milé, že se vrátili i herci ve vedlejších rolí jako J.K.Simmons,Rosemary Harris nebo třeba Elizabeth Banks či Bruce Campbell a představili se v cameo roličkách herci ze seriálů Joel McHale,Daniel Dae Kim či Emily Deschanel.Po technické stránce film nezestárl a dokáže stále předvést věci, na který je spousta novějších filmů krátká.Akční scény jsou ještě lepší než mohly být.Ať už jde o všelijaké průlety,souboje nebo pouhé lezení po stěnách.Samozřejmě se to všechno objeví najednou v jedné z nejlepších akčních scén vůbec, která začíná soubojem na věži s hodinami a pokračuje soubojem na podzemce.Takovéhle akční scény se prostě nezapomínají.Samu Raimimu se povedlo překonat sám sebe a to v takové míře, že mu každý může závidět.A nejde jen o akční scény, ale o nejuvěřitelnější postavy, jejich vývoj nás zajímá a dojímá a dokážeme s nimi soucítit.Díky všem těmto věcem se mu podařilo vytvořit jeden z nejlepších komiksových filmů, který si každé svoje ocenění zaslouží.ps:Doporučuji všem kouknout se na rozšířenou verzi, protože nabízí víc vtipů a rozšíření soubojů a jednu geniální scénu s J.K.Simmonsem. ()

Palvinie

Všechno, až na unuděné výrazy Mary Jane, jež byly k vidění úplně v každé scéně s ní, bylo geniální. Toho šíleného šéfredaktora jsem si ale užívala nejvíc. "Spiderman je zločinec" se po jeho zmizení změnilo ve "Spiderman je hrdina" a při jeho znovuobjevení to byl opět zločinec, novináři se zkrátka nezavděčíš. Řekla bych, že tenhle díl byl o dost lepší než jednička. Ať už co se herců či režie týče, tak i akce byly akčnější a napínavé scény napínavější. Jasná pětka! ()

Timak

Tak vždycky jsem si myslel, že tohle je nelepší film o Spider-Manovi. Ale pravda je, že jsem to přece jen viděl dosti nekriticky. Tobey je prostě marnej, tato verze je hodně naivní, Kirsten hraje děsně a celkově je to prostě nemastný, neslaný. Tady snad už opravdu pomůže jen to MCU - jinak se o našeho malého pavoučka hodně bojím. ()

JohnSmith

Druhý Spider-Man byl dost přešlap. Triky jsou opravdu špatný, příběh slabý a plný citového rozjímání a záporák Molina nesahá Dafoeovi ani po kotníky. Hlavně závěr, kdy Parker psychologicky přemůže padoucha byla fakt k smíchu. Na druhou stranu, hororový mistr Raimi dokázal několikrát vytvořit perfektní atmosféru, střihnout pár záběrů jak z hororu, což zlepšilo celkový dojem z filmu. Bohužel toho nebylo moc. ()

lykan9

Pro mě možná ještě o trochu lepší než jednička. Celkový dojem mi zkazilo jen asi posledních pět minut filmu. Ale kvůli tomu nebudu odsuzovat celý film. ()

VanTom

Dvojka vystihuje esenci klasických „pavoukových“ komiksů, především rozpolcenost mezi superhrdinskou odpovědností a osobním životem, téměř dokonale. Zadržovaná zamilovanost mezi Petrem a Mary Jane má patřičnou naléhavost, vedlejší figury svět skvěle doplňují a tragický Otto Octavius dodnes okupuje post nejlepšího filmového Spideyho protivníka (proto mě překvapilo, na jak malém prostoru vlastně operuje; stejně tak se šetří velkou akcí). Není to bezchybný film (zápletka se ztrátou schopností tu být nemusela), ale je to perfektní naivní Spider-Man. ()

Jacob23

Pro me nejlepsi zpracovani komixu(Sin City je jedinecna kategorie)uveritelne,s dokonalymi triky,skvelym Maguirem,zajimavym dejem,humorem,skvelou hudbou..93% ()

liuk

Je to pěkné, je to výbušné a jsou tam sexy lidé v uniformách. To je tak všechno, po "seznamovacím" prvním dílu rozhodně zklamání. Celý příběh tkví v ohrožování Octaviuse veřejnosti a Spider-Manovo blokování těchto útoků. Když se Octaviusovi zničit lidstvo nepovede, připraví si ještě zákeřnější plán atd. Prostě výborně natočená variace na Power Rangers, nic víc. Raimi nám až moc zblockbusterovatěl (odporné slovo ;) ()

mirec88

Teda, Spider-Man sa oproti jeho začiatkom výrazne zlepšil, je to oveľa akčnejšie, zábavnejšie a romantickejšie. Raimi je super režisér a jeho postavy sú tiež dospelejšie. Paráda. ()

Kosmik 1

Více akčních scén než v jedničce, kvalitně zpracované, spousta nápadů, dobrý záporák, hodně triků, přesto mi více vyhovovala jednička. Tady už se ta pavučina místy zbytečně natahovala. ()

J-o-k-e-r

Stylově obdobné jako předchozí díl. Trochu vylepšené efekty, nový záporák (skvělý A. Molina), prohloubený děj, jinak srovnáváno s 1kou! Takže rozhodně žádné zklamání, spíše nadšení! ()

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus