Soumrak mrtvých

Súmrak mŕtvych

Akční / Komedie / Horor

Velká Británie / Francie / USA, 2004, 99 min

• Lima

Nevtipný, nenápaditý a tak trochu schizofrenní mix komedie, parodie a místama nečekaně i vážného dramatu (scéna se zabitím maminky). Pan scenárista totiž moc vtipné kaše nepojedl, takže většina scén, které se tváří humorně a nebo mají "nastartováno" k vtipné pointě, vyšumí do ztracena. Potom ani skvěle typově vybraní herci a fajnoví klátiví zombíci s prďácky zakalenýma bulvama výsledný dojem nezachrání. Co potěší, je povedený konec a vzpomínka tvůrců na kmotra gore Lucia Fulciho (ve scéně, kdy si Shaun telefonicky zamlouvá stůl pro dva - "Prosím, přejete si? Tady hospoda u Fulciho.").(3.10.2005)

Zombi-komédia s príšerne britskou angličtinou a príjemne skazenou morálkou - dvaja hlavní hrdinovia sú povaľačskí flákači a sú "cool". Oni vrátane Kate Ashfield sú dobre obsadení a svižný rozbeh filmu veľa sľubuje, no časom scenáru dôjdu nápady a iba bezmocne máta kade tade a vykráda čo sa len dá (opakujem vykráda - nie paroduje - to je rozdieľ). Tento film vlastne ani nemá dej a snaží sa byť iba zábavnou situačnou komédiou, v ktorej nejde o to čo, ale ako sa práve deje na priestore zopár metrov štvorcových. S výnimkou spomínaného rozbehu som sa ale väčšinu času nudil a čudoval scenáristovej obmedzenej fantázii.(24.10.2004)

zombie (pardon - to slovo sa nehovorí!) mám rád . . . a zjavne ich má rád aj edgar wright a simon pegg, o tom svedčí nielen táto nesmierne vtipná, svižná zombie-komédia ale aj fakt, že čo scéna, to odkaz, to citát, narážka (ako napr. reštaurácia Fulci´s . . .); angličania zasa raz ukázali, že to vo filme vedia, a že si trúfnu aj na zombíkov - a to všetko s občas suchým a typicky anglickým, občas klasicky čiernym a občas situačne sviežim humorom; veľmi príjemne sa mi to sledovalo a dokonca aj akási "myšlienka" kdesi v treťom pláne, kde autori analogicky priradili fenomén "zombies" k rôznym reálnym sociálnym skupinám si konečne žiadala prísť na svetlo sveta a dvojica scenáristov (režisér/hlavný hrdina) bola dostatočne drzá, aby to vykonala. pozrite si a vychutnajte.(13.6.2007)

Soumrak mrtvých ROZHODNĚ není parodie, i když k tomu můžou některé materiály o filmu a název navádět. Svým způsobem jde o plnohodnotný zombie filmeček, okeřeněný situační komedií. Chybí mu více vlastních nápadů, ale na druhou stranu funguje jak jako komedie, tak jako zombiárna, romance a chvilkami dokonce šilhá po těžších žánrech (především určitá Shaunova rozhodnutí jsou až nečekaně tvrdá). Výsledek sice není ani tak ulítlý, jako Choking Hazard, ani tak vyvážený a chutný, jako Úsvit mrtvých, ale pro příznivce žánru je to zajímavý kousek do sbírky, který je zase trošičku jiný...(15.12.2004)

Taková škoda nevyužitého potenciálu, přitom tenhle film mohl mít políčeno na hodně zábavnou parodii. Režisér Edgar Wright si navíc pozval silnou komediální hereckou sestavu, parťáky Simona Pegga a Nicka Frosta, veterána Billyho Nighyho a dvojku z Black Books, konkrétně se tu objevili Dylan Moran a v pidiroličce Tamsin Greig. Bohužel ani baviči nepomohli zvednout úroveň humoru, zhruba polovinu filmu to ještě mělo docela šťávu a já se několikrát zasmál, ale pak snímek začal upadat, zábava se vytrácet a ke konci jsem sledoval už jen klasickou "zombie-vyvražďovačku" s jediným rýpnutím, konkrétně do filmu Mlha. A zabitým koncem mě pan režisér zklamal už podruhé (předtím to bylo u Jednotky příliš rychlého nasazení). Takže to vidím bohužel jen na průměr, a to jsem si od téhle parodie tolik sliboval.(21.12.2011)

• Bill Nighy

• - Na začátku filmu, kdy jde Shaun (Simon Pegg) do obchodu, lze v odrazu prosklených dveří mrazáku zahlédnout objektiv kamery. (imagoo)

• - V televizi se objeví kapela The Smiths a zazní jejich píseň Panic (aseedi)

• - Na začátku filmu si před domem chlapec kope s míčem a za ním je zaparkované auto třetího spolubydlícího. Značka auta na přední kapotě však chybí. Potom, když jde Shaun (Simon Pegg) do obchodu, se značka auta na přední kapotě objevuje a následně tam znovu není. (Patrik256)