Okres na severu

Československo, 1981, 11 h 17 min (Minutáž: 46–58 min)

Scénář:

Jaroslav Dietl

Kamera:

Eduard Landisch

Hudba:

Otmar Mácha

Jaroslav Moučka, Jiřina Švorcová, Petr Svojtka, Jarmila Švehlová, Renáta Doleželová, Josef Bláha, Jiří Štěpnička, Martin Růžek, Alois Švehlík, Josef Bek (více)

Epizody(13)

Hrdinou třináctidílného seriálu je okresní tajemník KSČ v Brodu Josef Pláteník. Působí v silně průmyslovém a bouřlivě se rozvíjejícím se kraji.Každý jeho den je plný událostí, které je nutno řešit. Pláteník je člověk, který cítí svou odpovědnost za přítomnost i budoucnost naší země. (woody)

grerar odpad!

To byl ale hodnej pán, ten tajemník, co? A skvělej, bezchybnej, a když nějakou udělal, hned to všichni věděli, protože se jim omluvil... Vskutku "nenasírací" seriál v době, kdy to bylo všechno přesně naopak. sorry. ()

Bozvav

Výborně obsazená politick sračka, aneb v čem všem museli herecká ea hrát, aby si mezi tím střihli i to dobré. ()

#47

Jsem všeobecně považován za gurmána normalizačních perverzí, takže jsem toužil po tom tento seriál shlédnout, na českých televizích se ho asi jen tak nedočkáme, ale měl jsem štěstí a sehnal jsem si ho po drobných peripetiích celý. Přestože komunisty bytostně nesnáším, házet automaticky do odpadu všechno, kde se lidé oslovují soudruhu a soudružko považuju za určitý druh fanatismu /woody neber to osobně :-)/. Okres na severu je sice opravdu plný propagandistických keců, ale viděl jsem mnohem horší agitky a tady jsem se opravdu zase bůhvíjak nepohoršoval...možná to je tím, že jsem se při řadě hlášek spíš výborně bavil, což určitě nebylo záměrem tvůrců. Problémem tohoto seriálu je spíš fakt, že jeho podstatou jsou neustále schůze, jednání, projevy apod. To vše stále dokola, což běžného diváka začne dříve nebo později nudit, vše je naštěstí ještě proloženo několika milostnými liniemi, což alespoň trochu seriál oživuje a je asi jedinou možností, jak k něčemu takovému přitáhnout i ženského diváka. Teď už k samotným hercům resp. postavám; Jaroslav Moučka alias soudruh Pláteník zde ztvárňuje svoji typickou úlohu bodrého komunistického papaláše, kterou hrál velmi často, přestože je někdy až nesnesitelně neomylný a dokonalý, má určité charisma a pravděpodobně se pro tuto roli narodil...jeho manželka (pi*ka s hvězdou J. Švorcová) hraje taktéž to samé co vždy a mě osobně se otevírá kudla v kapse jenom když promluví (není se čemu divit, vždycky se mi vybaví to její: "Pohrdáme těmi kdo v nezkrotné pýše, ješitné nadřazenosti..." a chytají se mě vražedné sklony), na ránu je taktéž nadšený kariérista Petr Oliva jako mladý Pláteníkův zástupce, ale jeho role prostě taková měla být, za nejzajímavější postavu považuji Pláteníkova zeťáka ing. Belšana (asi poslední role Petra Svojtky), tohoto mladého ekonoma si člověk zamiluje hned v první scéně kdy se objeví, už podle toho jak ho dcerunka tatínkovi představí: "Musím tě hned na úvod upozornit, že inženýr Belšan není členem strany a jeho činnost v SSM spočívá pouze v tom, že čte Mladý svět"...když se Pláteník zděšedě zeptá proč je tomu tak, mladík mu klidně odpoví že by to považoval za ztrátu času. Poté během celého seriálu zkouší v praxi aplikovat svoje ryze pravicové metody a skutečně racionální ekonomické uvažování, ale pochopitelně zjišťuje, že to v socialismu nepadne na úrodnou půdu...zláště když mu pak soudruh okresní tajemník (etablovaný přirozeně z dělnické třídy, ekonomií netknutý) velmi lidsky vysvětlí že to prostě "TAKHLE NEJDE". Jenom jsem čekal, kdy podepíše Chartu, popřípadě emigruje a tím se stane "tím špatným" nebo naopak v horším případě projde procesem "uvědomění", vstoupí do strany a stane se "tím dobrým". Nic z toho se ale nestane...ostatní postavy jsou pak vesměs více či méně důležití aparátčíci v podstatě jeden jako druhý. Ještě pak stojí za zmínku tak trochu disidentský Štěpnička a jeho otec (M. Růžek), který byl Pláteníkem odstaven v 68', ale soudruh tajemník si vše bravurně obhájí a ještě se nakonec spolu slavně usmíří...opravdu nechutná záležitost. Celkový dojem je jasný...typický normalizační seriál, jehož největší chybu spatřuji v tom, že je až na pár nechtěně vtipných momentů poměrně nudný. () (méně) (více)

