Vetřelec: Vzkříšení

Alien: Resurrection

Votrelec: Vzkriesenie

Akční / Horor / Sci-Fi

USA, 1997, 109 min (SE: 116 min)

Mám u těchto filmových sérií skoro pocit, jakoby někteří uživatelé csfd.cz hodnotili pozdější díly, aniž by je viděli a pouze předpokládají, že to bude horší než díl předcházející. Neříkám, že Alien série je zrovna ten nejlepší příklad, ale kdyby zatím poslední - tedy čtvrtý díl (Alien vs. Predator mezi ně vážně nepočítám) vyšel samostatně bez svých předchůdců, troufám si říct, že od valné většiny z vás by si vysloužil minimálně čtyři hvězdy a dost by jich dalo hvězd pět. Tomuto filmu nechybí akce, vtip, napětí, známí herci ani vrchol. Jen proto, že už je to čtvrtý díl, tak je to obehraná písnička a blbost.(12.11.2005)

Soundtrack John Frizzell: 1. Main Title ,2. Post-Op ,3. Docking The Betty ,4. Priva Son D'Ogni Conforto - Maureen Forrester ,5. Face Huggers ,6. Call Finds Ripley ,7. The Aliens Escape ,8. Ripley Meets Her Clones ,9. What's Inside Purvis? ,10. They Swim... ,11. The Chapel ,12. The Abduction ,13. The Battle With The Newborn ,14. Ripley's Theme(6.5.2011)

• Dudek

Sakra, nikdy by mě nenapadlo, že po třech skvělých dílech může následovat takováhle blbost. Ze začátku je to docela dost velká nuda, do které jsou násilím vtlačeny rádoby vtipné hlášky tvrďáka Rona Perlmana. Jediné co bych mohl vyzdvihnout je herecký výkon Winony Ryder. Za tuto první část snímku bych dal odpad, ale pak se to trochu zlepší, vlastně ta nejlepší část snímku je narvána do posledních pár minut. Příběh sám o sobě je jakousi škaredou potvorou svíjející se v předsmrtných křečích. Nebudu to dál rozpitvávat, protože tenhle film je opravdu k pláči, někdy jsem měl dokonce pocit, že se chce Jean-Pierre Jeunet jen vysmát původním dílům, kterým tento bratříček opravdu nesáhá ani po kotníky. Kromě brakových situací a zbytečných scén bych ale mohl ještě dát jednu malou pochvalu za podvodní sekvenci. Ne, že by byla nějak dobrá nebo napínavá (film sám není ani trochu napínavý, jen se snaží mnohokrát překvapit) nebo zvláště povedená, ale je to prostě první scéna odehrávající se pod vodou v celé Vetřelčí teď již pentalogii.(17.12.2005)

Je to celkom dobrý akčný sci-fi horor, ktorý je záverečným dielom tejto kultovej série. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa dvesto rokov po minulých udalostiach, Ellen Ripleyová je na vesmírnej vojensko-vedeckej stanici naklonovaná, aby z nej získali všetko potrebné na vytvorenie votrelca, čo sa aj podarí a žoldnierska loď práve priviezla ľudí na infikovanie, čo má za následok vznik viacerých votrelcov, ale tým sa podarí uniknúť a tak sa Ripleyová musí so žoldniermi spojiť, aby unikli do záchranného modulu. Spracovanie nie je zlé, ale je skôr sklamaním. Celková zápletka je výrazne lepšia, ako v predchádzajúcom diely, prechod skupiny postáv cez územie s votrelcami, aby mohli uniknúť je viac než dostatočná, ale nanešťastie sa tu len málokedy niečo deje. Po úvodnej polhodike, ktorá zoznámi so všetkými zúčastnenými sa už votrelcom podarí uniknúť, takže na pár minút je to slušná zábava, ale potom tempo výrazne upadne, zase sa nič dôležité nedeje, opäť príde nejaká tá kratšia akcia a zase nič a až záverečná dvadsaťminútovka je už dosť vydarená. Takže samotní votrelci tu postavám nerobia takmer žiadne problémy, narazia na nich asi len dvakrát. Akcie je tu málo, ale je na tom dobre. Strety s votrelcami sú nápadité a v rámci série dosť drsné, takže keď sú práve v obraze, je sa na čo pozerať. Zaujala ma hlavne evakuácia vesmírnej stanice, naháňačka pod vodou alebo celý záver. Čo sa týka samotných votrelcov, tak na rozdiel od predchádzajúceho dielu je už opäť všetko tak, ako aj má byť, votrelci sú klasickí a je radosť nanich pozerať a ani ten záverečný mutant nesklame. Herecké obsadenie je celkom slušné, okrem Sigourney Weaver poteší hlavne Ron Perlman, Winona Rider, Brad Douriff a iní, ale ich postavy nie sú až tak zaujímavé, ako by mohli. Réžia nie je zlá, ale tu už vôbec nejde o budovanie atmosféry, čo je škoda, ale technická stránka je výborná. Rovnako ako trojka ani tento diel nemá na prvé dva, ale aj tak je to slušná zábava, ktorá sa dá občas pozrieť. Len škoda, že samotní votrelci sa tu ani moc nevyskytujú. Objektívna kvalita filmu- 65%, film sa páči mne na 63%.(5.5.2012)

Dvesto rokov po smrti naklonovali Ellen Riplyovú. Spolu s ňou sa tak zrodil aj Votrelec. Znova začína masaker... Súhlasím s tvrdením, že sa jedná v tomto prípade o najslabší diel z celej tejto legendárnej sci-fi horrorovej série. Nestotožňujem sa však s názorom, že je to zlý film. "Votrelec: Vzkriesenie" je už štvrtým pokračovaním. Vznikol osemnásť rokov po tom, čo bol do kín uvedený úvodný titul. Teraz ide prevažne len o akciu, ale i popri nej tam bolo viacero skvelých scén. V hlavnej úlohe stále suverénna Sigourney Weaver. Je to film, ktorý ma síce nenadchol, ale dozaista potešil. ***(19.9.2011)

• - Rozpočet 70 000 000 $; výnos 161 000 000 $, z čehož 48 000 000 $ v USA. (messiah)

• - Režisér Jean-Pierre Jeunet trval na tom, aby mal "Newborn" genitálie skombinované z oboch ľudských pohlaví. Avšak pod tlakom štúdia svoj názor zmenil a genitálie boli postprodukciou digitálne odstránené. (hradecek)

• - Ve filmu Vetřelec z roku 1979 se palubní počítač jmenoval "Matka". V tomto filmu se počítač jmenuje "Otec". (Chevees)