Herb Brooks byl jmenován trenérem amerického hokejového týmu pro Olympijské hry v Lake Placid v roce 1980. Nastiňuje svůj plán, kdy chce hru postavit na kanadsko-ruském hokejovém stylu, což hned v úvodu vzbuzuje nejistotu. Brooks říká, že tímto způsobem lze porazit i dosud neporazitelné Sověty. Od vedení dostává volnou ruku ve výběru týmu a v tréninkových metodách. Brooks přizve do realizačního týmu jako svého asistenta Craiga Patricka a poté vybírá na kempu v Colorado Springs 26 hráčů z řad amerických universit. Začátky přípravy jsou těžké. Hráči mají mezi sebou nevyřízené účty. První přípravný zápas absolvuje tým v Norsku s místní reprezentací a ten končí remízou. Brooks zuří, nevidí v týmu zápal pro hokej, a tak po zápase nenechá hráče odejít do kabiny, ale dá jim velmi těžké a náročné tréninkové dávky. Hráči tak pochopí, že Lake Placid nebude jen výlet a zábava. (TV Nova)

Sawy

Jasně,je to černobílý,patetický,šíleně vlastenecký.Ale taky podle události,která se skutečně stala!A já,člověk,který strašně miluje hokej,prostě nemůžu dát míň než pět hvězdiček.Už jenom za to,jak skvěle jsou zápasy natočené,za to příjemné mrazení v zádech u posledního utkání,za ty skvělé a nepřehrávající mladé herce,za výborného Kurta Russella v jeho snad nejcivilnější roli.Nemám moc rád sportovní filmy,ale tenhle se mi líbil moc.Fakt dobrý.90 % ()

Genero

Musí to být opojný pocit, když sklepnete Treťjakovi puk mezi betony, Fetisov vzteky přerazí svoje nářadí o mantinel a Tichonov na střídačce spolkne ukazovátko. Devět tisíc párů rukou tleská, tribuny řvou vaše jméno a cestou z ledu si s klukama dáte give me five. Američani si v Lake Placid prožili svoje Nagano, na pár dní se stali oslavovanějšími než Lincoln i Mickey Mouse a když pak pověsili suspenzory na hřebík, mohli vnoučatům vyprávět, jak tenkrát vypustili tendr Rudé mašině. Je mi jasné, že americký tatík u takového filmu uroní vlasteneckou kroupu. Mě ale tenhle příběh na žádnou emoční centrifugu neposadil a beru to jako normální sportovní film o týmu v prdeli, který po pár motivačních proslovech porazí Rusáky. Jenom s tím velkým plusem, že tady hraje skvělý Kurt Russell a celou dobu chodí v pěkných a elegantních kostkovaných kalhotách a za všech okolností má perfektní účes. Úplný igráček. P.S.: Není mi jasné, proč Viktor Tichonov vypadá jako Běla Lugosi, který právě nadzdvihl víko rakve a shledal, že ho nějaký vtipálek ve spánku přemístil z jeho oblíbené hrobky na zimní stadion. Přitom se tento legendární ruský trenér jak známo podobal zcela jinému představiteli. ()

maseer2

slabší 4* ... nebýt tak plytkého scénáře, díky kterému se ve filmu krom trénování a hraní zápasů vlastně nic jiného neděje, možná by to bylo i 5* ... nicméně i tak se jedná o jeden z těch lepších sportovních filmů.. ()

Borrtex

Velice povedený sportovní film, který je přes svůj jednoduchý děj (co jiného také u hokeje čekat) zpracován do zajimavého podání, které ve finále diváka opravdu napíná. Hokejový trenér, který si vybral tým s hráči, které přijal dle pár minutového záznamu jejich hry, a dokázal s ním vyhrát mistrovství světa, a k tomu ten pocit toho, že se to skutečně stalo dává filmu neuvěřitelnou atmosféru. Film s úžasným střihem a akcí. Vše dohromady dělá jeden z nejlepších sportovních filmů, které jsem viděl. 95% ()