Pavelpi

Je jasné,že seriál byl psán na míru tehdejším poměrům,ale přesto je v něm mnoho pravdivého,co se v tehdejší době dělo.Je například pravda,že když někdo zavolal,že v domě bydlí ten a ten funkcionář,tak ty popelnice přednostně vyváželi.Ale když koukám na herecké výkony,řekl bych,že nejsou špatné.Proto rosvěcím tři hvězdičky. ()

inutihar

Moučka tou rolí doslova žije, minimálně kvůli jeho výkonu si to odpad nezaslouží, bez ohledu na objem propagandy. A hysterická tchyně Švorcová je taky dokonalá. Samozřejmě, všechno ostatní je dobově podmíněné a technicky to není taky žádná výhra (už jen to, že seriál se odehrává v průběhu tří let, ale je celý usazen v jakémsi bezčasí, kde se nemění počasí, oblečení ani cokoliv dalšího a překvapivě se ani neslaví Svátek práce, Vítězný únor a podobná výročí). A absurdní bezelstnost některých scének je naprosto fascinující. ()

Pasifae odpad!

Velkou část života jsem strávila v okresech na severu tam či onde - a to je další důvod k těm přibližně tisíci, proč jsem k tomuto dílku vždycky cítila zhruba takové sympatie jako k daním a moru dohromady. A mezi námi, když pan, eh omlouvám se za tu urážku, soudruh Sokolovský natočil něco, čemu bych přiklepla aspoň tu jednu rudě zářící pěticípovku (ta symbolika, ta symbolika), byl to pomalu důvod k otevření bublinek. ()

FOCKE_WULF

Reptilián Pláteník upevňuje vůdčí pozici v hierarchii a ač nejmocnějším mužem na planetě Sever, je velmi skromný a neokázalý (jeho nejoblíbenějším pamlskem jsou knedliky s vajíčkem). Seriál je dobrou studií toho, jak vypadá centralisticky a dogmaticky řízená společnost. Namísto marx-leninismu a rozsuzování všech problémů na zasedáních okresního výboru KSČ by si tam divák klidně mohl představit jako vládnoucí ideologii třeba teokracii a jako nejvyššího arbitra Sněm Ctihodných Mormonských Mudrců a fungovalo by to stejně. Okres na severu je o krystalicky čisté moci, komunismus je tam jaksi až v druhém plánu a vlastně ani není moc důležitý. Navyšuji hodnocení z Odpad!u na 3*. ()

