Okres na severu

Československo, 1981, 11 h 17 min (Minutáž: 46–58 min)

Scénář:

Jaroslav Dietl

Kamera:

Eduard Landisch

Hudba:

Otmar Mácha

Jaroslav Moučka, Jiřina Švorcová, Petr Svojtka, Jarmila Švehlová, Renáta Doleželová, Josef Bláha, Jiří Štěpnička, Martin Růžek, Alois Švehlík, Josef Bek (více)

Epizody(13)

Hrdinou třináctidílného seriálu je okresní tajemník KSČ v Brodu Josef Pláteník. Působí v silně průmyslovém a bouřlivě se rozvíjejícím se kraji.Každý jeho den je plný událostí, které je nutno řešit. Pláteník je člověk, který cítí svou odpovědnost za přítomnost i budoucnost naší země. (woody)

O_Peki odpad!

Normalizační blitky které bohužel nikdo ještě neskartoval a tak nám jsou neustále servírovány v TV. Všichni herci by se měli stydět. ()

pds

Asi najdebilnejsie postavy celého seriálu sú Platenikova žena a dcéra. Môjho obľúbeného herca Zahajského mi je až ľúto v čom všetkom musel hrať. 16% ()

truetrue odpad!

Trochu mě mrzí, že můj historicky první komentář zde na CSFD musí být takový, ale tohle člověk nemůže strávit ani po několika vodkách. Naprostý komunistický nesmysl, scénář na bodu mrazu. Snad se to aspoň důchodcům bude líbit. ()

fooggyy7

Já si myslím, že se až tak moc nezměnilo. Nezdravíme Čest práci, ale ahoj, neoslovujeme se soudruzi, ale kolego, nemáme na chodbě bustu Lenina, ale Havla se srdíčkem ... ()

p.a.douch

Takže přiznám se, že jsem v celku tenhle normalizační sci-fi skvost shlédl až nyní. A to jsem už nebyl v době vzniku malé dítě. No co dodat. Takhle to rozhodně nebylo a okresní tajemník Moučkova typu by se ve funkci nedočkal konce prvního dílu. Je to ale profesionálně odvedená propaganda. I když nevím co si lidé stojící za vznikem seriálu od něj slibovali. Muselo jim být jasné, že jim to nikdo neuvěří. Ale nostalgie funguje a je vidět, že na seriálu pracovali profesionálové. A ta dramatická hudba sledující chůzi někoho po chodbě - ta byla taky super. P.S.: a ve stejné době vzniklo v Anglii Jistě, pane ministře. ()

pájap

na tenhle seriál jakož i na některé další by se měli podívat dnešní tzv.celebrity z blesku o kterých jsem nikdy neslyšel.tady se totiž jasně ukazuje že i když je téma takříkajíc na prd ,a to se vyjadřuju slušně,muže skvělý scénárista a hlavně skvělí herci z toho alespon trošku něco udělat.zdá se mi ,že dnešní otřesné seriály-vkv,ordinace apod.,nemusí být poplatné době vzniku a přesto jsou na prd možná ještě víc.že by dobří tvurci a herci někam zmizeli_?jeden příklad za všechny-nemocnice od dietla a po dvaceti letech.nebe a dudy!!! ()

Šumař odpad!

Celý den schůzovat a řešit stranické problémy, aby mě pak doma čekala Jiřina Švorcová. Tak to si snad ani ten Pláteník nezasloužil. A divák už vůbec ne. ()

lingering

Jo jo jo, soudruzi, tenhleten Okres na severu, to je poklad. Ta dramatická hudba, ty nájezdy kamer! Soudruh Pláteník sice vypadá jako by neuměl do pěti počítat, ale v duchu gerontofilní komunistické tradice je - svatá prostoto - vždy moudřejší než sama strana! ()

Fracek

Hmmm, soudruh Pláteník ... ten se Dietlovi vážně vyved ...takhle nějak si představuji postavu dona Juana v podmínkách socialistického cirkusu. Téměř stoprocentní intuice, nezdolný charakter a nikdy nepohasinající víra v člověka. A tohle vše úhledně zabaleno do normalizačního kabátku. Takže děj se vlastně odvíjí z tohoto bodu až do konce. Nádherný příběh lidské síly a vytrvalosti o to monumentálnější, že se jedná o klasicky rozdané karty mezi nýmandy nesahající soudruhu Pláteníkovi ani po kolena. I když jeden skrytý favorit tu přece jen byl a to muž na skorovrcholu komunistické organizace. Stále bdělý, tvářící se jakoby nadstranicky nad údělem soudruhů z okresů, ale stále připravený podržet don Juanovskou roli soudruha Pláteníka. Takže tento socialistický thriller s duší již zmíněného dona Juana mě dokázal udržet ve střehu až do konce a za to mu uděluji plný počet bodů. Škoda že pan Dietl nežije, aby nám poskytl tu samou lahůdku z prostředí dnešního demokratického cirkusu. ()

Stealth2 odpad!

