Do mobilní chirurgické nemocnice MASH 4077, kterou americká armáda umístila nedaleko frontové linie, je převelena dvojice nových lékařů. Jak kapitán dr. Benjamin Franklin Pierce, zvaný Hawkey, tak kapitán dr. Augustus Bedford Forrest, přezdívaný Duke, nemají vůbec žádnou vojenskou morálku a neuznávají armádu. Svým postojem sice nepřispívají k udržování vojenské disciplíny, na druhé straně svérázným humorem a zvláštním druhem kolegiality napomáhají sobě i ostatním lépe přežít v drsných podmínkách války, daleko od domova… Černou komedii z korejské války natočil režisér Robert Altman. Film vznikl v době odporu proti účasti vojenských jednotek USA ve Vietnamu a diváci aktuální zpracování tématu i jeho kvalitu ocenili. Získal Oscara za nejlepší scénář (Ring Lardner Jr.). Inspiroval také vznik jeho televizní seriálové podoby pod názvem M*A*S*H, jež se po jedenáct sezón s úspěchem vysílala nejen v USA, ale i v zahraničí...
Osamělý ironik, společenský provokatér a demystifikátor za filmovou kamerou – to je jeden z nejvýznamnějších světových tvůrců – scenárista, producent a režisér Robert Altman (20. 2. 1925 – 20. 10. 2006). Je také považován za důležitého zakladatele amerického nezávislého filmu a osobnost podporující mladé filmaře. Přestože původně vystudoval techniku, pokoušel se prosadit v rozhlase, později v rodném Kansas City založil vlastní produkční společnost, podílel se na natáčení mnoha krátkých snímků a pak dalších deset let pracoval v televizi jako režisér a autor seriálů. Po snímcích Delikventi a Odpočítávání se Robert Altman prosadil jako filmař právě až černou komedií z korejské války MASH, natočenou v roce 1969. Tímto dílem naznačil vlastní režijní styl: směs výstřednosti, nadsázky, překvapivého a ostrého pohledu na vztahy v rodině a společnosti. Po celou svou další kariéru se pokoušel bořit a ironizovat americké mýty, společenské stereotypy a schemata, stejně jako nemilosrdně kritizoval praktiky médií. Svět Divokého západu zesměšnil ve filmech McCabe a paní Millerová, Buffalo Bill a Indiáni. Do prostředí módního průmyslu nacílil snímek Pret-a-porter, zatímco v Hráči dokonale zkompromitoval hollywoodskou továrnu na sny. Do společenských a rodinných vztahů míří jeho Tři ženy, Dokonalý pár, Svatba či Prostřihy. Pro své režijní plány dokázal skvěle využít zaběhnuté filmové žánry, například krimi v titulech Zloději jako my, Perníkový dědek a Dědictví tety Cookie. K většině svých filmů si psal scénář, anebo se na něm alespoň významně podílel. V roce 2006 byl tento významný filmař členy Americké filmové akademie oceněn Oscarem za celoživotní dílo. (Česká televize)

paascha

Já patřím k těm, kteří dříve viděli film a pak seriál, a proto pro ně tento film navždy zůstane jedničkou. Při některých scénách jsem měl problém udržet moč, jak moc jsem se lámal: mikrofon pod postelí atd. 2 brasek: ubožátko, vem si pribiňáčka a kyblíček a vyser se na filmy, když tomu nerozumíš ()

Pepinec

Většinou platí 3 hvězdy = zajímavý film, ale bez atmosféry. Bystré hlavy už tuší, kam tím mířím, protože MASH by sice atmosféru mohl rozdávat, jenže zbytek připomíná vlajku staženou na půl žerdi, a to ještě ke všemu v bezvětří. Nejvtipnější postavou je Hrma, se kterou jedna půlka táboru souloží a druhá si z ní dělá šprťouchlata. Jako dobrý, ale "nejlepší komedii všech dob a na celém světě" si představuju krapet jinak. P.S: Srovnání se seriálem mě nezajímá. ()

HAL

Film je realitou, seriál pak její (geniální) karikaturou. Lze to jednomu i druhému nějak vyčítat? Ne, zbývá jen hloupost všech kteří od filmu chtějí to samé co od seriálu prostě ignorovat. Film ukazuje válku jinak, ale pořád v celé její absurditě, právě proto že tady je tak moc "bez války" - jediné čím vyloženě zklamal, že místo gradování v poslední čtvrtině doslova umře zbytečným plácáním se ve zbytečném fotbalu. ()