Tommassi3

"Myslím, že je to zas nějaká fligna, hoši !! Herb nás chce jen zblbnout.." ;) Ačkoli tu hlavní roli hraje Kurt, totiž jeho postava, tenhle sportovní biják skutečně není o tenise, ale o hokeji !! ;) I když on vlastně není ani o tom hokeji, jako spíš o Herbu Brooksovi, jehož si s gustem střihnul zmiňovaný Kurt Russel s účesem podle hrnce a rukávem plným triků a hesel.. Těch zvláště !! Zvláště v oněch studenoválečných časech hokej skutečně platil za něco víc než jen sport, o čemž bychom my mohli vyprávět, což začínající Gavin O'Connor velmi důsledným uváděním do politických souvislostí pochopil, a učinil tak disneyovský sportovní snímeček žánr poměrně ozvláštňujícím hybridem.. Velmi slušná filmařina na čele s klasikem Markem Ishamem, jehož jednoduché, ale nesmírně funkční, hudební motivy z jednoho místy mačkají emoce stejně silně jako kdysi sborná mačkala své soupeře.. ()

bouncer

Mno, opravdu nevím. Hokej mám rád, je podle mého názoru rychlý a akční, dá se na něho prostě koukat...ale proč takové ódy na tento film? Myslím si, že je slušně zpracovaný a nabízí dostatek napětí, ale absolutně nevybočuje z klasického scénáře sportovních filmů / filmů ze sportovního prostředí. ()

BigDeal

Športový film o ďalšom tíme, ktorý sa musí naučiť správať ako tím, trénovať celé dni a poraziť dlhoročného majstra...to všetko tu už bolo. Tento film ale obsahuje naozaj dobre natočené hokejové zápasy, ktoré sú napínavé ako majstrovstvá a hlavne je tu postava trénera, ktorému charakter dodal výborný Kurt Russell. Nebyť týchto dvoch vecí, bol by to zrejme len priemerný rodinný film. ()

Marek1991

Osobne považujem bývalých sovietskych hokejistov za obrovské osobnosti a ich hokej za asi jeden z najlepších v histórii. Títo mladíci skôr dokázali obrovskú vec a na väčšinu z nich okrem trénera sa po čase zabudlo, ale ten okamih, ktorý dodal nádej, že nič nie je nemožné a v športe to platí tiež, zmenil históriu. Film založený na skutočnej udalosti bol podaný veľmi presvedčivo a uveriteľne. Aj keď USA nefandím, tu som sa zabavil svojím spôsobom, bol to skvelý emočný zážitok a čiastočne americký sen. Páčil sa mi od začiatku po koniec, výhrady mám okolo historických nezmyslov a neúcta v slovách napríklad na Československo, aj keď chápem, že možno nás za bársakú zlú bandu mali, možno to scenárovo a dejovo nebolo až tak profesionálne, ale aj tak sa mi to páčilo, napriek tomu, že skutočnosť bola škaredšia. A ešte by som dodal, že podľa mňa najlepší výkon Kurta Russella vôbec. ()

corpsy

Hollywoodsky strihnutý športový epos, dramaturgicky neoriginálny ale predsa funkčný. Športovo zarytí fandovia mu možno aj odpustia nejaké tie technické prešľapy či detaily, no takto svižne podaný a vystavaný kúsok ich určite nenechá chladnými. Aj keď ide o ľadový hokej. ()

liquido26

Už od dětství byl tohle pro mě skvělý hokejový film. Včera jsem na něj po letech koukal znovu a z nostalgie musím dát plný počet. ()

sidzej

Skvelý film z hokejového prostredia s výnimočným, silným príbehom a pôsobivou réžiou. Kurt Russell je v úlohe trenéra viac než presvedčivý. Dvojhodinový film, ktorý mi utiekol ako voda bez známok akýchkoľvek zbytočných odbočiek a nudných scén. Tlieskam. Jeden z najlepších športových filmov vôbec. A to typické americké vlastenectvo vôbec nie je naškodu. Ostatne mne nikdy neprekážalo, práve naopak. 90% ()

