Soumrak mrtvých

• slovenský

Súmrak mŕtvych

Akční / Komedie / Horor

Velká Británie / Francie / USA, 2004, 99 min

Stejně jako novější Jednotka rychlého nasazení je Soumrak mrtvých hodně žánrově neujasněný. Na film jdete s očekáváním parodie, které se vám ze začátku dostane, smějete se, pak ale film zvolna konvertuje k samotnému parodovanému žánru, jen trochu modelovaném nadsázkou. Těžko říct zda to tak Wright s Peggem zamýšleli, je ale fakt, že v tomhle balancování mezi komičnem a dramatičnem Wrightovi schází potřebná režijní lehkost (jejímž králem je Wes Anderson). To je tedy ten problém, který jsem se Soumrakem měl, zbytek (kvalita humoru, obsazení) byl velice dobrý. Několik scén je skvěle vypečených, např. házení LPček, potkání dvou "přežívajících" skupin či mlácení zombieka do rytmu Don´t stop me now od Queenů. Britské tvorbě navíc vždycky trošku přilepším, takže 70%(15.6.2007)

zombie (pardon - to slovo sa nehovorí!) mám rád . . . a zjavne ich má rád aj edgar wright a simon pegg, o tom svedčí nielen táto nesmierne vtipná, svižná zombie-komédia ale aj fakt, že čo scéna, to odkaz, to citát, narážka (ako napr. reštaurácia Fulci´s . . .); angličania zasa raz ukázali, že to vo filme vedia, a že si trúfnu aj na zombíkov - a to všetko s občas suchým a typicky anglickým, občas klasicky čiernym a občas situačne sviežim humorom; veľmi príjemne sa mi to sledovalo a dokonca aj akási "myšlienka" kdesi v treťom pláne, kde autori analogicky priradili fenomén "zombies" k rôznym reálnym sociálnym skupinám si konečne žiadala prísť na svetlo sveta a dvojica scenáristov (režisér/hlavný hrdina) bola dostatočne drzá, aby to vykonala. pozrite si a vychutnajte.(13.6.2007)

Tak jo, já jsem přese všechno docela citlivá osoba a leccos se mě snadno dotkne, takže když se sama dívám na děsivé filmy, tak se velmi rychle velmi vyděsím a potom se bojím chodit na záchod nebo po bytě a tak. Tuhle situaci v nejhorších případech řeším tak, že na chvíli přeruším daný děsivý film a pouštím si vtipná videa nebo epizody sitcomů typu Červený trpaslík, u kterých se zvesela chechtám, dokud se mi srdeční tep nevrátí zase do normálu. Má to jednu nevýhodu, a totiž to, že sledování jednoho filmu mi tak i s nutnými odbočkami zabere celou noc. A přesně v tomto momentu přichází fenomenální výhoda Soumraku mrtvých, který je už defaultně vybaven vtipnými scénkami pro klid mého srdce. Věčná škoda, že i tady (stejně jako v pozdějším Hot Fuzz) přijde moment, kdy zapomenou na žánrové vymezení a začnou si hrát na drama s "opravdovými" emocemi a celé to odsýpající zařízení se zpomalí. Což je věčná škoda, protože začátek je vybudovaný skvěle. Opakování situací, využití pohybu kamery a střihu, vizuální, zvukové i dialogové gagy, to všechno se s příchodem ho hospody zploští a zredukuje prakticky na nulu. Přijde mi, že to trpí syndromem scénáře odevzdávaného k určitému dead linu (hehe, řekla jsem dead), protože takhle to obvykle vypadá, že si člověk přijde s námětem, ten hýčká jako malé děcko, první půlhodinu až hodinu opracovává tak dlouho, až je z toho mistrovské dílo, a potom oh lala musí nějak sfouknout vyústění a konec, aby to mělo konec, a ten konec je jen jakýmsi hrubým náčrtem, který už nikdo příliš neopracovával. Proto tam doslova stojí postavy v kruhu a mluví na sebe. Věčná škoda.(31.5.2015)

Soumrak mrtvých je originální paskvil, který si užijete tím spíš, pokud máte hodně nakoukáno v hororech. Film si hraje s žánrovými předpoklady, snaží se je parodovat, avšak servíruje i to předvídatelné, akorát patřičně opepřené specifickým britským humorem (viz Spaced). Ač mě osobně to ze židle nezvedá, nebál bych se hlásat o "objektivních" kvalitách tohohle osvěžujícího žánrového cross-overu. Snad jen konec malinko vyčpěl... 7/10(24.10.2012)

Příjemná hovadinka plná povedených nápadů jen s pár hluchými místy. Simon Pegg na mě ještě nepůsobí tak okoukaně. Vtipy se valí jeden za druhým, ale přesto je tu místo pro akci. Má to sice pomalejší začátek, ale ke konci se rychlost filmu natolik zvyšuje, že to ani nevadí. Soumrak mrtvých si nehraje na průkopníka žánru, přesto se mu to do jisté míry podařilo... nutno říct že zaslouženě. Možná, kdyby se tvůrci nebáli zajít dál, bylo by to lepší, ale jak říká hlavní hrdina: "Zabít svého spolubydlícího, svojí matku a svojí holku během jednoho dne se na člověka trochu moc."(13.12.2009)

• - Když volá Noel Edovi, Ed řekne jméno “Noodle“ stejným jménem byl pojmenován jeden z teenagerů v epizodě seriálu “Spaced“. Noel se zmíní o E-Ballovi, je to narážka na režiséra filmu Edgara Wrighta, jehož přezdívka zní E-Ball. (Stocki)

• - Jména majitelů hospody Winchester jsou John a Bernie. Stejně se jmenovali i majitelé Peggovi oblíbené hospody v Shepherd. (HellFire)

• - Scéna, kde Shaun (Simon Pegg) jde zkratkou přes ploty, je podobná jako v Jednotce příliš rychlého nasazení (2007) s tím rozdílem, že tam je přeskočí zkušeně bez problému, zatímco tady hned u prvního nešikovně spadne. Mimochodem, místo natáčení a ploty jsou v obou scénách úplně stejné. (AntiasKing)