Šakal

Když "TO" miluješ, není co řešit. Tohle píšu pls při plném vědomí, jako VELKÝ fanoušek navazujícího seriálu. Tohle bych spíš čekal od francouzů, popř. britů, tj. "palbu do vlastních řad". Že si američané (z jednoho z nejpalčivějších témat jejich historie), navíc v době, kdy byli v dalším jejich velkém průseru (válce ve Vietnamu) udělají takovouto humornou sondu, to bych opravdu nečekal. Válka v Korei, jedna mobilní armádní chirurgická jednotka M.A.S.H., výteční chirurgové pracující v těžkých podmínkách a jediný způsob jak z toho nezcvoknout, je brát to s humorem a nadhledem. To už je dávno známá věc, že nejlepší obranou proti hrůzám války je Lidský humor, byť ne za každé situace se dá aplikovat. Tento snímek R. Altmana je v prvé řadě výtečná satira a poukázání na nesmyslnost všech válek jako takových (a takto je potřeba také brát a přistupovat k němu!) Absence jakéhokoliv vojenského řádu, rezignování na autority jako takové. Leč pozor, chirurgové jsou to prvotřídní a slib, který při studiích učinili, dodržují a "naplňují" bezezbytku. Tuhle vyvedenou chirurgickou jednotku si JÁ dám kdykoliv, kdekoliv a rád. p.s. snad pouze s jedinou výtkou. Z major M. O´Houlihanové (Hrmy) zde udělali příliš hloupoučkou husičku. Byť nepopírám..., při jejích scénách jsem se i já bavil. Co říci závěrem? Dovolím si použít slova vojenského řidiče z tohoto snímku... "ZKURVENÁ VÁLKA" ()

Anderton

Porovnávať tento film so serálom, keď nikto z Altmanovej partie nevedel, že bude nejaký seriál vôbec natočený, a keď sa seriál príliš nesnaží nadväzovať na film (mená sa nerátajú), je ako porovnávať Emmerichovu Hviezdnu bránu so seriálom a porovnávať výkony Russela a Deana Andersona. Takže ale k filmu: nie som príliš zaťažený na vojnové filmy, pokiaľ sa im nepodarí ma nejakým ľstivým spôsobom citovo vydierať alebo ohúriť výpravou. Mash išiel mimo mňa, nedokázal som si k postavám vytvoriť vzťah a americký futbal je proste nuda....za nápad ale Altmana chválim. VIDENÉ ZNOVA 1/23: Tak po dekáde nemám s MASH-om vlastne žiaden problém, čo je možno dané aj tým, ako z dnešného pohľadu je extrémne politicky nekorektný. A ja som sa bavil, čo sa mi po prvýkrát nestalo. ()

Slartibarkfast

Můžu říct, že film je rozhodně dobrý, ale seriál je lahůdka, na kterou film nemá. Každopádně pro nadšence a fandy seriálu bude film vždycky jen rozehřátí před skutečným zápasem, kterým jistě seriál je. Ta porce humoru vás totiž dočista složí na lopatky :) 80% ()

Němi

Altmanovo dílo je pro mě nejočividnějším příkladem "dozrávání". Od prvního, velmi dávného, zklamání (syndrom seriálu) se postupně propracovává k jednomu z nejobdivovanějších mých filmů. S každým dalším zhlédnutím si říkám, že Altman měl při natáčení geniální chvilku. Co mi momontálně brání dát pátou hvězdu je rozvleklá druhá polovina, kde se děj nepříjemně rozmělní. Věřím, že jednou to uvidím jinak, momentálně mi ale v kontrastu s výtečnou první polovinou zbytek překáží. ()

klerik

Pokiaľ od tohto filmu čakáte to, čo dostávate v seriáli, bude to šok... Toto je akási polodráma, kde je aj humor, ale celé je to trochu... no divné... ()

dopitak

S hluboko vžitým seriál, hluboko do kůže, těžko lze hodnotit film objektivně. Většina z místních to má stejné. Ale vezměte si třeba dabing tohohle filmu: Rösner, Töpfer, Kostka, Pavlata, Balzerová, Langmajer... koncentrace vtipů je nižší, množství krve větší, v seriálu bylo spoustu prostoru na to jít do hloubky vážných témat. Kdyby seriál nebyl, tenhle film by všichni oceňovali. Je dobrej, ale seriál je lepší. ()

