Věci nejsou černobílé. Někdo to zjistí, až když pořádně narazí. Během šestatřiceti hodin se v Los Angeles protnou osudy několika zcela odlišných lidí. Třebaže jsou všichni odlišní, přece jen je spojuje víc než jen místo jejich bydliště. Všichni se totiž nějak potýkají s rasovými či etnickými předsudky. Dvojice černošských zlodějíčků využívá barvu pleti jako omluvu pro své kriminální jednání. Bílý prokurátor využívá rasovou problematiku pro svou kariéru, zatímco jeho psychicky labilní manželka nachází v okolí samé důkazy pro oprávněnost svých rasových předsudků. Perský obchodník je přesvědčen, že představitelé zákona jej diskriminují kvůli jeho původu. Bělošský policista bez skrupulí zneužívá svých pravomocí k ponížení noblesní černošské ženy před očima jejího manžela. Několik náhod, ve kterých sehraje roli autonehoda, výstřel ostrého nebo naopak slepého náboje, však každého z hrdinů postaví tváří v tvář pravdě o jeho vlastních slabostech a temných stránkách… (Česká televize)

Slaaavo

Tento film nenechá človeka chladného. Naozaj dobre spravený film, žiadne gýčovité náhody, charatkery ľudí a situácie v ktorých sa ocitajú sa zdajú veľmi reálne. Kto si po tomto filme alebo dokonca počas jeho pozerania nespraví aspoň krátku sebareflexiu ho asi nepozeral správne. Je to správny mix, človek sa aj zasmeje, aj skoro rozplače a aj porozmýšľa. Nie je to prvoplánový Hollywood. ()

the_weaver

Prekvapivo poiticky nekorektná dráma na tému "Ako predsudky nikomu nepomohli".↵  Film vyniká najmä temnou atmosférou ukotvenou v pomerne realistickom prostredí nebezpečného veľkomesta. Zobrazuje vierohodné príbehy rozličných ľudí, ktorí sa rôznymi spôsobmi vyrovnávajú so svojimi problémami a predsudkami.↵  Najzaujímavejšou postavou bol policajt John Ryan v podaní Matta Dillona, no asi zákonite i najmenej realistickou. ()

Broen

Jsem velká ostuda. Tolik jsem o tomhle filmu slyšela a dostala jsem se k němu až teď, v roce 2016. A o tolik jsem přišla. Hned při první minutě mi bylo jasný, že jde o film s velkým poselstvím a vyšším smyslem. Natolik upřímný a tolik smysluplný. Člověk se hned zamyslí nad tím, co vše se může stát. Kolik zdánlivě obyčejných, ale v podstatě důležitých věcí, se může během jednoho dne stát. Také o náhodě, že náhoda, trvající i pár sekund, vám může úplně změnit život. I o lidech, kteří vám vstoupí do života náhle, ale v podstatě je to předurčeno a to důležitým smylem celého života - OSUDEM. Velmi výjimečný film, ve kterém si každý může najít ten svoji pointu a vybízí k přemýšlení. Řadím mezi své TOP. ()

kodwin

Styl pospojovaných příběhů moc nemusím, chybí mi hlavní hrdina, a i když většinou dojde k efektnímu vyústění, nakonec nevím, proč se tak stalo. Crash je určitě výborně natočený snímek s několika zajímavými scénami. Má skvělou hudbu a slušný vizuál, zajímavý námět, ale právě absence hlavního hrdiny mě rušila. Po shlédnutí zůstal pocit, že jsem viděl dobrý film, ale vlastně jsem nevěděl, o čem to sakra bylo. O rasismu? O penězích? O vraždě? O toleranci? ()

KraLuban

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec - fantasticky silné, pozorování stejného příběhu z mnoha úhlů a drobnosti života, které jako kamínek spouštějí celou lavinu. Skvělé. ()

vabambule

Velmi zajímavý snímek dotýkající se hned několika společenských témat. Silné příběhy, přesně vystižené situace, které vedou k neshodám. Soustředění po celý film nutné, což pokládám za další obrovské plus. 90% ()

Matt_Farrell

Film hovorí o tom, že každý je len človek, a každý sa môže zmeniť. Skvelí herci a scénky boli urobené pútavo. Moment prekvapenia, napätie, dialógy. Problém bol v tom, že sa situácie dosť podobali. Celé to na mňa pôsobilo ako príručka tolerancie. Do kina by som na to nešiel, ale v telke by to bolo dobré. ()

demovka

Název filmu je velice špatný. Nic vám o filmu neřekne a proto podle názvu není zapamatovatelný. Škoda, že slovo epizoda má v dnešním povědomí spíš hanlivý význam. Protože tento film spojuje zlomové epizody života mnoha lidí. To, co jim je společné, je otázka přehnaného chování z důvodu jiné barvy pleti. Většinu filmu řeší všichni, zda se chovali přiměřeně či nepřiměřeně z osobám s jinou barvou kůže. Ukazuje se, že ti, kteří jsou obecně považování za rasisty, v okamžitku, kdy jde o život, reagují velice správně. Také se ukázuje, že ti kteří odmítají rasistické chování, mohou udělat katastrofální chybu a zachovat se způsbom, který převyšuje rasitickými předsudky všech, co do té doby odmítali. ()