Mám rád J.Moučku, bezesporu vynikající herec a v komediálních postavách přímo brilantní. Vím že byl komunista a nedovedu si představit ten tlak, který na něj doléhl při nabídce této role......vzít či nevzít ? Ovšem nutno říct že Pláteníka hrál znamenitě. Jo , normalizace ve své zrůdnosti pokroutila nejednu "pevnou" páteř. ()

M+M

je zvlastni tento serial zhlednout po tolika letech a jeste zpoza byvale zelezne opony. Komentar ktery napsat Bart vystihl presne muj nazor na tento serial. ()

tuctovychlap

do poslednej chvíle som neveril, že dôjde k zmiereniu mladého Prokopa so starým Pláteníkom..a – podarilo sa!! krásne to časy..plné konštruktívnych debát a hľadania síce nie najľahšej, ale zato najefektívnejšej cesty k budovaniu krajších zajtrajškov..len keby lepšie zvládli zásobovanie obchodov toaletným papierom a dámskymi vložkami..:) ()

je-za

Bude to asi znít divně, ale mně se ten seriál líbí. Pro mě je to relax a občas postup, jak by to melo být ve fabrikách i dnes ()

Wez

Musím říct,že oproti dnešním seriálovým sračkám(Zdivočelá země,Vyprávěj a dalším havlovinám)učiněný,velice napínavý klenot!!! ()

finkie

Původně jsem se na to chtěl podívat jen tak pro pobavení. Po úvodním asi pětiminutovém šoku z proudu uvědomělých deklamací podávaných se smrtelnou vážností jsem si ale na ten alternativní soudružský vesmír rychle zvykl, což mi umožnilo ocenit nepopiratelné přednosti seriálu, ke svému překvapení si ho oblíbit a sledovat byrokratická dobrodružství soudruha Pláteníka až do konce. Největší plus jsou bezpochyby velice dobře napsané postavy. Dietl zvládal to, na co dnešní tvůrci českých seriálů zvysoka kašlou, tj. dokázal vykreslit jednotlivé charaktery a nechat je mluvit a uvažovat tak, aby působily jako reální lidé s reálnou profesní profilací a trojciferným IQ. Snad až na hlavního hrdinu nejsou postavy vyloženě jednoznačné a černobílé: například soudruh Eliášek je spíše než padouch někdo, kdo byl protlačen do funkce, na niž se nehodí a na niž přes veškerou snahu nestačí. Nebo inženýr Belšan - divný pavouk, se kterým není snadné vyjít, neumí jednat s lidmi, nedokáže dělat kompromisy (soudruh vedoucí tajemník Pláteník by řekl, že mu to "nemyslí politicky", čímž není ani tak míněna ideologická uvědomělost jako spíš schopnost rozvíjet aristotelskou polis, lidské společenství). Zároveň mu ale Dietl neupírá vzdělání, rozhled, mimořádnou inteligenci, pracovitost a tah na branku, jakési "pravičáctví", které se ale zjevně míjí s dobou a místem... Samostatnou kapitolou je pak mladý Prokop, syn oběti normalizačních čistek, který jakoby zrcadlil osud svého herce Štěpničky, byť ta závěrečná dialektická syntéza jeho vztahu s Pláteníkem byla na mě až moc happy. Dalo by se dlouze pokračovat, postavy jsou podle mě napsané ještě lépe než v Nemocnici. S tím jdou ruku v ruce dialogy, které jsou taktéž vynikající. Je obdivuhodné, jaké napětí dokázal Dietl vytvořit z nudného schůzování a propírání kádrových otázek. Například závěrečné zasedání vedené pohotovým a charismatickým tajemníkem ÚV KSČ je mistrovsky napsané, natočené i zahrané a dnešní čeští seriáloví tvůrci se na srovnatelné úrovni prostě nepohybují. A vůbec si myslím, že Okres na severu přes svou, řekněme, ideologickou výstřednost obstojí po čtyřiceti letech podstatně lépe, než za dalších čtyřicet let obstojí všechny ty dnešní Růžovky, Modré kódy a další zhůvěřilosti, které prostředí, v němž se mají odehrávat, a postavy, jež mají vyobrazovat, viděly reálně tak akorát z letadla. Proto seberu odvahu a za ty kultivované, bez diskuze inteligentní a  překvapivě napínavé pozdní večery, které jsem se soudruhem vedoucím okresním tajemníkem v uplynulých týdnech mohl strávit na Joj Family (soudě dle programového schématu již delší dobu ovládané tvrdým jádrem XVII. sjezdu KSČ), uděluji po zásluze čtyři rudé hvězdy. ()

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011