Soumrak mrtvých

• slovenský

Súmrak mŕtvych

Akční / Komedie / Horor

Velká Británie / Francie / USA, 2004, 99 min

Zombíci se trmácejí Londýnem a největší looser (teda, druhý největší…) jim tváří v tvář nachází své hrdinské já. Po letech jsem dal téhle fanouškovsky oblíbené komedii ještě jednu šanci a nelituji - alespoň jsem si ty 3* konečně potvrdil. Začíná to dobře a docela svěže a i když to není úplně k popukání, vtípky tak nějak vycházejí. Jenže odchod z Peteova domu znamená náhlou ztrátu dechu a zbývající dvě třetiny filmu jsou, co se zábavnosti týče, vyloženým průměrem. I tak ale relativně vyvedená buddy komedie/ hororová sranda/ zombícká parodie, s hrstkou dnes již kultovních gagů.(26.12.2010)

zombie (pardon - to slovo sa nehovorí!) mám rád . . . a zjavne ich má rád aj edgar wright a simon pegg, o tom svedčí nielen táto nesmierne vtipná, svižná zombie-komédia ale aj fakt, že čo scéna, to odkaz, to citát, narážka (ako napr. reštaurácia Fulci´s . . .); angličania zasa raz ukázali, že to vo filme vedia, a že si trúfnu aj na zombíkov - a to všetko s občas suchým a typicky anglickým, občas klasicky čiernym a občas situačne sviežim humorom; veľmi príjemne sa mi to sledovalo a dokonca aj akási "myšlienka" kdesi v treťom pláne, kde autori analogicky priradili fenomén "zombies" k rôznym reálnym sociálnym skupinám si konečne žiadala prísť na svetlo sveta a dvojica scenáristov (režisér/hlavný hrdina) bola dostatočne drzá, aby to vykonala. pozrite si a vychutnajte.(13.6.2007)

Soumrak mrtvých ROZHODNĚ není parodie, i když k tomu můžou některé materiály o filmu a název navádět. Svým způsobem jde o plnohodnotný zombie filmeček, okeřeněný situační komedií. Chybí mu více vlastních nápadů, ale na druhou stranu funguje jak jako komedie, tak jako zombiárna, romance a chvilkami dokonce šilhá po těžších žánrech (především určitá Shaunova rozhodnutí jsou až nečekaně tvrdá). Výsledek sice není ani tak ulítlý, jako Choking Hazard, ani tak vyvážený a chutný, jako Úsvit mrtvých, ale pro příznivce žánru je to zajímavý kousek do sbírky, který je zase trošičku jiný...(15.12.2004)

Britové poslali nemtrvé na Londýnské předměstí a postavili proti nim suchý anglický humor křížený s tím nejčernějším. Jednoduchá zápletka, v níž je důraz kladen spíše na postavy, se ve druhé půli „zvrtne“ v ukázkovou zombie vybíjenou, v níž jsou připraveny efektní i efektivní způsoby jejich likvidace, takže krvavé cákance, prostřelené hlavy či probodnutá těla po chvíli přestanete počítat. Je až k neuvěření, že po celých devadesát minut si film dokázal udržet ten správný komediální nadhled a i když občas kvalita vtipu klesne k bodu trapnosti, vždy se najde spousta světlejších momentů, jenž dovedou upřímně rozesmát. Jen závěrečné rozuzlení celé situace je možná až příliš „na efekt“, ale ani to nedokáže ubrat na celkové pohodě a stylovosti, která filmu vládne. Když se pak v úplném závěru objeví obojky a řetězy, sklaplo mi.(1.10.2005)

Soumrak mrtvých je skvělá a hodně vtipná parodie na ten podivný subžánr zombie hororů, který obvykle příliš originálního nenabízí a odvíjí se jen podle víceméně přesně daných zákonitostí a schematismů. Edgar Wright vzal právě tahle šablonovitá místa a dal možnost divákovi podívat se na ně z jiného úhlu - a ten s překvapením zjistil, jak může být taková trhaná zombie chůze a iracionální chování (vynikající scéna setkání s první zombie na zahradě) či likvidace zombie kriketovou pálkou (o gramofonových deskách nemluvě) vtipná... Bohužel tenhle film má dvě části - první, která má rozměry tradiční britské sociální komedie a její kvalita je v mých očích absolutní (navíc tvůrci si tu krásně hrají s divákem a jeho očekáváním, náznaky se blíží pomalu, neznatelně a hlavně v druhém plánu, což je zdroj komična a očekávání - i mírného napětí...) a druhou, od setkání s prvními zombie, kdy (čím blíže k závěru) jde jen o to rozsekat či rozstřílet co nejvíce nemrtvých a snímek postupně upadne do cyklení nejbizarnějších anihilací nemrtvých tvorů... Přesto je Soumrak mrtvých hodně vtipným a originálním příspěvkem v módní vlně filmových parodií a pro Edgara Wrighta je především předstupněm jeho následující alfaparodie Jednotka příliš rychlého nasazení... Podobné filmy: Choking Hazard, Fido, Od soumraku do úsvitu(22.10.2008)

• - Scéna, kde Shaun (Simon Pegg) jde zkratkou přes ploty, je podobná jako v Jednotce příliš rychlého nasazení (2007) s tím rozdílem, že tam je přeskočí zkušeně bez problému, zatímco tady hned u prvního nešikovně spadne. Mimochodem, místo natáčení a ploty jsou v obou scénách úplně stejné. (AntiasKing)

• - Když Shaun v práci oznamuje ostatním zaměstnancům, že bude den vést obchod on, zmíní se o nemocném Ashovi. Ashley “Ash“ J. Wiliams se jmenovala hlavní postava ve filmech Sama Raimiho The Evil Dead, Smrtelné zlo 2 a Armáda temnot. (Stocki)

• - Slovíčko “fuck“ ve filmu zazní celkem 77krát. (Stocki)