Kivis

Tak jsem si Crash pustil po víc než deseti letech. Tehdy to byl jeden z prvních filmů viděný v rámci mého začínajícího filmového nadšení a sběratelství (dokonce druhý film zařazený do mé filmotéky čítající teď téměř 500 kusů i druhý hodnocený ze současných více než 800). Zajímalo mě, nakolik moje tehdejší nadšení bylo způsobeno faktem, že jsem do té doby zas až tak moc kvalitních filmů ještě neviděl. Lehce možná ano, ale i tak si Crash pět hvězd zaslouží. Třeba vyvrcholení příběhové linky kolem neviditelného pláště mi tehdy připadalo jako jeden z nejsilnějších filmových momentů, jaké jsem zažil. Dnes mi přijde trochu přepjaté, ale těžko říct, jak bych scénu vnímal, kdybych ji viděl poprvé dnes. Největší kouzlo tohoto filmu však spočívá ve hře s předsudky (především rasovými) a v tom, že žádná z postav uvnitř není černá ani bílá (ani žlutá, ani přičmoudlá,...). Postav a příběhů nabízí Crash v sotva dvou hodinách spoustu, takže má ve výsledku každý poměrně malý prostor, ale i na něm dokáží autoři vytvořit komplexní a smysluplné charaktery. To považuji za mistrovské umění a na tom se nic nemění ani po třinácti letech od prvního zhlédnutí. ()

uletov

Jsou filmy,které po zhlédnutí ve vás zanechají hluboké pocity a to je jeden z nich. Scéna v havarovaném autě je jedna z nejsilnějších co jsem kdy viděl. ()

kotrlak

Jo, je to takový klišovitý, ALE - flick tak nějak vystihuje kontroverzi, která mě provázela dnes a denně v době kdy jsem žil v New Yorku, v prádelním hrnci všech možnejch minorit z celýho světa. Kontroverzi, protože ta černá a hispánská a další pakáž byla často na zabití (Češi nebyli výjimkou), a přitom když jsem pracoval v bance, tak byl můj největší kámoš můj černej kolega. A když jsem přiletěl z dovolený a neměl jsem drobný na letišti na autobus, tak mi řidič řek at´se zeptám jestli by mi nerozměnil někdo z cestujících. Na dotaz se nabídly s drobnejma asi tři postarší černý ladies...takže tak nějak. ()

pz314

No, ten příběh byl na mě nějak moc komplikovanej. Občas jsem se v postavách ztrácel. Ale čtvrá hvězdička za moc fajn americkou atmosféru. Jinak tklivé pojednání o obtížném soužití barevných a nebarevných lidí. Místy to bohužel mělo takovej vibe jako "studentský film", něco bylo fakt neuvěřitelný. Postavy jednaly dost podivně. No, jiná kultura, jiné smýšlení. Otroky nakonci jsem nějak nedal, asi jako že jsou teda lidi vlastně hodný? :) ()

Toolshed

Takéto hranie na city som už dlho nevidel. Má to asi tak o 50 emotívnych scén viac, než by ten film mal mať na to, aby bol dobrý. A pritom ich pokojne mohli 50 vyhodiť, aj tak by ešte asi 100 zostalo. ()

mmirri

Paul Haggis je velice schopný, zase vytvořil precizní dílo. Připomíná mi Lásku nebeskou (kde si ale skoro každý divák přizná svou touhu po lásce a hodnotí pak film vysoko - včetně mě), jen  s tím rozdílem, že všichni nejsou zamilovaní, ale mají drsné potíže s rasovou odlišností. Ani objev, že nikdo není jen špatný nebo jen dobrý to tu nezachrání. Preciznost provedení není ta hodnota, pro kterou vyhledávám film. ()

Bragi66

Dobrý guláš uvařený z rasových předsudků. Velmi profesionálně vyrobeno, ale zřetelně z toho ční politické zadání. ()

jarhead

Teď právě nemohu najít správná slova pro vylíčení pocitů z toho veledíla. Nad málokterým filmem se stojí doopravdu zamyslet, teď ale vím, že budu usínat velmi dlouho... ()

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Oscary plné překvapení