Série(2) / Epizody(4)

Recenze uživatele ScarPoul k tomuto seriálu (7)

Maigret (2016)

Nemám skúsenosť ani so staršími filmami, seriálom alebo knižnou sériou. O to viac sa mi páčila atmosféra s akou East aj Pearce pristupovali k danej látke. Predstavenie tohto starosvetského vyšetrovateľa novému publiku sa podľa môjho skromného názoru podarilo. Vzťahy medzi postavami sú uveriteľné, vyšetrovania majú svoje silné aj slabé stránky, ale v obidvoch prípadoch sú zapamätateľné a emočne vyzreté. V neposlednom rade sa to ale môže popýšiť výbornou atmosférou. Chodenie po starých uličkách, kaviarňach a úradoch má v sebe určitú nonšalantnosť, špinavosť a zároveň pútavosť. Atkinson vo výbornej úlohe, ktorá potláča jeho komický prejav a dáva dôraz na civilnosť a minimalizmus a funguje to. Bavilo ma to pozerať práve vďaka nemu. Škoda, že to má tak málo častí. Prvá séria ma totiž bavila veľmi. 1. séria - 80% Druhá séria síce nie je taká úderná ako prvá, ale stále sa nesie na veľmi vysokej úrovni. Robená precízne a schovávajúca veľké množstvo detailov, si Maigret ako britská séria odohrávajúca sa v Paríži minulého storočia, vytvára nezabudnuteľnú atmosféru, vyspelosť a zábavnosť. Každý jeden prípad je pekne rozobratý a podporuje melancholickú náladu hlavného vyšetrovateľa ktorý je v zásade dobrák. Takto nejako si predstavujem dobrú detektívku. Uveriteľné postavy, zaujímavo skonštruované zločiny a atmosféra, ktorá by sa dala krájať. A je jedno či svieti slnko, prší, je deň alebo tma. Atkinson parádny. Za mňa veľmi príjemný odklon od toho, čo väčšinou pozerám. Ale bez toho aby som to ľutoval. Naozaj ma každý jeden diel veľmi bavil. 2.séria - 80% ()

Season 1 (2016) (S01)

Nemám skúsenosť ani so staršími filmami, seriálom alebo knižnou sériou. O to viac sa mi páčila atmosféra s akou East aj Pearce pristupovali k danej látke. Predstavenie tohto starosvetského vyšetrovateľa novému publiku sa podľa môjho skromného názoru podarilo. Vzťahy medzi postavami sú uveriteľné, vyšetrovania majú svoje silné aj slabé stránky, ale v obidvoch prípadoch sú zapamätateľné a emočne vyzreté. V neposlednom rade sa to ale môže popýšiť výbornou atmosférou. Chodenie po starých uličkách, kaviarňach a úradoch má v sebe určitú nonšalantnosť, špinavosť a zároveň pútavosť. Atkinson vo výbornej úlohe, ktorá potláča jeho komický prejav a dáva dôraz na civilnosť a minimalizmus a funguje to. Bavilo ma to pozerať práve vďaka nemu. Škoda, že to má tak málo častí. Prvá séria ma totiž bavila veľmi. 1. séria - 80% ()

Maigret klade past (2016) (S01E01)

Ashley Pearce priniesla do populárneho príbehu množstvo nápadov. Vizuálna pestrosť, perfektná práca s komparzom (umocňuje prirodzenosť v každej jednej scéne) dobre zvládnutá dobová atmosféra ( Paríž je aj pekný aj špinavý) a uhrančivý výkon Rowana Atkinsona v titulnej úlohe utrápeného detektíva, umocňujú v rámci tejto časti všetky možné superlatívy. Príbehom a Maigretom som nedotknutý ale myslím si, že som si nemohol priať lepšie zoznámenie. Veľké plus má u mňa ale film za jednu vec. Príbeh je určite známy a hrať to na nejaký výrazný dejový zvrat, skrytý umne pred divákom by sa mu mohlo vypomstiť. O to viac ma potešilo, že všetky veci k nám ako k divákovi aj k Maigretovi prichádzali prirodzene. Všetky stopy boli jasné a preukázateľné. Boli sme na chvíľu pátrači a dokázali sme ( aj vďaka skvelej kamere) pátrať a objavovať spolu s detektívmi. O to viac potešila tá inteligencia v dialógoch a v hereckom prejave. Plný počet nedávam vlastne len preto, lebo sa k tomu asi už nevrátim. Ale takto by sa to malo robiť. ()

Maigret a případ mrtvého muže (2016) (S01E02)

Bola tam trošku obava, že to kvalitatívne pôjde nižšie. Predsa len, ak máte prvý diel o sériovom vrahovi, ťažko si môžete želať silnejší ťahúň. Tvorcovia Maigreta idú na to ale rozumne. East režíruje inak, ako to bolo v prípade jeho predchodkyne a dostávame spletitejší, ale emočne výraznejší snímok. Motívy a náznaky Maigretovho osobného života prenikajú v niektorých scénach aj do tejto časti a samotný príbeh, hoci nie je až taký silný, ako ten predchádzajúci, sa dokáže konceptom a postupným vyšetrovaním stať pomerne zábavným. Čo je okorenené o nenásilný humor, emočnú vyzretosť a v rámci exotiky aj o zapojenie Československa. Atkinson sa pre túto úlohu narodil. Jeho finálne zamyslenie a citlivý prístup k postavám čo prežili rezonuje aj po dopozeraní. Veľmi podarená séria. ()

Season 2 (2017) (S02)

Maigret a noc na křižovatce (2017) (S02E01)

Oproti prvej sérií je táto časť slabšia. Ale nie preto, že by tam bol deficit pôsobivej atmosféry alebo civilného herectva. Tieto dve zložky stále fungujú a bavia. Len ten príbeh je už tisíc krát videný. Je pravda, že prispôsobovať dielo novému publiku, je v prípade Maigreta zbytočné. Nemu tá starosvetskosť svedčí. A aj napriek tomu, že to má fungujúce nuansy ústredných vzťahov a že to má aj nosnú myšlienku skrývajúcu sa za tým všetkým, výsledný efekt nebol pre mňa bohužiaľ v ničom prekvapivý. Stále ale Atkinsonovú kreáciu vnímam ako obrovské pozitívum. Vďaka nemu je celé dielo vťahujúce a uveriteľné. V tomto smere sa tomu nedá vytknúť prakticky nič. ()

Maigret a drahoušek z Montmartru (2017) (S02E02)

Bezútešný Paríž rokov minulých. Funkčné zase raz vďaka nezabudnuteľnej atmosfére a hereckým výkonom. Prostredie nočných klubov lahodí oku a posúva vyšetrovanie do nových, atraktívnejších prostredí. Decentný humor funguje a tak isto aj malé nazretia do Maigretovej minulosti, hoci len v dialógoch. Finálny stret je skôr rozpačitý než uspokojivý, ale ako celok ma diel bavil. Naozaj škoda, že to nemá viac častí. Má to veľmi veľa superlatívov, ako by sa na starosvetskú detektívku v súčasnosti patrilo. A vďaka tomu to celé pôsobí, ak nič iné, osviežujúco a príjemne. ()