Drom

V řemeslně dobře zpracovaném třináctidílném televizním seriálu sledujeme hrdinu z lidu, zasloužilého soudruha Pepika Pláteníkojc, kterak se střídavými úspěchy věrně imituje povedenou agitační nástěnku. Ať již v soukromí domova nebo na veřejnosti. Děj se točí kolem petrochemické továrny, kol které se motá kdejaký oportunista. Avšak náš hrdina vždy bezpečně třídního nepřítele rozpozná svým zkušeným zarudlým okem a na nejbližší schůzi jej nekompromisně odhalí. Seriál hojně oslavuje poctivou práci a vzdává se jí čest na každém kroku, ale pro jistotu se nikde moc nepracuje, protože kdo nic nedělá, nejlíp kecá. Náš hrdina se setkává s rozličnými charaktery známými i z jiných serialů. Dozvíme se tak, kde se poprvé potkal Trautenberk s hajným a co dělali před tím, než nakradli na podkrkonošskou vilu. Také se ukáže, že se Pláteníkova žena tajně schází s bývalým koncernovým ředitelem Hanychem kdesi za pultem, zatímco její nic netušící manžel mu zařizuje tlačenku zpět na původní flek. A dokonce se provalí, že floutek Marek, když sprostě opustil mentálně slabou Bohunku, neodešel do Boleslavi, ale v Brodu pod smyšlenou identitou svádí počestnou Plateníkovu sekterářku, zneužívaje své dcery. A ještě mnohé další osudy jsou odhaleny, než marxismus a leninismus zvítězí nad lží a nenávistí. P.S.: Otázka za 10000,- Kč - jmenujte alespoň jednu ženskou postavu seriálu, která není kráva ... tududum tum... ()

MELODY

Neuvěřitelné!!! Soudruzi musí být obezřetní, neb intriky vládnou stranickému světu a nikdy není jisté, kdo s kým a proti komu, to vše zastřešeno neotřesitelnou vírou v moudrost výše postavených soudruhů. ()

BigBang

Když tam pořád telefonujou, tak se divím, že neudělali dělenou obrazovku, kde by na každé půlce byl jeden telefonista. Mohlo to být vizuelně zábavnější. ()

JOKR44 odpad!

Vzpomínám na svého starého kolegu, kterému v roce 1948 znárodnili, resp. sebrali malou rodinnou továrnu. Vždy říkal, že jediný způsob, jak se stát dobrým komunistou, je umřít..........Při sledování této seriálové fekálie, které nepomůže ani Dietl ani nikdo jiný, si teprve člověk uvědomí, jak je nutno starším a zkušeným naslouchat........ ()

007.

V seriálu se drama moc velké nekoná, kromě hudby, která je dramatická místy až až. Vynikají zde dvě věci: 1) čest soudruhu, čest soudruhu, výjimečně čest soudružko a 2) kde asi udělali soudruzi z NDR chybu. 38% Viděny 4. díly. ()

Mik_e

Odpad ! Odpad ! ...another brick in the Wall...Odpad ! Odpad! ...a tak dále, proto tu máme většinu Dietlových seriálů v černých číslech - protože místní intelechtuální elita se chová jako stádo ovcí. No nic už, dost řešení soukromých komplexů s místní komun(it)ou, a něco málo k seriálu. Tedy, soudruh Moučka hraje soudruha okresního tajemníka Pláteníka, jezdí ve staré Volze, kterou řídí Josef Bláha. Pak tu taky máme soudružku Švorcovou, která ovšem za minulého režimu rozhodně švorc nebyla - ta hraje Pláteníkovu ženu. Další soudruzi jsou ztělesněni Haničincem, Rážem, Bekem, a Prachařem. Nechybí normalizační seriálová ozdoba, Lída Zemanová - tedy Renáta Doležalová. No a všichni jsou ve svých rolích naprosto přesvědčiví, s Moučkou v čele. Svého tajemníka zvládá hrát luxusně ve všech možných polohách. No a když člověk jen pomyslí na fakt, že v seriálu se v podstatě jen schůzuje, kádruje, a řeší se osud chemičky, plus nějaké ty rodinné věci, nezbývá před panem Dietlem než smeknout, rozhovory jsou napsány skutečně mistrovsky a seriál nenudí. Ovšem, abych jen nechválil - Jiřina Švorcová se kdysi nechala slyšet, že v jednom seriálu musela přepisovat zamilované dialogy, protože ty prý panu Dietlovi fakt nejdou - nu, nejdou. Bohužel to tady nikdo nepřepsal. I nějaká zatracená Ocelová Daniela je umí desetkrát líp, hrůza. Naštěstí jich moc není. Za další, toho všeho politikaření je občas už vážně moc. Přesto docela slušné 3*, za pár let si dám Muže na radnici..:) ()

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011