DEXTER099

Tak tohle se povedlo.Opravdu věrohodný film o historii jedné olympiády v době studené války,kde nastoupil americký tým tehdy ještě bez hráčů NHL proti hlavnímu favoritovi olympiády a to Sovětskému týmu,který byl téměř nepřekonatelný,ale přesto se našel přemožitel právě v týmu mladíku z univerzit i když před olympiádou ten samý tým prohrál 10:3.Tým USA porazil i silný tým Československa a už to bylo překvapení ,ale právě výhra na sověty jim dala teprve punc historického sportovního významu.Film vůbec nepůsobí ,že je z roku 2004,ale opravdu na vás dýchne atmosféra roku 1980.Jinak co se týká hereckých výkonu tak ty co hrají hokejisty měli asi pořádnou průpravu,protože by se možná v nějakém klubu neztratili :-) a Kurt Russell předvádí,že to opravdu není herec jen akční nebo komediální.Takže za mě 85% a pět hvězd. ()

ledzepfan

Russel hraje parádně a řemeslně je to OK, ale tím se nezamaskuje fakt, že je to především disneyovsky kýčovitý pathos.. Ne, že by to uráželo, ale je to takové velké nic. Je to jako natočené podle stokrát použité šablony a nic to ve mě nezanechalo.. ()

Paxxx.cz

Už jsem několik filmů o hokeji viděl, ale tenhle film se mi líbil ze všech nejvíce. Skvělý Kurt Russell a dokonalý zápas plný zvratů proti (ne)porazitelným sovětům. Našli by se i nějaké drobné vady ( třeba patriotismus, ale ten je v každém druhém amíckém filmu), ale celkový kladný dojem vše jasně přebíjí. Pro hokejového fanouška povinnost- 90%. ()

Z0oMb3E

Hokejový zázrak nieje ani tak zázrak po stránke filmovej, ani zázrak po stránke hereckej či dejovej. Je zázrak vtom, že aj televízny film s nehviezdnym obsadením môže zaujať. Walt vytiahol z amerických dejín silnú športovú kapitolu, umne ohol fakty, aby vytvoril americkú glorifikáciu olympíjskeho hokejového turnaja, pri ktorom sa im podarilo zaknihovať po čase nejaký úspech. Nečudo, keď vo filme hral celý americký tým proti jednej sovietskej lajne, i keď najslávnejšej. Petrov, Makarov, Charlamov, Fetisov a Michajlov to jednoducho nemohli utiahnuť. Vo filme je snaha o vytvorenie, respektíve opis doby v ktorej sa tento "slávny" match udial, no v tomto režisérska taktovka zlyháva na plnej čiare. Zlyháva aj po stránke psychologickej, či v dôsledkoch až fanatického odhodlania vyhrať. Jediné, v čom si je O'Connor istý sú samotné herné sekvencie. A to je pri športovom filme asi dostačujúce. Škoda, že sa podobných hokejových zázrakov nekoná viac. Nám Slovákom sa to stalo len raz, i keď vyzývame zázraky rok čo rok. ()

RasputincZ

Skvělé hokejové drama, které patří mezi naprostou elitu žánru. Vypjatou atmosféru mezi USA a Sbornou skvěle znázornuje až dokumentaristická režie a dobové rekvizity. Kamera je na televizní poměry znamenitá, měl bych sice pár připomínek ke střihu, který mohl nechat větší prostor čiré akci, ale i tak se jedná v rámci sportovního dramatu o výrazný nadprůměr, který se vyplatí vidět. ()

agentmiky

Musím uznat,že mi zprvu přišlo spojení hokejistů a splečnosti Disney velice divné a říkal jsem si,že film bude průměrný,ale po zkouknutí musím uznat,že hoši z Disneyho snaď udělali jeden z nejlepších a zároveň i nejdojemnějších sportovních filmů v historii.Pak také musím ocenit hudbu,která byla dobře zasazená do různých scén.Poté i skvěle natočené hokejové zápasy,které mi přišly opravdu reálné.Ti kluci museli mít pořádného sportovního ducha,aby porazili nejlepší hokejový tým tehdejší doby.A samozřejmě i štěstí,protože je nespočetněkrát podržel gólman.Tento film je opravdu špička ve svém zaměření.Hodnocení:90% ()

Hugh Jackman a skoky na lyžích

Hugh Jackman a skoky na lyžích

21.01.2015

Sportovních filmů nikdy nebyl nedostatek, jen málo z nich se ale věnuje zimním sportům. Hokejový zázrak, Kokosy na sněhu nebo Sjezdař s Robertem Redfordem teď ale nafasují dalšího celovečerního… (více)

Kurt zase trenérem?

Kurt zase trenérem?

01.02.2005

Poté co Kurt Russell ztvárnil legendárního hokejového trenéra Herba Brookse ve filmu Miracle, asi patrně našel v tomto pro film vděčném řemesle zalíbení. Od hokeje si tentokrát odskočí ke koním ve… (více)