Soumrak mrtvých

Súmrak mŕtvych

Akční / Komedie / Horor

Velká Británie / Francie / USA, 2004, 99 min

• IQ Tiqe

Nemám rád filmy o zombie. Tak proč bych si ho pouštěl? Naivně jsem si myslel, že to Britové zvládnou lépe než Rodriguez a další a že se i zasměju. Budiž, pokud jde o srandu, nebylo to tak špatný - suchý humor v absurdních situacích byl. Ale zase jsem se tak moc nezasmál; moji pozornost odváděla právě absurdnost a chybějící logika ve spostě situací, to byl největší kámen úrazu - zkrátka byl děj nedůvěryhodný. Aspoň se mi líbila britská angličtina. 50% # Fanoušky Queen určitě potěší Don't Stop Me Now a You're My Best Friend, jejichž texty se v daných chvílích vyloženě hodí. (btw - nevím, od koho byly titulky, ale překládat "Queen" jako "Královna" bylo hodně stupidní).(30.4.2010)

Romantická komedie... Se zombíky! Sice je to odprostředka v pomalejším a méně vtipném tempu, jenže to předtím je natolik plný skvělých scének a povedených citací, že nelze než se výborně bavit. Partička kolem britcomu Spaced se prostě nezapřela ani v celovečerním podání. Celkově slabší momenty vyváží závěrečná studie o tom jak vlastně takový zombík po vyřešení problému končívá... Chudáček malá.(22.11.2004)

Jedna z mých takzvaných 'srdcovek' a mimo to je to film, na který se koukám tak často jak to jenom jde a stále mě to baví. Začátek je takový volnější a pomalu nutí diváka sledovat příběh později kdy se objeví na ulici zom...vlastně toto slovo na Z bych zde neměl ani řikat pač hlavní představitel tedy Shaun ho nemá rád..takže prostě a jednoduše: oživlé mrtvoly. Takže tyhle mrtvoly se objeví na ulici v hojném množství a příběh pomalu zvážní a ke konci se z něj stává ta správná zombie-řežba. Dokonalost potvrzuje i hudba, která ve filmu hraje a je naprosto dokonalá, anglická, nevyjímaje Queen. Prvně, když jsem to viděl na pultech v půjčovně jsem si řikal, že to bude něco opravdu ojedinělého a zvláštního a taky jsem měl pravdu. Takový film se jen tak nevidí a musím uznat, že autoři vytvořili opravdu výborný námět a nakonec ho zpracovali v opravdu dokonalou zombie komedii. --- Chceš slyšet vzkazy? Volala tvoje máma kvůli zítřejší návštěvě. Volala Lisa kvůli té Vaší dnešní večeři. A pak ještě jednou volala tvoje máma jestli bych ji nevylízal.(12.10.2006)

• Lima

Nevtipný, nenápaditý a tak trochu schizofrenní mix komedie, parodie a místama nečekaně i vážného dramatu (scéna se zabitím maminky). Pan scenárista totiž moc vtipné kaše nepojedl, takže většina scén, které se tváří humorně a nebo mají "nastartováno" k vtipné pointě, vyšumí do ztracena. Potom ani skvěle typově vybraní herci a fajnoví klátiví zombíci s prďácky zakalenýma bulvama výsledný dojem nezachrání. Co potěší, je povedený konec a vzpomínka tvůrců na kmotra gore Lucia Fulciho (ve scéně, kdy si Shaun telefonicky zamlouvá stůl pro dva - "Prosím, přejete si? Tady hospoda u Fulciho.").(3.10.2005)

• Phobia

Miluju britský humor; ať už jde o "Jistě, pane ministře", "Červeného trpaslíka", "Monty Pythony", "Haló, haló", "IT Crowd" a jiné - pokaždé se hodně nasměju sarkastickým sekům i černým vtípkům. Záchvaty smíchu jsem tedy očekávala i u "Soumraku mrtvých"... a ono prd. Bránice se ani nehnula a rty rovněž nevykazovaly výraznější pohyb, film byl vtipný jak pobyt v Dachau pořádaný CK Hitler GmbH. Nesmála jsem se, nebála jsem se, nudila jsem se. V takových případech vše může spasit jedině pořádný fešák v hlavní roli... ani ten se nekonal. Hlavního hrdinu Shauna navíc degradoval profláklý dabing Petra Rychlého a jedinou postavou s jistým potenciálem byl trhlý kámoš Ed, ale taky žádný zázrak. Sečteno a podtrženo: "Dawn of the Dead" byl podstatně zábavnější oproti své parodii "Shaun of the Dead". 35%(17.9.2010)

• - Hlavní hrdinové občas jedí zmrzlinu Cornetto, podobně jako v jejich dalším filmu Jednotka příliš rychlého nasazení (2007). (x_silver)

• - Na začátku filmu si před domem chlapec kope s míčem a za ním je zaparkované auto třetího spolubydlícího. Značka auta na přední kapotě však chybí. Potom, když jde Shaun (Simon Pegg) do obchodu, se značka auta na přední kapotě objevuje a následně tam znovu není. (Patrik256)

• - V televizi se objeví kapela The Smiths a zazní jejich píseň Panic (aseedi)