Soumrak mrtvých

• slovenský

Súmrak mŕtvych

Akční / Komedie / Horor

Velká Británie / Francie / USA, 2004, 99 min

... aneb nulový děj a oblíbení herci posbíraní z britských seriálů k úspěchu nestačí. Příliš málo humoru na komedii, příliš málo příběhu na drama, příliš málo napětí na thriller, příliš málo děsuplných scén na horor. Prostinký děj - s nezodpovědným flákačem Shaunem se rozejde jeho holka, on ji chce však získat zpět. Krom jiného mu v tom brání město plné krvelačných zombíků. Jistě, člověk by nic hlubokého od takového filmu nečekal, ale přece jen bych něco duchaplnějšího uvítal. Herecké výkony obstojné. Tvůrci mají za přítomnost mých oblíbenců (Moran a spol.) hvězdičku navíc... 60%(31.8.2009)

Soumrak mrtvých ROZHODNĚ není parodie, i když k tomu můžou některé materiály o filmu a název navádět. Svým způsobem jde o plnohodnotný zombie filmeček, okeřeněný situační komedií. Chybí mu více vlastních nápadů, ale na druhou stranu funguje jak jako komedie, tak jako zombiárna, romance a chvilkami dokonce šilhá po těžších žánrech (především určitá Shaunova rozhodnutí jsou až nečekaně tvrdá). Výsledek sice není ani tak ulítlý, jako Choking Hazard, ani tak vyvážený a chutný, jako Úsvit mrtvých, ale pro příznivce žánru je to zajímavý kousek do sbírky, který je zase trošičku jiný...(15.12.2004)

6 / 10 Britský humor je mi sympatický, mám ho skutočne rád a keby sa dalo, pritúlil by som sa k nemu a namotával si jeho kučeravé vlásky na prst, žiaľ, Shaun of the Dead je niekedy vedľa ako tá jedľa. Aby bolo medzi nami jasno, povedať, že som sa počas celého filmu ani raz nezasmial, by bola hanebná lož, istotne, na druhej strane, množstvo trápnych, úplne zbytočných scén, ktorými budete bombardovaný vždy v tej najnevhodnejšej chvíli, volá po nabrúsenej strihačskej gilotíne. To máte tak, Wright sa tu správa ako učinený nymfoman a svoje režisérske prirodzenie strká dole hrdlom zombie žánru tak dlho, až ho dusí. To mu ale nestačí a postupne si omaká všetko a všetkých, od klasickej ľúbostnej roviny cez jasnú spoločenskú satiru až po ultimátne pojednávanie o úcte a zodpovednosti k svojim blízkym a (najmä) k sebe samému. Nanešťastie, to, čo teraz možno vyzerá ako recept na dobrý film, je v skutočnosti bližšie k onej povestnej torte psíka a mačičky a vy sa niekde v druhej tretine po ďalšom *VÁŽNOM* momente začnete sami seba pýtať, či pozeráte komédiu, drámu, britcom, love story alebo nekonzistentný miš-maš toho všetkého. A celý film tým trpí, neskutočne tým trpí, a my s ním, pretože sú chvíle, kedy Shaun of the Dead žiari. A nie je ich málo! Tvorcovia správne identifikovali otupujúci, bezmyšlienkový konzum ako uštipačnú prapodstatu žánru a ukázali nám, že predohra k romerovskej apokalypse sa od bežného pracovného dňa zas až tak veľmi nelíši. Navyše, a to by som mal podčiarknuť, niektoré scény a nápady sú doslova a do písmena geniálne, jednoducho prvotriedny UK import tak, ako ho máme všetci radi. Škoda preveliká, že sa to postupne domrvilo, stačilo trochu prestrihať, skrátiť, na bokoch dostratena a zľahka prečesať - a bola by radosť pozerať.(4.2.2009)

Obsahuje spoilery: "Co se děje?" - "Ale nic, asi budeme muset zabít votčíma." - "Jo, pohoda." Soumrak mrtvých aneb parodie na americký horror Úsvit mrtvých. Dvojice Pegg a Frost jsou lidským, normálním a uvolněným způsobem zábavní. Jinak spousta hlodů a humorných scének, snad žádný hluchý místo, prostě zábava od začátku do konce. Bezva byla scéna s večerním zpěvem zombíků a poté tanec hostinského tlučeného tágy na hudbu Queen. Prostě nehorázná sranda, kde se skupinka přeživších v jednom městečku snaží najít ukryt před nakaženými lidmi. "Volala tvoje máma kvůli tý zítřejší návštěvě. Pak volala Líza kvůli tý dnešní večeři. No a pak znovu volala tvoje máma, jestli bych ji nevylízal." - 80%.(14.3.2020)

Považujem sa za seriózneho fanúšika horrorovej kinematografie. Preto nemám moc veľkú záľubu vo filmoch parodujúcich tento žáner. Primitívna teenagerská séria "Scary Movie" mi ho doslova zhnusila. Lenže anglický "Súmrak mŕtvych" je úplne iné kafé. S nadhľadom a vtipom reaguje na diela majstra zombie horroru režiséra G.A.Romera. Je to snímok so zaujímavou kamerou, strihom a hlavne dobrými hercami, v čele s ostrieľaným Simonom Peggom. ***(23.10.2009)

• - Shaunovo příjmení je Riley. Můžeme ho vidět napsané na jednom plakátu. (Stocki)

• - Během posledních dnů natáčení se kolemjdoucí polekali namaskovaných zombie a na herce zavolali policii. (Okara)

• - Když volá Noel Edovi, Ed řekne jméno “Noodle“ stejným jménem byl pojmenován jeden z teenagerů v epizodě seriálu “Spaced“. Noel se zmíní o E-Ballovi, je to narážka na režiséra filmu Edgara Wrighta, jehož přezdívka zní E-Ball. (Stocki)