Tři králové

• angličtina Three Kings

Epizody(7)

Sedmidílný seriál čerpá ze skutečných událostí období druhé světové války. Dobrodružný špionážní příběh volně líčí činnost legendární trojice důstojníků ilegální vojenské organizace Obrana národa, podplukovníků Josefa Balabána, Josefa Mašína a štábního kapitána Václava Morávka. Tito tři důstojníci patřili k těm příslušníkům naší prvorepublikové armády, kteří nejen morálně, ale i fakticky odmítli demobilizaci a nepřešli ani do civilu, ani nevstoupili do vládního vojska. Po okupaci země hitlerovským Německem okamžitě vstoupili do ilegality a v odbojové organizaci Obrana národa vedli s nacistickou přesilou statečný, i když předem prohraný zápas. "Televizní román" scenáristy Ondřeje Vogeltanze a režiséra Karla Kachyni vypráví o lidech, kteří se nepodřídili žádnému jinému diktátu než příkazu svého svědomí. (Česká televize)

PSyk

Značně povodený opus Karla Kachyni a kol. Už jsem to někde psal, že Kachyňa byl jeden z nejlepších "techniků" režie (celosvětově) - tady to jen potvrdil. Pokud mu sedl scénář - tak **** jsou u jeho filmů minimem. Jenom několik pochval a poznámek: --- podařilo se ukázat takřka všechny "odnože" nekomunistického odboje v letech 40-41 - frajeři, zamindrákovaní, byrokrati, idealisté, bojovníci, pragmatici, zabejčenci, velitelé, prosté mužstvo,... --- Gestapo a Abwehr nejsou jen sadističtí idioti - přiznejme si, že to byla po většinu času tupá úředničina (viz germánský smysl pro přesnost a "všeevidovanost"). --- René se velmi povedl a celých sedm dílů držel skvělý Josef Carda napětí, kdo je vlastně zač. (Podle posledních objevů se však ukazuje, že to spíše nacista, než špión Fr. Moravce. Jeho dvojakost byla užitečnější pro nacisty, podle hesla: "Něco jim (čechům) dáme sami, aby byli v klidu a nečenichali u nás sami.) --- Skvělá zápletka s Varšavou - především proto, že se podařilo pointu oddálit na nejzašší mez. --- Mimořádně efektní detaily s házením klíčů do kanálu - navíc s pointou s klíči od kostela... --- Pár hnid: Morávkova smrt se skoro určitě odehrála jinak a jinde, avšak uznávám, že točit na velmi rušné křižovatce, z náž je vidět půlka dejvic asi nešlo. Morávek se ve své smrti dopustil těžké chyby, protože u sebe měl Valčíkovu fotografii, a tak přivedl gestapo na stopu parašutistům ze Silver A. To se možná mohlo ukázat nebo zmínit...Mám dojem - když tak mne opravte - že skutečný René nikdy Morávkovi údaje o přepadení SSSR nepředal, naopak to zatloukal. Kabaretní vstupy spíše rušily, zvláště v posledních dvou dílech. Zamýšlený kontrast mezi BMM srandičkami v dílech 1.-3. a jejich logickou absencí v závěru se moc nekoná - po týdnu si divák z předešlého dílu hůře pamatuje - to by mohlo fungovat u filmu. Škoda že se o BMM nedozví nikdy žádné velké a z námětu nadšené hollywůdské studio - chtělo by to 100 mil USD a dobrý scénář. Když mohli vyplácat peníze a síly na operaci Valkýra, tak by to mohli zkusit i tady. Tom Cruise jako Mašín, proč ne? ()

vinducha

Velký respekt těmhle hrdinům ,kteří nešli jako ovce na porážku ,ale když už věděli , že to dobře nedopadne , vzali sebou každý  aspoň několik těch okupantských sviní. ()