Šandík

Divná věc... MASH je v podstatě bláznivou, značně zběsilou komedií, která svou komikou nemá daleko například k "Bažantům" nebo "Sedmé rotě", ale přitom je natočena s takovým perfekcionismem a pochopením reálií, jako by se jednalo o "vážně míněný" válečný film. Svým "podvratným" vyzněním velmi silně připomíná především Hlavu XXII, byť není tolik existenciální. Zároveň lze říci, že jakkoli je mladší stejnojmenný seriál formálně dosti odlišný, ve filmu je ukryto téměř vše, co se pak v seriálu jednotlivě "pitvá po epizodách". Z tohoto hlediska rozhodně hodnotím film výše než seriál, jakkoli i seriál je výborný, ale chtě nechtě, je pouhým odvarem filmu. Brilantní je filmový MASH herecky, režijně, neuvěřitelně živou a autenticky působící kamerou i pozoruhodnou zvukovou režií. Nevím jak vám, ale mě tenhle koktejl divácky až neuvěřitelně vyhovuje. Celkový dojem: 85% ()

jojinecko

Seriál MASH je geniálny a tiež patrím medzi tých, ktorý tento film videli až po ňom...Je to fajn "podívaná", ale človek sa chtiac-nechtiac nevyhne porovnávaniu a o to viac gratulujem autorom seriálu, že sa im podarilo inšpirovať sa a všetko vylepšiť. Či už protivojnovú iróniu a sarkazmus (ktorý tu nie je taký trefný a zábavný), postavy (tu málo rozvinuté o nejakej psychológii sa tiež veľmi nedá hovoriť, pričom Hawkeye mi dokonca občas ani nebol veľmi sympatický). Robert Altman sa možno radí medzi najväčších režisérov všetkých čias, ale ja stále nechápem prečo a ani po MASHi som to nepochopil... ()

honajz

Film Roberta Altmana má se seriálem jen málo společného – jeho humor není tak přímočarý, spíš absurdnější, a odsouzení nesmyslnosti celé války a akcí v Koreji se děje v prvním plánu. Vše na příbězích a osudech vojenských felčarů. Snímek se řadí k tehdejší vlně protiválečných témat, jakými byla např. i Hlava XXII, v nichž se parodovala absurdita, nemyslnost a bezhlavost vojenských tažení. A dalo by se říci, že je na pováženou, když má snímek co říci i dnes v současné době, zvláště podíváme-li se na konflikt v Iráku. Je vidět, že Altmanovy filmy patří skutečně k nadčasovým svými tématy a zaměřením, a že i "stařičký" M*A*S*H dokázal natočit velice stylově. ()

vypravěč

Skvělý film, výborně komponovaný, s působivou hudbou a věrohodným hereckým obsazením. Jistě je možno porovnávat jej se seriálem (ten ostatně patří k mým nejoblíbenějším), ale přeci jen jsou to různé žánry a širší škála témat, větší počet perspektiv, emocí a nálad u seriálu (umožněný pochopitelně jeho rozsahem) je ve filmu nahrazen větší sevřeností, expresivitou a nekonvenčností, která byla naopak v seriálu vzhledem k předpokládanému „rodinnému“ publiku potlačena. Pakliže by tedy takové porovnání vyústilo ve vyzdvižení některého z nich, nevyjádřilo by jeho vyšší hodnotu (či její dojem), ale spíše by poodhalilo divákův vkus. ()

Lacike

Serial som napriek obrovskemu mnozstvu epizod videl niekolkokrat. Film len raz. Uplne iny styl komiky ako v serialy mi vôbec nesadol. Film nezachranilo ani ovela hviezdnejsie obsadenie ako v serialy. Jedine na Radara je stale spolah. ()

Mr. Lobo

- Pane plukovníku! Jak dopadla cesta? - Dobře, generál tam nebyl.| Nečekal jsem, po těch letech a xkrát po kouskách viděném seriálu, že mě to ještě nějakým způsobem osloví, ale ano. Zasmál jsem se i nahlas. Vlastně jen dva mínusy: scéna s americkým fotbalem, který mě nechává chladným (ale zase funguje v kontextu filmu velmi dobře), a český dabing. ()

Filmová bonboniéra

Filmová bonboniéra

22.11.2006

Je střed pracovního týdne, povinnosti se na každého jen sypou ze všech stran a vytoužený oddych je v nedohlednu. Po včerejším informačním nášupu tu tedy pro vás mám tři filmové jednohubky, které sice… (více)