Peddro

Velmi zdařilá pocta vlastencům, na které nesmíme zapomenout. Sleduji to vždy s velkou úctou a respektem.... ()

michell2

Když dávali poprvé seriál v TV nějak mi unikal a když jsem zjistil, že jednu z hlavních postav hraje herec Javorský (alias kyslík) asi jsem i ztratil chuť udělat si na něj více času. Shlédl jsem seriál nyní po 14 letech od natočení k výročí atentátu na Heydricha od kterého nyní uplynulo již 70 let. Zajímám se o vojenskou historii i filmy vztahující se k druhoválečnému období. Nechápu, že někteří kolegové hodnotí film slovem – odpad. Seriálu se ujal pan režisér Kachyňa a myslím, že se nemá vůbec za co stydět. Nemá smysl filmu-seriálu vytýkat určité nepřesnosti. Jasně je uvedeno, že není věrným deníkem událostí, nicméně vcelku přesně vystihuje tísnivou dobovou atmosféru a velmi těžké podmínky protagonistů v boji s nacistickou hydrou i hlavní momenty příběhu o B-M-M . Dovedl bych si představit i některé scény z těsně předválečného období. Třeba jak pplk. Mašín v březnu 1939 chce zničit u útvaru vojenský materiál, popere se s kolegy důstojníky a je pak suspendován. Již jen za to, že chtěl jako voják - vyšší důstojník AČR aktivně vystoupit proti defétismu již tehdy se šířícímu by si zasloužilo pomník. A ostatní dva hlavní hrdinové? Skvělí vojáci a vlastenci jako on. Mohli válku přežít jako úředníci či vysloužilci. Oni zvolili boj s okupanty za nesmírně složitých podmínek, které by samy o sobě zlomily mnohého z nás. Je nezlomilo ani následné bití a kruté výslechy. Na páně Heřmánkův koncert nezapomenu a Javorskému jsem postupně odpouštěl ten jeho „kyslíkovský“ nádech. Bojoval jsem již pak jen s Cardou a jeho pojetím dvojitého agenta A-54 Paula Thümmela. Časem jsem na jeho ztvárnění přistoupil. Víte, tolik jsme měli hrdinů mnohdy i bezejmenných a tak málo se o ně otřel ten celuloidový pásek. O atentátnících na Heydricha jsme za celou dobu natočili jen jeden ČB film (ikdyž skvělý snímek z roku 1964) a američané u nás v roce 1975 pak film barevný. O třech králích je to zatím také první počin. Třeba časem něco přibude. Já děkuji panu Kachyňovi aspoň za toto. Vřele doporučuji všem, kdo se zajímají o zachycené období, těm kteří si myslí, že náš národ byl jen plný udavačů a neměl hrdinů a všem - aby se na ně nezapomínalo. Pak nemohu dát méně než - maximum - značce (B-M-M)… ()

maestrum

Průměrný seriál, Kyslík v roli svůdníka (no potěš koště), Hruška jako vždy pod průměr (kam se hrabe na svého otce), akorát Retarda potěšil se svou žvatlající česko-němčinou. Btw. ten Kyslík jako tvrďák byl asi tak uvěřitelnej, jak byl odpornej. ()

Naive

Téma, které by si zasloužilo pořádný film, nejen jako seriál. Dost se mi líbí, dívám se na něho často a ještě mě nenudil, a to kvůli tématu (mimochodem dost opomíjenému) a hereckým výkonům. Jediné, co mi fakt vadilo, byla zpěvandule v podání A.Mihulové, protože ta absolutně není šansonový typ (ale zase chápu, že to byla manželka režiséra). ()

huspenina33

O těchto pánech ( Morávek, Mašín, Balabán ) by se mělo více mluvit, více točit. Byli to borci, kam se na ně kde kdo hrabe. ()

Vassago

Jeden z nejlepší českých seriálu tohoto válečného období ! Protektorát asi nebyla žádná sranda ( asi něco jako koronavir karanténa)...to byl vtip :o).... Perfektní herecký výkon - především Vladimíra Javorského. Nejlepší seriál zabývající se protektorátem co byl natočen po roku 1989. Prostě skvělé, ()